Alocatia??!!

Options Alocatia??!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
miraa
Postat: Sunday, February 25, 2007 8:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
miri ai dreptate, dar stii ca se intamplauff si cu protectie si cu pilule
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, March 6, 2007 2:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Stiu ca s-a mai discutat, dar nu stiu unde uff ...asa ca poate ma ajuta careva ori cu o infoirmatie ori cu un link ceva...cum procedez ca din luna in care eu merg la serviciu sa iau alocatia lui Matei, de 250.000 lei veki pe card, eventual pe card PB?As vrea sa nu mai am de-a face cu posta, pt ca nu am timp sa ajung la posta iar postarita oricum vine acasa la orele cand noi suntem la servicu, deci cel mai avantajos ar fi sa imi intre banii pe card, dar nu stiu unde trebuie s amerg intai: la banca imi este clar, dar mai unde trebuie sa cer viraraea banilor pe card?La primarie sau de unde vin ei?
MNiko
Postat: Tuesday, March 6, 2007 7:27 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
stele_pe_cer wrote:
Stiu ca s-a mai discutat, dar nu stiu unde uff ...asa ca poate ma ajuta careva ori cu o infoirmatie ori cu un link ceva...cum procedez ca din luna in care eu merg la serviciu sa iau alocatia lui Matei, de 250.000 lei veki pe card, eventual pe card PB?As vrea sa nu mai am de-a face cu posta, pt ca nu am timp sa ajung la posta iar postarita oricum vine acasa la orele cand noi suntem la servicu, deci cel mai avantajos ar fi sa imi intre banii pe card, dar nu stiu unde trebuie s amerg intai: la banca imi este clar, dar mai unde trebuie sa cer viraraea banilor pe card?La primarie sau de unde vin ei?

Scoate-ti un extras de cont (sa contina Iban-ul) al cardului in care vrei sa ti se vireze, fa o copie si cu 2 copii dupa buletin du-te la casa de pensii la camera "Alocatii de stat". Acolo ti se da o cerere s-o completezi in dua 2 luni ti se vireaza banii in card. Pana atunci vin la posta. Vezi ca nu te anunta nimeni cand se sisteaza plata prin posta ci pur si simplu vezi ca nu mai vine postasul(dar sunt pe card)
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, March 7, 2007 1:07 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
MNiko wrote:

Scoate-ti un extras de cont (sa contina Iban-ul) al cardului in care vrei sa ti se vireze, fa o copie si cu 2 copii dupa buletin du-te la casa de pensii la camera "Alocatii de stat". Acolo ti se da o cerere s-o completezi in dua 2 luni ti se vireaza banii in card. Pana atunci vin la posta. Vezi ca nu te anunta nimeni cand se sisteaza plata prin posta ci pur si simplu vezi ca nu mai vine postasul(dar sunt pe card)

Multumesc frumosangel !
MNiko
Postat: Wednesday, March 7, 2007 10:05 AM

stele_pe_cer wrote:

Multumesc frumosangel !

Cu placere.pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, March 28, 2007 8:31 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Mai, eu acum imi dau seama ca eu nu am primit alocatie pentru Tudor pe anul acesta. Ultima a afost din decembrie 2006, de 240.000 lei vechi.
Am fost la Directia de munca in ianuarie sa intreb daca eu trebuie sa fac ceva, sa mai completaz vreun dosar, si mi-au spus ca nu e nevoie. Banii imi vor veni ca si pana acum, prin postarita. Am vb ieri cu postarita si spune ca eu nu sunt pe lista. Trebuia sa mai fac eu ceva si mi-a scapat? Voi suna azi la Directia de munca.
MNiko
Postat: Wednesday, March 28, 2007 8:40 AM

cute_baby_of_mine wrote:
Mai, eu acum imi dau seama ca eu nu am primit alocatie pentru Tudor pe anul acesta. Ultima a afost din decembrie 2006, de 240.000 lei vechi.
Am fost la Directia de munca in ianuarie sa intreb daca eu trebuie sa fac ceva, sa mai completaz vreun dosar, si mi-au spus ca nu e nevoie. Banii imi vor veni ca si pana acum, prin postarita. Am vb ieri cu postarita si spune ca eu nu sunt pe lista. Trebuia sa mai fac eu ceva si mi-a scapat? Voi suna azi la Directia de munca.

