ajutor...

Options ajutor...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cor
Postat: Saturday, March 24, 2007 2:04 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
am o mica problema ... dupa conceptie am luat pastila "de dupa" shi k sa fiu mai sigura am facut si un test de sarcina " Barza " care a ieshit negativ dar in urma unor greturi shi ferbra , dureri de cap , etc. am hotarat sa mai fac un test shi acesta a ieshit pozitiv ...acum nu stiu ce sa cred k pe test scria 99,99% sigur si problema e k nu imi doresc aceasta sarcina ...ma puteti indruma ?scratch
delfinasa
Postat: Saturday, March 24, 2007 2:47 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Cor, cat ai de la ultimul CM?...din cate stiu, testele de sarcina nu pot indica prezenta sarcinii daca hormonul HCG (hormonul corionic gonadotrofic) al sarcinii nu este prezent in corp...prima data testul n-a depistat hormonul probabil ca l-ai facut prea devreme, abia a doua oara l-a gasit si de aceea a iesit pozitiv...hormonul hcg se gaseste in concentratie mai mare in corp din a cincea-a sasea saptamana de sarcina, dar el e prezent inca de la inceput, dar nu toate testele il depisteaza la inceput...pentru a fi sigura ca exista sarcina, se pot face si teste de sange care sunt relevante.
Ce sa zic, imi pare tare rau ca nu-ti doresti sarcina, te poti interesa la doctor de metode de intrerupere a sarcinii incipiente, gen injectii. Multa sanatate!
cor
Postat: Saturday, March 24, 2007 2:49 PM

si pastila de a 2-a zi chiar asa nu si-a facut efectul? am urmat indicatiile si am luat-o in 72 de ore de la momentul conceptiei ... se poate sa nu isi faca efectul? iar prima oara cand am facut testul trecuse deja mai bine de o saptamana din momentul conceperii; iar CM a intarziat cam trei saptamani dar am presupus ca este din cauza pastilei oare
delfinasa
Postat: Saturday, March 24, 2007 2:53 PM

Poate era expirata???oare
Lilly of the valley
Postat: Saturday, March 24, 2007 2:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
cor, cred ca mai indicat e sa mergi la un obstetrician, el te poate lamuri mai bine.
imi pare rau ca nu iti doresti sarcina.
cor
Postat: Saturday, March 24, 2007 3:01 PM

da... va multumesc mult pentru ajutor si va doresc numai fericire alaturi de micii vostri ingerasi ... si sper ca poate intr-o zi voi fi si eu gata sa accept unul ...pana atunci va stimez si va admir pentru curajul si dragostea care le-o purtati hail
Ely
Postat: Saturday, March 24, 2007 3:22 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Cor si eu acum 2 luni am luat pastila de a 2-a zi,dar pe prospect scria ca CM trebuie sa apara cam in 5 zile daca nu atunci sunt semne de intrebare.Tu ai zis ca ti-a intarziat 3 saptamanioare .Imi pare rau ca nu-ti doresti un bebe multa sanatate si poate ne zici ce ai facutpupici
delfinasa
Postat: Saturday, March 24, 2007 3:25 PM

Esti sigura ca ai luat pastila in termen? Adica nu cumva ai mai avut contact inainte de data cand spui ca s-ar fi produs si tu ai luat pastila sigura fiind ca e bine?scratch
dya
Postat: Saturday, March 24, 2007 7:23 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Cor daca pe testul de sarcina scria ca este de 99.99% sigur , pe prospectul pastilei te-ai uitat sa vezi care este procentul de siguranta. Sa sti ca nimik nu este 100% contraceptiv.cry
Imi pare rau ca nu-ti doresti un copilas dar pe alta parte te inteleg ca si eu la rindul meu am ezitat destul de mult pina ne-am hotarit ca a sosit momentul de a avea un copil. Insa cind ne-am hotarit am intimpinat ceva probleme , ba chiar am pierdut si o sarcina , asa ca ai grija ce-ti doresti. Eu acum stau cu sufletul la gura sa nu mai se intimple ceva.
cor
Postat: Sunday, March 25, 2007 10:41 AM

da acum am inteles si eu ca nu este 100% sigura nici o metoda ...oricum luni am programata o intalnire cu "domnul doctor " si sper sa fie bine ....va promit ca va mai tin la curentbye
dya
Postat: Sunday, March 25, 2007 1:28 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
cor wrote:
da acum am inteles si eu ca nu este 100% sigura nici o metoda ...oricum luni am programata o intalnire cu "domnul doctor " si sper sa fie bine ....va promit ca va mai tin la curentbye

Sper sa vii cu vesti bune pentru tine si sanatatea ta.pupici pupici pupici
Anaida
Postat: Sunday, March 25, 2007 1:33 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Cor...poate ne spui mai multe depre tine...cati ani ai? ai copii?...poate reusim sa te ajutam cu suport moral pt a pastra copilul...
Deziree
Postat: Sunday, March 25, 2007 2:02 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/24/2006
Postari: 830
Locatia: Suedia
da de acord cu Anaida,,, gandeste-te bine ce vrei sa faci,,, sa nu iti para rau mai tarziu. E totusi un sufletel care are dreptul la viata. Eu chiar cunosc o persoana care acu o luna de zile era in situatia ta dar nu a spus la nimeni,,, din pacate mi-a marturisit prea tarziu cand deja avortase. Vreau sa iti spun ca se simte asa de rau, se invinovateste mereu si acum spune:Doamne astept pedeapsa de la tine pentru ce am facut. Scuze dar gandeste-te bineangel
Anaida
Postat: Sunday, March 25, 2007 2:51 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Eu nu vreau sa se simta vinovata...doar sa cantareasca bine, pt ca se spune ca prima sarcina e cea mai buna si de ea poate depinde viitorul urmatoarelor sarcini (factorul Rh etc)...pana la urma e decizia ei, indiferent ce hotarare va lua, dar, mai ales daca nu are copii, riscul e cu atat mai mare!
Ely
Postat: Sunday, March 25, 2007 4:57 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Deziree,Anaida frumoase cuvinte si sunt de acord cu voipupici .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed