Alimentatia bebelusului la 6 luni
Subiectul anterior · Subiectul urmator
greieras
Scris: Wednesday, April 23, 2008 9:08 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/25/2007
Eii, eii.. de cand nu am mai intrat si noi pe site ne-am mai schimbat si noi putin ritualul...ne trezim dimineata la ora 10 (mai rar si la 11)...papam Tzitzi(ce mai are mamai), apoi la 12-13 piure de fructe,..apoi iesim afara la plimbarica in parc, la 15 papam laptic.....si facem nani....apoi la 17-18 papam mancarica, iesim iarasi la plimbarica...ne intoarcem pe la 19...si incepem programul de acrobatii( ne cataram pe patutz...mergem de-a busilea..) asta pana la ora 22 cand papam laptic si facem nani.

dya
Scris: Thursday, April 24, 2008 4:11 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Fetelor o intrebare....voi ati dat suc de rosii la bebei?scratch
raly
Scris: Thursday, April 24, 2008 6:42 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Dya eu i-am dat la Raul suc de rosii dar facut de mine nu cumparat,amestecat in ciorbita,nu gol.Sucul de rosii e f bun!Poti incerca sa bagi cate o lingurita!Nu cred ca e prea devreme!
dya
Scris: Thursday, April 24, 2008 6:47 AM
Nivel

Inregistrat: 5/12/2006
raly wrote:
Dya eu i-am dat la Raul suc de rosii dar facut de mine nu cumparat,amestecat in ciorbita,nu gol.Sucul de rosii e f bun!Poti incerca sa bagi cate o lingurita!Nu cred ca e prea devreme!

pupici pupici pupici Multumesc de raspuns , sincer i-am dat citeva linguritze si ii place foarte mult si ma gindeam ca as putea sa-i fac pireut de cartof si in loc de laptic pt omogenizare sa folosesc suc de rosii. Sper ca astazi sa reusesc sa-i fac si sa-i si placa. Oricum daca reusesc o sa va anunt.angel
adrianayo2003
Scris: Wednesday, July 9, 2008 8:13 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/17/2007
Si noi am inceput diversificarea.
- ora 7-8 tatzi
- ora 10-11 suc de morcov (max.6 lingurite) + tatzi
- ora 13-14 supitza de legume 500 ml.apa,1-2 morcovi,1/2 telina, 1 patrunjel, 1 pastarnac,o ceapa mica, 2-3 felii ardei gras, 1 lingurita ulei masline (nu se paseaza ceapa si ardeiul gras) + tatzi

- ora 17 - 18 tatzi
- ora 21 tatzi
- ora 02 tatzi banghead
- ora 05 tatzibanghead

Ii place suculetul de morcov foarte mult.newclap
Supitzaaaa e nebunie....nici nu apuc sa-i bag in guritza ca o inghite parca din zbor si pana ajung sa iau o noua lingurita ... aaaa..... deja mai vrea una.
Daca se termina supiza si nu mai am...plange ...mai vrea.plans
Azi o sa-i fac mai multa supitza. De obicei mananca 180-200 mlyes
oanalaurisa
Scris: Wednesday, July 9, 2008 8:37 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007

Noi papam pe langa lapte,piureuri de fructe si legume,noutatea sunt cele cu carnita,cate o supica si iaurt pentru bebelusi de la Humana.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 9, 2008 9:04 AM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
adriana e cam devreme pentru ceapa la puiul tau. si ar fi trebuit sa introduci cate un singur aliment pe saptamana. initial supa de legume trebuia facuta numai din morcov apoi sa introduci treptat cate o leguma.
oanalaurisa
Scris: Wednesday, July 9, 2008 9:39 AM
Nivel

mariuta wrote:
adriana e cam devreme pentru ceapa la puiul tau. si ar fi trebuit sa introduci cate un singur aliment pe saptamana. initial supa de legume trebuia facuta numai din morcov apoi sa introduci treptat cate o leguma.

Noi inca suntem la nivelul de supica cu morcov si cartofior,iar patrunjelul fiert impreuna cu cele doua legume dar scos din supica,si pasate doar morcovul si cartoful.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 9, 2008 9:49 AM
Nivel

oanalaurisa wrote:

Noi inca suntem la nivelul de supica cu morcov si cartofior,iar patrunjelul fiert impreuna cu cele doua legume dar scos din supica,si pasate doar morcovul si cartoful.

din cate tin eu minte am introdus mai intai telina si apoi cartoful. cartoful imbaloneaza si fermenteaza. nu stiu cum sa ma explic, dar se prefera supa de radacinoase (morcov, telina, patrunjel, pastarnac si patrunjel frunze chiar!!!!) pentru ca radacinoasele imbaloneaza mai putin decat cartoful, iar ceapa si ardeiul gras .... mult mai tarziu. uleiul de masline la fel.
mai ales in cazul adrianei, cand Alex e la inceputul diversificarii, alaptat fiind.
oanalaurisa
Scris: Wednesday, July 9, 2008 9:56 AM
Nivel

mariuta wrote:

din cate tin eu minte am introdus mai intai telina si apoi cartoful. cartoful imbaloneaza si fermenteaza. nu stiu cum sa ma explic, dar se prefera supa de radacinoase (morcov, telina, patrunjel, pastarnac si patrunjel frunze chiar!!!!) pentru ca radacinoasele imbaloneaza mai putin decat cartoful, iar ceapa si ardeiul gras .... mult mai tarziu. uleiul de masline la fel.
mai ales in cazul adrianei, cand Alex e la inceputul diversificarii, alaptat fiind.

Cartea Dr. Capraru zice ca la bebelusii cu tendinta spre constipare se prefera cartoful in supica,deoarece morcovul constipa,iar ordinea legumelor incepe cu morcov,cartof,patrunjel.
Iar de cartof nu stiu sa baloneze.
Alex e intr-adevar la inceputul diversificarii si trebuie luate mai incet lucrurile.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 9, 2008 10:11 AM
Nivel

oanalaurisa wrote:

Cartea Dr. Capraru zice ca la bebelusii cu tendinta spre constipare se prefera cartoful in supica,deoarece morcovul constipa,iar ordinea legumelor incepe cu morcov,cartof,patrunjel.
Iar de cartof nu stiu sa baloneze.
Alex e intr-adevar la inceputul diversificarii si trebuie luate mai incet lucrurile.

eu spuneam despre telina, introdusa in locul cartofului. nicidecum despre morcov. si Leea a fost o constipata si am scos repede morcovul din supa lasand celelalte radacinoase, plus cartoful, dar la ea diversificarea a inceput la 4 luni. si nu la aproape 6. sfaturile erau adresate Adrianei, pt ca am vazut ca a luat-o cam repejor, si suc de morcov crud si supa din legume in aceeasi saptamana e cam mult.
Mira e mai inaintata in diversificare. Pupam pe papacioasa pupici computerlove
oanalaurisa
Scris: Wednesday, July 9, 2008 10:16 AM
Nivel

mariuta wrote:

eu spuneam despre telina, introdusa in locul cartofului. nicidecum despre morcov. si Leea a fost o constipata si am scos repede morcovul din supa lasand celelalte radacinoase, plus cartoful, dar la ea diversificarea a inceput la 4 luni. si nu la aproape 6. sfaturile erau adresate Adrianei, pt ca am vazut ca a luat-o cam repejor, si suc de morcov crud si supa din legume in aceeasi saptamana e cam mult.
Mira e mai inaintata in diversificare. Pupam pe papacioasa pupici computerlove

Asa e,Alexutul e la inceput inca...si noi te pupam!
adrianayo2003
Scris: Wednesday, July 9, 2008 10:20 AM
Nivel

Offff sper sa nu fi gresit uff
La recomandarea dr am inceput cu supa de legume .... asa mi-a dat reteta de supa. Am inceput cu zeama de la supa in primele 2 zile , apoi in fiecare zi am mai adaugat cate un nou aliment.
Alex in ultima luna a luat decat 400 grame si din cauza asta mi-a spus sa-i bag supitza.
Sucul de morcov crud tot din ziua cu supitza am inceput. Cate 1 lingurita in primele zile pana la 6 lingurite.
Oare sa-i fi facut rau la copil?!?
Nu a varsat , scaunul seamana acum cu o "placintzica" si a acceptat foarte bine suculetul si supitza.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 9, 2008 10:30 AM
Nivel

Bine ca Alex se simte bine si nu sunt probleme!coeur
Adriana, ideea generala e ca se introduce un singur aliment pe saptamana, pentru a vedea clar ce aliment ii prieste si ce nu. Exista pericolul unor alergii alimentare. Introducand in acest mod vei avea posibilitatea sa-ti dai seama, daca Doamne fereste, ce anume aprovocat neplacerea si sa elimini alimentul introducandu-l mult mai tarziu.
Daca ai inceput cu sucul de morcov, trebuia ca macar 3-4 zile sa fi mers pe sucul de morcov ca apoi sa introduci supa.
Supa se introduce cam asa: initial supa doar de morcov, la care adaogi cateun radacinos la 5-6 zile. Intai zeama de la morcov, apoi pireul de morcov, apoi primul radacinos si dupa 2-3 zile de zeama de morcov cu radacinos si cu piure de morcov bagi piure de radacinos si tot asa pana ce ai introdus toate legumele din supa.
Cam la 6 luni, pt. sugarii alimentati cu lapte praf se poate introduce si dovlecelul in supa, e dulce si da un gust f. bun la supa. Eu nu as da inca ardei gras pana la 9 luni.
adrianayo2003
Scris: Wednesday, July 9, 2008 10:38 AM
Nivel

Mariuta stai ca am o nelmurire.
Se da separat zeama de la supa si apoi piureul de legume ?

Desi am vazut in reteta ca se da separat piureul apoi zeama eu am crezut ca se amesteca.banghead banghead banghead
Uite iti atasez reteta data de dr.

adrianayo2003 attached the following image(s):
img_0001.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.