Profil: Adinandreea
Despre
Utilizator: Adinandreea
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Wednesday, June 13, 2018
Ultima vizita: Thursday, October 7, 2021 4:24 PM
Numarul de postari: 32
[0.00% din toate postarile / 0.02 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 16
Postat: Thursday, October 7, 2021 11:26 AM
Buna ziua mamici! Felicitari mamicilor pentru minunile voastre!
Imi puteti spune programul piticilor vostri la 5 luni care era sau este?
Cred ca nu mi organizez timpul cu mesele si somnul cum trebuie.
Ea mananca pe la 9-10 lp(150-200ml) apoi pe la 12 jumatate-1 piure legume(cateva lingurite pentru ca am inceput diversificarea de cateva zile) apoi pe la 2 jumatate -3 lp la 8 iar lp (pana in 180 ml,depinde cum e starea ei) si ii mai dau pe la 11 jumatate prin somn 100-130 ml si mai mananca noaptea o masa de 100 ml.
Cantitatile astea nu le mananca mereu asa,de ceva timp ne tot confruntam cu o ciuperca pe limbuta care apare si dispare.
Simt ca am devenit ca obsedata cu mancatul si putin crispata.
Voi la cat timp dupa ce ati jnceput cu legumele ati introdus si fructele?
Ea pe 15 noiembrie va incepe cresa si vreau sa incep din timp sa-mi organizez timpul meu s al ei dar simt ca am un blocaj.
Mai nou de cand am inceput diversificarea ,fata mea se trezeste noaptea des,nu mai doarme cum trebuie.
Ea inca doarme pe la 10-11 si apoi pe la 3-4(2 ore).
Multumesc anticipat!
Postat: Sunday, September 5, 2021 9:39 AM
Aleahim wrote:

Poate o deranjeaza gingiile si de aici lipsa poftei de mancare.Nu ii sunt inflamate? Daca zici ca roade si baga orice in gurita, poate fi de la dintisori

Doamna doctor asa mi a zis,dar deja luni facem 3 saptamani de cand ma chinui asa
Postat: Saturday, September 4, 2021 9:25 PM
AndreV wrote:

Buna. Bebelusa mea avea vara trecuta(aprox 4luni) o perioada de genul. Nu voia papa. Eu eram stresata, ca imi manca 40-50ml la o masa. Clinic sanatoasa, pur si simplu asa avea ea atunci chef...de atunci a mai avut cateva perioade de genul. Ce ne-a ajutat pe noi un pic (nu a facut minuni, dar am ajuns la 70-80ml/masa) a fost ca am trecut pe tetina cu mai multe picaturi. Ea se plictisea mancand si daca venea un pic mai repede, era o idee mai ok. Oricum, dupa o perioada de genul, urma o perioada de foamete, manca bine...si apoi iar nu mai voia nimic...

Multumesc de raspuns.
Problema la noi e faptul ca refuza sa manance,doar la desene o pot pacali sa manance.
Din disperare am pus-o la desene acum 2 sapt si doar asa imi mananca acum.Daca incerc sa ii dau altfel,urla pana adoarme.
Baga totul in gura si musca cu asa nervi,si suzeta o i toarce cu partea tare ca sa o bage in gura.
M-am obisnuit sa imi manance putin desi nu sunt multumita.Pampersii ii uda deci cred ca e ok cat mananca.
Clinic sanatoasa la controlul de luni,acum vom vedea vineri la vaccin daca a luat in greutate.
Postat: Thursday, September 2, 2021 4:22 PM
Buna ziua mamici!
Eu sunt din nou🙄 cu o noua problema.
Bebelina 4 luni fara 2 zile…Se da una bucata gogoasa care de 2 saptamani imi refuza sa manance,singura modalitate ca sa manance ,au fost desenele tralala.(nu ma ceratati ca ma cert si judec singura,dar altfel nu manca)Nu va spun cum urla si cum imi impinge mana cu biberonul si da din cap.
Am fost la doctor,care mi-a consultat-o…Clinic sanatoasa 6kg.Nu colici nu reflux…nimic.
A spus ca gingiile sunt dilatate si s-ar putea sa fie asta cauza…dar totusi 2 sapt????
La sfatul ei am incercat sa schimb tetina,biberon,lapte(nutrilon si hipp pe care pe amandoua le scuipa).
De mancat mananca intre 650-750 ml ,nu e problema,m-am obisnuit cu ideea ca ea se satura cu putin avand in vedere ca ia undeva la 20g/zi.
Am zis ca pana vinerea viitoare,la vaccinul de 4 luni sa ma mai chinui asa si sa cer niste analize.Ea mi- spus ca daca merge in ritmul asta va trebui sa incepem diversificarea la 4 luni…eu vreau la 5 avand in vedere ca la 6 luni va merge la cresa.
A mai patit cineva asa ceva?Aveti vreun sfat?Eu cred ca am ajuns mai tralala decat desenele animate.
Cel mai mare cosmar e sa mi manance la tv chiar daca sta la distanta si nu stiu ce sa fac ca sa manance linistita iar si fara tv?Cum sa o dezobisnuiesc?
Cred ca mai mult aveam nevoie sa ma descarc decat de un sfat.

Dar daca ati patit si voi ,va rog nu ezitati sa imi povestiti.Xoxo
Ps:i am dat din 2 in 2 ore din 3 in 3 ore din 4 in 4 ore…greu taree.Nu stiu cum sa ma mai organiEz sa ii dau.
Nici de la sot nu vrea,mama soacra sau sora…nada de nada..
Postat: Saturday, August 21, 2021 4:24 PM
Andreeax wrote:

Mulțumesc frumos,Freya! Medicul de familie nu a menționat asta dar avem marți programare la pediatru pt evaluarea lunară.

A avut cineva probleme cu colțurile unghiilor?Cum ați trecut peste? Am observat ca e roșu rău la ambele degetele mari de la picioare in colțuri,tare îmi e sa nu se încarneze sa trebuiască sa ajungem la cine știe ce procedura chirurgicală. Și mai avem o iritație urâta la gât,parca ar fi foat ars saracutul...de pe la doua luni a început ușor ușor sa se extindă,atunci ne-a zis sa dam cu sudocrem dar nicio îmbunătățire...mf mi-a zis de dermazin dar când am citit prospectul m-am minunat și aștept totuși programarea de la pediatru. Sa va spun sincer nu mai țin minte dacă am mai întrebat,mămicile de băieței,vouă ce vine-a spus de decalotare?

In legatura cu colturile unghiilor,mie moasa a zis sa nu intru in ele.
Sa ii tai unghiutele dreptr si nu sa ii tai colturile ca sa nu intre in carne.Asa am facut si pana acum nu am avut probleme.
Cu roseata sub gat la fel avem cateodata probleme cand e cald si transpira.(avem noroc,caldura e rara in Be) si chiar elimina si un miros ciudat.
Dar folosesc crema de la mustela pentru iritatii si pielea rosie.Intai o sterg cu un pansament steril si cu ser phisio,apoi o usuc acolo,iar dupa dau cu crema.A2a zi nu mai avea nimic.Nu a fost nevoie de o a2a folosire ca sa ii treaca.
Postat: Saturday, August 21, 2021 4:19 PM
freya1 wrote:

Tot pe cale orala si aici
Si eu am un copilas micut, 6400g la 6 luni (alaptat), noroc ca nici pediatrul nostru nu pune presiune si atata timp cat e vesel si la zi cu achizitiile nu isi face griji, deci stai linistita, ei stiu mai bine cata mancare le trebuie Cheek Kiss

Sa va traiasca la toate,minunile!
Incerc sa ma calmez.
E un copil hiper mega super dorit dupa 4 ani de incercari.
Sunt o mama deschisa si relaxata la orice altceva dar cand e vorba de mancare ,simt ca cedez.
Postat: Saturday, August 21, 2021 4:11 PM
Andreeax wrote:
Roser,unul de 125 am administrat și noi imediat după vaccin la recomandarea pediatrului,nici nu aveam febra,a fost preventiv. Deci e ok.

Adinandreea,aci 3 luni și avem 5.300 doar ca papam san si am iesit din maternitate cu cu 2.600. Fiecare are procesul lui. Și eu tot timpul "caut" comparații dar doar pt mine,nu ca as crede ca e ceva in neregula cu el (am avut câteva astfel de perioade și apoi m-a uimit și mi-a părut rău ca m-am îndoit de el). Dacă la controale lunare e ok atunci nu ai de ce sa îți faci probeleme . Cheek Kiss

Am făcut si noi prima doza de rotarix ieri...toate bune,niciun efect advers coeur

Multumesc frumos!O sa incerc sa ma detasez putin si sa o las sa manance cat vrea si vedem la controlul de 4 luni.
In Romania,rotarixul se face sub forma de vaccin?Aici se da pe cale orala.
A reactionat destul de bine la ambele doze.
Multumesc ca-mi povestiti din exeperientele voastre.
Postat: Saturday, August 21, 2021 4:07 PM
Aleahim wrote:

Buna.Bebelusa mea are 2 luni, dar iti spun cum e la noi.
Eu am nascut-o cu 2350 de gr si am venit acasa cu 2300.Din spital manca 60 de ml la o masa.Apoi am ajuns la 90 si dintr-o data nu se mai satura.Cam o saptamana manca 120 de ml, fara sa faca figuri.Banuiesc ca atunci a avut un puseu de crestere, pentru ca acum nu mai mananca tot timpul 120.Are mese cand abia vrea 70, uneori 90, uneori 100.
Ea are acum 4300 de gr, deci in 2 luni a pus 2000 de gr,ceea ce e f ok.Si pe mine m-au innebunit pediatrii ba sa ii dau la 2 ore, ba la 3, ba sa ii dau mai putin si mai des, dar nu am reusit, ca fata mea urla cand nu se satura.Asa ca am lasat-o in ritmul ei, si acum mananca la 3-4 ore, depinde cat a mancat la masa anterioara.

Buna!
Eu am scos-o din spital cu 3330g.
A mea am vazut ca ia cam 700g /luna.
Doctorul e super ok.El este si cel care mi-a ridicat moralul atunci cand am pierdut laptele la o luna de cand am nascut.
Adunat in 24h mananca undeva la 700ml.Incerc sa il las pe sfantul Google ca mai tare ma ia panica…
Azi,am dus-o la mamaie ca sa pot sa ma relaxez si sa ma calmez,ca sa pot face fata la urmatoarea saptamana.
Postat: Saturday, August 21, 2021 11:51 AM
Zee wrote:

Adina, bine ai venit si felicitari.
Nu te stresa in nicio privinta. Ianis la 5 luni jumate are abia 6,500 cred, cu lp de la nastere, deci voi stati bine. In privinta meselor, sa ai grija sa ii dai un probiotic si pt colici daca mai aveti probleme cu colicii. Apoi, nu te lua niciodata dupa tabelul de pe lapte. Ianis cf tabel ar trebui sa manance 180 ml si mai devreme a mancat 60mlbounce. Eu i-am dat la cerere, dar sa treaca minim o ora jumate intre mese sa digere cat de cat. In perioada aia Ianis se uita dupa tot ce misca si reuseam noaptea sa ii dau mai mult. Noaptea poate ea nu mananca cum e somnoroasa. Stai linistita, e si de la caldura plus ca o sa aiba perioade cand o sa te sperii cat mananca si altele in care te rogi de ea sa manance. Atata timp cat starea ei e buna, nu iti face griji.

Multumesc la fel.Noi suntem in Belgia deci pe departe caldura.
Am un doctor pediatru top iar el mi-a recomandat o medie de 150 ml la 4h.
Coliceii au disparut dar in continuare primeste protectis dimineata.
Multumesc pentru raspuns:)
Ps:Nu stiu daca asa trebuie sa dau reply.
Postat: Saturday, August 21, 2021 11:34 AM
Buna ziua dragi mamici!
Sunt o mamica fericita a unei fetite de 3 lunite jumatate.
Va rog frumos sa imi spuneti si mie cate kg aveau bebelusii vostri la 3 luni si cat mancau la o masa??Stiu ca fiecare bebelus e diferit.
A mea avea 5,500kg ,doctorul a spus ca e ok,dar mnah…ca orice mamica incepatoare.
Alta problema ar fi ca atunci cand vine ora mesei ,ma ia groaza.
Imi mananca foarte prost.Rar cand imi mananca 150-170 ml.
Mananca pana in 120 din prima si apoi circ iar noaptea imi mananca undeva la 70-80 ml:(((.Toata lumea spune sa o las in pace dar mie mi se pare firava:((Coliceii au disparut de la 6 sapt,reflux nu avem.
Este vesela ,activa dar mancatul e o teroare.Este hranita cu lp exclusiv.Cum sa o fac sa manance mai mult.Multumesc anticipat!