Alocatia??!!

Options Alocatia??!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dalelutza
Postat: Wednesday, October 15, 2008 3:30 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/24/2008
Postari: 36
Locatia: Titu, Dambovita
dalelutza wrote:
Dragele mele,

Am inteles ca legea cu 85% din salariu intra in vigoare de la 01..01.2009, insa intrebarea mea este pentru mamele care nasc dupa 01.01.2009 sau ccelel care isi depun dosarul dupa aceasta data.
Stiti ce ma gandeam legat de discutia de mai sus: sa anunt la servici ca revin la lucru duap 01.12.2008( cand imi expira concediu postnatal) si din acea data sa imi dea medicul de fam concediu medical timp de o luna.
Credeti ca este posibil.
PS: ma zbat ff tare legat de acest aspect pentru ca eu, desi nu intentionez sa stau cei 2 ani acasa, timpul cat il voi sta, pierd ff mult daca nu inbtru in legea asta, mai exact vreo 12 milsorry1 sorry1 Asa ca, astept sfaturile voastre.

Fetele care lucrati in domeniu, ma ajtati sa imi spuneti daca este ok ce vreau eu sa fac.
Poate stiti voi mai multe ca nu stiu unde sa intreb. La job nu as putea sa intreb asta, asa ca....
pale pale
kali
Postat: Wednesday, October 15, 2008 3:36 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Inca nu au aparut normele metodologice deci nu stiu ce sa-ti raspund. Mai ai rabdare putin. In cel mai rau caz- din punctul tau de vedere - se aplica mamicilor care depun dosarul pentru CIC dupa 1 ian. 2009, deci ramane valabil ce ti-a spus Cris mai devreme.
lifeinhim
Postat: Wednesday, October 15, 2008 3:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
dalelutza wrote:

Fetele care lucrati in domeniu, ma ajtati sa imi spuneti daca este ok ce vreau eu sa fac.
Poate stiti voi mai multe ca nu stiu unde sa intreb. La job nu as putea sa intreb asta, asa ca....
pale pale

Dar daca pur si simplu iti depui dosarul mai tarziu? Eu l-am depus cand avea bebe vreo 4 luni. Am stat in concediu de crestere a copilului, doar ca nu am depus dosarul de indemnizatie decat mai tarziu. Nu te obliga nimeni sa il pui imediat cum se termina postnatalul.

Am si o intrebare pt voi. Sotul prietenei mele este in concediu de crestere a copilului si ia indemnizatia de 600 de lei. Daca el pleaca in Italia si se angajeaza cu contract de munca acolo, trebuie sa anunte aici? In cazul asta mai ia indemnizatia? Se aplica aceeasi lege ca atunci cand ar fi angajat in Romania, sau ce se intampla?
dalelutza
Postat: Wednesday, October 15, 2008 5:36 PM

[quote=lifeinhim]

Dar daca pur si simplu iti depui dosarul mai tarziu? Eu l-am depus cand avea bebe vreo 4 luni. Am stat in concediu de crestere a copilului, doar ca nu am depus dosarul de indemnizatie decat mai tarziu. Nu te obliga nimeni sa il pui imediat cum se termina postnatalul.

se poate sa depun dosarul mai tarziu? Chiar daca asta inseama ca o luna de zile raman "neacoperita"- adik nu mai sunt nici in posnatal nici in CCC?
Mi se mai ia in considerare?
ceee
dya
Postat: Wednesday, October 15, 2008 5:39 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
lifeinhim wrote:
......
Am si o intrebare pt voi. Sotul prietenei mele este in concediu de crestere a copilului si ia indemnizatia de 600 de lei. Daca el pleaca in Italia si se angajeaza cu contract de munca acolo, trebuie sa anunte aici? In cazul asta mai ia indemnizatia? Se aplica aceeasi lege ca atunci cand ar fi angajat in Romania, sau ce se intampla?

In cazul asta depinde foarte mult de cum este facut contractul de munca si de ce acte i s-au cerut in momentul cind i sa intocmit contractul. In mod normal nu verifica nimeni ce face el dincolo dar daca contractul este facut de fima romaneasca si actele sunt inregistrate la noi in tara atunci nu ar trebui sa se riste si ar trebui sa anunte .
dya
Postat: Wednesday, October 15, 2008 5:40 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
dalelutza wrote:
.....
se poate sa depun dosarul mai tarziu? Chiar daca asta inseama ca o luna de zile raman "neacoperita"- adik nu mai sunt nici in posnatal nici in CCC?
Mi se mai ia in considerare?
ceee

Eu zic sa nu te risti si sa mergi pina la primarie - asistenta sociala si sa intrebi acolo .
Mela
Postat: Wednesday, October 15, 2008 6:02 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
eu inca iau cei 600 de lei indemnizatie,chiar daca nu sunt in Ro.am avut carte de munca si e dreptul meu la ei,nu?
daca as fi lucrat aici,probabil ca nu m-as fi dus sa raportez in tara,de ce as face-o?statul roman si-a luat taxele pe banii mei,macar ceva sa dea inapoisic
Cris-DL
Postat: Wednesday, October 15, 2008 7:56 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
dalelutza wrote:

pale pale

dalelutza, ti-am raspuns pe pag. 10....

cris22tyna wrote:
Constitutia spune : "Legea se publica în Monitorul Oficial al României si intra în vigoare la 3 zile de la data publicarii sau la o alta data ulterioara prevazuta în textul ei" .... deci poate sa fie cu 01.01.2009, sau poate sa nu fie.

Beneficiaza de aceasta lege mamele ce depun dosarele de CIC dupa intrarea Legii in vigoare.

Se poate sa te intorci la serviciu si sa stai in CM -daca unitatea accepta CM-ul-..... sa nu-ti faci dosarul pt. CIC acum, decat dupa ce Legea intra in vigoare. Abia atunci depui dosarul pt. CIC.
ATENTIE : sa nu existe nici macar o zi neacoperita -intrerupere- intre concediu post-natal, CM si CIC, ca risti sa nu mai beneficiezi de indemnizatie uff

Au anuntat la tv ca de aceasta lege pot beneficia si mamicile care sunt in CIC inainte de 1 ian.... Ramene de vazut, dupa ce apar normele.
dalelutza
Postat: Thursday, October 16, 2008 11:11 AM

fetele, am vb astazi la serviciu, la resurse umane si tipa de acolo mi-a zis ca ma incadrez in legea asta, doar sa imi depun dosarul dupa 01.01.2008, caci am la dispozitie 60 de zile lucratoare de la terminarea concediului postnatal.cool firstprize
Sunt tare tare fericita!
dalelutza
Postat: Thursday, October 16, 2008 11:12 AM

dalelutza wrote:
fetele, am vb astazi la serviciu, la resurse umane si tipa de acolo mi-a zis ca ma incadrez in legea asta, doar sa imi depun dosarul dupa 01.01.2008, caci am la dispozitie 60 de zile lucratoare de la terminarea concediului postnatal.cool firstprize
Sunt tare tare fericita!

Pardon, 01.01.2009ras
cathy
Postat: Tuesday, February 9, 2010 11:53 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/25/2008
Postari: 433
Locatia: galati
Fetelor, lamuriti-ma si pe mine va rog.
Albert s-a nascut pe 27 octombrie. Azi am verificat cardul unde imi intra alocatia si am vazut ca au intrat 400ron si nu inteleg de ce mi-au dat alocatia numai pe 2 luni, daca suntem in feb, nu trebuia sa imi intre alocatia din oct,nov,dec, si ianuarie?
Pe octombrie Albert nu primeste alocatie? Nu mai inteleg nimic...uff
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, February 9, 2010 2:14 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
cathy wrote:
Fetelor, lamuriti-ma si pe mine va rog.
Albert s-a nascut pe 27 octombrie. Azi am verificat cardul unde imi intra alocatia si am vazut ca au intrat 400ron si nu inteleg de ce mi-au dat alocatia numai pe 2 luni, daca suntem in feb, nu trebuia sa imi intre alocatia din oct,nov,dec, si ianuarie?
Pe octombrie Albert nu primeste alocatie? Nu mai inteleg nimic...uff

ba da, copilul trebuie sa primeasca banutii inclusiv pentru luna in care s-a nascut!pupici
cathy
Postat: Tuesday, February 9, 2010 3:05 PM

multumesc de raspuns Ancapupici
monique
Postat: Tuesday, February 9, 2010 4:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Sapt trecuta am verificat si eu contul in care se vira alocatia si la noi s-a intamplat la fel, nu ne-au virat banii pe sept si oct. Maine ajung la primarie sa vad care-i treaba.
cathy
Postat: Tuesday, February 9, 2010 4:36 PM

Monique, poate vii cu noutati maine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed