Alimentatie 1-2 ani - Ce mananca astazi copilul meu

Options Alimentatie 1-2 ani - Ce mananca astazi copilul meu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alinutza
Postat: Wednesday, August 16, 2006 10:42 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/4/2006
Postari: 448
Locatia: Timisoara
Leut, mii de multumiri!!!!yes yes yes
O voi face cit de curind, dar cred ca Anei o sa-i pun iaurt cind o servesc, ca ii place tare mult mincarica dreasa cu iaurt.
flowers
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, August 23, 2006 12:04 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Matei astazi a halit niste branzica Almette, legume cu ceva show, fructe cu mare pasiune si laptic cu lacomiehohot !Asta e meniul zilei de muuuuulta vreme incoacehohot !
delfinasa
Postat: Friday, August 25, 2006 6:01 AM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Mai, si-ai vostrii piticotzi vor sa manance singuri cu manutzele lor? Ca fii-mea m-a bagat in sperieti, nimic, dar absolut nimic nu mai vrea sa manance dat cu lingurita de mine, vrea sa apuce ea si sa pape singuricaessen...am stat eu hail cateva zile cu gura pe ea la masa tunete bataus dar fara succes, nu mai vrea si pace...ce ma fac?????? chatten scratch ca nu pot sa-i dau numai racituri, trebuie sa manance si mancare gatita, ciorbiteChef cry...voi cum faceti bebeii sa pape si mancare data de voi cu lingurita? la noi nu merge cu imobilizatul in scaunelul ei de masa ca incepe sa dea din cap ca nebuna intr-o parte si-n alta in semn de NU si urla de zici c-obox2 boxing banghead
alinutza
Postat: Friday, August 25, 2006 12:37 PM

Draga delfinasa, nu e cazul sa-ti faci probleme, zic eu.Si eu am trecut prin faza asta, dar cineva mi-a spus sa o las sa manince cu minutele, daca asa ii place.Si, oricum era prea concentrata la a-si linge miinile incit ma lasa fara probleme sa-i bag papica in gurita.Am si citit undeva ca e bine sa-l lasi pe bebe sa manince cu minuta ca asa trece apoi la lingurita, va avea ceva mai multa precizie in a-si nimeri gurita. Acum e imposibil sa nu murdareasca si pe masuta si bluzita ei si bluzele tale, dar asta e....Eu am scos si covorasul din bucatarie, doar ca sa aibe Ana loc de desfasurare ras Si am mai gasit apoi o metoda: ca sa nu imprastie mincarica ce i-o dau cu lingurita, am pus intr-un castronel mai putina mincare si am lasat-o sa se minjeasca;era asa de concentrata la ceea ce facea .... Acum sintem la faza mincatului cu lingurita essen : uneori ne reuseste, alteori vai de hainute plans Insa fiind cald am mai pus-o la masa si doar in pampers, apoi top! in vanuta la spalat...
Nu iti mai fa asa mari probleme, las-o sa se desfasoare, ea asa descopera si incet-incet va veni vremea cind va minca singurica fara a mai fi nevoie sa te rastesti la ea...si chiar daca la fiecare masa trebuie sa speli pe jos. ras
Mult succes, multa rabdare si....pofta buna!
pupici pupici pupici
Alina
Postat: Friday, August 25, 2006 12:47 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
delfinasa wrote:
Mai, si-ai vostrii piticotzi vor sa manance singuri cu manutzele lor?

Eu zic sa o lasi sa manance si singura (bine, eu sunt adepta ca, copiilor mei sa le folosesc cat mai putin negatiile, fiind oarecum mai permisiva), tot ce poate manca singura.
In ceea ce priveste mancarea gatita, sunt in comert farfurii si castronele care se lipesc de masa (mie personal nu mi-au fost necesare), le poti folosi cu incredere; pune ceva care sa-ti protejeze covoarele sau mocheta si las-o sa exploreze singurica. Asta este sfatul meu; eu cred ca pe viitorul apropiat iti va fi si tie mai usor, pentru ca astfel va manca mult mai repede singurica, nemaifiind necasar sa o hranesti tu.
emanuelaan
Postat: Friday, August 25, 2006 12:54 PM

Intrat: 5/28/2006
Postari: 493
Locatia: iasi
alinutza la ciorba radauteana este un mic secret si amume:smantana se bate cu ou se pune usturoiu ,sare pipir si cel mai important lucru se toarna supa in smantana pana devine cam la aceeasi tempetatura cu supa daca pui smantana in supa se va branzi pupici
alinutza
Postat: Friday, August 25, 2006 12:54 PM

Bubulina mea are in meniu astazi:
- dimineata un crenvurst de pui cu un borcanel de lapte batut de la Zuzu;
- la 11,30 o canita suc de piersici;
-la prinz ciorbita de cartofi, mincarica de dovlecei cu carne de vitel;
- la 17,30-18 un fruct cu biscuiti cu cereale de la Start (sint deliciosi);
- la cina paste cu brinza;
- la culcare o canita cu laptic de la vacuta.

In rest, apa cit cuprinde si cite un biscuit, daca cere...
alinutza
Postat: Friday, August 25, 2006 12:57 PM

emanuelaan wrote:
alinutza la ciorba radauteana este un mic secret si amume:smantana se bate cu ou se pune usturoiu ,sare pipir si cel mai important lucru se toarna supa in smantana pana devine cam la aceeasi tempetatura cu supa daca pui smantana in supa se va branzi pupici

Mii de mercic-uri. Chiar ma gindeam cum sa fac cu smintina sa nu se brinzeasca.Oare e valabil si pentru iaurt?!oare
emanuelaan
Postat: Friday, August 25, 2006 1:11 PM

Intrat: 5/28/2006
Postari: 493
Locatia: iasi
da poti folosi si iaurt dar cele cremoase, acest secret il folosesc bucatari in restautante ca sa nu se branzeasca smantana la sosurile albe pt spagete dar si la pui cu smantana, cuperci cu smantana pupici
leut
Postat: Friday, August 25, 2006 1:30 PM

Intrat: 2/15/2006
Locatia: Galati
Alinutza, exact cum a spus Emaluelaan, amestecul dintre smantana si oua se adauga la ciorbita atunci cand temperatura nu este prea mare. Eu inchid focul dupa care mai las putin sa se raceasca si apoi adaug compozitia, numai ca usturoiul il pun separat odata cu otetul. sic
Maria & Mario
Postat: Friday, August 25, 2006 2:55 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Noi avem vreo doua luni de cand nu mai papam NIMIK absolut NIMIK cu linguritza. Doar racituri si doar cu mana EI , rar din mana mea. Aste a . si e capoasa pana la Dumnezeu. Sper sa trecem si peste faza asta a dezvoltarii !
g_nicoleta2000
Postat: Friday, August 25, 2006 2:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Maria & mami wrote:
Noia vem vreo doua luni de cand nu mai papam NIMIK absolut NIMIK cu linguritza. Doar racituri si doar cu mana EI , rar din mana mea. Aste a . si e capoasa pana la Dumnezeu. Sper sa trecem si peste faza asta a dezvoltarii !

Stim cum este, nervi imi vine sa mor cand ii dau ciorbitza. Chiar nu stiu ce are cu linguritzele ca-s aceleasi de un anisor. Si Alex papa singurica ce-i pun pe masutza, indoapa in guritza cu mana ei si ma amuza ca-i mai raman resturi alimentare pe langa si incearca cu multa meticulozitate sa le culeaga.
stele_pe_cer
Postat: Friday, August 25, 2006 4:55 PM

Eu inca ii dau cu lingurita lui Matei iar cand are el kef sa manance singur, ii dau si lui o lingurita pe care pe zi ce trece o duce din ce in ce mai plina la gurita, dar incerc sa fac in asa fel incat linguritele "lui" sa fie cat mai putine (cam 5-6), ca daca sta prea mult la masa, se plictiseste si nu mananca decat un sfert decat ar trebui si decat ar avea nevoie.Cred ca nu procedez cum trebuie, cred ca ar trebui sa il las sa mance cat vrea SINGUR, dar am inca o fixatie (pe langa cea cu greutateasic ) ca trebuie sa manace, ca altfel nu are cum lua in greutate (de fapt fixatiile mele sunt legate una de altaplans ).

Apoi, noi oricum vom merge la cresa si acolo va invata cat de curand sa pape singurel.

Mie mi-e groaza de perioada intermediara cand, la cresa va deprinde stangaci sa pape singurel, iar eu acasa voi incerca sa ii dau cu lingurita, din obisnuita si pt.a-mi alimenta obsesiile si fixatileras .Sper sa trecem repede si bine peste etapa asta, ceea ce va doresc si voua!

alinutza
Postat: Tuesday, August 29, 2006 12:24 PM

Sa vedeti ce papam noi astazi:

- dimineata omleta dintr-un ou, lapte cu inka;
- 2 pere mai mici;
- la prinz ciorbita de zarzavat cu orez, mincarica de conopida cu carne de pui;
- la 17,30 iaurt cu fructe de la Mili "Ispita fructelor"-Duo;
- la cina perle de brinzica cu smintina de la LaDorna cu o feliuta de piine;
- la culcare lapte cit vrea(oricum nu bea mai mult de 150 ml plans ).

Pofta buna la pitici!!! essen
Maria & Mario
Postat: Thursday, September 28, 2006 8:24 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mai nimik. Laptic de cateva ori si foarte putin, doua trei firishoare de carnitza de pui si ATAT ! Sunt disperata. Are si febra, nasucul ii curge siroi, e si deranjata la burtica.... plans plans plans plans banghead banghead banghead
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed