Profil: ali-1985
Despre
Utilizator: ali-1985
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Friday, February 8, 2019
Ultima vizita: Wednesday, January 29, 2020 10:12 AM
Numarul de postari: 5
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul aspirantelor - 72
Postat: Friday, February 8, 2019 10:59 PM
simmo wrote:

Buna Ali,
Referitor la chisturi si endometrioza nu te pot ajuta cu prea multe detalii, dar daca ai avut doua sarcini incipiente (am vazut scris in semnatura ta) inseamna ca stadiul endometriozei nu este sever si poti ramane insarcinata.
Pot sa-ti dau mai multe detalii referitoare la mutatiile care le ai: MTHFR-ul nu cauzeaza pierderi de sarcini; pentru 677 ar trebui luat metilfolat, iar pentru 1298 ar trebui luat acid folinic (insa aceasta nu se regaseste la noi in tara). Si eu sunt pozitiv pentru 1298. Pentru 1298 se poate lua si acid folic, insa la tine intra in contradictie cu 677 unde nu se recomanda. Daca ai iesit pozitiv pentru MTHFR, ar trebui sa-ti verifici homocisteina si nivelul de folati serici in sange. Daca acestea sunt in parametrii, mutatiile nu ar trebui sa-ti creeze probleme.
PAI heterozigot am si eu. Pentru a vedea daca a vedea daca te influenteaza, ar trebui sa testezi activitatea plasmatica a acestuia. Daca e negativ, nu ar trebui sa-ti puna probleme. De asemenea, ar trebui testati Ddimerii inainte de a ramane insarcinata din nou, precum si in timpul sarcinii. Pe timpul sarcinii de regula acestia pot creste. In funtie de rezultatul lor, dar si de alte analize de sange ce tin de coagularea sangelui, ti se poate face recomandare de aspenter sau anticoagulant injectabil. Din ianuarie anul trecut incercam pentru bebe. Anul trecut ne-am bucurat de testul pozitiv, insa nu pentru mult timp. Inca de la inceput sarcina se dezvolta greu, iar intr-un final s-a oprit in evolutie. Anul acesta ne-am bucurat din nou de testul pozitiv, insa suntem rezeevati din cauza antecedentelor anterioare. De cand am aflat de a doua sarcina, am luat aspenter si elevit pentru mutatiile care le am din propie initiaviva, insa deja aveam informatiile necesare de la hematolog si stiam ca aspenterul nu imi dauneaza. Trei zile mai tarziu am ajuns la hematolog si mi-a zis sa continui tratamentul cu aspenter si mi-a mai adaugat pentru un interval de cateva zile o pastila care ajuta corpul sa nu respinga sarcina (aceasta pastila nu avea nicio legatura cu mutatiile care le am). Anul trecut doi hematologi mi-au confirmat ca MTHFR ?i PAI nu sunt mutatii grave si nu prezinta risc crescut de tromboza. Alte semne care in decursul unuei vieti care te-ar face sa crezi ca ai probleme cu coagularea sangelui ar fi daca ai varice, în familie persoane care au probleme cu coagularea sangelui sau daca ai avut reactii adverse in perioada in care ai luat anticoncep?ionale.
De alele A1/A2 nu cunosc informatii.
Sarcina la mine este inca incipienta, dar noi ne rugam si speram ca va merge bine de aceasta data. Momentan ecografic sunt in grafic si sper ca la fiecare viitor consult sa auzim numai vesti bune.
Iti doresc sa ai multa increderere ca toate se vor rezolva si va fi bine pe viitor.

Referitor la steptococ de grupa B, nu e grav si nu afecteaza sarcina. Il am si eu, si nu am apucat sa urmez tratament pentru ca atunci cand m-am dus la doctor pentru rezultate, imi intarziase 2-3 zile si nu am stiut sa-i zic daca sunt gravida pentru ca nu facicem test. Raspunsul lui a fost, sa fac test acasa si sa revin la el :))
Daca ai steptococul, este important sa stie ginecologul daca il ai pentru ca in momentul in care ti se rup membranele, trebuie sa-ti administreze penicilina. Daca nasti natural, exista o probabilitate destul de mica sa transmiti bebelusului. Neonantologul trebuie sa stie de starea mamei ca sa poata trata nou nascutul corespunzator.
La mine, am si cireasa de pe tort: la analizele de trimestru I, am iesit pozitiv pentru antigen HVB (ce-i drept rezultatul este la limita intervalului, iar trigliceridele mele sunt bune). L-am intrebat daca am hepatita B, in conditiile in care anul trecut am mai facut testul, iar so?ul s-a testat pe 31 decembrie si a iesit negativ. Mi-a zis sa-l repet la alt laborator, iar ca sa se confirme ca intr-adevar ca sunt puratatoare de virus trebuie sa fac teste hepatice si rezultatele sa fie corelate cu alte analize de sange, dar la mine au iesit ok.
In concluzie, sunt destul de speriata si eu de tot ce se intampla, iar stresul care il am si pe plan profesional nu ma ajuta. Ieri am suferit un soc emotional puternic din cauza serviciului care sper sa nu-mi afecteze fatul.

Mersi de informatii Simmo. si felicitari pentru sarcina love
Am inceput de azi sa iau Aspenter preventiv si o sa imi comand de pe net Metilfolat.
Am varice si nu stiu daca in familie au fost probleme de coagulare dar stiu ca bunica pe linie materna a pierdut cateva sarcini si nu a putut avea copii in afara de mama. Erau alte vremuri si nu cred ca se faceau prea multe teste. Si bunica pe partea paterna avea probleme auzeam de ceva numit flebita. O auzeam des cand eram mica ca facea tratament.

Am citit despre cele doua MTHFR si situatia nu este roz. Combinatia celor 2 mutatii creaza probleme si nu tebuie sa iau acid folic pentru ca agraveaza situatia si inhiba sinteza acidului folic.
Homocisteina este la mine mai toate sunt in limite normale desi unele un pic la limita:
-APTT 30,7s (22,7-31,8)
-Fibrinogen 3,47 g/l (1,8-3,5) in 2015 cand am facut analiza era la 2,8g/l deci a crescut intre timp
-Homocisteina 8,49umol/l (3,70-13,90) si
1,15mg/l (0,50-1,88)
-Anti coagulant Lupic Absent
-Antitrombina 100,9% (83,0-118,0%)
-SI Proteina C si S sunt in limite normale

Altele care au legatura cu coagularea nu stiu sa fi primit.
Imi poti spune ce test ar trebui sa fac ca sa testez activitatea PAI-1?
Si ce sunt acesti Dimerii? Daca merg la hematolog presupun ca o sa imi dea sa fac analize suplimentare dat fiind ca mi-au iesit mutatiile nu?

Varsta 33 ani, 2 Sarcini Incipiente pierdute
Tiroida Autoimuna
MTHFR c677t mutant heterozigot
MTHFR a1298c heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
Prezente alelele A1/A2
Subiect: Clubul aspirantelor - 72
Postat: Friday, February 8, 2019 9:07 PM
Am fost azi din nou la ecografie si se pare ca inca am acele chisturi la ovarul stang. Deci mi-a confirmat ca am si endometrioza pe langa mutatii si glanda autoimuna. Sunt complet devastataplans plans plans
Am primit si antibiotic pentru un stafilococ beta hemolitic de tip b trebuie sa il iau 7 zile. Deci luna asta fac pauza de la incercari.
Dar pentru celelalte afectiuni nu mi-a zis nimic doar sa ma duc la un endocrinolog si un hematolog. Dar crede ca mutatiile mele nu sunt grave si ca nu am de ce sa imi fac griji.plans plans plans
Deci prea multe nu am aflat.

Dar mi-a zis ca am de tras ceva pana o sa reusesc sa raman insarcinata dar ea este optimista dat fiind ca am ramas o data.

Tiroida Autoimuna
MTHFR a1298c heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
Prezente alelele A1/A2
Subiect: Clubul aspirantelor - 71
Postat: Friday, February 8, 2019 12:55 PM
Sunt foarte nedumerita pentru ca in afara de mutatii toate celelalte analize asociate cu trombofilia sunt ok.
Antitrombina, Homocisteina, Anti coagulant lupic, Anti cardiolipini, coagulograma este si ea in regula.
Mai am 2 analize in asteptare Proteina S si Proteina C sa vedem cum stau la acestea.
Deci nu inteleg daca se poate sa fie doar mutatie fara manisfestare...

Pentru chisturi nu mi-au dat nimic au zis sa revin. Am azi ecografie si interpretarea tuturor rezultatelor.NuStiu

Tiroida Autoimuna
MTHFR a1298c heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
Prezente alelele A1/A2
Postat: Friday, February 8, 2019 12:16 PM
Buna fetelor,

A avut pana acum cineva acest gen de probleme si a reusit sa duca o sarcina la bun sfarsit?
Este foarte mare stresul nu stiu daca sa astept pana merg la un hematolog sau sa imi comand de acum Aspenter si Metilfolat?
In curand voi si la ovulatie si nu as vrea sa ratez momentul. Dar nici sau iau medicamente dupa ureche.
Pana nu de mult luam Acid folic dar am citit ca mai rau face la ce am eu.plans plans

Tiroida Autoimuna
MTHFR a1298c heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
Prezente alelele A1/A2
Postat: Friday, February 8, 2019 11:33 AM
Buna,
Sunt Alexandra si as vrea sa intru si eu in Clubul mamicilor aspirante.
Am 33 de ani si sotul tot la fel. Ne straduim de ceva vreme sa avem un bebe dar nu s-a intamplat minunea.
Pana in Decembrie 2018 cand am avut primul test pozitiv cam la 14 DPO. Fericire mare evident dar din pacate nu a fost sa fie. Am facut aproape in fiecare zi teste de sarcina dar a doua liniuta nu a devenit mai intunecata cum ar fi trebuit. Dar nu m-am ingrijorat prea mult atunci dat fiind ca nu stiam prea multe despre acest subiect.
Si pe 30 dec.mi-a venit menstruatia normal dar destul de abundenta asta la 5 saptamani de la ultima menstruatie.
De atunci totul s-a dat peste cap. Am fost la medic in ianuarie si mi-a recomandat un set complet de analize printre care si cele genetice de trombofilie. La ecografie a zis si ca sunt suspecta de endometrioza si sa revin dupa menstruatie pentru o noua eco. Azi am programare la gineco. si intre timp au sosit si analizele.

Situatia nu este roz. Se pare ca am glanda autoimuna. ATPO este undeva la 90 in conditiile in care limita normala este <34. Hormonii sunt ok doar FT3 este la limita superioara. Pe langa asta din analize reiese ca am mutatiile de trombofilie: MTHFR c677t mutant heterozigot si mthfr a1298c heterozigot dar si PAI-1 4G/5G heterozigot si prezente alelele A1/A2.

Sunt complet demoralizata si nu stiu in ce directie sa o apuc. Ginecoloaga de cand mi-a dat analizele mi-a spus ca daca ies mutatiile pozitive o sa ma trimita la hematolog.

Sper sa fie asta solutia si sa imi recomande un tratament ok.
Sa nu mai spun ca in Ianuarie situatia acolo jos a fost dezastroasa. M-a durut burta incontinu dupa ovulatie(am facut testul de ovulatie) si in zona pelviana si la ovare. M-au durut ambele ovare alternand. Durerile au inceput cam la 3 zile dupa ovulatie si au tinut pana la menstruatie. Cu specificatia ca vreo 2 zile m-a durut groaznic ovarul stang la care doctorita a gasit doua mici chisturi in urma caror a zis ca sunt suspecta de endometrioza. 2 nopti nu am putut sa dorm a trebuit sa imi pun ceva foarte cald sa ma mai lase durerea.
Precizez ca nu am avut niciodata probleme sau dureri in afara perioadei de menstruatie. Toate problemele au inceput dupa acest avort in decembrie.
Am ajuns singura la concluzia ca m-am dereglat hormonal altfel nu imi explic. Tot sper sa nu fie endometrioza.uff plans plans plans

Tiroida Autoimuna
MTHFR a1298c heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
Prezente alelele A1/A2