Alimentatia gravidei

Options Alimentatia gravidei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, January 16, 2008 5:35 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
ioana wrote:
pai vroiam sa va mai intreb pe voi mamicile experte de alimentatie.am mai avut o sarcina anul trecut si din cauza unor probleme ale fatului a trebuit sa renunt la ea in luna a5a.pana atunci ma ingrasasem 10 kg.acum nu vreau sa pun la fel de mult pt ca am citit ca normal e sa pui doar 9-12 kg.a fost una dintre voi la nutritionist sa stie exact ce sa manance si cat ca sa nu faca rau copilului? acum de cand sunt gravida am greturi si nu prea pot sa mananc mare lucru dar astea or sa dispara peste o luna.eu sunt obisnuita sa fac sport mult acum am oprit anrtenamentele si ma rezum la o bicicleta de camera 30 min pe zi.

expereta nu sunt, dar iti pot spune ce am facut eu.
la primul copil papam si pe mama daca ar fi fost comestibilawhat essen , consecinta 20 kg luate in sarcina. norocul meu ca am scapat in 3 luni de kg in plus.
la ultima sarcina am mancat de toate: carne, peste, lactate, legume si fructe proaspete, dar nu de parca ar fi fost ultima masa pe care as fi mancat-o.
de kg scapi cu bunavointa, important e sa fii sanatoasa si sa pastrezi echilibrul.
ioana
Postat: Thursday, January 17, 2008 5:55 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
vai asa grav e daca mananci carne cruda?nu stiam asta adica stiam ca nu e voie dar ca face asa dezastreeeee...nici inaite sa raman insarcinata nu mancam mult adica aveam grija ce sa mananc si de aceea sunt disperata sa nu ma ingras prea tare . si faceam mult sport iar acum v-am zis am luat o pauza in care mai fac miscare dar nu sport.crezi ca pastrama de pui care scrie pe ambalaj ca e si fiarta si dupa afumata e nociva?Mai mananc de aia... la fel si de curcan si rareori de porc.Doamne si adorrrrr dulciurileras dar o sa incerc sa ma abtin...nu vreau sa ma ingras mai mult de 15 kg...
lucy_katerina
Postat: Sunday, February 10, 2008 11:19 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/9/2008
Postari: 217
Locatia: Grecia - Syros
Fetelor, azi mergem la taverna. aici , in Grecia asa se obisnuieste. Ne vom intalni cu colegii sotului (il pot numi asa, nu ?..mai ales ca ne vom casatori cat de curand posibil).
Am citit ce ati scris voi despre alimentatie. Deja ma ingrijorez.Acolo va fi multa mancare....si mi-e greu sa ma abtin. Voi ce ziceti: sa mananc tot ce se comanda? ras
Inca nu am fost la medic. Voi merge peste 2 sapt, sper.
va rog sa ma sfatutiti. Nu stiu nimic. fool
Kiki
Postat: Sunday, February 10, 2008 1:50 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Draga mea, mananci ce ai pofta si cat doresti. Numai ca atunci cand esti insarcinata, nu trebuie sa mananci pentru doi, ca na, esti insarcinata. Pe urma or sa iti dea de furca kilogramele acumulate.
Eu, daca as lua-o de la cap cu o noua sarcina, nu as mai manca orice, oricand si oricat, ca mi-e pofta, ci m-as baza mai mult pe lactate, salate, carne la gratar...si apa, multa apa ras
cristinaflorina
Postat: Sunday, February 10, 2008 5:12 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Eu sunt in 10 sapt dse sarcina si pot sa zic ca nu maninc cu mult mai mult ca inainte singura diferenta este ca maninc dimineata ceea ce nu faceam inainte,
lucy_katerina
Postat: Sunday, February 10, 2008 8:18 PM

Am mancat bine, nu foarte, foarte mult ras
De azi inceput sa beau lapte. chiar un litru pe zi trebuie sa beau? Asa mult? hainoroc
adevarul e ca intotdeauna am avut carente de calciu si magneziu. sa vad acum cum stau...nu-i de glumit
pupici pupici
leut
Postat: Sunday, February 10, 2008 8:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Lucy...pe sarcina nu tin minte sa fi baut asa mult lapte. Imi placeau tare mult iaurturile cu musli. M-am ferit de lapte nepasteurizat, de peste proaspat si ficatel de pui. Acum depinde si ce fel esti tu: daca ti-e pofta, mananca orice dar cu masura. N-am luat decat 13kg pe sarcina. In fiecare seara incearca sa mananci grepfruit...e foarte bun si pentru digestie. A...si daca-ti place, muuuuuuuulta salata verde; contine acid folic foarte bun pe sarcina.
Sarcina usoara! pupici
Kiki
Postat: Sunday, February 10, 2008 8:43 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Nici eu nu am baut mult lapte. Iaurturi in schimb mancam la greu. Simple, nu imi placeau (nici acum nu-mi plac) cele cu fructe.
lucy_katerina
Postat: Sunday, February 10, 2008 9:44 PM

M-am linistit. Deci pot sa mananc si iaurturi cu fructe? Asa mai merge. Da,imi place foarte mult salata verde. Obisnuiesc sa-mi fac dimineata suc de morcovi si portocale. E bine?
Ce mult ma bucur ca imi impartasiti din experienta voastra!
oanalaurisa
Postat: Monday, February 11, 2008 10:55 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
lucy_katerina wrote:
M-am linistit. Deci pot sa mananc si iaurturi cu fructe? Asa mai merge. Da,imi place foarte mult salata verde. Obisnuiesc sa-mi fac dimineata suc de morcovi si portocale. E bine?

Eu am baut lapte toata sarcina si am mancat multe branzeturi,dar chestia e ca eu sunt mare fana de lactate,beau laptele si de sete,nu neaparat ca o mancare,lichide foarte multe am baut,cel putin 2 l pe zi,asta fara sa calculez laptele,dar apa plata preponderent,fructe am mancat la greu,mai ales mere si clementine...pot sa zic ca am mancat foarte sanatos...laptele l-am folosit si ca antiacid,mancam seara cu paine prajita...pupici
cristinaflorina
Postat: Monday, February 11, 2008 5:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Si eu beau foarte mult lapte cam 1 l pe zi si asta de cind sunt gravida ca pina acum nu ma omoram foarte tare.yes
Lilly of the valley
Postat: Monday, February 11, 2008 6:13 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
lucy_katerina wrote:

e bine, dar nu exagera cu morcovul (1 pe zi e suficient), la un moment dat ai sa ai cuticulele spre portocaliu si pielea colorata ciudata, de medicii e posibil sa creada ca ai facuta galbenare ras
Daca iti place, poti sa-l razi in salata, prin suc se pierd fibre, atat de necesare, mai ales ca tranzitul se incetineste.
Sarcina usoara si bebe sanatos! Si bun venit intre pitici!pupici flowers flowers flowers
lucy_katerina
Postat: Tuesday, February 12, 2008 10:10 AM

Multumesc pentru sfaturi. pupici Atunci ma pun pe portocale, ca aici acum e sezonul si sunt pe toate gardurile.
am citit ca si susanul contine mult calciu. Mi-am cumparat seminte si pun putina miere....e un deliciu.
Emilia3
Postat: Saturday, April 12, 2008 8:33 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/5/2008
Postari: 68
Locatia: Rm.Valcea
Sa ai mare grija la tranzit , spre sfarsitul sarcinii te poti procopsi cu hemoroizi, daca nu consumi suficiente fibre.Experienta personala.
kali
Postat: Wednesday, June 4, 2008 10:06 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
In sarcina asta imi cam fac de cap: gorgonzola... feta... salam crud, uscat... fructe de mare...
In prima sarcina am respectat cu strictete recomandarile medicului dar acum chiar nu ma pot abtine.

Le-am mai rarit de cand am aflat ca sunt insarcinata (oricum am mancat la greu cat habar n-aveam) dar mi-am format niste obiceiuri alimentare la care mi-e foarte greu sa renunt dintr-o data- dar mi-am propus.

In rest ma chinui sa mananc cat mai sanatos- si reusesc, cu mici exceptii. In schimb mananc muuuult.plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed