alergie (mancarime a pielii)
Subiectul anterior · Subiectul urmator
rodica83
Scris: Saturday, October 25, 2008 10:59 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 4/30/2008
fetelor, va rog sa ma ajutati daca ati trecut si voi prin ceva asemenator sau aveti informatii. In urma cu doua sapt mi-a iesit ceva pe piele si m-a mancat pielea foarte tare incat mi s-a facut si rani de la scarpinat. Mai intai s-au facut pe picioare de la genunchi in jos, apoi pe maini si am fost la medic dermatolog, i-am povestit, si a zis ca e de la gelul de dus. Mi-a dat si medicamente si creme sa ma ung, dar tot nu mi-a trecut si tot am sateptat sa treaca timpul si aveam impresia ca nu ma mai mananca pielea dar dupa o zi iar era la fel. Acuma de 2 zile am zis sa incerc sa nu mai beau cafea si acuma iar m-a lasat mancarimea. Oare poate de la cafea sa imi iasa asa ceva? Am baut cate 2 cafele in fiecare zi. Astept parerile voastre!
bulibuli
Scris: Saturday, October 25, 2008 11:24 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
poti sa incerci sa afli singura la ce esti alergica, prin eliminare, sau tinand un jurnal alimentar, sau poti sa mergi la alergolog sa-ti faca niste teste sa vada la ce esti alergica...
multa sanatate!
lifeinhim
Scris: Saturday, October 25, 2008 11:42 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/19/2008
Posibil sa fie de la cafea, sau poate sa fie doar o coincidenta.

Cum arata alergia? Pe care parte a mainii ti-a iesit? Cand te mananca mai tare?
rodica83
Scris: Saturday, October 25, 2008 3:56 PM
Nivel

lifeinhim wrote:

Cum arata alergia? Pe care parte a mainii ti-a iesit? Cand te mananca mai tare?

Liffeinhim, mi-a iesit ca niste bubite mici rosii pe maini pe partea exterioara, iar pe piciore doar aveam senzatia ca ma mananca pielea si trebuia sa ma scarpin, la inceput cam o sapt jumate ma manca mai mult noaptea iar acum de 2 zile de cand nu mai beau cafea chiar nu mai ma mananca, ca la inceput am crezut ca e de la oua sinu am mai consumat oua dar degeaba. Acuma e spre vindecare, si sper sa nu mai inceapa iar mancarimea.
Miri
Scris: Saturday, October 25, 2008 8:58 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Si eu cred ca doar tu esti in masura sa afli daca alergia ta e provocata de un aliment, in acest caz de cafea...Mergi prin eliminare si afli potentialul alergen.Insa intrebarea e daca ai schimbat marca de cafea, sau abia acum ai inceput sa bei cafea?Sau poate e doar o pura coincidenta...
Sanatate multa!
rodica83
Scris: Sunday, October 26, 2008 12:33 PM
Nivel

Miri wrote:
Mergi prin eliminare si afli potentialul alergen.Insa intrebarea e daca ai schimbat marca de cafea, sau abia acum ai inceput sa bei cafea?Sau poate e doar o pura coincidenta...
Sanatate multa!

E adevarat ca beau cafea de foarte mult timp, nu acum am inceput sa beau, dar m-am gandit ca e prea mult ptr organism, de aceea as fi fost curioasa daca si altii au mai patit la fel.
Miri
Scris: Sunday, October 26, 2008 8:49 PM
Nivel

Sincer...eu nu cred sa fie cafeaua de vina.Mai degraba gandeste-te la sapun, sampon, dush gel, detergent de vase, de haine.....acestea sunt factori care declanseaza foarte usor alergii.
rodica83
Scris: Tuesday, October 28, 2008 12:38 PM
Nivel

Miri, gelul de dus mi-a spus si doctorita ca ar fi cauza,dar e 3 sapt de atunci si inca mai am mancarimi din cand in cand, nu chiar ca in primele 10 zile, de aceea tot m-am gandit ce poate fi.
Miri
Scris: Sunday, November 2, 2008 2:20 PM
Nivel

Draga mea, esti bine?Ai scapat de mancarimi?
rodica83
Scris: Sunday, November 2, 2008 2:36 PM
Nivel

acuma inca se ma vindeca, yes
pupici
bbdanbb
Scris: Wednesday, June 1, 2011 8:41 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Am si eu o alergie asemanatoare si ma întreb daca e de la consumul foarte mare de Coca-Cola, Pepsi si Ciocolata Calda. Am fost ieri la urgenta si acolo mi-a injectat ceva si mi-a trecut însa acum a aparut iar. Medicul a spus ca poate fi si de la capsuni asa ca încerc sa ma las de consumat aceste alimente sa vad daca se schimba ceva.

Sper sa îmi treaca.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.