Profil: Adina Mariana
Despre
Utilizator: Adina Mariana
Nivel: Senior
Statistici
A intrat: Wednesday, August 16, 2017
Ultima vizita: Friday, October 15, 2021 7:37 PM
Numarul de postari: 5,974
[0.57% din toate postarile / 3.89 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 16
Postat: Thursday, October 14, 2021 11:27 PM
Fetele,azi puiul meu a facut 2 anisori.Inca nu imi vine sa cred ca nu mai am bebelus ci copil.Am fost toata ziua emotionatacoeur

Eu: 31 Ani,Sotul: 32 Ani
In 14.10.2019 la ora 03:30 a venit pe lume micutul nostru baietel pe cale naturala💙
*Nascut cu 3350 g si 52 cm
*La 1 an cantareste 8850 g si 77 cm
img
Postat: Thursday, October 14, 2021 11:21 PM
Roser wrote:
Multumim Aleahim si freya, le-am notat pe amândouă. Apropo de recomandari, nu stiti ce as putea sa citesc sau de unde ma pot informa cum pot sa il dezobisnuiesc pe Hugo sa doarma fara țiți? chiar nu stiu ce sa mai fac. Peste 2 săptămâni incep serviciul (aici avem doar 16 sapt concediu de maternitate, mi-am mai luat fara plata pana acum) si el o sa ramana cu mama. O sa lucrez de acasa in cea mai mare parte a timpului dar o sa am reuniuni etc si nu pot fi tot timpul disponibilă cand e ora lui de somn (deocamdata are 3 somnuri peste zi si doua ar trebui sa le faca cu mama). Am incercat săptămâna asta sa il las cu ea sa vedem daca poate sa il adoarmă, dar a fost circul pe pământ. Niste urlete de mi-a fost rusine de vecini. Nu a vrut nici plimbat, nici leganat, nici cu cantecele, nu a putut nicicum. Pana la urma l-am luat eu ne-am pus in pat la țiți si in 30 de secunde a adormit. Problema e ca ramane asa cu țiți in gura si daca incerc sa i-o scot si sa plec simte si se apuca de plâns. Poate am gresit ca l-am obișnuit asa, doar asa știe să doarmă. Nu stiu ce metodă sa aplic, poate imi puteti da niste idei...
Nu vreau sa te dezamagesc dar o sa iti fie extrem de greu.Hugo este inca foarte mic si odata formata asocierea san-somn io scoti ft.cu greu cand e atat de micut.Se poate abia dupa 1 an cand e mai marisor si te intelege cat de cat.Si Luca adormea doar la san,nu m-am simtit vinovata ca ii s-a format aceasta asociere.Mereu imi adormea la san si nu vroiam sa il trezesc,ma calma si pe mine cand il vedeam pe el linistit la pieptul meu.La fel urla cand era obosit si nici o metoda nu a functionat numai sanul..cum il puneam cum adormea in cateva minute.Am reusit abia la 1 an si 11 luni sa il intarc definitiv ultima masa avandu-o tot la somn la amiaza.Eu l-am lasat in ritmul lui si asa nu a suferit.Inteleg situatia ta si ca trebuie sa te intorci la munca dar poate daca nu te va vedea va urla cateva zile si dupa se va adapta ca nu va avea ce sa faca si va ceda la oboseala.Va fi greu pt.bunica sau pers.care va sta cu el,va trebui sa incerce mai multe modalitati plimbat in brate,in sistem,leganat,pe pat sa vada daca ceva functioneaza.O sa se adapteze de nevoie dar va suferi din pacate...😢

In 14.10.2019 la ora 03:30 a venit pe lume micutul nostru baietel pe cale naturala💙
img
Postat: Thursday, October 14, 2021 11:13 PM
Zee wrote:
Elena, ma bucur ca sunteti bine. Lasa ca sunt mai pretioase momentele astea, ca plaja tot mai gasiti 😁

Fetelor... cam cate zile dureaza pana erup dintisorii?
Depinde de copilas..la noi a durat in medie cam 3 saptamani..dar a fost chin de agitat in tot acest timp.

img
Postat: Thursday, October 14, 2021 11:11 PM
MariaS wrote:

Ceva de genul cum spui tu, dar ea face de cele mai multe ori când nu reușește să facă mișcări fine.
Am filmat-o și o să îi fac și o programare la un neurolog,poate nu îi nimic grav dar pt liniștea mea îi mai bine.
Sper sa te linistesti dupa vizita la medic.Eu sunt sigura ca e o perioada si nu are nimic micuta.E normal sa ne speriem,si eu am fost la fel si uite ca a trecut si chiar facea des...mai auzisem ca poate asa se manifesta corpul lor la bucurie,tristeti,nervi si ca e ceva normal.

img
Subiect: Clubul aspirantelor - 87
Postat: Tuesday, October 12, 2021 6:22 PM
Irina intru rar,dar si cand intru vizitez aceasta casuta si sper ca ai reusit.Ma bucur ca ai mai bifat un hop si iti tin pumnii in continuare ca sa reusesticoeur

Maria te mai citeam si te tine si acum recunosc ca nu ma asteptam sa reactionezi asa.Te vad cu capul pe umeri,cerebrala si puternica.Nu e bine ca sa ne simtim invidioase pe fetele care au reusit.Din contra trebuie sa ne bucuram si binele se intoarce asupra noastra mereu.Si eu am incercat 3 ani de zile pana am ramas si am stat aici la aspirante si ma bucuram de fiecare fata care mi-a luat-o in fatza si chiar ma bucuram cand mai scriau pe aici,imi dadeau putere sa nu cedez desi eram printre ultimele care a ramas din fetele cu care eram eu aici.Cand am mers la beta si la dublare toate fetele mi-au facut galerie si mi-au fost alaturi pana ii s-a auzit inima si am plecat la gravide.A fost cel mai frumos moment din viata mea cu fetele de aici.Sufeream sa ma retrag chiar atunci si crede-ma la fel ai fi si tu si nu cred ca te-ai simti bine sa iti vina sa impartasesti cu fetele care ti-au fost alaturi atatia ani nimic ca la altele le e ciuda.Toate vom deveni mame la un moment dat si ne pica bine cand se intampla sa gasim si o portita de fericire acolo cand undeva am suferit.
Va pup fetelor si bafta multa la fiecare in parte.Va tin pumnii!😘

img
Postat: Tuesday, October 12, 2021 10:29 AM
Mersi fetelor.Zee noi am avut problema si inca avem cu trasul de urechi.Am fost cu el la medic si nu are nimic.L-am tuns ca am crezut ca e de acolo ca il deranjeaza parul dar la fel se tragea non stop de ele.In aproape toate pozele el imi sta cu mainile la urechi.Eu il vad ca pe un tic si sper sa ii treaca.La 1 an a stat chiar non stop asa,acum e mai bine,doar uneori.

img
Postat: Tuesday, October 12, 2021 8:50 AM
Fetelor ieri s-a nascut nepotica mea Alesia.Fetita lui fratemeu cu 2550 g si 55 cmmajoreta prima fetita in familia noastra ca toata familia mea frati,verisoare au baieti😛 asa ca sunt fericita dar si putin stresata acum ca Luca e cu febra si iar a racit dupa o sapt.de mers la cresa.Exact de ieri cand am imceput si eu munca nu am mai putut sa il duc.Acum sotul si-a luat niste libere si merge mai tarziu sch2 cand ma intorc eu acasa.Asa de greu ne este...nu avem unde sa il lasam efectiv😔 sper sa se faca bine sapt.asta si de luni sa il pot duce.Inca nici nu stiu daca sa ii fau antibiotic sau nu.Pediatrul sune nu,mf spune da.Luca are febra mare,noaptea ajunge si la 40 si frinsoane😢 momentan stam doar cu sprey de gat si supozitoare de febra ,alte simtome nu are si daca pana miercuri nu trece febra sun inapoi pediatrul.
Va pup

img
Postat: Tuesday, October 12, 2021 8:42 AM
MariaS wrote:
Fetelor spune-ți-mi va rog , voi ați observat cumva la bebeii voștri să aibă spasme, in special când nu le convine ceva, când nu reușeac să facă ceva ?
De vreo 2-3 zile Irina are niste episoade cu spasme ce durează câteva secunde și se repetă 2-3 in interval de câteva minute, se manifestă că și cum s-ar enerva și pe urmă îi trece.
Am căutat cu soțul ce ar putea fi și nu mi-a plăcut deloc de am găsit.
Maria nu stiu exact la ce spasme te referi dar si Luca ma speriat pana pe la 1 an cu ceva spasme.Pur si simplu se incorda la picioare si manute si se scutura asa cateva secunde si facea de cateva ori pe zi.Partea buna e ca ma auzea si il opream si nu mai facea apoi.Am stat cateva luni si l-am tot urmarit si pe la 11 luni a incetat,nu a mai facut.Nici pana acum nu stiu ce a fost dar cred ca m-am speriat degeaba si nu a fost nimic grav.

img
Postat: Tuesday, October 12, 2021 8:35 AM
Zee wrote:
La toamna asta frumoasa, nu am rezistat sa nu ii facem cateva poze la Ianis 💙

https://ibb.co/J7GSwBC
https://ibb.co/Z8MDStr
Ce ursulet frumoscoeur

img
Postat: Saturday, October 9, 2021 9:50 PM
Eu i-am luat dresuri din pepco.Am ramas surprinsa ce buna calitate au iar bebe s-a simtit super bine in ei,aveau modele frumoase,4 perechi am luat pe atunci.Iar de incaltat cand inca nu umbla noi nu am putut botosei ca si scotea afara mereu la fel ca sosetele.Am avut noroc cu o pereche de tenisi inalti care erau cu scai luati din auchan si oricat incerca ca sa si de-a jos nu reusea.Se inerva si plangea si la un moment dat renunta😂

Legat de hranirea bebelusilor incercati toate modalitatile si faceti asa cum puteti si simtiti.Nu exista mama rea,atata timp cat incercam si avem grija de puiuti suntem mame bune indiferent de cum ii hranim.Pana la urma vrei ceea ce este mai bine pt.el si nu ar trebui sa ne consideram rele.

img