Alimentatia gravidei

Options Alimentatia gravidei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
simo
Postat: Thursday, February 25, 2010 1:49 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
Din cate stiu eu mierea nu e interzisa numai la bebeii pana la 1 an.pupici
sweet angel
Postat: Thursday, February 25, 2010 2:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
asta stiam si eu ca nu au voie bebelusii si ma gandeam ca poate nici in sarcina nu e permisa ca tot ce manca mama ajunge si la bebe.
bobicraioveanu
Postat: Thursday, November 17, 2011 8:07 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/13/2011
Postari: 5
Retetele de linte sunt foarte bune pentru sarcina.. sotia mea mananca des ca sa inlocuiasca consumul mare de carne.. insa trebuie consumata cu atentie pentru ca prea multa poate pica greu in cantitati mari. In plus, lintea e foarte buna si acum la postul Craciunului :D

koko2008
Postat: Saturday, July 28, 2012 8:23 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Eu am papat miere....
Acum pap vinete ...nu mi fac prea bine ,dar nu pot rezista sic
Nu papam carne decat ocazional , dar azi am in gand un pui cu usturoi dance
TatyKS
Postat: Saturday, July 28, 2012 9:30 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
koko2008 wrote:
Eu am papat miere....
Acum pap vinete ...nu mi fac prea bine ,dar nu pot rezista sic
Nu papam carne decat ocazional , dar azi am in gand un pui cu usturoi dance

Am papat si eu aseara vinete , dar am luat imediat un colebil sa nu am problemealcool .

Dr-ul meu nu mi-a interzis nimic ce tine de mancare ... dar mi-a zis doar sa gust ce imi e pofta si stiu ca mi-ar face rau ... eu avand o fiere lenesa si mal la colecist.

Bun puiul cu usturoi pupici Sa aveti pofta.
Anyared
Postat: Friday, January 25, 2013 8:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu am mancat absolut orice in sarcina (am incercat in cantitati moderate) si tin sa va anunt ca si fetita mea a mancat de toate. In mod deosebit i-a placut usturoiul si ceapa, si poate motivul a fost ca si eu ma mancat destul de mult din-astea.
Ce stiu sa va spun in mod cert este ca, si-a facut o imunitate atata de buna, incat noi in afara de Nurofen la durerile de dinti, nu am luat nimic altceva si acuma are 2 ani si 3 luni.
Propria experienta m-a facut sa cred ca alimentatia mamei se reflecta in obiceiurile alimentare viitoare a copilului.

sousourel
Postat: Sunday, October 13, 2013 11:37 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
In mod normal as opta pentru salate, fructe, supe, bla-bla. Insa nu e dupa mineras Seful zice: carne, cartofi prajiti, sunca, untBig Laugh Altfel, pale Nu cafea, nu ciocolatasic, nu cereale cu lapte sau cu iaurt, nu compoturi sau sucuri, nu ciorbe si mai ales cele acrisoare. Numai supa de pui.
Nanny
Postat: Wednesday, October 16, 2013 12:01 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Si eu as vrea numai salate...abia astept sa-mi treaca greturi sa pot manca si eu ca omul..in afara de cartofi ( fierti, copti, piure si prajiti) mai "accepta" branza, paste..compot si fructe ( mere si pere)! Fara carneee....nu pot!! ( nu eram prea carnivora nici inainte)! Si cuuulmea fara LAMAIE si alte acrituri!
ocean26
Postat: Thursday, February 6, 2014 3:05 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/17/2013
Postari: 6
Buna ziua.Sunt insarcinata in luna a IV-a (16saptamani) si am probleme cu ametelile din cauza lipsei de calciu. Nu prea imi plac lactatele, decat branza de oi si laptele prins. Am observat ca daca mananc lapte prins nu mai am probleme cu ametelile majoreta . E permis laptele prins in sarcina?chitara
TatyKS
Postat: Thursday, February 6, 2014 3:26 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Poti manca orice in sarcina , numai sa nu mananci in cantitati mari sau sa le combini aiurea . Poti face indigestie. Mai bine vorbeste cu doctorul despre aceste ameteli. Sarcina usoara in continuare.
Anelise
Postat: Thursday, August 28, 2014 11:01 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Ca si in sarcina trecuta, si acum mananc foarte multe fructe, legume si lactate. DistanceKiss Am facut abuz, ca sa ma exprim asa, de pepene, nectarine, banane, gulii si rosii. sic
dana_h
Postat: Thursday, August 28, 2014 11:24 AM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
eu am avut o alimentatie mai aiurea,erau zile cand mancam sanatos,fructe nu prajit si zile cand "se cerea" doar cartofi prajiti,cu oua ochiuri.carnea nu prea ne-a fost prietena si acum de ceva timp am o pofta nebuna de dulce Hilar .pepene rosu am bagat si eu la greu,intr-o zi am mancat un pepene de 5 kg singura,in 1 ora jumatate hohot alimentatia e foarte importanta in sarcina dar nu trebuie facuta o obsesie,cred eu.
crys
Postat: Wednesday, September 10, 2014 7:43 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 5/8/2014
Postari: 230
Foarte interesanta tema despre alimentatie in timpul sarcinii mai ales ca eu m-am lovit de foarte multe "restrictii populare". Nu manca peste ca iese copilul mut, nu consuma miere ca iese alergic, nu fasoloe ca il faci negru, struguri....samd. Personal mi se pare o prostie. Am mancat din toate fara a face abuz, oricum nu pot manca foarte mult pentru ca ma satur foarte repede. Cu toate ca, poate nu sunt in masura sa dau sfaturi, eu incurajez pe toata lumea sa consume ceea ce doreste, pana la urma organismul iti spune ce este bine pentru tine si ce nu....
Sarcina usoara tuturor si lasati grijile pentru alte lucruri ...iloveyou iloveyou iloveyou iloveyou pe toate
dana_h
Postat: Wednesday, September 10, 2014 8:19 PM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
crys wrote:
Foarte interesanta tema despre alimentatie in timpul sarcinii mai ales ca eu m-am lovit de foarte multe "restrictii populare". Nu manca peste ca iese copilul mut, nu consuma miere ca iese alergic, nu fasoloe ca il faci negru, struguri....samd. Personal mi se pare o prostie. Am mancat din toate fara a face abuz, oricum nu pot manca foarte mult pentru ca ma satur foarte repede. Cu toate ca, poate nu sunt in masura sa dau sfaturi, eu incurajez pe toata lumea sa consume ceea ce doreste, pana la urma organismul iti spune ce este bine pentru tine si ce nu....
Sarcina usoara tuturor si lasati grijile pentru alte lucruri ...iloveyou iloveyou iloveyou iloveyou pe toate

pe astea cu pestele si strugurii nu o stiam hohot hohot hohot hohot inseamna ca a mea iasa roscovana de cat pepene si rosii am mancat hohot hohot hohot
Anelise
Postat: Wednesday, September 10, 2014 9:27 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Bai, da' cate le mai trec la unii prin cap!!! hohot Mierea, pestele etc. imi plac de mor! Crazy
Crys, asa si eu, organismul iti cam cere ce vrea!
Dana, si mie imi plac cartofii prajiti cu oua! essen La o anumita perioada mi se face pofta si actionez! Chef
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed