Profil: Aleahim
Despre
Utilizator: Aleahim
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Thursday, July 19, 2018
Ultima vizita: Saturday, June 25, 2022 9:01 PM
Numarul de postari: 2,488
[0.24% din toate postarile / 1.73 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Saturday, June 25, 2022 1:03 PM
Oana.c wrote:

Ufff, nu am ajuns asa insa ma simt ca o proasta, ma intreb dc copilul trebuie sa planga asa de fiecare data cand e treaz, imi doresc sa il readorm imediat ce se trezeste, ma gandesc si eu ca poate trebuie sa mergem pe la medici ca poate ceva o supara...si mai greu imi vine sa ii administrez si toate cele de colici de icter,toaleta bucala,nazala.... in conditiile astea.
Trebuie sa nu mai aman si sa discut cu un psiholog in primul rand sa ma linistesc eu.

Si Aniela urla cat era treaza non stop. Rar cate 15-20 de min de liniste.
De reflux nu stiu ce sa zic, la a mea se auzea cum ii vine inapoi, in combinatie cu colicii era si mai urat, uneori si scotea lapte dar nu in jet. Am facut eco abdominala la 10 sapt. Avea reflux fiziologic care s-a redus treptat dupa diversificare. Mie medicul mi-a explicat ca toti copiii au colici doar ca unii se strang putin de burtica, mai trag un part, se mai stramba si altii urla. Noi am tras lozul cu urlacioasa.

imgimg

SINDROMUL OVARELOR POLICHISTICE
Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
Tratament: vitex
AMH 8.98
Spermograma: normozoospermie
Laparoscopie: trompe permeabile
Histeroscopie: eliminat un polip.
Test pozitiv 25 Oct 2020
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Saturday, June 25, 2022 8:50 AM
Oana iti scriu aici, ca sa nu umplem topicul la gravidute.
La noi nu functiona nimic ca sa o potolim din plans. Nici brate, nici skin to skin nimic. Intr-o noapte a plans atat de tare, ca a auzit-o soacraea din apartamentul vecin si a venit la noi. Faceam cu randul la plimbat prin casa, eu, soacra si sotul. Am avut si 24h in care eu nu am dormit deloc. Eram praf. Cat a putut sa planga copila asta, eu nu am mai auzit la nimeni. Am mers la pediatru, la eco abdominala, la bowen, am chemat preotul!!!! Nu mai stiam ce sa facem. In fine, a trecut si uite ca are un an. Pe de-o parte e normal sa simti ce simti, oboseala e cel mai mare dusman al nostru. Plus ca e ceva nou si pt tine, chiar daca mai ai un copil. Acum ai doi si pana inveti sa gestionezi viata in noua formula, cu siguranta e provocator. Dar iti recomand din suflet sa apelezi la un psiholog. Asa mult ajuta

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 64
Postat: Friday, June 24, 2022 5:15 PM
Oana.c wrote:

Exact ce ai spus tu simt , exact!!!! La mine nu plange atat, dar nu suport sa o las sa planga , cum scanceste o iau in brate si incep plimbarea care poate dura si cate 3 h pana readoarme.
Ce terapie ai facut? Ai sfaturi sau sugestii pt mn?

Am facut eu sedinte cu un psihoterapeut.
Ce pot sa iti spun e ca m-a ajutat sa realizez ca e normal ca dragostea sa vina treptat. La fel ca in orice alta relatie de altfel. Ca toate fricile si frustratile mele veneau din oboseala. M-a incurajat sa fac lucruri pt mine. Sa nu ma simt o mama rea ca las copilul o ora cu cineva si eu merg la sala. Sa ies o data pe sapt undeva, sa fac ceva ce imi place. Asa cum ai zis si tu, ca inainte de bebe.
Bebelusii nostri au nevoie sa creasca in liniste si armonie. Sa vada iubire si intelegere. Sa incerc macar o data pe sapt sa raman eu cu sotul si sa ne conectam, sa ne uitam la un film, orice, dar sa nu uitam sa fim si sot si sotie. Mi-a dat multe sfaturi bune si depinde doar de mine daca le pun in practica sau nu. Partea buna e ca nu aveam depresie postnatala ci anxietate, lucru care m-a mai linistit sa zic asa.
Pe parte de colici, crede-ma ca nu stiu ce sa iti zic. Am incercat de toate, de la picuri la centuri cu gel, feon, sunete albe, bowen, naiba mai stie cate. Sa zicem ca centurica o mai calma. In schimb de la espumisan facea ca toate alea. Undeva pe la 4l jumate au trecut de tot.Pana atunci a dormit doar in brate, pe pieptul nostru. A fost crunt si asta a fost un motiv pt care m-am conectat asa greu cu ea, ca eram eu epuizata.
Suna cliseic, dar aia a fost, a trecut.
Nu am uitat si nici nu cred ca o sa uit degraba. Ma bantuie plansul ei si acum. Motiv pt care NU mai vreau copii. O iubesc de mor, dar enough is enough

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 64
Postat: Friday, June 24, 2022 4:20 PM
Oana.c wrote:

Am inceput sa iau ceva suplimente de magneziu si pt calmare. As vrea sa incep sa beau o cafea mica fara cofeina si o tigara desi alaptez si stiu ca nu e chiar indicat....simt ca m ar putea ajuta...desi imi doresc sa nu sar de 1 pe zi imi e teama ca odata reapucate nu voi putea sa ma limitez la 1.
Ramane de vazut ce varianta voi aborda , o sa va tin la curent cu situatia mea.

Oana exact asa m-am simtit si eu, fix fix fix.
Eram setata sa fac totul pt ea, sa fie mancata, schimbata, spalata etc, dat atat. Plangeam zilnic ca mi-am dorit copilul asta asa mult si a venit asa greu si eu nu o iubesc. Ca sunt o mama de rahat si ce viata o sa aiba saraca.
Problema era de fapt oboseala( in cazul meu). Aniela plangea si cate 16h pe zi. Am avut nopti cu 7h de plans continuu. Eram disperati.Moarta de somn, de foame, de sete. Cand s-au mai calmat colicile, mi-am mai revenit si eu. Am inceput sa mai dorm, sa mananc samd.
O cafea, chiar si cu cofeina poti sa bei linistita.
De tigari nu zic, ca si eu sunt fumatoare si nu dau sfaturiras
Eu am facut si terapie, dar mai tarziu si mi-a parut rau ca nu am facut din timp.Incearca, o sa te ajute.
Iti doresc multa putere!!!

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 17
Postat: Wednesday, June 15, 2022 2:59 PM
simmo wrote:
Bagatul în gura este o faza la toți copiii care începe pe la vârsta de 1an+; este modul lor de a explora. Te exasperează, dar va trece după câteva luni. Eu ii spuneam ca este caca, nu se baga în gura ci se arunca la gunoi. Și uite asa, la 07 dimineață eu si copilul strângeam gunoaiele din parc (atât de matinali eram, de nici domnii de la salubritate nu ajungeau la ora respectiva). Dacă ai o expresie a fetei care lor li se pare amuzanta, posibil sa continue și din cauza asta. Eu eram mai neutră în mimica feței.

Roser, am fost și noi la munte pentru prima oara. Copilul nu are rău de masina (sau cel puțin nu am remarcat pana acum), însă pe serpentine a fost cu tensiune. Se vedea ca nu se simte bine și dădea sa vomite. Am avut noroc ca soțul a putut opri și ne-am aerisit puțin. Mai aveam 5 minute pana la hotel și l-am ținut în brate pana am ajuns acolo (a fost un risc asumat pentru ca nu mai aveam mult pana acolo).
La întoarcere am schimbat strategia putin: ultima masa a lui a fost la 10, iar la 12:30 am plecat la drum, fix la ora lui de somn. A dormit tot drumul, peste 2 ore. S-a trezit fix când am oprit mașina.

Faza e ca deja au trecut vreo 5 luni de cand face asta. Si incerc si eu sa fiu ferma si sa nu par amuzanta, dar ea se enerveaza si se cearta cu mine, sau efectiv se arunca pe jos si urla daca nu o las sa bage in guraNuImiPasa
Uneori cand ii spun ca e caca, sa imi dea mie sa duc la gunoi, intinde manuta spre mine si apoi baga rapid in gura....mor

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020
Postat: Wednesday, June 15, 2022 1:36 PM
Roser wrote:
Nu știu dacă îl întrece cineva pe Hugo la mâncat nisip. Mergem in fiecare weekend la plajă si de fiecare dată își înfundă câțiva pumni in gură, tot cu ochii pe el trebuie să stăm. Mai bagă si scoici pe deasupra si de astea mi-e cam frică sa nu se taie. In parc baga pietre, dar deja e prea de tot, oricum ii explic nu mă bagă în seamă si continuă cu ale lui. In 28 avem vizita la pediatru si o sa ii spun despre asta, nu știu daca o face de amuzament (eu am o reacție de zile mari când îl văd că bagă prostii in gură) sau îi lipsește vreun mineral ceva, desi mănâncă de toate si are o alimentație echilibrată.

Sâmbătă asta plecam si noi in primul concediu in 3, la munte, sa vedem cum va fi. Cel mai groază mi-e de drum, 4 ore cu mașina, pe lângă faptul ca nu prea are răbdare sa stea in scaun mai are si pb cu vomatul.

Si eu ma gandeam la ceva carente, o sa vb si eu cu pediatrul.
La capitolul mers cu masina, ne-a uimit ultimele dati. Pana acum dormea fix, dar fix 30 de min. Acum a bagat cate 1h30 2h. Am fost in soc

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020
Postat: Wednesday, June 15, 2022 8:31 AM
freya1 wrote:
Al meu, din fericire, a lasat-o ceva mai moale cu bagatul in gura de la o vreme, desi inca imi mai face surprize Lol
Dar servetelele sunt pasiunea lui, doar ca acum le mesteca si le scuipa, nici nu trebuie sa insist
Nu cred ca se poate face ceva, doar sa treaca timpul. Asa e modelul de copil, din pacate stiu cazuri care si la 3 ani inca mai au pasiunea asta

Aniela cum prinde servetele umede, cum le mananca. Am zis ca ar trebuie sa fie direct stearsa la fund cand face cacaLol
Mi-e groaza de nisip in concediu. Si faza e ca in gura nu ii pot baga mana sa ii scot ca ma composteaza groaznic si mai face si ditai circul daca nu lasam sa manance ce vrea. Vai de viata noastraCrazy

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020
Postat: Tuesday, June 14, 2022 8:09 PM
Fetelor help!
Ati avut careva model de copil mancator de orice?
Si prin orice ma refer la pietre, servetele, hartie, chiar si var de pe perete?
De cand a inceput eruptia dentara, Aniela baga ORICE im gura si ma disperaaaaaaaa. Cum o dezvat?
Am prins-o la limita cu un caca de pasarica in manaCrazy

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020
Postat: Tuesday, June 14, 2022 8:02 PM
Oana.c wrote:

Da, de deshidratare imi era si mie frica sincer....multumesc mult aleahim . Ce i drept nici eu nu am putut sa i fac program pt ca nu as suporta sa o las sa planga pana se face ora de mancat. Fetelor, voi cand ati merg la plaja cu bebelusii prima data, cate lunite aveau ? Eu as vrea sa merg macar cand face 3 luni, nu sa o tin la plaja si in soare pe ea pe caldura, dar macar dimi si seara sa iesim , sa se poata bucura si cea mare...

Nu sunt ei asa bleguti, decat in cazuri extreme, sa rabde foame sau sete.
Legat de mersul la mare, in 2020 am mers cu nasii cu rulota si cel mic al lor avea 3 luni. Dimineata si seara il duceau pe plaja, in rest la rulota, dar tare fain a fost. S-a comportat exemplar, papa si doarmea. Si noi am fi mers anul trecut, dar am avut model de copil urlator si nu puteam iesi nici in fata blocului cu ea.
Anul asta urmeaza primul concediu pe bune in 3 si suntem in dubii daca sa mai mergem sau nu. Weekendul asta am fost plecati cu ea si ne-a dat dauna totala. Am venit rupti amandoiCrazy

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020
Postat: Tuesday, June 14, 2022 4:30 PM
Oana.c wrote:
Fetelor deja ma sperie bebelina mea...are momente cand doarme si cate 4 h fara trezire...nu stiu daca e chiar in regula avamd in vedere ca prima ma tinea non stop in priza. Cand mananca mi se pare ca nu mananca f mult ca si timp, dupa care adoarme din nou, insa are si cateva momente ( 1-2 , max 3)in zi cand sta si cate 1 h la san.
De cand am iesit din spital au trecut 10 zile si a luat 400 g in greutate in aceasta perioada...
Sa ma ingrijorez oare ?

400 de gr in 10 zile e bine. Pe luna ar trebuie sa ia intre 750 si 1kg, acum la inceput.
Pe mine m-au innebunit toti sa ii dau sa pape la program si am chinuit fata, ca manca numai cand voia ea. Sa fii atenta doar ca acum vin caldurile si sa nu se deshidrateze.

imgimg

Eu 31 ani
El 31 ani
TTC Aug 2018
AMH 8.98
Test pozitiv 25 Oct 2020