Alaturi de copii si cu bani mai putini, sau la serviciu si cu bani mai multi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Monday, February 13, 2006 10:48 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Ieri am intrebat-o pe Alice ce prefera: sa stam cu ea acasa si sa nu avem banuti sa cumparam diverse (pentru ca daca nu muncim nu avem nici banuti si totul pe lumea asta costa) sau sa muncim, sa avem banuti dar sa stam mult mai putin acasa.

Ce credeti ca a raspuns: Prefer sa stati cu mine acasa.

Chiar daca nu o sa mai avem banuti sa iti cumparam hainute, jucarii frumoase, sa mergem la mare, la munte, in oras ? am intrebat-o noi.

Chiar daca ! a raspuns ea.

Voi ce credeti ca prefera copiii vostri ?
stele_pe_cer
Scris: Monday, February 13, 2006 12:52 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Eu cred ca timpul pe care-l alocam copiilor este extrem de pretios...

Ei nu inteleg ca mai sunt si alte preocupari, alte proritati, cum ar fi sa castigi mai bine...ei vor sa le fii alaturi, sa te joci cu ei...si e normal sa fie asa...

Mi-as dori foarte mult sa pot sta primii 3 ani cu copiii mei, dar pe de alta parte stiu sigur ca nu voi putea, pricina fiind capitolul financiar.Nu voi incepe serviciul mai devreme de 2 ani, dar nici nu imi permit sa-mi abandonez serviciul pentru a sta acasa cu copiii.

Apoi cresa si gradinita (incepute nu foarte timpuriu), pot avea o importanta deosebita in cresterea copilului, dar nu vor suplini nevoia acestuia de contactul direct cu parintii.

Deci, eu sunt pro "timp petrecut alaturi de copii".
Anaida
Scris: Tuesday, February 14, 2006 9:23 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Eu sa zic ca sunt un caz fericit...castig mai mult stand acasa...si stau de aproape 3 ani...si-o sa mai stau un an si 9 luni...asa ca ca voi putea sta alaturi de copiii mei macar acum, in primii ani. Pe Razvan il voi duce la gradinita din toamna, ca implineste 3 ani. Voi ramane acasa doar cu Alexandra. Stiu ca cel mai greu imi va fi cand ma voi intoarce la serviciu si nu-i voi mai avea cu mine atatea ore pe zi. Ma pregatesc sufleteste de pe acum.
Kiki
Scris: Tuesday, February 14, 2006 1:04 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu as sta acasa, dar e foarte greu. Avem si niste credite si abia ne descurcam. De nevoie, ma voi intoarce la serviciu. Si asta nu o sa o fac sub nici o forma mai devreme de un an.
delfinasa
Scris: Tuesday, February 14, 2006 11:53 PM
Nivel

categoric langa fetita pana va face 1 an si jumatate-2 anisori...dupa aia, cand voi lucra, va merge si ea la day care, sa se obisnuiasca in colectivitate...ca pe-aici nu prea ies afara copilasii, de cand s-a nascut -1/2an aproape-, nu am vazut copii la joaca decat duminica, cu parintii in parc...e trist, ca vioam sa ne imprietenim si noi cu alti bebei si nu avem cu cine...dar va avem pe voi! cheers
miraa
Scris: Thursday, February 16, 2006 9:37 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
si eu stau acasa..desi sunt studenta..dar vreau ca clipele astea sa le petrec cu mi, sa nu i le fur...
g_nicoleta2000
Scris: Saturday, February 18, 2006 9:55 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Eu as castiga mai mult daca as merge la serviciu dar nu prea ma indur sa-mi las bebelusa cu altcineva. Am descoperit ca impreuna cu sotul aveam o problema cu increderea ce o acordam altora in a ne creste copilul.
Cred ca pana la gradinita voi sta cu fata, voi munci printre picaturi acasa si vom produce mai mult peste 2 anisori.
Elia
Scris: Tuesday, February 21, 2006 9:03 AM
Nivel: Guest

E foarte dureros sa pierzi clipe din viata copilului tau. Noi nu am avut de ales, pentru ca nu numai ca nu aveam bani deloc, aveam chiar datorii si eram in Romania, sotul meu nu vorbea limba, deci nu ar fi putut sa lucreze, ai mei nu ne puteau ajuta, asa ca a trebuit sa ne intoarcem in China relativ repede dupa nasterea lui John. Coleman (sotul meu) s-a intors la 3 luni si eu la 4, iar pe John ni l-a adus mama la 5 luni. Ne-a fost foarte greu, aproape in fiecare seara plangeam, ne trimiteau ai mei poze cu el si cand vedeam cum se schimba si noi nu suntem acolo, ni se rupeau inimile. Dupa ce a venit John in China, a fost bine, desi lucram amandoi, locuiam in cladirea in care lucram, asa ca veneam acasa mereu, noi il hraneam, noi il adormeam. Acum, de cateva luni de cand eu lucrez mai mult, mi-e foarte dor de John cand sunt la serviciu. Dar acum ne-am mutat la 4 minute de unde lucrez, iar programul meu e foarte flexibil, asa ca o sa fac in asa fel incat sa petrec mult timp cu el. Dupa ce va veni bebe doi va trebui sa ma intorc la serviciu 4 ore pe zi (doua dimineata si doua dupa-masa) la mai putin de o luna, dar pe bebe mic il voi lua cu mine, iar John dimineata va iesi cu bunicul un parc (avem parc la 5 minute de casa) iar dupa masa il voi adormi si apoi voi pleca la serviciu.

Cred ca este foarte important sa petrecem cat mai mult timp cu copiii nostri si ei isi doresc acest lucru. John deja cand ii spun ca trebuie sa plec la birou incepe sa planga si se urca in pat la mine si ma cheama sa stau cu el, sa ii citesc...
Mirandolina
Scris: Friday, February 24, 2006 3:00 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Anaida wrote:
Eu sa zic ca sunt un caz fericit...castig mai mult stand acasa...si stau de aproape 3 ani...si-o sa mai stau un an si 9 luni...asa ca ca voi putea sta alaturi de copiii mei macar acum, in primii ani. Pe Razvan il voi duce la gradinita din toamna, ca implineste 3 ani. Voi ramane acasa doar cu Alexandra. Stiu ca cel mai greu imi va fi cand ma voi intoarce la serviciu si nu-i voi mai avea cu mine atatea ore pe zi. Ma pregatesc sufleteste de pe acum.

Anaida, sunt in aceeasi situatie ca si tine. Castig mai mult stand acasa. Cand lucram dupa ce ca venitul meu era mai mic de 8 mil, mai plateam aproape 1 mil si pe transport ( ca lucram in celalalt capat de oras si daca dimineata se intampla sa ma trezesc mai tarziu, eram nevoita sa iau taxiul). De multe ori preferam sa ma duca sotul meu la 6 dimineata, cand pleca el (desi programul meu incepea la 8) si sa stau chiar si dupa 8 seara la serviciu, cand se intorcea de la Suceava, Botosani sau de pe unde se mai ducea el. Asa ca nu am de gand sa ma intorc prea repede la munca, prefer sa stau cat mai mult alaturi de copilul meu, mai ales ca nu am incredere in nimeni sa mi-l ingrijeasca. Nici la mama, nici la soacra-mea. A fost suficient sa il las 1 ora cu ea ca sa-mi fac o parere si m-am lamurit.
Calin s-a obisnuit foarte mult cu mine si a inceput sa nu accepte pe nimeni, nici sa-l tina cineva in brate, nici sa se joace cu el. Si imi fac griji ca va veni si ziua cand totusi va trebui sa ma intorc la munca si el cum este asa de "mamo-dependent" va plange dupa mine si va suferi.
Sper ca atunci cand va mai creste sa fie intelegator si sa trecem si peste astfel de momente dificile.
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, February 28, 2006 10:33 AM
Nivel

Mirandolina wrote:

Calin s-a obisnuit foarte mult cu mine si a inceput sa nu accepte pe nimeni, nici sa-l tina cineva in brate, nici sa se joace cu el. Si imi fac griji ca va veni si ziua cand totusi va trebui sa ma intorc la munca si el cum este asa de "mamo-dependent" va plange dupa mine si va suferi.
Sper ca atunci cand va mai creste sa fie intelegator si sa trecem si peste astfel de momente dificile.

E bine sa-l obisnuiesti de cand e mic cu inca 2-3, kiar 4 persoane din cadrul familiei, altele decat tu.La inceput il lasi juma de ora cu una din bunici, tu fiind in camera alaturata, apoi cresti perioada, pana aungi la 3-4 ore, timp in care tu sa fii in alta camera, dar in aceaasi casa, pentru a putea fi alaturi de copilul tau in caz de neacomodare.La inceput sigur se va smiorcai dupa tine, dar si persoana in cauza trebuie sa depuna eforturi sa imbuneze copilul.

Vor veni momente in care vei fi nevoieta sa lasi copilul pentru cateva ore, si, in cine sa ai incredere mai mare, intr-un om necunoscut, sau intr-un memebru al familiei?

Noua ni s-a intamplat sa avem nevoie pentru cateva ore sa stea cineva cu Matei.Logic,am apelat la mama mea, mama fara experienat caci pe mne m-a crescut bunica, mama mamei mele.Bineinteles ca dupa juma de ora, ma trezesc cu mama la telefon dipserata, tata m-a mai sunat de3 ori cand eram in taxi spre casa....noi disperati...ce s-o fi intamplat?Intru in casa, iau copilul in brate si mergem la oglinda.Stupoare: toti se uitau la mine si la copil...copilul radea cu gura pana la ureki.Santajist mic ras ....

Si de atunci il las pe Matei cand si cand cu bunicii, ii rog sa respecte intocmai indicatiile mele, k altfel nu il mai aduc pe Matei pe la ei zile intregi....si e bine.Putem pleca ore bune de acasa, ca Matei se simte bine cu bunicii.

Apoi, l-am obisnut cu strainii.Toti prietenii si prietenele nastre il iau in brate pe Matei, il plimba, se joaca cu el....nu avem probleme...sta la oricine in brate, adoarme in brate (ca acasa nu are acest privilegiu).Pot numara pe degete cate persoane din anturajul nostru nu tolereaza Matei, adica 2 (nesuferite si noua, de altfelpuker )

Iti va fi foarte greu peste cativa ani cu un copil "mamo-dependent" cum spui tu...pentru ca nu va accepta decat prezenta ta, la gradi vor fi probleme-tragedii pentru el, crezand ca il parasesti, el nefiind obisnuit cu absenta ta.Apoi, sa stii ca la un moment dat vei avea si tu necesitati, analize de facut, un program cu sotul, care sa nu includa copiii...
georgy_adinutza
Scris: Thursday, March 2, 2006 5:45 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Sincer as fi preferat sa stau acasa cu Bb , deoarece fiecare moment e unic , iar eu fiind la servici pierd cam multe .....dar asta e viata , nu poti sa ai tot ce iti doresti fara munca , nu ?
monique
Scris: Friday, March 3, 2006 9:03 AM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Si eu as prefera sa stau acasa cu shoshonica mea, dar din pacate nu se poate... Nu se pune problema banilor, desi daca as reintra la munca ar creste substantial veniturile in casa... insa, din pacate, trebuie sa merg ca sa nu-mi pierd locul de munca, sau, ma rog, sa evit alte complicatii ce vor aparea ulterior...
Asa ca mai am doar o luna de stat acasa... din aprilie... la munca!!!plans
fdianamaria
Scris: Friday, March 3, 2006 1:20 PM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
sunt in acelasi caz ca Anaida sau multe altele... inainte am avut 4 mil pentru post de economist-contabil si secretar, cu peste 7 ore pe zi...uneori si 12!!! asa ca...orice ar fi, si daca as gasi alt job mai bine platit, mie mi se pare ok statul acasa cu bebeii...n-as renunta pt nimik... (daca n-ar fi in folosul copiilor, al familiei in sine, de ce s-ar mai da ???)
Miri
Scris: Saturday, December 9, 2006 12:58 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Mai multe mamici au reinceput lucrul inainte de a implini copilul 2 ani...
Regretati sau nu hoatarirea pe care ati luat-o?uff
Care au fost motivele esentiale care v-au facut sa luati aceasta decizie?
mommy
Scris: Saturday, December 9, 2006 1:07 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
Nu regret. Lucrurile s-au aranjat bine. Mihaita sta cu soacra-mea cat sunt eu la serviciu. Motivul principal au fost banii... desigur... trebuie sa strangem ca nu avem casa noastra...plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.