Alimentatie 1-2 ani - Ce mananca astazi copilul meu - Partea a 2-a
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cute_babies_of_mine
Scris: Thursday, February 8, 2007 6:30 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Si vizavi de rosii... De la ce varsta are voie sa pape rosii fara preparare termica? Si al meu e fan, dar nu stiu daca pot sa-i dau.uff
Maria & Mario
Scris: Thursday, February 8, 2007 6:45 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Noi papam rosii curatate de coaja de la 9 luni si necuratate de la 1 an . Si Maria e mare fan, mananca o rosie intreaga la o masa.
Maria & Mario
Scris: Thursday, February 8, 2007 6:46 PM
Nivel

Andismom wrote:

Oana, ii dai cu samburi sau ii scoti? ca nu am inteles? alcool

Intreg, cu totul, doar curatat de coaja ! sic
cute_babies_of_mine
Scris: Friday, February 9, 2007 8:09 AM
Nivel

Maria & mami wrote:
Noi papam rosii curatate de coaja de la 9 luni si necuratate de la 1 an . Si Maria e mare fan, mananca o rosie intreaga la o masa.

Aaaa, pai de-acum nu-i mai pun interdictie la rosii. Castravete are voie? Adica, salata cu de toate. Ca poate asa papa si oul fiert; il pun in salata si gata!
AdrianaC
Scris: Friday, February 9, 2007 8:16 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
cute_baby_of_mine wrote:
Si vizavi de rosii... De la ce varsta are voie sa pape rosii fara preparare termica? Si al meu e fan, dar nu stiu daca pot sa-i dau.uff

Mie mi-a spus doctorita ca dupa 1 an si jumatate sa i le dau in stare naturala, dar eu i le dau nepreparate termic de pe la 11 luni.

Ieri a mancat asa:

8:00 - laptic mami
11:00 - 1 ou fiert moale cu painica, 1/4 cutie almette, 1 felie de cozonac si 60ml lapte batut
14:30 - mancarica de cartofi cu piept de pui, 1 orez cu lapte si fructe, 1 feliuta de cozonac
19:30 - 200g piure de conopida cu branza calcica si unt, 1 feliuta de cozonac si 50ml de sana
23:00 - 200ml de lapte cu cereale + laptic de la mami

Azi cand s-a trezit, ce credeti ca facea feciorul meu? Simula cu manuta ca si cum ar lua mancare si ar baga in gurita. Si il intreb "Ce e Andrei, ti-e foame?" Si el incepe sa dea din cap ca da si sa rada smechereste
hohot

8:30 - 100ml lapte cu cereale
cute_babies_of_mine
Scris: Friday, February 9, 2007 8:19 AM
Nivel

Andreiut, dar tu papi, nu gluma! Al meu, numai Niu si Niu o tine, si mai duce si mana la gura ca sa nu-i dau!
Vesna
Scris: Friday, February 9, 2007 9:19 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/27/2006
Bravo, papciosilor!yes

Raz a mancat ieri:
-dimineata: 300 ml lapte cu cacao, 1/2 felie painica cu crema de cascaval si 1/4 mar
-pranz: piure de cartofi cu ficat de pui
-dupa-amiaza: ou prajit pe pat de cascaval, 1/2para+1/2banana+3 biscuiti
-seara: lapte cu inka, cereale

Azi, avem in program meniul:
-dimineata: cereale, ou fiert, soldatei de cascaval si painica
-pranz:ciorbita de vacuta cu legume si smantana
-dupa-amiaza: budinca de orez la cuptor cu mar copt
-seara: lapte, cereale

Noi mai papam intre mese grisine, biscuiti, bem si apa, suc, ca nici nu suntem prea grasi, nici pofta de mancare nu e scazuta. sic

Pofta mare tuturor! dance
Maria & Mario
Scris: Friday, February 9, 2007 11:07 AM
Nivel

cute_baby_of_mine wrote:

Castravete are voie?

Tot de dinainte de 1 an papam si castravete. Inainte ii curatam coaja, acum il mananca feliat , cu totul.

Eu acum imi dau seama ca ficamea prefera legumele proaspete si fructele , in locul mancarii gatite ! oare are vreo legatura cu faptul ca eu in sarcina nu am mancat decat fff rar mancare gatita ci doar fructe si legume proaspete ? uff

Maria mananca
* fructe: mere, pere , prune , pepene rosu - galben, kiwi , nectarine , piersici , mango, struguri , caise , zmeura , mure ...... ( capsuni nu i-am dat pana acum ).
* legume : morcov , rosie , castravete fresh , pastai , ciuperci , brocoli , cartofior, spanac, ceapa, usturoi , patrunjel radacina AASDDDDX Z\Z\\HBVVB, asta e completare de la Maria ......dovlecel........ nu vinete inca......

va urma
taki
Scris: Friday, February 9, 2007 12:41 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Si noi papam rosii curatate de coaja! essen

taki
Scris: Friday, February 9, 2007 12:44 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Maria & mami wrote:

Maria mananca
* fructe: mere, pere , prune , pepene rosu - galben, kiwi , nectarine , piersici , mango, struguri , caise , zmeura , mure ...... ( capsuni nu i-am dat pana acum ).
* legume : morcov , rosie , castravete fresh , pastai , ciuperci , brocoli , cartofior, spanac, ceapa, usturoi , patrunjel radacina AASDDDDX Z\Z\\HBVVB, asta e completare de la Maria ......dovlecel........ nu vinete inca......

Bravo, Maria! Sunt foarte sanatoase legumele si fructele! Si Sasha le papa cu mare placere.

Oana, poate Maria vrea sa devina vegetariana? scratch ras sic
Maria & Mario
Scris: Friday, February 9, 2007 12:50 PM
Nivel

taki wrote:

Oana, poate Maria vrea sa devina vegetariana? scratch ras sic

what La asta nu m-am gandit ! oare Dar ea papa si carnitza, doar ca nu se omoara .... asa , putintel..... ca e la dieta ! banghead
cute_babies_of_mine
Scris: Friday, February 9, 2007 1:12 PM
Nivel

Si Tudor a papat azi salata verde, rosii, castraveti, cu ulei de masline si lamaie. I le-am taiat cubulete si a papacit!yes
Maria & Mario
Scris: Friday, February 9, 2007 1:32 PM
Nivel

cute_baby_of_mine wrote:
Si Tudor a papat azi salata verde, rosii, castraveti, cu ulei de masline si lamaie. I le-am taiat cubulete si a papacit!yes
bravo

bravo Tudor ! Sa iti fie de bine ! cool
AdrianaC
Scris: Friday, February 9, 2007 2:10 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
AdrianaC wrote:

...Azi cand s-a trezit, ce credeti ca facea feciorul meu? Simula cu manuta ca si cum ar lua mancare si ar baga in gurita. Si il intreb "Ce e Andrei, ti-e foame?" Si el incepe sa dea din cap ca da si sa rada smechereste
hohot

8:30 - 100ml lapte cu cereale

Si completez:

10:30 - 1 mar cu 2 biscuiti
12:30 - 1/2 banana (in parc)
14:30 - 70g piure de cartofi cu 1/4 rosie si vreo 4 lingurite de smantana

Acum vad ca ar vrea sa faca nani, asa ca nu il fortez cu mancarea si o sa isi termine portia de piure cand se scoala.

Eu am observat la Andrei ca de cand am inceput sa ii dau mancarea mai solida, nu mai mananca asa bine, o mesteca de 1000 de ori pana inghite si se plictiseste repede de mancat.uff
Vesna
Scris: Friday, February 9, 2007 2:47 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/27/2006
AdrianaC wrote:

Eu am observat la Andrei ca de cand am inceput sa ii dau mancarea mai solida, nu mai mananca asa bine, o mesteca de 1000 de ori pana inghite si se plictiseste repede de mancat.uff

Adriana, si Raz a facut asa la inceput...probabil ca ii era lene sa mestece, mai usor era cand era pisata bine mancarea...Dar, in scurt timp s-a obisnuit cu noua "formula" si acum papa foarte bine cam orice. dance
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.