Alimentatie 1-2 ani - Ce mananca astazi copilul meu

Options Alimentatie 1-2 ani - Ce mananca astazi copilul meu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Wednesday, June 21, 2006 9:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
stele_pe_cer wrote:

Cel mai bun antidot impotriva alergiilor este laptele matern.Da-i cat poti tu de mult, si nu il inlocui cu nici un fel de lapte, decat daca are intr-adevar o intoleranta la laptele de vaca, nu mai consuma tu nici un produc lactat, daca are intoleranta la alctoza nu ai ce-i face, deci laptele de soia nu are latoza, laptele matern este infinit mai bun decat cel de soia, la gluten iarasi poti sa nu mai consumi tu gluten (ceea ce va fi foarte greu, dar nu imposibil).Interdictiile astea sunt pt.tine, cat alaptezi, dar numai dac amedicul suspecteaza copilul de o alergie sigura la unul din alergenii astia.

Doar suge acum, dar ma gandeam la varianta in care nu as mai avea suficient lapte, la o completare. IAr in ceea ce priveste alimentatia mea, e in mare aceeasi, deci ar fi trebuit sa-l afecteze si inainte. Oricum, multumesc de sfaturi pupici
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, June 21, 2006 11:13 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Sousourel, nu stiu daca e bine ce iti spun acum, dar daca Victor are diaree de 2 luni (cum mi-ai spus tu pe privat), poate e bine ca la recomandarea medicului sa incerci ca timp de 7-10 zile sa te mulgi si sa nu ii mai dai lapte matern, ci doar lapte special pt.diaree.Noi am fost mltumiti de laptele Humana pentru diaree, facut cu apa de orez si in care o data pe zi (pana la 1 an) am adaugat si un pliculet de Smecta.In cateva zile diareea i-a trecut dar am ramas pe acest lapte inca cateva zile bune, pt ca mai aveam din a doua cutie, adica vreo 6-7 zile a baut numai laptele asta.Plus in toata perioada nu i-am dat decat orez, mucilagiu de orez, morcovi firti.Fara fructe, iauturi sau alte alimente.Kiar si vestita banana i-am scos-o.

Cnatareste ce e mai important acum:alaptarea say diareea prelungita.

Fii atenta la deshidratare.Pt.ca are diaree, prin diaree pierde foarte multe saruri si minerale, iar pt asta exista pe piata/farmacie adica, Elektrolyt de la Humana, un remineralizant care se pune un pliculet la 250 ml apa, se agita si se da sa bea la inceput cate 500-700 ml/zi, vezi ca scrie pe prospect si e bien sa respecti.este foarte bun la gust, cu gust de banana, ceea ce poate il determina pe Victor sa il accepte mai usor.

Tot ce am scris aici poti sa ii spui medicului pesiatru si NUMAI la recomandarea lui sa ii adminsitrezi atat laptele, cat si Elektrolytul.

Va urez insanatosire grabnica si un somn odihnitor cat mai repede la toti 3!
sousourel
Postat: Wednesday, June 21, 2006 11:31 PM

Am luat in calcul si varianta asta... pediatra spunea sa il alaptez in continuare...
Deshidratat nu e, desi nu prea bea lichide, totusi primeste necesarul din alimentatie, arata bine per ansamblu, mananca bine, nu arata ca un copil bolnav. Tocmai de aceea sunt contrariata. I-am tinut si dieta stricta, dar nu pot sa-l privez pe termen lung de toate cele pomenite.
Dar mi-ai confirmat o suspiciune in legatura cu banana. Chiar i-am si suspendat-o azi, urmand sa urmaresc maine modificari.
Multumim de urari si le intoarcem pupici
stele_pe_cer
Postat: Thursday, June 22, 2006 12:30 PM

sousourel wrote:

Deshidratat nu e, desi nu prea bea lichide, totusi primeste necesarul din alimentatie, arata bine per ansamblu, mananca bine, nu arata ca un copil bolnav. Tocmai de aceea sunt contrariata. I-am tinut si dieta stricta, dar nu pot sa-l privez pe termen lung de toate cele pomenite.

La diaree in general, se susepnda pe termen scurt, sau cat este nevoie, pana dispare diareea, cam orice aliment care nu "inkeaga"la burtica, ca altfel diareea in loc sa fie vindecata,este "intretinuta".

Nici un regim nu este de dorit micutilor, dar, in cazuri izolate, daca este spre vindecarea copilului, este de dorit regimul.

Kiar daca copilul este vsel sau arata bine, kiar daca pielea nu pare deshidratata, si in special daca copilul nu bea likide foarte multe in perioada diareei, este bine sa suplimentezi necesarul de likide cu ceva mai "tare",a dica un remineralizant.In Bucurestis e gasesc mai multe tipuri, dar cel mai bine tolerat de Matei a fost Elektrolytul.Acest remineralizant nu are ce rau sa ii faca, doar sa il hidrateze si sa nu ii dea voie organismului sa aiba pierderi de saruri si minerale prin fecale.

Daca nu se gaseste la tine, iti pot trimite eu Electrolyt.Spune-mi numai daca vrei.

Va pupacim pe langa suzetapupici !
sousourel
Postat: Thursday, June 22, 2006 9:27 PM

Merci pt propunere, deocamdata nu e nevoie, sper sa nici nu fie. Bem ceiut de afine si chimen, dar nu prea mult. Ii dam inainte cu orez, morcov fiert, branza de vaci. Si pentru ca ne-am saturat de papa de regim, iata ce a ieist la cina

sousourel attached the following image(s):
parerea despre mancarea de regim.jpg asta e parerea mea.jpg

g_nicoleta2000
Postat: Thursday, June 22, 2006 9:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Mai Victoras, cum de au dat toate bubele rele peste tine? Va tinem pumnii sa va refaceti cat mai curand.pupici
sousourel
Postat: Thursday, June 22, 2006 10:40 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Mai Victoras, cum de au dat toate bubele rele peste tine? Va tinem pumnii sa va refaceti cat mai curand.pupici

Hai, ma, nu-s toate relele cazate la noi... papam bine, suntem veseli, vom scapa noi cumva si de diaree, doar n-are viza de sedere la noi in sat ras diareea asta. Pupici si voua pupici
alinutza
Postat: Friday, June 23, 2006 10:50 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/4/2006
Postari: 448
Locatia: Timisoara
Astazi avem asa in meniu:
- de dimineata cereale cu lapte de la Nestle+50 ml babydrink, ca avem diaree din cauza de dintisori;
-la prinz, supica de conopida cu galuste+cartofi copti cu carne de vacuta+sos de iaurt+piine;
-la 17-17,30, o tableta de ciocolata alba+ 1 banana;
-la cina, budinca de biscuiti;
-la culcare, 200 ml lapte.

Pofta buna, mincaciosilor!
pupici
stele_pe_cer
Postat: Friday, June 23, 2006 1:05 PM

sousourel wrote:

vom scapa noi cumva si de diaree, doar n-are viza de sedere la noi in sat ras diareea asta.

la noi cam are viza de sedere diareea, asta de ma scoate din minti!is nimic nu ma juta!M-am saturat sa skimb dimineata si seara pijama ccalita + asternutul, plus 7-8 pampersi /zi, ca la 2 luni, +hainutele de iesit afara, ca sa nu mai spun c apampersul de cu un numar mai mare, deci nu el e de vina , saracutul...

Am ajuns ca singurul miros persistent in cas si in narile mele, sa fie de cacalicipuker :81pukel: !

Si nici pe laptele de diaree nu putem trece, ca nu am terminat trecerea de la soia la Junior...iar Spmecta asta am impresia ca ramane cam tot pe biberon, in loc s ase duca cu lapticul, iar alta varianta de administrare nu vad, ca am impresia ca e cam rau la gust, deci Matei nu il va primi altfel nici picat cu ceara...

Si noi mergem inainte cu morcovi si orez, si apa de orez.De azi am renuntat la apa de la tara (am aduc cateva bidoane de apa curata de la tara, poate si de la asta face diaree, c a coincis diareea cu skimbarea apei, din plata sau fiarta si racita cu apa pe putz, nefiarta).

Ceva idei aveti?
Alina
Postat: Friday, June 23, 2006 1:20 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
stele_pe_cer wrote:
De azi am renuntat la apa de la tara (am aduc cateva bidoane de apa curata de la tara, poate si de la asta face diaree, c a coincis diareea cu skimbarea apei, din plata sau fiarta si racita cu apa pe putz, nefiarta). Ceva idei aveti?

Elena, e posibil ca diareea sa se fi instalat din cauza apei.

Pe mine m-a ferit Dumnezeu de diaree, dar imi amintesc ca am patit asa ceva cu Catinca cam pe la varsta lui Tudor; ea inca sugea atunci, toata lumea imi spunea sa opresc alaptarea, dar eu, nu si nu, cum sa opresc alaptarea daca al meu copil nu manca altceva?! oare nu Eram convinsa in sinea mea ca daca reusesc sa o hranesc, sa manance ceva solid, cu siguranta diareea se va opri si scaunul va reveni la normal; si asa a si fost, numai eu stiu cat m-am chinuit, afara, uite, hai ca papa si pasarica, pisicuta, etc si-i mai dadeam o gura de mancare, s.a.m.d.
stele_pe_cer
Postat: Friday, June 23, 2006 1:24 PM

Am scos de azi apa de putz, si am inlocuit=o cu apa plata, Smecta, apa de orez, si morcovi.

Sousourel spunea ceva de Debridat...sa-l incerc sau nu?
Alina
Postat: Friday, June 23, 2006 1:43 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Meniul lui Tudor pentru azi:

dimineata:
- un ou
- un cremwursti de pui
- putin iaurt

pranz:- ciorbica de vacuta cu legume
- capsuni, desert

dupa amiaza:- fructe: mar, banana, para

seara:- piure dartofi cu porumb (doar putin si numai daca vrea)

Si, la discretie tzitzica
mama_Sonyei
Postat: Friday, June 23, 2006 2:21 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
stele_pe_cer wrote:
Am scos de azi apa de putz, si am inlocuit=o cu apa plata, Smecta, apa de orez, si morcovi.

Sousourel spunea ceva de Debridat...sa-l incerc sau nu?

Eu am folosit Debridat pentru ca era constipata... Am inteles ca regleaza tranzitul intestinal, dar nu l-am incercat. Pentru diaree prelungita (2-3 zile, ca atat a tinut la noi maxim) am folosit Humana HN cum scrie pe cutie: piure de banane cu Humana HN, apa de orez cu Humana HN pe post de lapte de baut, ceai de menta pe post de apa, orez fiert cu morcovi pe post de supa... La noi a trecut cu asta in 2-3 zile, incearca sa-i scoti tot ce nu tine de astea din alimentatie si sper sa scapati si fara Smecta sau Debridat.
Tina
Postat: Friday, June 23, 2006 3:35 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Noi suntem in a doua zi de diaree ...dar cu ajutorul lui Dumnezeu poate nu mai face febra ca ieri ( toata ziua 39.5 ...).Mancam dimineata laptele facut in apa de orez, pe la 11 mar copt+banana+branza facuta in casa, la pranz morcov fiert+orez fiert+branza de casa ( pasate ), dupa amiaza Apfelbrei de la Humana dar facut tot in apa de orez iar seara lapticul facut iar in apa de orez.Am inceput sa-i dau si Ospamox de aseara + Debridat + Calpol asociat cu 5 pic. de Nevralgin cand incepe sa faca febra . Si ceai de menta cu glucoza cat vrea fata.
sousourel
Postat: Friday, June 23, 2006 10:01 PM

Stele, eu ii dau Debridat de 2 zile si inca nimic. Regimul e cam asa:
la trezire: 3 lingurite de orez, lapte de la mami
mic dejun: 1/2 banana oparita, 3 linguri branza de vaca, orez
dejun: supa-crema cu 2 morcovi, orez, telina si patrunjel si carne de pui la recomandarea pediatrei
gustare: un bibe de 125 ml apa de orez
cina: ca si dimineata
la culcare: orez si lapte de la mami (dar nu prea a avut chef de supt). Debridat i-am dat ininte de micul dejun si inainte de cina, cate 5 ml, dupa prospect.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed