Alimentatia gravidei

Options Alimentatia gravidei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anelise
Postat: Friday, February 12, 2010 9:26 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Lia, nu stiu exact ce sa-ti zic. Eu am baut foarte mult lapte pe sarcina si vorbesc de lapte proaspat de vaca, iar asta e foarte gras. Deci nu cred ca ar fi vreo problema! oare Foarte multe fructe si salate cat cuprinde, mai ales ca primele 3 luni am avut niste stari de greata groaznice si nu puteam manca nimic altceva. Stiu ca mancam in diperare rosii, castraveti si branza. sic Nu m-am abtinut de la dulciuri ca eu sunt fan ciocolata, dar nici nu pot spune ca am exagerat. Carne de pui, peste, mai putin porc sau vita. Nu am avut interdictie la ceva anume, totul e sa fie mai cu masura, in schimb repet, fructe, salate, legume, lapte, sucuri naturale, e recomadat! thumright Pupici dulci! pupici ... Aaaa, si stiu ca nu e recomandat ficat, pate, mancarurile grase. In fiecare zi dimineata mancam cate o banana la modul ca devenise un fel de ritual al meu. Mi-au facut foarte bine in primele luni, plus ca sunt bogate in magneziu. thumright Cum imi mai amintesc, intru si-ti zic! angel
vanina
Postat: Friday, February 12, 2010 9:40 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Chiar nu are importanta cate grasimi are laptele, important e sa il bei ca e sanatos. Si eu eram fan lapte cu cacao cand eram insarcinata, zilnic am baut peste 1 litru hohot, credca de asta a iesit mare baiatul hohot Chiar citisem undeva ca femeile insarcinate care beau mult lapte nasc copii cu greutate mai mare sic
sweet angel
Postat: Friday, February 12, 2010 9:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
multumesc fetelor ca mi-ati raspuns , eu intreb de lapte pt ca beau foarte putin si macar sa beau ce trebuie , maxim 250ml pe zi ,azi nu am reusit sa beau nici atat , mai manc branza dar foarte putina, salata o data pe zi , dulciuri manc mai multe, fructe 2 portocale pe zi , bananele ma constipa si alte fructe nu am pofta sa manc. nu stiu cum sa fac sa mananc si iaurt, sa beau mai mult lapte, fructe,pt ca nu imi este nici foame nici pofta de ele. in schimb mi-e foame de prajituri( cum spunea nepotul meu ca ii este sete dar nu de apa, de suc)
sweet angel
Postat: Wednesday, February 17, 2010 8:25 PM

azi am mai aflat un lucru nou , salata (tot ce e cu foi) nu este indicata in sarcina, de fapt nici un fruct sau leguma ce nu se poate curata de coaja, ca de ex capsuni. in schimb se poate manca orice leguma fiarta. cand mi-a zis de salata azi mi-a picat fata pt ca eu am mancat multa salata zilele astea.
praslea_cel_voinic
Postat: Wednesday, February 17, 2010 9:35 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Lavinia....vrei sa mananci ca la carte?Mai mult te chinui...vezi si tu ce o sa te lase sa papi...
Cu Alex nu am putut manca deloc carne, mancam pastai verzi cu iaurt...si multa salata, multe mere...nu am avut probleme cu anemia DELOC in sarcina...Cu pitica din contra, am bagat grasimi la greu....as fi mancat la inceput carne afumata la greu...
Ce mi-a spus dr meu e ca ce e important e sa mananci echilibrat....Si oricum regula generala e sa speli bine legumele si fructele...
Pupici!computerlove
sweet angel
Postat: Wednesday, February 17, 2010 11:05 PM

dar eu nu am facut inca testul de toxoplasmoza parca ii spune si mi-a zis ca daca manc carne afumata, salam ,salata , poate sa aiba microbul care la inceputul sarcini duce la malformatii.si de asta ma feresc sa manc pana fac testul, mi-a spus ca oricat as spala salata microbul nu se duce.chiar sa o dezinfectezi(aici se gaseste o solutie de dezinfectat alimentele)
sousourel
Postat: Thursday, February 18, 2010 4:58 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Nu ti-ar placea dimineata, sau chiar si seara, o portie de cereale cu lapte, in care sa pui si o mana de stafide?pupici

De salata verde nu stiam, eu o mananc cu o pofta....si carnea afumata, daca o gatesc bine, tot e periculoasa?
sweet angel
Postat: Thursday, February 18, 2010 5:50 PM

deci mie mi-a spus ca nu e voie nimic afumat, dar este voie orice fel de carne fiarta, deci cred ca daca e afumata si o fierbi nu sunt probleme. salata tot ce este din foi si nu se poate curata de coaja este contraindicat, fierte sunt indicate toate, nu stiu ce sa spun mama mea mi-a spus ca ea a mancat de toate ca inainte nu se stia de toxoplasmoza, fiecare face cum vrea dar eu nu vreau sa risc.
sousourel dar tu ai burtica mare trebuie sa fi facut testul deja , eventual intreaba dr sa vezi ce spune el
eu am inceput dimineata sa manc lapte cu ceva bilute dar nu cred ca alea sunt cereale, apoi mai manc un iaurt si un pic de branza. sper sa fie destul ca am citit undeva ca daca copilul nu isi ia destul calciu din alimentatia mamei atunci incepe sa isi ia din dintii mamei.
sousourel
Postat: Thursday, February 18, 2010 6:01 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Nu l-am facut. Dar nici prima data nu-l facusem.
praslea_cel_voinic
Postat: Thursday, February 18, 2010 7:33 PM

lia.lavinia wrote:

eu am inceput dimineata sa manc lapte cu ceva bilute dar nu cred ca alea sunt cereale, apoi mai manc un iaurt si un pic de branza. sper sa fie destul ca am citit undeva ca daca copilul nu isi ia destul calciu din alimentatia mamei atunci incepe sa isi ia din dintii mamei.

Lavinia, problema e ca el isi ia in general cat trebuie, dar daca nici tu nu ai suficient, nici el nu are suficient ...cat despre dinti...ras nope, nu iti ia din dintii tai....Calciul care e in dinti la tine sta bine si nu se misca orice ar fi...toate problemele care apar in sarcina cu dentitia sunt de fapt din cauza modificarilor hormonale care afecteaza intr-un fel sau altul imunitatea, vascularizatia gingiei si calitatea salivei...Pupici! computerlove hearts hearts pupici
sweet angel
Postat: Thursday, February 18, 2010 7:41 PM

eu am citit asta in legatura cu dintii undeva de curand dar nu stiu sigur unde, asa ca se poate ca cineva a ajuns la concluzia asta apoi a postat-o pe internet , asa am aflat si eu si am scris pe forum ,sorry ,asa vor citi si alte pers si se vor pune serios pe mancat lactate sa nu ramana fara dintiras
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, February 19, 2010 2:08 PM

Lavinia, computerlove :018: iloveyou pupici pupici pupici Oricum, nu strica deloc sa papi lactate pupici hearts Pup burtica mica deocamdata pupici
sweet angel
Postat: Friday, February 19, 2010 4:13 PM

eu pup bebele tau mic in curandpupici , mai ai asa de putin ,
dar tie cand ai ramas insarcinata ti-a spus ce sa manci?
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, February 19, 2010 5:56 PM

Lavinia, mi-a spus sa incerc sa mananc echilibrat....nu ce sa mananc si ce sa nu mananc...si ca vitaminele sunt un supliment, nu un inlocuitor....cam atat..ca pana la urma daca te apuca poftele nu te mai uiti ce ai voie si ce nu....:018: am incercat sa nu mananc gras, dar ma apuca cate o pofta de sunca afumata cateodata....ras Sau am vrut sa mananc carne de pui dar daca vad si acum carnea de pui, imi vine sa vomit instantaneu.... Pupici si un weekend placut!computerlove
sweet angel
Postat: Wednesday, February 24, 2010 11:04 PM

fetele dar cu mierea cum este? sunt racita si am vrut sa indulcesc ceaiul cu miere dar nu stiu daca am voie miere.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed