Profil: ale_badita
Despre
Utilizator: ale_badita
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Monday, November 19, 2012
Ultima vizita: Thursday, February 7, 2013 4:17 PM
Numarul de postari: 2
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Sarcina extrauterina, operatie, prevenire
Postat: Monday, November 19, 2012 5:26 PM
Buna.Ma numesc Alexandra,am 27 de ani si din pacate si eu am trecut prin o experienta asemanatoare.luna trecuta pe data de 5 octombrie am avut menstruatie normala.luna aceasta pe 3 noiembrie am avut ce banuiam eu ca era menstruatia,dar era schimbat la culoare si cantitativ nu era la fel ca inainte.prima mea parere...''cine stie ce o fii.....s-o fii dereglat putin..''au urmat 2 zile lejere fara dureri,fara scurgeri prea mari.a patra zi am avut iar o mica sangerare care m-a facut sa ma gandesc ca ar trebui sa merg la un control ginecologic,dar din pacate, asa cum facem multe,lasam sanatatea pe ultimul loc si dam prioritate serviciului....in fine, zilele au trecut si m-am trezit acum 6 zile(13 octombrie si marti)cu mici sangerari si dureri abdominale destul de acute.Astfel am ajuns de urgenta la spital(cabinetele unde incercam sa merg erau prea aglomerate sau nu aveau doctor ginecolog in ziua respectiva),dar in nici un moment nu imi inchipuiam ca ce aveam era atat de grav si de urgent.Dupa test de sarcina slab pozitiv a urmat controlul prin palpare,ecografie abdominala dupa care cea intravaginala( 4D)
.Nu intelegeam nimic din ce se intampla....doamna doctor era zgarcita la cuvinte....mi-a spus doar *ai sarcina extrauterina si trebuie sa te operez sa iti tai trompa ca ai deja lichid in burta...stai linistita o sa poti sa faci copiii*.........????????nu intelegeam nimic,toata lumea se agita in jurul meu.nu a durat si eram in sala de operatii.din cate am inteles mi s-a extirpat trompa dreapta.Dar dupa cum am spus mai devreme doamna doctor nu spunea prea multe cuvinte,tot timpul cand vroiam sa o intreb ceva era pe fuga.Acum sunt mai bine.vineri am venit acasa si azi luni am fost sa mi se scoata firele si am ramas cu dubiisi intrebari pentru ca nu am primit raspuns la nici o intrebare care am adresat-o doamnei doctor.nu stiu cate saptamani avea sarcina, nu stiu de ce am o taietura de circa 20 cm pe burta,nu stiu daca dupa iesirea din spital trebuie sa mai urmez vreun tratament medicamentos,nu stiu daca sangerarea care o am acum este menstruatie sau *se curata* asa cum a zis d-na doctor.Ce stiu sigur e ca dupa operatie,la cateva ore,dupa ce a trecut efectul anesteziei m-am trezit ca aveam picioarele oparite.cand m-a ingrijit una din asistente mi-a zis ca aveam arsuri de gradul 3.asa ca acum nu sunt doar cocosata din cauza operatiei mai am si picioarele de nu pot sa merg.....Daca poate sa ma ajute cineva cu sfaturi sau pareri,astept raspunsul vostru.multumesc