Alimentatia gravidei

Options Alimentatia gravidei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Monday, April 24, 2006 10:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu in prima sarcina ma mancat in fiecare dimineata o banana si un iaurt mare sau un castronel de cereale cu lapte, iar in rest mai mult ciuguleam.

De cand am aflat ca sunt insarciata din nou, ma straduiesc sa mananc cat mai variat, kiar daca nu am pofta.Sper ca fructele si lactatele sa fie majoritare si in sarcina asta.
emanuelaan
Postat: Tuesday, July 18, 2006 11:32 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/28/2006
Postari: 493
Locatia: iasi
Orez, fasole, peste si carne
Proteinele ajuta copilul sa fie plin de energie si îi asigura aminoacizii de care are nevoie.
Un lucru absolut necesar pentru tine si bebelusul tau sunt proteinele. Proteinele au mai multe roluri în timpul sarcinii: îti asigura energia de care ai nevoie, si asigura pentru copil necesarul de proteine de care are nevoie pentru crestere.
1 Alimentatia corecta
2 Alimente bogate în proteine

Alimentatia corecta

Trebuie sa fii atenta nu numai la cantitatea de proteine pe care le consumi, ci si la tipul de proteine. Femeile însarcinate au nevoie de proteine de calitate — adica, de proteine care contin în cantitati mari toate tipurile de aminoacizi necesari. Majoritatea proteinelor animale sunt proteine de calitate, în timp ce cele vegetale nu sunt. Din acest motiv, expertii recomanda ca femeile însarcinate sa consume proteine animale zilnic. Daca esti vegetariana vei avea nevoie sa manânci anumite combinatii de proteine vegetale, cum ar fi orez si fasole, pentru a te asigura ca obtii toti aminoacizii de care ai nevoie.

Alimente bogate în proteine

Carnea rosie este probabil cea mai bine cunoscuta sursa de proteine, dar stai linistita: nu e nevoie sa manânci fripturi în fiecare zi pentru a-ti asigura necesarul. Multe alte alimente, cum ar fi pestele sau carnea de pasare, sunt la fel de bogate în proteine. La fel sunt si produsele lactate si fasolea. Urmatoarele alimente contin în jur de 15 grame de proteine:
2 oua mari
aproximativ 100 grame de carne, peste sau pasare
Aproximativ 75 grame de brânza tare
1 cana de fasole, mazare sau linte gatita
1/2 cana de brânza de vaci presata

Unele femei însarcinate nu sunt obisnuite sa manânce prea multa carne sau produse lactate, si se întreaba daca nu cumva se îngrasa prea mult. Daca ai grija si manânci echilibrat, asigurând suficiente proteine, nu ai de ce sa te îngrijorezi ca te vei îngrasa. În fond, sarcina presupune oricum kilograme în plus. Alimentatia corecta este cel mai bun mod de a te asigura ca ai un copil sanatos si în acelasi timp te simti bine si tu.

taki
Postat: Monday, August 14, 2006 9:29 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Eu, in timpul sarcinii am mancat sushi, sahimi (peste crud...un deliciu:@: ) si ou crud. Mancam sushi cam o data la 2-3 saptamani ras si, uite ca Sasha e sanatoasa.

Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, August 15, 2006 6:52 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Alina, numai cand aud de sashimi mi se scoala parul in cap! daca mi-ai fi zis cat eram gravida de el, cred ca as fi vomitat instantaneu!!!
tu ai avut mult curaj sa mananci ci carne si oua crude... nu stiu cum e pe la voi, dar pe aici sunt in capul listei de alimente interzise gravidelor!
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, August 15, 2006 6:52 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Alina, numai cand aud de sashimi mi se scoala parul in cap! daca mi-ai fi zis cat eram gravida de el, cred ca as fi vomitat instantaneu!!!
tu ai avut mult curaj sa mananci ci carne si oua crude... nu stiu cum e pe la voi, dar pe aici sunt in capul listei de alimente interzise gravidelor!
taki
Postat: Tuesday, September 5, 2006 9:21 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Andismom wrote:

Aici nu se interezic decat sarea si dulciurile, in rest ai cale libera...lucky me! sic ras
Laura
Postat: Saturday, September 16, 2006 11:49 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Salut!
In timpul sarcinii am incercat sa mananc cat mai echilibrat: lactate multe,multe,zarzavaturi,fructe,carnita,am redus cafeaua si bauturile carbogazoase.pupici
AdrianaC
Postat: Sunday, September 17, 2006 2:58 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17798
Locatia: Bucuresti
Laura, bine ai venit in familia 7 PiTiCi ! :801:

Sa intelegem ca esti mamica? Prezinta-ne si noua bebelusul / copilul si bineinteles,si pe tine.

Te asteptam cu detalii la Haideti sa ne (re)cunoastem.

Daca ai nevoie de ajutor cu tickerul, ma poti contacta pe PM sau pe mail la adresa adrianacmr@yahoo.com. pupici
Alina
Postat: Sunday, September 17, 2006 9:20 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Laura, , asteptam sa aflam mai multe despre tine. pupici pupici
ioana
Postat: Monday, January 14, 2008 7:25 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
salut nu prea stiu ce sa scriu sunt si eu gravida in 9 saptamani si vrau sa ma inhait cu voiras
mihaela75
Postat: Monday, January 14, 2008 9:11 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
bun venit in haita ras crie tot ce vrei pupici
ioana
Postat: Tuesday, January 15, 2008 3:35 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
pai vroiam sa va mai intreb pe voi mamicile experte de alimentatie.am mai avut o sarcina anul trecut si din cauza unor probleme ale fatului a trebuit sa renunt la ea in luna a5a.pana atunci ma ingrasasem 10 kg.acum nu vreau sa pun la fel de mult pt ca am citit ca normal e sa pui doar 9-12 kg.a fost una dintre voi la nutritionist sa stie exact ce sa manance si cat ca sa nu faca rau copilului? acum de cand sunt gravida am greturi si nu prea pot sa mananc mare lucru dar astea or sa dispara peste o luna.eu sunt obisnuita sa fac sport mult acum am oprit anrtenamentele si ma rezum la o bicicleta de camera 30 min pe zi.

Sfefania_Johansson
Postat: Tuesday, January 15, 2008 6:41 PM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
Ioana mai intai bine ai venit si iti doresc o sarcina cat mia usoara!! o sa-ti scriu ce am mancat eu (inca mai mananc)..m-am inspirat din brosura ce am primit-o cand m-a luat moasa in evidenta..plus ca am citit mult pe internet
Sfefania_Johansson
Postat: Tuesday, January 15, 2008 7:00 PM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
PROTEINE sunt f importante pt BB, o gravida are nevoie de 68-80 grame de proteine zilnic.. de ex 100 gr carne au 20 gr proteine, 3 oua au 20 gr proteine, semintele de dovleac au 30%, produsele lactate, soia, alunele si nucile au si ele proteine..la sfarsitul zilei se aduna destul de usor..

FIBRELE -bune impotriva constipatiei..se iau din fructe uscate, paine integrala, orez integral si paste integrale..se mananca si cat mai multe fructe si legume (legumele verzi sunt cele mai bune)

GRASIMILE - dupa saptamana 30 e imp aportul de grasimi in corp..pt ca bebe are nevoie de ele ca sa creasca..important e sa fie grasimi SANATOASE: ulei de masline, avocado, somon, macrou, peste cod, seminte, alune si nuci..cat incape

INTERZIS
1:carnea si produsele din carne insuficient preparate..adio carnaciori afumati si sunculitze de casa..daca nu sunt afumate la temperaturi f ridicate pot contine toxoplasmoza..asa-ca inainte de a baga in guritza bucatzica aia mica-mica de sunculitza, ganditi-va ca ea poate sa produca malformatii bebelui..cat de mica ar fi..
2:la fel si cu ouale insuficient fierte sau prajite..
3:produsele lactate din lapte nepasteurizat..branza camenbert, cantandou, gorgonzola, feta..pot fi infectate cu Listeria, care duce la avort spontan in nici 48 de ore de la ingerare
4:peste cu continut ridicat in mercur: ton, rechin, pestele sabie
5:ficatul..are prea mult continut de vitamina A si produce malformatii..se poate din cand in cand pate de ficat dar in cantitati cat mai reduse..

!!eu nu zic ca daca ai mancat carne cruda, sau o bucatica de camenbert, GATA, te-ai infectat! dar inainte de a manca, gandeste-te: DACA exact bucatica aia care o pui tu in gura e infectata??? nu se mai poate intoarce timpul inapoi..

inca ceva: daca va place mancarea sarata, cumparati sare de mare!! eu o folosesc si sunt f multumita

multa bafta!! eu m-am ingrasat 12 kg in 41 saptamani
mihaela75
Postat: Tuesday, January 15, 2008 11:16 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Ioana, poati sa faci cum zice Stefania , sa tii un regim sau mai bine zis sa incepi un mod de viata diferit.Sau poti sa faci cum am facut eu adica sa halesti tot ce gasest la orice ora si in orice cantitate essen Decizia iti apartine.In privinta ingrasatului diferenta e ca dupa cele 41 de saptamani eu eram deja cat frigiderul pe care il papasem maseluta
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed