Alimentatia copilului de la nastere la 3 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Scris: Wednesday, May 4, 2011 8:04 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/13/2006
Editura Litera va invita la concursul : Alimentatia copilului de la nastere la 3 ani.

Cele trei premii constau in cartea Alimentatia copilului de la nastere la 3 ani scrisa de Ruth Yaron si publicata de editura Litera.

O alimentatie corecta, sanatoasa, înca din primele luni de viata, înseamna pentru un copil premisa unei vieti sanatoase, fara obiceiuri alimentare gresite care pot cauza diverse boli. Recomandata tuturor parintilor, Alimentatia copilului este cea mai vânduta carte despre cum sa-ti hranesti copilul, de la nastere pâna la împlinirea vârstei de 3 ani Ruth Yaron te învata tot ce trebuie sa stii despre alimentatia copilului tau si nu numai atât:
-când, cum si cu ce trebuie sa-ti hranesti copilul în fiecare etapa de dezvoltare, de la introducerea alimentelor solide pâna la vârsta de 3 ani
-cum sa pastrezi în siguranta mâncarea copilului, pentru a nu se altera
-cum sa eviti substantele nocive, de exemplu conservantii alimentari
-cum sa prepari singura mâncarea pentru cel mic
Învata cum sa-ti hranesti copilul sanatos, natural, fara a cheltui prea mult. Va sunt oferite peste 350 de retete rapide, simple, nutritive, alaturi de nenumarate sfaturi utile. Cartea este structurata astfel încât poate fi citita si pe capitole separate. Primul capitol descrie Alimentele-minune pentru bebelusi, de la primele alimente solide pâna la alimentatia juniorului. Cuprinde subcapitole despre alergiile alimentare, suplimentele cu vitamine si minerale, lichidele pe care trebuie sa le consume bebelusul, ora meselor. Tot aici este detaliat programul de hranire în functie de vârsta – în primele saptamâni, la 6 luni, la 7 luni etc. Al doilea capitol al cartii se intituleaza „Prepararea si depozitarea alimentelor pentru bebelusi” si contine tot ce trebuie sa stii despre legume, fructe, cereale, de la modul în care sunt gatite la felul în care trebuie pastrate. Capitolul 3 cuprinde retete pentru juniori, de la paste la deserturi, toate foarte sanatoase. În al patrulea capitol, dedicat divertismentului, se arata cum pot fi decorate preparatele culinare sau cum sa organizati cea mai haioasa petrecere pentru cel mic. Al cincilea capitol, Referinte si anexe, cuprinde nenumarate sfaturi practice despre obiecte pe care le puteti confectiona singuri pentru bebelus, produsele cele mai sigure de curatare, masuri si echivalente metrice, cum sa cultivati plantele verzi comestibile. În plus, veti gasi un tabel cu subtantele nutritive si cantitatile necesare copiilor. Autoarea, Ruth Yaron, este ea însasi mama a trei copii. Dupa nasterea primilor doi, gemeni, s-a hotarât sa scrie cartea de fata, pentru a ajuta prin experienta ei tinerele mame care nu aveau la dispozitie nici o carte cu adevarat completa despre alimentatia copilului. În timp, Super Baby Food (titlul original) a devenit un bestseller, ajungând cea mai vânduta carte din SUA pe aceasta tema. Editia de fata este cea de-a doua, revizuita.

Regulamentul concursului :
Fiecare membru participant trebuie puna maximum 3 poze haioase cu bebelusi mancand .

Câstigatorii vor fi alesi prin votul membrilor înscrisi. Nu pot participa la concurs si vota decât membrii cu mai mult de 100 de postari. Perioada de înscriere este 4 -15 mai 2011. Perioada de votare este 16 - 18 mai 2011. Orice încercare de fraudare a voturilor va fi penalizata prin descalificare.

Detaliile si conditiile de participare ale concursului.
oanamaria
Scris: Wednesday, May 4, 2011 3:38 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Super concursul!Cred ca vor participa multe mamici.majoreta majoreta majoreta
AlexandraL
Scris: Wednesday, May 4, 2011 3:50 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2007
Ioan

bulinutza
Scris: Wednesday, May 4, 2011 4:43 PM
Nivel

Inregistrat: 10/14/2007
Ce dragutz e pustiulica, Alexandra...ras

Ar trebui sa caut si eu in arhiva...sic
shirel
Scris: Wednesday, May 4, 2011 5:01 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Putem participa si cu poze din arhiva?ras sic
ralu76
Scris: Wednesday, May 4, 2011 5:23 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
superb concurs .....multumim computerlove computerlove computerlove
vin si eu cu al meu mancacios majoreta

img

bafta tuturor piticilor computerlove
Andreea&Ariana
Scris: Wednesday, May 4, 2011 7:16 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Din cate stiu eu la acest concurs pot participa doar membrii care au peste 100 de postari!uff
sweet angel
Scris: Wednesday, May 4, 2011 9:56 PM
Nivel

Inregistrat: 1/6/2010
vin si eu cu edy

la o lunita

la 7 luni

la 7 luni jumate

oanamaria
Scris: Thursday, May 5, 2011 9:07 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Ce scumpi sunt!angel angel
printesazabib
Scris: Thursday, May 5, 2011 9:21 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
majoreta Bine v`am gasit mamici si pitici topai si multumim pt concurs... mancaciosul meu Luca-Matei, are 11 lunitze si cumintel foc, desi trebuie sa`i dea dintisorii maseluta
cum incarc pozele aici mamici?sorry1 am gasitnewclap
Va pupacesc dulcecoeur

printesazabib attached the following image(s):
imagine0989.jpgimagine0674.jpgimagine0816.jpg

Tzepii
Scris: Thursday, May 5, 2011 11:05 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/13/2006
shirel wrote:
Putem participa si cu poze din arhiva?ras sic

Da, se accepta toate pozele.
georgy
Scris: Thursday, May 5, 2011 12:08 PM
Nivel

Inregistrat: 1/31/2009
ce pitici frumosi si mancaciosi sint aicipupici pupici pupici
din cite am vazut in regulament concursului,poate participa si vota doar cei care au peste 100 de postari.dar vad ca nu se citeste regulamentul inainte de a se atasa pozele
andreeahana
Scris: Thursday, May 5, 2011 3:46 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/18/2008
Ei uite-l si pe mancaciosu meu....el nu refuza nimika....numa papa sa fie....

andreeahana attached the following image(s):
razvan 053.jpgrazvan 054.jpgrazvan 055.jpg

ingerash
Scris: Thursday, May 5, 2011 4:41 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Dragalasii papaciosi,tare scumpi sunt!love love love love love hearts

Venim si noi cu ceva de prin arhivaangel

aurishta
Scris: Thursday, May 5, 2011 7:02 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
Sunt adorabili puii vostri!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.