Adolescentii, computerul si internetul

Options Adolescentii, computerul si internetul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Monday, January 15, 2007 5:28 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
In ultimul timp, forumurile despre parinti si copii sunt pline de intrebari ale parintilor, care cauta idei pentru a-si tine adolescentii cat mai departe de computer si internet. Se pare ca acum adolescentii sunt la fel de dependenti de calculator, pe cat erau de televizor, cu vreo 10 ani in urma. Fie ca descarca melodii si sunete pentru telefoane, fie ca scriu in bloguri, discuta pe messenger sau pur si simplu naviga pe siteuri, studiile arata ca acest comportament poate fi etichetat, de cele mai multe ori, drept comportament obsesiv sau chiar dependenta.

Cum poti, ca parinte, sa stii cand adolescentul tau a depasit limita in utilizarea calculatorului?
AdrianaC
Postat: Monday, January 15, 2007 5:40 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
Pai, e simplu. Daca nu mai mananca, nu mai dorm, nu isi fac temele si in loc de scoala ajung in Internet CAFE, atunci sigur au depasit limita hohot

Glumesc, dar adevarul e ca nu e de glumit. Parintii ar trebui sa aiba foarte mare grija chiar de la inceput de cat timp le permit copiilor sa isi aloce pentru calculator / internet. De asemenea, ar fi nemaipomenit daca ar putea sa si controleze oarecum siteurile la care are acces sau pe care le acceseaza copilul, pentru a nu avea surprize ulterior.

E foarte bine sa fii informat, dar acum depinde in ce scopuri aleg sa utilizeze copiii internetul. oare
mihaela75
Postat: Monday, January 15, 2007 9:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
AdrianaC wrote:
Pai, e simplu. Daca nu mai mananca, nu mai dorm, nu isi fac temele si in loc de scoala ajung in Internet CAFE, atunci sigur au depasit limita hohot

Nu e gluma, chiar asa e.Am patit-o si eu ,mancam o data pe zi si nu mai aveam viata socialabanghead Cred ca trebuie sa previi ca de tratat e aproape imposibil.parintii sa faca iesiri dese inca de cand copilul e mic sa-i arate alternative; un ski, o un patinoar, un sport oarecare...cand copilul are deja un hobby sau o pasiune pt un sport,instrument muzical, etc) nu prea mai pierde vremea la internet cafe.oare
sousourel
Postat: Monday, January 15, 2007 9:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Cred ca cel mai mare pericol e modelul...fie ca e al parintilor, fie ca e dat de colegi. Si nici parintii nu sunt prea departe de .... dependenta sic alcool
mihaela75
Postat: Monday, January 15, 2007 9:58 PM

aha, punct ochit, punct lovitthumleft Modelul.Bine ca mi-ai adus aminte sa-mi revizuiesc atitudinea cand o veni Diana la mine....Sa o las mai usurel cu internetuloare
sousourel
Postat: Monday, January 15, 2007 10:05 PM

mihaela75 wrote:
aha, punct ochit, punct lovitthumleft Modelul.Bine ca mi-ai adus aminte sa-mi revizuiesc atitudinea cand o veni Diana la mine....Sa o las mai usurel cu internetuloare

Usurel, usurel ma lipesc si eu seara de monitor dupa ce treburile sunt facute si bb doarme... nu stii cat am suferit sambata-duminica deoarece "tipu' de la cablu" a avut niste alercatii cu o mufa boxing de pe stalp.
mihaela75
Postat: Monday, January 15, 2007 10:06 PM

hohot
taki
Postat: Tuesday, January 16, 2007 5:20 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
sousourel wrote:

Usurel, usurel ma lipesc si eu seara de monitor dupa ce treburile sunt facute si bb doarme... nu stii cat am suferit sambata-duminica deoarece "tipu' de la cablu" a avut niste alercatii cu o mufa boxing de pe stalp.

hohot hohot hohot hohot Cunosteam! hohot hohot hohot
Maria & Mario
Postat: Tuesday, January 16, 2007 5:44 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
cool hohot

Radem noi, dat tinand cont ca am stat 9 luni insarcinate , " calare " pe forum, , acum tzushi - cum e o clipa pauza, iar forum....... vad si ei si ...... microbul se propagaaaaaaaaaaa ! hohot Parca vad ca peste cativa anishori trebuie sa imi iau EU un calculator al meu, ca asta e ocupat. banghead
sousourel
Postat: Tuesday, January 16, 2007 8:36 PM

Maria & mami wrote:
cool hohot

Radem noi, dat tinand cont ca am stat 9 luni insarcinate , " calare " pe forum, , acum tzushi - cum e o clipa pauza, iar forum....... vad si ei si ...... microbul se propagaaaaaaaaaaa ! hohot Parca vad ca peste cativa anishori trebuie sa imi iau EU un calculator al meu, ca asta e ocupat. banghead

hohot hohot hohot cam la asta ma gandeam eu alcool hohot hohot hohot
Cristy
Postat: Wednesday, January 17, 2007 9:46 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Avand in vedere faptul ca fete mele sunt mai mari, eu deja sunt la capitolul "oops, calculator ocupat" !!!

Cu toate aste am facut program de folosinta, am un avantaj personal, eu am si laptopul de la lucru....ras

Cat despre dependenta, este o mare problema in randul adolescentilor si a copiilor din toata lumea, dar datorita programului, fetele mele nu prea au access la calculator, ceea ce este destul de bine, si chiar atunci cand au access, ele visioneaza filme ( calculatorul pentru ele este un fel de televizor !!! ras ) prefer sa le las sa creada asta decat.....
De asemenea, calculatorul este montat in dormitor nostru special pentru a reduce confortitatea folosirii....

Eden, fata cea mare se mai joaca si cu alte jocuri, deschide Word sau Paint... nu ma avant sa o invat ce-i ala internetul....

O recomandare calda, a NU INTRODUCETI calculator si televizor in camera copiilor, de acolo si pana la dependenta... nu mai este mult.....
Nu numai pentru a nu face copii independenti, dar si pentru ai avea in sanul familiei, jucadu-se printre parinti si nu in camera lor zile in sir !!!!!!!!!!!

flowers flowers
Ema
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:33 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Si baietii mei sint mari, si avem 3 pc in casa, dar numai al meu are internet flowers
Sotul il foloseste unul pentru chestii de servici si il are in birou , baietii il folosesc pe a lor pentru jocuri dar si pentru scoala si e asezat in mansarda, linga al meu.
Rar baietii folosesc internetul, mai ales pentru scoala, cind trebuie sa caute material pentru teme.

flowers
vanessica
Postat: Thursday, December 23, 2010 5:29 PM

eu stau toata ziua pe calculator.cand eram mica,o tot rugam pe mama sa ma lase sa fac si eu un sport sau ceva,iar ea nu ma lasa,asa ca m-am apucat de calculator.acum mama se plange ca stau pe calculator si nu fac miscarebanghead acum as fi avut note mai bune la sport,ca sunt varza
flory76
Postat: Monday, May 23, 2011 1:45 PM

E clar ca orice activitate realizata obsesiv este nociva pentru tanar, iar taiatul frunzei in fata calculatorului este cea mai evidenta. Eu cred (spun cred, pentru ca nu am copil adolescent) ca cea mai mare greseala este sa-i interzici copilului sa faca un lucru. Vei incepe un razboi greu de castigat, pentru ca el chiar are nevoie cateva zeci de minute pe zi de calculator pentru scoala si va specula aceasta nevoie. Cea mai buna metoda de control, dupa cum spunea si o doamna inaintea mea, ar fi sa-i oferi activitati alternative. Spre exemplu, iesiri in oras sau la iarba verde cu familii prietene, iesiri la cinema, sport etc. Daca te implici in realizarea programului copilului, atunci il poti controla mai bine, dar nu interzicand, ci propunand alternative.
bulibuli
Postat: Monday, October 15, 2012 3:06 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Ce parere aveti de fenomenul de "cyber-bullying"? Copiii nostri vor fi victimele acestui fenomen? Cum ii putem feri de asa ceva..

Asta mi-a atras atentia dis-de dimineata:

https://www.huffingtonpost.ca/jarrah-hodge/amanda-todd-bullying-gender-slut-shaming_b_1964337.html#slide=more256422

Pt cine nu are timp sa citeasca tot sau nu stie engleza, pe scurt: e vorba de o fetita de 15 ani care s-a sinucis din cauza agresiunilor si santajului pe internet.. si cazul nu e singular..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed