alina89

Profil: alina89
Despre
Utilizator: alina89
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia Bucuresti
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Tuesday, March 21, 2017
Ultima vizita: Tuesday, September 22, 2020 10:21 AM
Numarul de postari: 2,402
[0.23% din toate postarile / 1.87 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 13
Postat: Sunday, September 20, 2020 3:04 PM
Anitta76 wrote:
Buna fetelor. Aveti idee daca reflexul de ,,gag,, se duce la 10 luni chiar daca copilul nu prea mananca? In sensul ca nu are gura atat de antrenata din cauza faptului ca mananca cateva lingurite pe care le numar pe degete? Daca pana acum 1 luna aprox a mancat bine, ei bine acum, in ultimul timp abia deschide gura, ii bag lingurita si sta cu mancare in gura mult si bine, cateodata ii pica din gura ca nu vrea sa o înghita sau se face ca o vomita...pale o fi normal?

Al meu o scuipa instant cum ii atinge limba, am incercat cu orice feluri de lingurite, orice textura, bucati, pasat, blenduit, indiferent ce ii dau are fix aceeasi reactie. El era super mancacios pana pe la 10 luni jumatate, dar de atunci pauza. Accepta mai bine briose, clatite, budinci ce le poate manca singurel cu mana. Noua ne da peste mana cand incercam sa ii dam, vrea neparat sa tina si el lingurita, dar nu reuseste sa manance singurel cu ea.

Factor V G 1691A Leiden -/+;
SOE - decembrie 2018
Postat: Thursday, September 17, 2020 3:15 PM
Anitta76 wrote:
Mamici, la cate luni au inceput bebelusii vo?tri sa faca ,,bravo " si ,,pa pa"?

De pe la 10 luni face ambele, dar primul copil a facut dupa 1 an. Dar face cand are el chef, nu face ori ce cate ori ii zic eu "cum faci bravo" sau cum faci "pa-pa", iar "pa-pa" face cand ne aude pe noi ca ne luam la revedere de la cineva, dar dupa ce a plecat persoana respectiva, sa nu cumva sa il vada Lol

SOE - decembrie 2018
Postat: Wednesday, September 16, 2020 11:07 AM
Adina Mariana wrote:
Alina bine ai revenit.Chiar ma gandeam la tine oare cum mai esti?oare cum te descurci cu bebei.La multi ani celui mic,sa fie sanatos si voi fericiti alaturi de el.Iti multumesc pt.sfaturile date.Am muncit putin la programul lui si acum este mai bine.Nu stiu cat este de sanatos dar il trezesc dupa 1 ora jumate maxim 2 la somnul de la amiaza si asa doarme si noaptea mai bine.El cum este ft.matinal si are multe treziri noaptea la 11:30 adormea pana pe la 2 si dupa nu mai reuseam dupamasa sa ii fac un somn si se transforma de la 7 incolo ca nu reusea ca sa stea treaz asa multe ore.Acum il trezesc la 1:30 si la 5:30 mai are un somn de 40 min,o ora iar la 10:30 avem somnul de noapte.E odihnit,nu plange,e perfect.Pot insfarsit sa ma odihnesc si eu mai bine si reusesc cat de cat sa ma tin de program ceea ce pana acum nu reuseam.

Multumesc! DistanceKiss
Si eu il trezesc de obicei la 1h30m la de somn in timpul zilei. El acum are somnul 10-11:30, 14:30-16:00 si apoi la somnul de noapte la 20:30-20:45 pana dimineata intre 6-7 de obicei, dar cu multa foiala si treziri de apa. E si foarte cald la noi, nu am cum sa fac mai racoare, poate acum ca vine toamna o sa doarma mai bine.

SOE - decembrie 2018
Postat: Wednesday, September 16, 2020 11:04 AM
Adina Mariana wrote:
Fetelor oare este normal cat a luat Luca in greutate aceasta luna? Are 8630 si luna trecuta a avut 8550.Deci 80 g.Degeaba,ca nu este un mancacios,ia cateva lingurite si gata masa iar eu nu il oblig.Scaune are si cate 2 pe zi deci banuiesc ca el asimileaza necesarul.Urmeaza sa mergem la analize,pediatrul nu recomanda analize,zice sa nu il intepam degeaba,spune ca ii se pare ok dar mie totusi mi se pare ca imi cantareste cam putin pt.11 luni.Este adevarata treaba aceea ca trebuie sa isi dubleze greutatea dupa 6 luni si sa si-o tripleze dupa 1 an?la noi de dublat si-o dublat-o dar de triplat nici vorba,ii in urma cu mult.

Ma uit acum pe graficul tau, parca seamana ceva cu evolutia la al meu:

0l - 3.200g 50cm
1l - 3.900g 54cm
2l - 5.300g 58cm
3l - 5.900g 61cm
4l - 6.600g 64cm
5l - 7.000g 67cm
6l - 7.400g 69cm
7l - 7.600g 71.5cm
8l - 7.950g cm nu am masurat
9l - 8.200g 73cm
10l - nu am cantarit si masurat
11l - 8.450g 76cm

Eu i-am facut analizele anuale la 1 an si a iesit ca are o usoara anemie si alergie la ceva, ieri i-am facut si panelul de alergii sa vedem daca iese pozitiv la ceva. Posibil la noi explicatia pt stagnatul asta in greutate sa fie o alergie, dar vedem. El pana acum o luna manca fff mult, insa de atunci numai cu plecaciuni mananca si de preferat doar ceva ce poate manca singur cu mana, nu prea mai accepta sa ii dam noi cu lingurita si nici el nu are rabdare sa incerce sa o foloseasca..

Nici al meu nu a triplat, trebuia sa aiba 9.600g pana la 1an conform statisticilor, nu e perfect, dar e pe aproape. Are 9kg fix acum la 1an si 2sapt.

SOE - decembrie 2018
Postat: Wednesday, September 16, 2020 10:53 AM
GeorgianaB wrote:

Alina, si sotul meu mai are derapaje comuniste dar incerc sa le corectez, din fericire este cooperant. Nu putem sa fim perfecti si invatam odata cu cei mici, in orice caz simt ca ei ne invata foarte multe si ne dau prilejul sa fim mai buni.
Am avut in prima luna un instinct puternic de a-l proteja pe bebe si de a fi alaturi de el, sa fi fost hormonii de vina nu stiu. De cateva zile m-am linistit si cu grijile, pare mai cooperant Luca, nu ma mai aprind cand il loveste pe bebe, oricum s-a potolit, mai nou cere mult cu mine la somn, la masa etc Pana acum era innebunit dupa tati:)) M-a frustrat faptul ca m-a respins, am crezut ca nu il voi recastiga.
Luca nu vorbeste mult, acum incepe sa spuna mai multe cuvinte si cred ca este inca un stres pt el.
In legatura cu tv-ul am fost total impotriva lui dar am gandit mult subiectul si in momente mai dificile ii mai pun pe youtube cantece, pana la urma se plictiseste de ele. Am hotarat sa nu ii interzic accesul cat timp este cu masura si aleg ce vede, in plus cu cat interzic mai mult un lucru cu atat scandalul si cererea este mai mare.
Am gresit la inceput zicand sa nu faca x pt ca bebe doarme, stiam ca nu este bine dar cu toata pboseala si n griji m-am abatut de la plan :)) Acum zic “hai mai bine sa facem altfel”
Iti multumesc pentru sfaturi si povestile din proprie experienta, m-ai ajutat mult sa calmez spiritele acasa.
Am participat si eu la seminariile Uraniei, merita nu pot sa neg, poate sa para cliseu dar de la teorie la practica chiar este o cale lunga, din greseli oricum vom invata.

E normal sa reactionezi asa, doar cel mic e atat de mic si firav, iar cumva in creierul nostru asteptarile erau ca cel mare e mare deja, constientizeaza pericolul, dar defapt si el tot un bebe este. Si e un bebe care a pierdut 100% din atentia parintilor. Putine sunt cazurile fericite in care totul intre frati este numai lapte si miere, nu exista sa nu apara gelozia la un moment dat, poate nu o vedem noi, poate nu se manifesta atat de intens ca la altii, poate nu se manifesta de la inceput, dar va aparea inevitabil. E bine ca v-ati mai linistit acum, primele 3 luni acasa sunt cele mai grele, este perioada de adaptare pentru toti, bebe si fratior si pentru voi ca parinti ca trebuie sa va reorganizati timpul si atentia.