Succes, Lenus, sa afli care e problema. Mie banii imi vin in cont si i-am primit atat pe ianuarie cat si pe februarie.
Anaida
Postat: Wednesday, March 28, 2007 8:51 AM

Postari: 1855
cute_baby_of_mine wrote:

Daca te referi la cei 240 de mii, nu-i mai primeste niciun copil sub 2 ani...acum primeste 2 milioane, iar mama 6 milioane indemnizatie...cei 240 de mii s-au dus pe apa Sambetii!!!
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, March 28, 2007 9:11 AM

Nuuuu, ma refer la cei 2 milioane. Si contul despre care vorbiti voi, e cont facut special de voi pentru asa ceva?
Anaida
Postat: Wednesday, March 28, 2007 9:22 AM

Postari: 1855
Mie mi-au venit impreuna cu indemnizatia, pe acelasi fluturas. Vezi daca nu cumva ii vine lui tati, pe statul de plata alocatia!
Vesna
Postat: Wednesday, March 28, 2007 10:02 AM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Lenus, alocatia de 2 mil a intarziat si la mine in februarie (pe ianuarie), dar apoi au intrat bine in contul pe care l-am deschis eu si pe care l-am specificat celor de la Directia de Munca.
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, March 28, 2007 10:13 AM

Vesna, tu ai facut ceva special pentru trecerea de la 24 Ron la 200 Ron? Sau pur si simplu, ai inceput sa primesti din ianuarie (chiar si cu intarziere) cate 200 Ron?
Vesna
Postat: Wednesday, March 28, 2007 10:18 AM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
cute_baby_of_mine wrote:
Vesna, tu ai facut ceva special pentru trecerea de la 24 Ron la 200 Ron? Sau pur si simplu, ai inceput sa primesti din ianuarie (chiar si cu intarziere) cate 200 Ron?

Nu am facut absolut nimic, am asteptat sa intre banii in cont! sic
Sincer, cred ca ceva nu e in regula la tine, trebuie neaparat sa te interesezi sa vezi ce se intampla...O fi o "omisiune" din greseala de-ale dragutilor nostri functionari...
Succes!pupici
MNiko
Postat: Wednesday, March 28, 2007 11:38 AM

Lenus, nici eu nu am facut nimic special pentru trecerea de la 24 la 200 ron. Contul eu il aveam deschis de cand eram in facultate si il folosesc si pt plata salariului. Atunci cand a fost posibil am bagat atat indemnizatia cat si alocatia pe contul respectiv. Am scris mai sus cum am facut.
De anum trecut eu primeam banii in cont. In ianuarie eu am primit 824 in total(erau pe luna dec), apoi in februarie si martie cate 800 in fiecare luna. N-am facut nimic special.

Din postarea ta am inteles ca ultima data ai primit in decembrie 2006. Inseamna ca ar trebuie sa primesti 24 ron pt luna decambrie(bani care trebuiau sa vina in ianuarie), apoi 200 ron pe ianuarie(trebuiau sa vina in februarie) si inca 200 pt februarie. Cred ca e o greseala undeva cu alocatia voastra si nu legat de trecerea de la 24 la 200.
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, March 28, 2007 12:39 PM

Am sunat la Directia de munca si dupa indelungi cautari (eu nu figurez dupa CNP, ci doar Tudor!!!), am aflat ca mi s-a sistat alocatia din luna a IX-a 2006. Acum, trebuie sa ma duc, sa fac o cerere si probabil mi-o vor da retroactiv! De ce s-a sistat? Nu se stie...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed