Alaturi de copii si cu bani mai putini, sau la serviciu si cu bani mai multi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Scris: Saturday, December 9, 2006 1:19 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Eu nu am reinceput serviciul din punct de vedere material sau nu asta a fost motivul principal.
1. Mai aveam putin si o luam razna (stand in concediu din dec. 2004 pana in sept. 2006)
2. Aveam nevoie sa-mi fac meseria
3. Astfel mai aveam si eu contact cu lumea

E mult mai greu pentru ca tot eu trebuie sa fac anumite lucruri in casa, deci fizic este epuizant, dar compenseaza partea psihica, pentru ca la serviciu ma detasez oarecum de problemele familiale.
MNiko
Scris: Saturday, December 9, 2006 5:09 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu am reinceput serviciul nu pentru bani, desi ma ajuta ci din alte 2 motive:
1. observasem ca fetita devenise mult prea dependenta de mine si mi-am zis ca s-o obisnuiesc acum si cu alte persoane in afara mea si sa nu astept pana la 2 ani ca atunci va fi mai greu.
2. Simteam ca incep sa ma plafonez stand acasa si schimband scutece. Nu locuiesc in aceeasi localitate cu colegele de serviciu si vizitele lor erau prea rare ca sa-mi satisfaca nevoia de a conversa si pe alte teme (si oricum fetita tot cu mine era si necesita cel putin 80% din atentia noastra)

Si mai unul, poate cel mai important in cazul meu : am fost sunata sa ma intorc la serviciu. Era deja a doua oara cand ma rugau asta. Prima data a fost cand avea fetita vreo 4 luni si atunci le-am spus ca mai stau cel putin 6 luni acasa. Sunandu-ma ei am avut si ocazia sa inpun conditiile in care ma intorc si mi-au fost satisfacute toate.
Miri
Scris: Saturday, December 9, 2006 5:54 PM
Nivel

Inregistrat: 2/26/2006
Alina, Niko, multumesc pentru raspunsuri!
laura75
Scris: Tuesday, December 26, 2006 2:50 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 12/26/2006
Si eu prefer banuti mai putini, dar sa stau acasa cu printesa mea.
Insa...dupa un an de stat acasa, incep si eu sa simt lipsa serviciului, simt o oarecare plafonare, intr-o oarecare masura ma ingrijoreaza acum si siguranta postului, eu lucrez la Daewoo si acum se asteapta un nou investitor, nu stiu in ce conditii vor prelua toti salariatii, sunt multe temeri. Pe de alta parte parca as schimba locul de munca.
Sincer, cred ca mi-ar placea sa am un job acasa, ceva pe internet sau un serviciu cu un program mai flexibil.
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, December 26, 2006 3:05 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Si eu as prefera banuti mai putini, dar sa stau cu copilul meu cel putin 1 an jumate.Daca as mai face un bebe, cu orice sacrificiu as sta cu el acasa primii doi ani.Dragostea, atentia si caldura pe care i le poti oferi tu ca si mama, sunt de neinlocuit.

Eu nu peste mult timp va trebui sa incep serviciul, si deja ma gandesc cu groaza cat de greu imi va fi fara Matei.Dar ma incurajez cum ca trebuie sa trec si peste treapta asta, ca pana la urma nu pot ramane forever acasa.Deci, intorc la serviciu de nevoierambo ...
Roxanel
Scris: Tuesday, December 26, 2006 5:15 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Unul din motive au fost banii, al doilea a fost ca ma plafonam, al treilea ca o luam razna, s.a.m.d.

Nu as putea sa stau 2 ani cu copilul acasa. Cred ca as innebuni.cyclops
mihaela75
Scris: Tuesday, December 26, 2006 8:45 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Si eu tre sa fac ceva in privinta asta ca deja azinoapte am clacat si era sa trantesc copilul sa-i iasa untul.Nu e numai oboseala acumulata ci si lipsa de comunicare cu lumea.La serviciu te mai eliberezi si te incarci pozitiv,vii acasa cu mai mult chef de schimbat scutece.Dar din cauza ca noi n-avem chiar pe nimeni aici ,nu rude, nu mame...o sa contiunui asa, sper sa nu ma vedeti data pe la "Stiri"banghead
Miri
Scris: Tuesday, December 26, 2006 9:16 PM
Nivel

Inregistrat: 2/26/2006
sousourel
Scris: Wednesday, December 27, 2006 12:05 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
mihaela75 wrote:
Si eu tre sa fac ceva in privinta asta ca deja azinoapte am clacat si era sa trantesc copilul sa-i iasa untul.Nu e numai oboseala acumulata ci si lipsa de comunicare cu lumea.La serviciu te mai eliberezi si te incarci pozitiv,vii acasa cu mai mult chef de schimbat scutece.Dar din cauza ca noi n-avem chiar pe nimeni aici ,nu rude, nu mame...o sa contiunui asa, sper sa nu ma vedeti data pe la "Stiri"banghead

Te inteleg prea bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.