Noi ii repetam zilnic ca il iubim foarte mult si ca il iubim foarte mult si pe fratiorul lui, ca vrem sa fim toti prieteni si ca vreau sa ma ajute sa il invat si pe bebe toate lucrurile frumoase pe care le-a invatat el de la noi. E mai receptiv cand ii spun asa. Nici el nu a vorbit deloc pana la 2a6l, apoi rupea cateva cuvinte si era foarte frustrat din cauza asta, ei de 1 luna nu mai tace.. mma doare capul efectiv la cat poate sa vorbeasca si trebuie sa ii raspunzi ACUM sau e jale. Dar a ajutat si la relatia cu fratiorul faptul ca a inceput sa vorbeasca pentru ca il rog mereu sa nu il impinga sa ii explice ce vrea de la el, sa ceara chiar daca bebe nu vorbeste il intelege, sa ii explice el care sunt jucariile lui etc. Vad ca e destul de receptiv cand ii dau responsabilitati :D

Iar cu seminariile da... teoria deja o stim pe dinafara, citisem ceva carti si inainte "Nu exista copii rai", "Bebelusul meu intelege tot", "Crize si lacrimi de furie" si "Creierul copilului meu" si cam un sfert din "Parinti linistiti frati fericiti" si pe moment ma ajuta mult sunt mult mai calma ma conectez altfel cu el, dar cred ca trebuie sa citesc constant despre asta ca parca creierul meu uita repede teoria si la ceva timp iar incep sa ma aprind repede si sa ridic vocea, na.. nu e nimeni perfect. Lucrez si eu la asta zi de zi, dar am si zile proaste sau foarte proaste Crazy

SOE - decembrie 2018
Postat: Monday, September 14, 2020 10:46 PM
Nicole2018 wrote:
Mamici, am vazut ca saptamana asta Urania Cremene si echipa ei organizeaza mai multe seminarii online pe diverse teme.
Printre subiecte am vazut si gestionarea conflictelor intre copii, ca tot au fost discutii aici despre cum e cand apare al 2lea copil in familie.

Multumesc frumos! Da, tare repede a mai trecut timpul Cray

Recomand seminariile de care zici, am participat si eu la ele.

SOE - decembrie 2018
Postat: Monday, September 14, 2020 10:02 PM
Alle.p wrote:
Alina, fara sa vreau sa te supar in vre-un fel, am vazut ca ai scris de rontanele pe drum. Te sfatuiesc sa renunti la obicei ca este pericolul foarte mare de inec. Plus ca dureaza pana scoti copilul din scaun, iar in masina nu ai spatiu pt manevra in caz de inec.
Desi la inceput am fost foarte categorica cu rontaielile in masina, am cedat la intoarcere din concediu, pt ca era foarte agitat, era si nepotica de 8 luni in masina, plangeau amndoi...asa ca i-am dat biscuiti de bebe, pe care de altfel ii mananca fara nici o problema. Ei bine, de ce m-am temut, nu am scapat. P. s-a inecat, am oprit pe banda de urgenta pe autostrada si i-am aplicat metoda halmich. A foat groaznic, se inecase pe bune, iar secundele alea mi-s-au parut o eternitate.
Mi-am promis de atunci sa fiu ferma si categorica cu tot ce consider periculos si sa nu mai cedez sub nici un pretext.

Nu ma supar, eu am insirat toate exemplele deodata, gandesc mai repede decat scriu sau invers Crazy . Bebe in 99% din cazuri doarme tot drumul, rontanele ii dau celui mare, anul asta i-am dat de 2 ori cand am facut un drum de 2h in 3h45 din cauza aglomeratiei si i se facuse destul de foame.
Imi pare rau sa aud prin ce ati trecut, dar e bine ca ai mentionat asta.

SOE - decembrie 2018
Postat: Monday, September 14, 2020 9:33 AM
simmo wrote:
Mamicile, cu copii mai maricei (peste 2 ani), ati reusit sa ii tineti rear facing si la varste mai mari ?

Eu vreau sa-l tin pana la minim 2 ani (sper sa si-mi iasa...), dar bebe a inceput sa fie agitat (poate o fi si scoica de vina acum ca mai are putin si atinge limita).

Am gasit scaun cu scor ADAC fff bun la siguranta, insa este cu montare doar rf, dar daca il iau imi este teama ca la un moment dat nu o sa mai vrea sa stea in pozitia aceasta.

Mai am pe lista inca 2 scaune cu montare in ambele sensuri, cu scor bun ADAC, dar nu la fel de bun ca primul.

Din experienta voastra cum a fost ?

Al meu face 3 ani in noiembrie si inca il tinem RF, dar nu i s-a dat niciodata alta optiune, nici nu stie ca poate sta si altfel in scaun.
Bebe si al meu a devenit ff agitat in scoica, dar l-am pus de proba la un drum in scaunul fratiorului si e la fel de agitat, el inca mai incape in scoica vreo 3-4 cm sa zic iar kg are abea 9, limita fiind parca de 13kg. E de preferat sa gasesti alte mijloace sa il faci sa stea linistit RF, inainte sa epuizezi toate optiunile si sa treci la FF pentru ca nu prea mai poti da inapoi odata ce se invata copilul sa stea si altfel.

Sotul merge des, ce e drept drumuri scurte, 30-40 min max singur cu el in spate, i-am montat o oglinda de bancheta din spate si asa el il vede pe sot si sotul pe el. Cand mergem impreuna eu stau in spate intre ei 2 si le distrag atentia le cant, le dau jucarii, rontanele, etc. La cel mare mai apelam si la yt la inceput, dar in ultimul timp ne-am descurcat fara, am plecat mai mult cand era ora de somn a lor, la pranz, ca sa doarma amandoi cat mai mult din drum.

SOE - decembrie 2018
Postat: Sunday, September 13, 2020 10:24 PM
AndreV wrote:
Buna mamici. Iar va deranjez cu o intrebare. Voi ai dat injectie de calciu la bebe? Am fost la medicul de familie saptamana trecuta si ne-a recomandat sa ii dam o injectie cu calciu, ca nu i-a iesit nici un dinte pana la 5 luni...
.eu nu stiam ca e asa graba sa iasa. Peste tot scria ca in general iese dupa 6 luni. Si mi se pare aiurea sa-i dam fara analize.

Buna, eu nu am auzit de asta. Nici pediatra nici medicul de familie nu au zis nimic. I-a iesit primul dinte la 10 luni, o vecina stomatolog l-a vazut fix inainte sa ii iasa primul dinte si a zis sa nu imi fac griji. Sunt copii carora le iese la 1 an primul dinte.

SOE - decembrie 2018
Postat: Saturday, September 12, 2020 2:47 PM
Mirela.t83 wrote:
Felicitari noilor gravidute!majoreta

La multi ani puilor de 1 anisor!hearts

Fetelor, si noi suntem dependenti de san la somnic dar nu musai, in acest concediu am realizat ca e un copil usor de manevrat, adoarme fara sân relativ usor. In brate sau la tati pe picioare. Lol
E un copil bun: ne au dat primi 2 dinti inainte de implinire 1 an.
Acum cateva zile a avut 2 zile febra dar si scaune mai moi, dar probabil de la dinti de sus pe care ii asteptam.
Adina, noi suntem în tabara aceea de care spuneai.ras

Doarme de la 8-9 seara, are treziri 2 sau 3 adevarat dar e ca o foiala mai mult si dormim pâna la 7-8 dimi.
Acum cu dinti intradevar a plans mai mult pe noapte dar nu exagerat. Il linisteste mult sanul. Si adoarme la loc. E mai greu, dar trebuie sa trecem peste. Sunt doar etape.computerlove

Noi inca mergem sustinut de mana. Doar de o manuta vrea. Inca nu are echilibru stabil dar au fost dati cand l-am chemat la mine face 5 pasi singur de la canapea. E ok, asta e ritmul lui.
Iar de papat e un papacios - mai bine zic pofticios. Mananca orice ii dau dar nu papa f mult, atat cat crede el nici nu insist, nici nu ma agit. Are 9kg dar e ok.

Se joaca singur. Il pot lasa linistita in patut se joaca si juma de ora acolo.
Pot sa fac treaba cu el.
Acum da, datorita neamului mare, foiala mai multa, vrea tot mai mult la mami, e firesc.

Maine plecam,gata cu concediu.
I am happy -de azi sunt posesoare de sterilet. Back to normal.

Va pup cu drag!Cheek Kiss
Un ceai, un spa, faceti timp si pentru voi mamici frumoase, meritati!

Hey, ce mai faceti voi? Bebicul tau era cu cateva zile mai mare doar :D
Stati ff bine cu somnul vad Clap

Al meu inca nu merge, face masi in patut, merge pe marginea canapelei, patului nu are treaba, urca si coboara scari de-a busilea, dar nici vorba de mers singur, noi am facut si mult kineto, dar asta e ritmul lui, nu e graba. La kineto ne-a spus sa il lasam in pace, daca el nu merge singur sa nu il luam noi de maini sa il plimbam, ci doar sa il mai testam odata la ceva timp. Face progrese zilnic oricum, dar nu ne grabim ras
Pare tare cumintel al tau, al meu inca nu a descoperit cum e sa se joace singur, sta max 5 min apoi vine dupa mine prin casa si se agata de mine pt atentie Crazy

Inteleg ca va intoarceti inapoi in Uk, drum bun sa aveti!

p.s. noi inca nu am avut mot, nici nu stiu cum sa facem, vreau sa il iau dar probabil ca voi face ceva fff restrans doar noi si nasii pentru ca nu reusim sa ne adunam si cu bunicii si soara/frate pe cineva mai voiam sa chemam bounce

SOE - decembrie 2018