Adoptia la distanta

Options Adoptia la distanta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Tuesday, January 29, 2013 5:46 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Cu mult timp in urma , cand mi s-a oferit a doua sansa la viata, mi-am promis mie insami ca voi adopta un copil la distanta.Din diferite motive n-am facut-o pana acum:ori lipsa de timp , ori lipsa de informatie, ori lipsa de incredere in asociatiile la care apelam .Dar acum, prin intemediul bisericii catolice, am gasit doi copii, doi frati crescuti doar de mama ,din Madagascar ,care ar avea nevoie de sustinere finaciara.
Ce ar trebui sa stiu ca sa fiu sigura ca banii mei ajung acolo unde trebuie?
ingerash
Postat: Tuesday, January 29, 2013 8:06 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
bereea,nu este chiar o adoptie,ci o sponsorizare in fiecare luna,cu o mica suma de bani,un ajutor unui copil printr-o fundatie de caritate..multi copii au nevoie de ajutor financiar pentru scoala,mancare,lapte praf,medicamente....dupa asa zisa adoptie vei primi notificari,fotografii in legatura cu evolutia copilului,copiilor....o adoptie din punctul meu de vedere este cand iei acel copil acasa,ii oferi iubire,respect,educatie,ii vindeci ranile sufletesti,ii redai increderea in el....angel angel coeur
Cris-DL
Postat: Tuesday, January 29, 2013 8:59 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Bereea, felicitari!!newclap
Poti face si singurica sponsorizarea, ca sa fi sigura unde merg banutii; poti alege un copil dupa sex, varsta, tara...
Si prin biserica cred ca este ok... poti tine legatura cu mama micutilor!

ingerash wrote:
....o adoptie din punctul meu de vedere este cand iei acel copil acasa,ii oferi iubire,respect,educatie,ii vindeci ranile sufletesti,ii redai increderea in el....angel angel coeur

Total de acord, insa adoptie la distanta se cheama, sponsorizarea lunara a micutului, cel putin pana la implinirea varstei de 18 ani; -ceea ce presupune sa ajuti (financiar si chiar sufleteste) un copil care nu este langa tine, poate din alt colt al lumii, fara sa-l desparti de familia lui! Sustinere materiala pentru copil, in mediul sau.

PS: parca Andreea Marin sustinea ca a fost prima, nu ?! Nu mai retin exact; ca apoi au tot aparut -un trend, in randul vedetelor... insa frumos din partea celor ce vor sa ajute!!
bereea
Postat: Tuesday, January 29, 2013 9:11 PM

ingerash wrote:
bereea,nu este chiar o adoptie,ci o sponsorizare in fiecare luna,cu o mica suma de bani,un ajutor unui copil printr-o fundatie de caritate..multi copii au nevoie de ajutor financiar pentru scoala,mancare,lapte praf,medicamente....dupa asa zisa adoptie vei primi notificari,fotografii in legatura cu evolutia copilului,copiilor....o adoptie din punctul meu de vedere este cand iei acel copil acasa,ii oferi iubire,respect,educatie,ii vindeci ranile sufletesti,ii redai increderea in el....angel angel coeur

Da, ingeras, stiu perfect ce inseamna adoptie si cum mie nu imi este permisa, vreau sa o fac la distanta.

De mult timp incerc , dar n-am avut incredere in ceea ce am gasit.Acum merg prin recomandare.

Cris, multumesc de sustinerepupici
bereea
Postat: Tuesday, January 29, 2013 9:35 PM

Mi s-a parut ca sunt inteleasa gresit , ca am scris acest lucru ca pe o lauda.Deloc! Vreau doar informatii daca cineva a mai avut aceasta experienta.In Italia, sunt multe persoane cu o stare materiala normala care adopta la distanta, nu e nimic extraordinar.Stiu ca voi primi foto, ca voi putea sa-i vizitez, dar nu vor putea veni niciodata la mine.
ingerash
Postat: Tuesday, January 29, 2013 10:26 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
In Irlanda de nord sunt zeci de actiuni de adoptii,de copii,tigri,animale,pentru £2 sau £ 5 lunar...actiuni pentru colectat haine pentru vanzare,sumele apoi fiind trimise unde este nevoie,colectari de alimente pentru Africa,Malezia ...la tv arata imagini ale unor copii are au nevoie de ajutor,apa potabila,medicamente....este o mare campanie aici....multe nu trebuie facute pentru "adoptie"doar completat un formular,detalii bancare...bereea daca simti fa pasulcomputerlove pupici
bereea
Postat: Wednesday, January 30, 2013 7:50 AM

Sigur ca-l fac, Ingeras.La noi se vorbeste de o suma un pic mai mare, practic voi sustine studiile acelor copii si ma simt fericita pentru ca am sansa aceasta.
kali
Postat: Wednesday, January 30, 2013 8:14 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Nu stiu de ce mi se pare cunoscuta chestia asta cu adoptia la distanta...
Daca nu ma insel - desi e posibil - parca cu T-Mihaela ar trebui sa discuti.
E o initiativa frumoasa! Felicitari!newclap Trebuie sa ne aducem aminte sa mai si ajutam...
bereea
Postat: Wednesday, January 30, 2013 8:18 AM

Multumesc.Am cautat daca mai este un astfel de subiect pentru ca am nevoie de mai multe informatii, dar n-am gasit nimic pe forum.
kali
Postat: Thursday, January 31, 2013 9:49 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Repet, e posibil ca memoria sa-mi joace feste...
shirel
Postat: Thursday, January 31, 2013 11:45 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
kali wrote:
Repet, e posibil ca memoria sa-mi joace feste...

Nu gresesti T-Mihaela povestea ca si ea trimite bani la un copil ptr ajutor la invatatura,nu este un topic specific cred ca acolo unde se vorbea ce facem cu hainutzele ramasa mici daca nu ma insel .uff
Anelise
Postat: Thursday, January 31, 2013 12:16 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Bereea, felicitari! newclap Foarte frumos! coeur Pe viitor o sa am si eu in vedere...
t-mihaela
Postat: Thursday, January 31, 2013 3:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Eu am ajutat un baiat din Ro nu stiu in alte tari cum functioneaza sunt diferite organizatii.La mine costa 50 $ pe luna ,nu aveam acces la adresa si date personale ale familiei,tel .etc si ei nu au acces la ale mele deci nu ma pot santaja emotional ca au fost cazuri.Intalnirile se fac pe teren neutru la sediul lor desi nu am avut ocazia
Insa nu voi mai face treaba asta a doua oara,e multa nesiguranta, prea multe necunoscute...nu stiu exact nici acum daca banii mei au ajutat intr-adevar baiatul ala .Probabil modul asta se sponsorizare nu mi sepotriveste ,cine vrea poate incerca.thumright
mikaela
Postat: Friday, February 1, 2013 12:05 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Am facut un simplu search cu Google despre adoptia de la distanta si am gasit o multime de informatii.chitara Sponsorizarea de la distanta nu inseamna adoptie, adoptia de la distanta e asa o formulare mult fortata, in fine...
bereea
Postat: Friday, February 1, 2013 8:02 AM

Pe mine nu ma intereseaza ce spune Google , ci experientele personale ale unor persoane pe care le cunosc macar virtual.
Sincer, imi pare rau ca am deschis subiectul
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed