Ajutor cu vomitatul la bebelusi !!

Options Ajutor cu vomitatul la bebelusi !!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adina
Postat: Tuesday, April 24, 2012 7:22 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Am o fetita de aproape 3 luni care vomita zilnic. De cele mai multe ori imediat dupa ce termina cu titicile dar cel mai tare ma ingrijoreaza faptul ca vomita cand este singura. Daca se trezeste si sunt langa ea, totul este ok, daca vede ca e singura imediat da drumul la un lichid ca apa si cu bucatele de branzica. A mai trecut cineva prin asa ceva? Poate stiti de vreun leac sau vreo explicatie... Doctorul ei mi-a spus ca este o chestie de chef si dispozitie dar mi se pare ca la varsta asta ar trebui sa nu mai faca.
aurishta
Postat: Tuesday, April 24, 2012 8:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Mie mi s-a intamplat asta cu fiica mea cea mica, de doua ori chiar s-a inecat rau cu lichidul,bine ca eram pe-aproape. Din aceasta cauza am tinut-o cu mine in pat,i-am asezat un asternut inclinat, astfel incat sa fie cu capsorul mai ridicat; ma temeam sa nu verse noaptea si sa o gasesc rece. pale S-a mai ameliorat acest lucru dandu-i sa suga mai putin cantitativ si mai des, dar,totusi, am tinut-o cat mai mult posibil sub supraveghere. Chiar si cand dormea, o culcam in carucior si o luam cu mine prin casa unde aveam treaba. Spre varsta de un an a disparut aceasta problema.
raly
Postat: Tuesday, April 24, 2012 9:55 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
Uite aici gasesti mai multe despre vomitatul la bebelusi.
Adina
Postat: Tuesday, April 24, 2012 10:58 PM

Va multumesc din suflet. Ma gandeam deja ca are vreo boala micuta mea. Acum m-am mai linistit. Tot ce imi ramane de facut este sa astept pana mai creste si poate o sa se termine. Ciudat este ca dupa ce vomeaza si in timp ce o sterg la gurita rade din tot sufletul de imi trece toata supararea ca a mancat degeaba. Inca odata multumesc si sanatate si piticilor vostri
andrushka
Postat: Wednesday, April 25, 2012 9:34 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/9/2011
Postari: 1590
Locatia: Iasi
Si baiatul meu a vomat pana la varsta de 8 luni,avea reflux gastroesofagian,apoi s-a reglementat totul de la sine.
Crinutza1974
Postat: Wednesday, April 25, 2012 10:38 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/19/2011
Postari: 451
Locatia: Bucuresti, sector 3
Adina, ai observat cumva daca lichidul pe care-l elimina are miros de acru? Daca da, ar trebui luate masuri de catre medic pentru ca este inconfortabil pentru bebelina ta sa aiba tot timpul pe gat si in gura lichid gastro-esofagian. Nepotelul meu a avut si el un mic reflux gastroesofagian, fiind trecut deja pe formula de lapte. I-am schimbat laptele (la recomandarea medicului) si totul s-a rezolvat, dar a facut si un mic tratament cu ranitidina picaturi in concentratie potrivita varstei.
Adina
Postat: Wednesday, April 25, 2012 12:20 PM

Da intr-adevar lichidul pe care Timea il vomeaza are un miros specific...mai mult innecacios decat acru dar nu pare sa o deranjeze. Cum am scris si mai sus ea e vesela chiar si cand da afara tot ce a mancat. Noi locuim in Germania si am fost deja la doctor cu ea. Lui i se pare totul firesc. Ca sa va mai dau un exemplu micuta nu a facut caca vreo 4 zile si am mers la acelsi doctor, singurul din oras, pediatrul ei care ne=a spus sa nu ne facem probleme ca la bebelusi e normal sa nu faca caca si 14 zile!! Asta mi se pare muuult prea mult! In orice caz mi-am propus ca luna viitoare sa vin cu bebitza pana in tara si sa merg acolo la doctor.
alimami
Postat: Wednesday, April 25, 2012 12:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Adina wrote:
Da intr-adevar lichidul pe care Timea il vomeaza are un miros specific...mai mult innecacios decat acru dar nu pare sa o deranjeze. Cum am scris si mai sus ea e vesela chiar si cand da afara tot ce a mancat. Noi locuim in Germania si am fost deja la doctor cu ea. Lui i se pare totul firesc. Ca sa va mai dau un exemplu micuta nu a facut caca vreo 4 zile si am mers la acelsi doctor, singurul din oras, pediatrul ei care ne=a spus sa nu ne facem probleme ca la bebelusi e normal sa nu faca caca si 14 zile!! Asta mi se pare muuult prea mult! In orice caz mi-am propus ca luna viitoare sa vin cu bebitza pana in tara si sa merg acolo la doctor.

uff Cred ca trebuie sa schimbi doctorul.Afirmatia pe care am pus-o in bold mi se pare total eronata. Oricum, eu pt chestiuni legate de voma am chemat 3 doctori in casa s-o consulte. Piticania mi-a vomat de cand a iesit din maternitate si pana spre un an. Ideea e sa ia totusi in greutate,sa nu vomite dupa fiecare masa si sa nu aiba alte simptome(febra,alte dureri). Doctorii care au consultat-o au spus ca nu are nik,doar ca inghite mult aer impreuna cu mancarea si ca nu-l stie elimina(desi o tineam sa eructeze dupa fiecare san si apoi dupa fiecare sticla de lapte). Una din doctoritze i-a prescris Metoclopramid picaturi, dar nu se poate da pe o perioada indelungata. A vomitat in continuare,iar partea si mai proasta era cand era racita,ca voma si antibioticele si siropurile,tot. Si acum vomita cand e racita,vomita mucii aia cu tot cu lapte,mancare sau ce este prin stomac.
ingerash
Postat: Wednesday, April 25, 2012 11:03 PM

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
14 zile???...schimba doctorul!

Eu stiu ca daca vomita "zer"e normal sau reflux gastroesofagian mai rau este sa vomite lapte in jet.Asa vomita si David si moasa si healt visitor spuneau ca este un reflux pana se inchide stomacelul....David inca doarme cu salteaua patutului inclinata...am pus carti sub saltea la capul lui.
Adina
Postat: Wednesday, April 25, 2012 11:33 PM

Mda...oamenii de pe aici sunt foarte relaxati in ceea ce priveste copiii. Poate pantru ca au cate 2-3 sau chiar mai multi. Sa fiu eu mai panicata pentru ca e primul copil si pentru ca nu o am pe mama sau bunica sau vreo bona pe langa mine? Mi-a mai zis cineva de pontul cu salteaua ridicata si am pus in aplicare metoda chiar in seara asta. Pana acum nu se arata nici o pata pe cearceaf si bebelina doarme deja de 3 ore. O sa revin peste cateva zile sa va spun daca a functionat. Inca odata multumesc pentru sfaturi, e bine sa stii ca mai sunt si altii care s-au confruntat cu problema ta si se arata binevoitori sa te ajute ca m-am cam saturat de indiferenta. O seara si o noapte minunata
aurishta
Postat: Thursday, April 26, 2012 8:40 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Adina wrote:
Mda...oamenii de pe aici sunt foarte relaxati in ceea ce priveste copiii. Poate pantru ca au cate 2-3 sau chiar mai multi.

Chiar asa trebuie sa fii si tu.pupici Nu trebuie o stiinta speciala pentru asta, daca-ti asculti instinctul vei sti cand ceva este in neregula. Bineinteles, asta nu inseamna sa ignori problemele, ci sa cauti sa le rezolvi fara panica, dar cu precautiile necesare . Curaj, mami, astea chiar nu sunt mari probleme!iloveyou
ingerash
Postat: Friday, April 27, 2012 6:28 PM

Adinacomputerlove ,pana la 6 luni e firesc sa se intample,de aceea e bine sa doarma pe saltea ridicata...dupa ce mananca sa o ti ridicata in brate putin dupa ce ragaie....si curaj o zic eu care mereu consultam cartile cu primul bebe pana am zis stop,nici un copil nu e la fel si mi-am ascutat instinctul si nevoile copilului...ma stresam aiurea.
Adina
Postat: Friday, April 27, 2012 10:00 PM

Vreau sa va spun ca e a 2-a zi fara pata in somn!!!newclap yes . A mai avut totusi unele scapari dupa ce a papat dar avand in vedere ca e cam lacoma ma gandesc ca e normal!! Oricum ati reusit sa ma linistiti si pentru asta va multumesc din suflet. Am sa incerc sa ma panichez mai putin si sa actionez cum cred eu de cuvinta. In fond si la urma urmei ne crestem copiii cum consideram ca e mai bine dar totusi din cand in cand cate un sfat de la cineva care a trecut prin aceleasi probleme este mana mai mult decat binevenit si foarte util. O seara faina mamici si somn usor pitici
ingerash
Postat: Friday, April 27, 2012 10:09 PM

yes newclap newclap newclap ma bucur,o seara placuta si vouahearts
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed