Alimentatia bebelusului la 6 luni
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Vesna
Scris: Thursday, April 20, 2006 1:31 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/27/2006
Kiki wrote:

Cunoastem...are deja 2-3 bluze patate...scaunul de masa dupa fiecare folosire il bag la dus...si mai sterg si cu mopul pe jos...

Subscriu...De fiecare data trebuie sa-i suflec manecile, ca-i place sa-si bage manutele pana la coate in mancare si s-o "framante"...
Kiki
Scris: Thursday, April 20, 2006 1:34 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Vesna wrote:

Subscriu...De fiecare data trebuie sa-i suflec manecile, ca-i place sa-si bage manutele pana la coate in mancare si s-o "framante"...

He, he, la noi nu tine...ii suflec manecile dar degeaba. El se pateaza la umeri ca are capul gen girofar...
oana_nicole
Scris: Thursday, April 27, 2006 8:47 PM
Nivel
Nivel: Senior

Si noi am inceput saptamana asta sa papam supica de zarzavat. Desi doctora pediatru ne recomandase sa incepem pe la 4 luni, am mai amanat, ca mi s-a parut prea mult sa introduc si cereale si supa la 4 luni (ea mai recomanda si branza de vaci la 4 luni si jumatate). O sa incercam sa respectam graficul prezentat de Adriana, pare foarte bun. Apropo de branza de vaci, voi cand ati introdus-o sau cand intentionati sa o intoduceti si ce metoda de preparare v-a fost recomandata?
Kiki
Scris: Thursday, April 27, 2006 8:49 PM
Nivel

Eu o sa i-o introduc maine...O sa o mixez cu putin laptic ca sa fie mai pasata, ca sa nu se inece cu ea.
Elia
Scris: Thursday, April 27, 2006 9:44 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
io nu mai stiu cand am introdus-o, dar o faceam fie din calciu lactic, fie din lamaie, adaugate in lapte cand dadea in fiert.
Kiki
Scris: Thursday, April 27, 2006 10:03 PM
Nivel

freedelia wrote:
io nu mai stiu cand am introdus-o, dar o faceam fie din calciu lactic, fie din lamaie, adaugate in lapte cand dadea in fiert.

Da, asa mi-a zis si mie doctorul, ca se poate prepara in casa cu calciu lactic. Dar tot el mi-a zis ca daca stiu un loc de unde am incredere sa cumpar, pot sa ii dau si cumparata...
Miri
Scris: Thursday, April 27, 2006 10:06 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Si de unde o cumperi?oare De la cineva ,din piata sau din magazin?
Kiki
Scris: Thursday, April 27, 2006 10:09 PM
Nivel

miri_haluca wrote:
Si de unde o cumperi?oare De la cineva ,din piata sau din magazin?

Din magazin...am un magazin super aici langa mine...unde cunosc vanzatoarele si tot timpul de cand eram gravidutza imi spuneau daca nu trebuia sa cumpar ceva anume ori ca e vechi ori ca pur si simplu nu e bun...
miraa
Scris: Thursday, April 27, 2006 10:15 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
am ineceput si noi diversificarea...mar,portocala,cartofyes ce e la gura lui...o sa ne luam si noi de maine dupa ce a scris adriana...pofta mare piticotilorpupici
oana_nicole
Scris: Saturday, April 29, 2006 2:22 PM
Nivel

Mie doctorita pediatru mi-a dat urmatoarea reteta de branza de vaci: la 1 litru de lapte 10 pastile de calciu lactic. Iar branza obtinuta o pot folosi cam trei zile. A mai incercat cineva reteta asta?

Si eu am auzit persoane care au introdus branza de vaci proaspata, cumparata insa de la o sursa cat de cat sigura. Eu nu am asa ceva, asa ca nu vreau sa risc. De asta ma gandesc sa o prepar in casa.

Referitor la supa de legume, ieri am introdus si putin cartof ras (o jumatate de cartof mediu). Dar se pare ca Ruxy nu l-a tolerat foarte bine, pentru ca de ieri dupa-amiaza s-a lasat cu diaree si, mai rau de atat, astazi a facut si putina febra, probabil din cauza deshidratarii. plans plans plans Asa ca o sa lasam inca putin timp deoparte cartoful si vom incerca sa introducem alte legume.
AdrianaC
Scris: Saturday, April 29, 2006 3:37 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Cand spui diaree ce inseamna? Cate scaune / zi a avut si de ce consistenta si culoare? E posibil sa fie de la altceva febra.
miraa
Scris: Saturday, April 29, 2006 3:45 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
dati-mi va rog o reteta de supica...ca am incercat de cateva ori si nu-i placeplans mixati legumele...faceti supica ca un piure moale sau le da-ti doar zeama?
cu marul am nceput sa ne impacam mai bine....am cumparat alt mar si ii place mai mult
oana_nicole
Scris: Saturday, April 29, 2006 3:53 PM
Nivel

AdrianaC wrote:
Cand spui diaree ce inseamna? Cate scaune / zi a avut si de ce consistenta si culoare? E posibil sa fie de la altceva febra.

Ieri dupa-amiaza a inceput sa faca mult caca,aspect normal, cantitate foarte mare, apoi cam 4 scaune asta-noapte din ce in ce mai moi, astazi un singur scaun dimineata foarte moale si foarte deschis la culoare. Temperatura a inceput sa faca azi dimineata pe la 4. I-am dat Efferalgan sirop de doua ori pana acum (la 8 ore). Si totusi, putin mai devreme avea febra rectal 38,7, destul de mare. Doctorita pediatru din Bucuresti nu imi raspunde la telefon, ca, deh, e sambata dupa-amiaza. Stiu ca trebuie sa bea ceai mult, insa nu vrea deloc ceai. A mancat niste supita (am citit ca e buna doar de morcov pentru diaree) si asta ma bucura mult. Mai stam putin ca acum a adormit, iar daca tot face febra cred ca o sa mergem la Urgenta la Spitalul de Copii. uff
oana_nicole
Scris: Saturday, April 29, 2006 3:55 PM
Nivel

Sper din tot sufletul sa nu fie altceva decat problema asta de la burtica, Adriana. A venit o prietena a mamei mele, asistenta de pediatrie si mi-a spus acelasi lucru. Nu cumva sa fie o alta problema la mijloc, poate vreo raceala. plans plans plans
AdrianaC
Scris: Saturday, April 29, 2006 4:19 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Hai sa vb pe chat de Ruxi!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.