Alimentatie 1-2 ani - Ce mananca astazi copilul meu

Options Alimentatie 1-2 ani - Ce mananca astazi copilul meu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Friday, June 23, 2006 10:30 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Cred ca singurul lucru pe care nu l-am incercat de data asta este laptele Humana Hn, pe care, acum cateva bune, folosit cateva zile, dupa numai 3 zile diareea s-a dus.

Maine cred ca cumpar Humana Hn.Oare e bine sa i-l dau direct, fara a mai face trecerea treptata de la Nestle Junior la Humana HN, adica sa ii pun direct 7 masuri Humana HN in apa de orez, sau sa ii dau 6 masuri Junior, 1 Humana si tot asa pana ajung integral la Humana HN?

Ma gandesc ca daca fac trecerea treptata, mi-e teama ca prelungesc diareea pana la Pastele cailor...
alinutza
Postat: Wednesday, June 28, 2006 3:08 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/4/2006
Postari: 448
Locatia: Timisoara
Mai, fetelor, nasoala chestia cu diareea. Eu la Ana rezolv usor problema cu o banana, un pilaf de orez sau putin suc de morcovi. Medicul de familie mi-a mai recomandat si Biotics, dar nu i-am dat decit o singura data.Si mi-a mai spus ca nu recomanda Debridat, pentru ca, la ultimele studii au constatat ca poate fi cancerigen oare , desi in spitalul de copii cel mai renumit din oras, la nou-nascutii cu probleme diareice li se da Debridat...uff Dar, oricare metoda o adoptati, va doresc sa va faceti bine puiutii.flowers
Alina
Postat: Wednesday, June 28, 2006 3:15 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Astazi Tudor are urmatorul meniu:

dimineata
- o felie de rulada din piept de pui,
- doua feliute de cascaval
- o felie de paine cu unt

pranz
- supa cu galuste de gris
- piept de pui cu smantana
- nectarine (una sau doua)

dupa amiaza
- branzica de vaca cu banana

Peste zi bem multe lichide: sucuri naturale, ceai de lamaie, apa minerala si, bineinteles, laptic de la mami sic
alinutza
Postat: Wednesday, June 28, 2006 3:16 PM

Hai sa va spun ce a papat Ana astazi si ce va mai papa:
-de dimineata o felie de piine cu brinza Almette+150 ml lapte cu biscuiti simpli;
- pe la 11 jumatate de mar;
-la prinz, adica la ora 14, ciorbita de fasole verde cu iaurt+piure de conopida cu sos de iaurt si marar;
-cind se va trezi, adica pe la 17-17,30, o felie de chec cu visine;
- la cina, o felie de piine cu pasta de ficat;
-la culcare, 170 ml lapte.

Intre mese se mai indoapa cu sticksuri, grisine sau cite o feliuta de mar, bombonele de ciocolata alba cu umplutura de stafide sau daca ne vede ca mincam noi ceva ....

stele_pe_cer
Postat: Wednesday, June 28, 2006 4:42 PM

Noi astazi am papat orez cu peste la pranz, acum, la amiaza banana+mar+kiwi, iar dimineata si seara lapte humana NH cu cereale de roscoave saude mere.
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, June 29, 2006 1:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Astazi papam ca si ieri supa de brocoli, conopida, morcov si ceapa. I-a placut mult de tot asa ca si astazi are parte de aceeasi tratatie.
Dimineata a servit paine cu branza iar pentru seara mai trebuie sa ma gandesc.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, June 29, 2006 1:52 PM

Noi azi nu am papat mai nimicplans plans plans ...200 ml de laptic cu cereale pana la ora asta si 200 ml apa kioara...
alinutza
Postat: Friday, June 30, 2006 11:35 AM

EEEEEE, de astazi am inceput figurile la papa.....poate si din cauza caldurii. A mincat broscuta doar 150 ml lapte cu biscuiti si apa cit cuprinde. A refuzat bunatate de pateu de ficat de pui, facut de mine, pe care il minca altadata cu multa placere...plans Nu stiu cum va fi acum la prinz, ca avem in meniu supica de mazare proaspata si dovlecel cu carne de vita...Poate ca a mai flaminzit, ca nu i-am mai dat deloc sticksuri si alte prostii acum. Inca nu stiu ce vom mai avea in meniu pina diseara, ca nu garantez ca maninca ce ii pregatesc, asa ca....astept.
mama_Sonyei
Postat: Friday, June 30, 2006 4:35 PM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
Sonya e si ea in greva. Azi a mancat dimineata un triunghi de branza topita, galbenusul de la 2 oulete de prepelita (cu pacaleala), jumatate de rosie cu o felie de paine cu pateu si a baut 1 litru de ceai - nu a vrut laptic. La pranz a papat 2 grisine, o piersica si un iaurt cu caise in care am pasat si o banana... Acum incerc de cateva ore sa ii dau supica - nu am nici o sansa... poate fac chiftelute si o sa manance atunci uff
stele_pe_cer
Postat: Monday, July 3, 2006 12:48 PM

Noi continuam sa facem greva foamei de cateva zile, dar macar ne putem mandri cu un coltisor de maselutayes !.

In alta ordine de idei, azi am papat 180 ml laptic cu cereale de dimi, la pranz aprox 200 gr.borcanel de jambon cu rosii iar la amiaza probabil ii voi da niste cereale Sl cu lingurita.Seara, ca de obicei in ultimele zile, probabil pana intr-o suta de ml de lapticbanghead ...
Alina
Postat: Monday, July 3, 2006 1:04 PM

Tudor:

dimineata:
- ou
- un cremwursti de pui
- iaurt

pranz:
- ciorba de perisoare

dupa amiaza:
- fructe cu cereale
Alina
Postat: Thursday, July 20, 2006 11:28 AM

Tudor:

dimineata:
- cascaval
- doi cremwursti de pui
- doua guri de lapte,

pranz:
- pulpa de pui cu spanac

dupa amiaza:
- fructe
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, July 20, 2006 12:01 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
oare Alina, nu am avut inca curaj sa-i dau Alexandrei crenwusti, de fapt ne-a mai vazut pe noi mancand, tati a incercat sa-i dea ea a scuipat afara si asa a ramas.
Eu ii fac pateu de casa si-i place tare mult. M-am harnicit si-i fac si almette de casa, si bomboane rafaello, ce mai, m-am facut gospodina!sic
misha
Postat: Thursday, July 20, 2006 2:26 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
g_nicoleta2000 wrote:
oare Alina, nu am avut inca curaj sa-i dau Alexandrei crenwusti, de fapt ne-a mai vazut pe noi mancand, tati a incercat sa-i dea ea a scuipat afara si asa a ramas.
Eu ii fac pateu de casa si-i place tare mult. M-am harnicit si-i fac si almette de casa, si bomboane rafaello, ce mai, m-am facut gospodina!sic

si cum se face almette de casa?...daca esti dragutapupici
alinutza
Postat: Friday, July 21, 2006 3:12 PM

Ana a papat destul de bine astazi, avind in vedere ca ii da tircoale un dintisor sau o maseluta, ceva acolo ca nu ma lasa sa ma uit in gurita ei. Asa ca, fiti atente:
-dimineata 250 ml lapte praf cu inka si biscuiti, o feliuta de sunca de Praga si putina piine;
- la 11 o banana;
-la prinz 100 ml supa cu galuste, piure de legume cu sos de iaurt si carne de vitel, un isler cu gem;
-la 17, cind se trezeste, sper sa manince un iaurt cu visine;
- la cina budinca de biscuiti;
- la culcare 200 ml lapte MILI.

Si cam atit pentru azi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed