Adolescentii, computerul si internetul

Options Adolescentii, computerul si internetul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Friday, May 31, 2013 3:29 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Asa este.De ce credeti ca am implicat-o pe fiica-mea in atatea activitati?
aurishta
Postat: Friday, May 31, 2013 5:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
bereea wrote:
Asa este.De ce credeti ca am implicat-o pe fiica-mea in atatea activitati?
Bravoo Bravoo
mikaela
Postat: Friday, May 31, 2013 7:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Mie nu mi se pare o tragedie ca un adolescent sa petreaca mai mult timp pe calculator, important e sa faca diferenta dintre viata reala si cea virtuala. Zic si eu ca Aura, depinde la ce-l foloseste. Stiu adolescenti care castiga bani frumosi din internet, unii care au ajuns bilionari ca erau prea geeks si nu socializau cu prietenii la fotbal insa stateau pe net si invatau, studiau, construiau site-uri care in 5-10 ani valorau $$$$ si aia de jucau fotbal ce-au facut? Nik, muncesc la impins vagoane dar au luat o gura de aer si soare si mai sunt si dependenti de altele gen tigari, drog, prietena de la etaj, etc! E o diferenta intre a folosi ceva, orice in mod constructiv, spre binele tau si a ajunge sa te neglijezi pe tine si pe cei din jur in mod distructiv, acolo-i buba de fapt!
t-mihaela
Postat: Friday, May 31, 2013 11:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Fiecare familie cu treaba ei, cui ii pasa ce face cutare scratch
Dar ca discutie, da , la noi calc si internetul sunt necesare ca aerul si timpul alocat lor e ...considerabil.sic
bereea
Postat: Saturday, June 1, 2013 8:32 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
mikaela wrote:
Mie nu mi se pare o tragedie ca un adolescent sa petreaca mai mult timp pe calculator, important e sa faca diferenta dintre viata reala si cea virtuala.

Mie mi se pare chiar o tragedie!Daca te trezesti dimineata si bagi nasul in computer si il scoti seara cand mergi la culcare , nu cred ca e chiar bine.Nu mai ai timp sa citesti o carte, sa-ti faci prieteni, sa iesi la o inghetata.Si asta la doar 14 ani.Traieste pe feisbuk, bagandu-si nasul in vietile altora, vizionand foto a unor persoane pe care nici nu le cunoaste...iar ma-sa imi da mie lectii de cum sa-mi cresc fata.( ca de asta ma enervasi, altfel da, ce-mi pasa ce face fiecare cu copilul lui?)
Ania
Postat: Saturday, June 1, 2013 9:57 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2006
Postari: 680
Locatia: families are forever !
Din fericire exista destule programe si filtre acum care limiteaza accesul copiiilor pe internet - adica parintele este cel care controleaza ceea ce poate vedea copilul sau nu .
Apoi din control panel se poate limita si accesul la calculator . Adica cate ore poate sta copil la calculator , 1 ora luni intre 14 - 15 etc . Odata consumat acest timp calculatorul se blocheaza automat .
Sunt destule metode de a limita accesul la calculator . Trebuie sa stim sa folosim tehnologia in folosul nostru .
Daca folositi parole nu folositi ceva evident- nume , zile de nastere etc .

Este adevarat ca sunt oameni care gastica bani pe internet - si eu fac acest lucru. Dar cred ca este prea devreme la 15-16 sa inceapa sa descopere lumea internetului si cum se pot face bani pe internet .
Sa nu uitam de asemenea , ca sunt si adevarate genii in ale calculatorului . David l-a mai lasat pe Samuel sa se joace pe smartphone-ul lui , iar Samuel a descoperit anumite functii ale telefonului de care noi nici nu aveam habar .
Trebuie sa urmarim ce anume vizioneaza copiii la calculatorul . Poate unii chiar fac ceva frumos cu internetul .
Nu uitati de functia de history pt a vedea ce pagi web au fost vizualizate .

Folositi tehnologia in favoarea voastra nu in favoarea copiiilor .
vanina
Postat: Saturday, June 1, 2013 7:59 PM

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Ania wrote:

Nu uitati de functia de history pt a vedea ce pagi web au fost vizualizate .

Crezi ca un adolescent nu ar sti sa stearga datele de la history? Sabin pe la 3 ani si ceva cauta in history paginile lui preferate (se uita la logo) Hilar
Oricum eu nu as controla pe nimeni, fie el copil, adolescent sau adult.

Si daca-i pui limite, un adolescent se poate duce foarte usor la un internet cafe. Am facut si eu asta, dar nu pentru ca nu aveam voie la calculator, ci din cauza ca era ocupat de fratii mei. Eu am avut calculator si internet de la 10-11 ani si l-am folosit tot timpul, am pierdut timpul si pe jocuri la care eram foarte buna, ba chiar am castigat si un nokia n-gage la un joc acum vreo 10 ani Angel
Ania
Postat: Saturday, June 1, 2013 8:05 PM

Intrat: 10/23/2006
Postari: 680
Locatia: families are forever !
Eu doar aminteam care sunt optiunile .
De moment nu imi fac grija pt ca Samuel nu butoneaza laptop-ul ci smartphone-ul.
Acum si eu le am cu jocurile dar sunt persoane care devin dependente de ele ... si eu Lol . dar stiu sa ma limitez .
nu stiu cum o sa actionez eu cand o sa fie samuel mai mare , probabil compul o sa fie in camera de zi , nu la el in camera.
mikaela
Postat: Saturday, June 1, 2013 9:42 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
bereea wrote:

Mie mi se pare chiar o tragedie!Daca te trezesti dimineata si bagi nasul in computer si il scoti seara cand mergi la culcare , nu cred ca e chiar bine.Nu mai ai timp sa citesti o carte, sa-ti faci prieteni, sa iesi la o inghetata.Si asta la doar 14 ani.Traieste pe feisbuk, bagandu-si nasul in vietile altora, vizionand foto a unor persoane pe care nici nu le cunoaste...iar ma-sa imi da mie lectii de cum sa-mi cresc fata.( ca de asta ma enervasi, altfel da, ce-mi pasa ce face fiecare cu copilul lui?)

Mai mult timp nu inseamna tot timpul , decat daca e scos din context. E cam greu de controlat un adolescent, ca despre ei e vorba aici, nu de un copil de scoala generala care-si asculta inca parintii. Ideea mea era simpla, calculatorul/internetul are si parti bune nu doar nocive, depinde de cum e folosit si in ce mod te afecteaza. Pe la noi, cum a zis si t-mihaela, calculatorul/internetul e absolut necesar si se foloseste destul de mult.
mirela74chris
Postat: Sunday, June 2, 2013 10:15 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8601
Locatia: Constanta
Si Diana are multe teme pentru care trebuie sa caute pe net.Dar cand e vorba de FB sau alte prostii,se schimba treaba,e limitat timpul.Mai vede unele seriale online,dar doar in we si atunci nu vede nonstop.
Desi colegi de-ai lui Razvan au deja de vre-un an FB,eu nu sunt de acord,asa ca nu i-am facut.Jocuri are instalate in PC sau ii mai dau voie sa joace pe Fb meu,dar cu limita de timp.
Sunt de acord ca la temele de la scoala au nevoie sa isi caute pe net.Au de facut diverse proiecte.
endy
Postat: Wednesday, June 5, 2013 3:55 PM

Intrat: 6/8/2010
Postari: 2562
Locatia: tara mea orasul meu de munte
...... si parintii sant la serviciu iar copiii vin acasa stau pe calculator si la apropierea orei de sosit acasa parintii el e cuminte la masa cu cartile in fata Si minciuna cat casa .....
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed