Activitati amuzante pentru o familie unita
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Monday, November 6, 2006 1:01 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Unul dintre cele mai importante lucruri pe care le poti face pentru a avea o familie unita este ca toti membrii acesteia sa aiba activitati comune, care sa ii implice atat pe cei mici, cat si pe cei mari. O comunicare deschisa si faptul ca stiti sa va simtiti bine si sa va distrati impreuna te vor ajuta sa te apropii mai mult de copiii tai si, de ce nu, sa te destinzi in atmosfera calda a caminului.

A mentine o stare de lucruri lipsita de tensiuni nu este o misiune foarte usoara... Iar distractia si amuzamentul copiilor se plateste uneori cu multa truda, efort si energie. Uneori nu ai inclinatia sau cheful necesare pentru astfel de lucruri, iar de multe ori oboseala orelor petrecute la serviciu se dovedeste a fi un factor dominant. Poate ca aceste idei de petrecere a timpului liber te vor ajuta sa vezi lucrurile in ansamblu - timpul petrecut impreuna este fara pret si crucial pentru relatia voastra.

Excursii departe de casa

Astfel de "aventuri" nu sunt posibile saptamanal, dar nimic nu ii va tine mai ocupati si mai fericiti pe micuti decat o zi sau doua petrecute departe de casa. Fie ca este vorba de o drumetie, de un week-end petrecut la bunici sau de stat intr-o pensiune turistica intr-o zona deluroasa, copiilor le va placea la nebunie explorarea si vizitarea unor locuri noi. Nici macar nu este nevoie sa calatoriti foarte departe de casa, iar un confort deosebit nu este necesar pentru a va simti bine. Copiii se vor amuza foarte mult si fara sa faca "fite".

Daca ai copii de varste mici, spre exemplu intre trei si zece ani, zona pe care o vizitezi nu trebuie sa fie exagerat de bine pusa la punct in ceea ce priveste dotarile sau facilitatile moderne. Micutii nu sunt atenti la astfel de detalii, care nu conteaza pentru ei. Mai mult decat atat, prichindeii aflati la aceasta varsta sunt precum un burete - absorb orice fel de informatie, fara efort, iar lucrul cel mai marunt pentru tine se poate dovedi a fi de-a dreptul fascinant pentru ei. Ca atare, plictiseala este scoasa din discutie, din moment ce in permanenta descopera lucruri care ii intereseaza. Asigura-te insa ca esti pregatita pentru tonele de intrebari (ciudate, naive, insistente...) pe care ti le vor adresa...

Copiii de varste mai mari, de la zece ani in sus, iti vor face oarecare probleme... Asta in sensul in care iti va fi ceva mai dificil sa ii tii ocupati si sa le gasesti tot felul de activitati interesante de facut. In locatii izolate, este foarte posibil sa se plictiseasca, in cazul in care zona respectiva nu ii fascineaza in mod deosebit. Un astfel de lucru poate fi insa rezolvat usor daca veti face excursii in regiunea care prezinta interes pentru copii, dar va veti caza intr-o zona ceva mai bogata in activitati interactive si captivante.

Parcurile naturale nationale sau cele de distractii, locurile de pescuit, drumetiile si cararile de munte sau un loc frumos in care sa luati pranzul si cina "functioneaza" la copiii de varste ceva mai mari si le ofera posibilitatea de a se simti bine, dar si de a invata ceva nou in fiecare zi.

Putin sport, dar mai multa distractie!

In cazul in care aveti o perioada "moarta" si astfel de excursii nu s-au mai intamplat de mult, statul acasa, fara nici o variatiune pe aceasta tema, ii va stresa pe copii si ii va face sa se simta agitati. Au nevoie de ceva interesant de facut, care sa ii scoata din monotonia fiecarei zile! Mai mult ca sigur ca acest scenariu iti este cunoscut: te intorci obosita cat cuprinde de la serviciu, iar fetita sau baietelul tau te intampina in pragul usii, spunandu-ti cat de tare s-au plictisit... Este o aluzie "subtila", prin care iti arata ca isi doresc sa faceti ceva impreuna, care sa va detensioneze pe amandoi.

Adesea, dupa o zi de munca grea, cu deadline-uri, colegi si sefi nu foarte intelegatori, te vei intoarce acasa nervoasa si irascibila. In astfel de cazuri, activitatea ideala este sa va indreptati spre cel mai apropiat parc sau intr-un spatiu deschis, unde sa jucati ceva sau sa mergeti pe bicicleta - ai nevoie si tu de oxigenare si relaxare, la fel de mult ca si copiii tai. Fie si o plimbare este de ajuns, iar copiii de varste mai mici vor fi fericiti cu aceste variante de petrecere a timpului liber.

Totusi fii pregatita sa accepti regulile de schimbare a jocurilor intreprinse! Micutii au un dar de a inventa si de a adapta regulile, pe parcurs, un lucru la care este bine sa fii cat mai flexibila posibil... Aminteste-ti, de fapt, de perioada copilariei si deja iti va fi mult mai usor. In plus, acest gen de exercitiu iti va face si tie bine.

Pana si lucrurile marunte ale vietii si activitatile cotidiene pot sparge monotonia pentru cei mici, in special daca in ultima vreme ai avut o perioada mai stresanta la munca, nu te-ai mai putut ocupa foarte mult de ei sau nu ati mai petrecut prea mult timp impreuna. Spre exemplu, puteti merge impreuna la cumparaturi, insotiti si de cainele familiei - si uite-asa impusti doi iepuri dintr-o lovitura!

In plus, in zilele noastre, prichindeii au la dispozitie o sumedenie de jocuri si jucarii pe care isi vor dori sa le "incerce" in mijlocul prietenilor, afara. O astfel de activitate, care ii recreeaza foarte mult, nu presupune un consum foarte mare nici de timp, nici de energie.

Surprizele din interior...

Cum ii distrezi pe micuti in casa?... Asta da provocare... Ai la dispozitie jocurile video si cele pe calculator, dar si vizionarile de filme, in limite moderate, bineinteles. Incearca sa nu iti lasi copiii nesupravegheati in timp ce se joaca - adesea isi pierd controlul si se lasa acaparati de aceasta lume imaginara a jocurilor video. Desi poate fi o experienta educativa si relaxanta, se poate transforma in ceva nociv. De asemenea, selecteaza cu grija jocurile pe care copiii tai au voie sa le testeze - in nici un caz sa nu le cada in mana unele cu un grad ridicat de violenta!

Acelasi lucru este valabil si in ceea ce priveste filmele. Cu putina atentie, lucrurile pot fi tinute sub control. In plus, sa va uitati la filme impreuna poate fi o experienta placuta, mai ales daca devine un fel de traditie a familiei - spre exemplu, serile de miercuri sunt dedicate desenelor animate, iar cele de vineri, filmelor de aventuri. Puteti alege un gen de filme preferat de majoritate sau puteti avea seri "speciale", in care se vor viziona pelicule "la cerere". Ai grija sa nu lipseasca floricelele de porumb sau prajiturelele si un pahar cu lapte cald si deja distractia este asigurata!

Impreuna cu prietenii si familia...

Prietenii copiilor tai se pot dovedi de real ajutor in misiunea ta de a-i distra pe prichindei. Noptile petrecute fie la voi acasa, fie la casele celorlalti copii sau iesirile impreuna pot fi aranjate de asa maniera incat fiecare dintre parinti sa poata avea parte de o binemeritata pauza, in timp ce micutii se distreaza pe cinste. Oricum, copiii isi vor vedea de treaba si ii vor lasa pe adulti... de capul lor.

Adaptand un proverb celebru, pot spune: "Cine nu are... bunici, sa isi cumpere". Si spun asta pentru ca, in acest context, bunicii reprezinta un sprijin adevarat si o "resursa" fantastica. Bunicilor le place la nebunie sa isi gazduiasca nepotii peste noapte sau cateva zile, timp in care cei mici se vor distra, iar tu vei avea timp sa te ocupi si de alte lucruri, pe care le-ai neglijat in ultima vreme.

De regula, aceste vizite in familie se termina cu o "sesiune" de rasfat extraordinar la care copiii sunt "supusi" de catre bunici, iar tie iti va lua cateva zile bune sa ii readuci pe micuti in "forma" initiala, de copii cuminti si ascultatori, de indata ce vor ajunge acasa. Oricum, chiar si cu acest "pret", si tu si partenerul tau de viata veti avea sansa de a va reincarca bateriile...

Ce obtii?...

In primul rand, o legatura stransa cu toti membrii familiei tale. Este extrem de important sa petreci cat mai mult timp posibil impreuna cu copiii tai, in special cand acestia sunt foarte mici. Sunt perioade din viata lor pe care mai tarziu iti vei dori sa le regasesti... Du-i in locuri variate si arata-le totul! Vor fi fascinati de tot ceea ce li se va infatisa in fata ochilor!...

Pe masura ce vor creste, timpul pe care il veti petrece impreuna va fi mai putin si veti avea parte din ce in ce mai rar de astfel de bucurii comune - copiii incep sa isi vada de propria viata, devin independenti si concentrati mai mult asupra propriilor interese. Chiar si atunci, o data ce relatia dintre voi a avut ragazul de a se "cimenta", vei sti sa gasesti resurse pentru a-i distra si vei fi uimita sa vezi cat de multe lucruri invata.

In afara de toate avantajele de care se vor bucura prichindeii, vei constata efecte pozitive chiar si la tine - vei gandi lucrurile altfel si vei vedea anumite aspecte ale vietii tale cotidiene cu alti ochi. Cu alte cuvinte, este un gen de "terapie" de care se va bucura intreaga familie.
mihaela75
Scris: Monday, November 6, 2006 6:03 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
ras familia noastra are program de alergat seara in parc. Kaze, iepurica, face turele recomandate de doctor,.iar bebe si mami vin din urma in mars img
stele_pe_cer
Scris: Sunday, November 12, 2006 8:03 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Kiki wrote:

Excursii departe de casa

Pana acum , in iesirile noatre din Bucuresti, fie la munte, fie la mare, la bunici sau pur si simplu in aer liber pe distante oarecum lungi, Matei s-a comportat bine, spre bucuria noastra, mari amtori de plimbari si excursii.

Noi ne gandeam ca iesirile la munte in special sa faca parte integranta din viata noastra cel putin lunar, mai ales ca acum Matei am vazut ca rezista ceva pe distante micute de la o cabana la alta sau de la o cabana la hotel.Totul este sa respectam orele de somn si masa.In rest, voie buna cat cuprinde!

Kiki wrote:
Putin sport, dar mai multa distractie!

In privinta spotului, cum suntem amandoi impatimiti ai sporturilor, in special al celor de iarna, categoric vom incepe "stagiatura" puiului cat de curand, adica de indata ce ne va permite varsta:inot, patinaj, tenis, excursii montane, sah, cam in domeniiile astea i-am putea fi si noi, parintii, parteneri.

Kiki wrote:
Surprizele din interior...

Acum, ca a venit si vremea rece, cel putin teoretic, ar trebui sa petrecem ceva timp pasiv in casa, insa, cum noi suntem plimbareti, inca mai petrecem in medie 2-4 ore zilnic in aer liber.Cand vremea nu ne va mai permite sa petrecem timpul afara, vom invata sa desenam (a se citi "mazgali"ras ), ne jucam cu lliterele alfabetului, le sortam in functie de culori, le aranjam pe coloane sau in zig-zag, ne jucam cu animalele din jungla, cu cuburile, incercand sa le aranjam dupa culoare sau dupa desen.Activitati pasive avem o gramada, nu ducem lipsa, numai ca...inca preferam natura!

Kiki wrote:
Impreuna cu prietenii si familia...

Eh, asta este un punct foarte important dupa parerea mea, in educatia copilului.L-am observat pe Matei in unele dati cand se joaca doar cu noi in parc, si in datile cand se afla in colectivitate cu mai multi copii.Pot spune ca in acelasi parc, cu aceleasi jucarii, se simte mai bine in colectivitate.Invata mai repede lucruri noi, incearca sa-i imite pe ceilalti, in special pe copiii mai mari, este mai motivat sa faca anumite lucruri si kiar si ascultarea parca vine de la sine.

Periodic noi ne intalnim cu cateva familii de copii ori in parc, ori la unul din noi acasa.Astfel,noi, parintii mai skimbam idei, iar copiii socializeaza mai bine.Avem kiar cativa preteni fara copii in preajma carora Matei se simte foarte bine.Noi vorbim, iar Matei se joaca ba cu musafirii, ba singurel, dar in prezenta noastra.

Kiki wrote:
Ce obtii?...

Cred ca pana acum, pot spune ca din toate plimbarile si din incercarea noatra de socializare am obtinut un copil sociabil in primul rand, apoi, cred ca mai tarziu am putea spune ca va avea o oarecare cultura datorata vizitarii diferitelor locuri si nu in ultimul rand cred ca va ajunge sa se descurce singur in multe situatii si datorita faptului ca a intrat in contact cu multe lume, ca nu a fost izolat si nu a afost dat deoparte de la nici una din activitatile membrilor familiei.
Roxanel
Scris: Sunday, November 26, 2006 4:10 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Astazi am facut activitati amuzante. Adica eu ma prosteam si fiica-mea se amuza hohot

mihaela75
Scris: Sunday, November 26, 2006 7:20 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
hohot uite-asa noroc cu copii astia ca mai indraznim si noi sa ne urcam pe leagane.eu abia astept sa reincep activitatea in parc pe schele si toate alea de cataratsic
stele_pe_cer
Scris: Monday, November 27, 2006 2:32 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Eu ma dau zi de zi cu Matei in legansic .Sau el in legan si eu in balansoar sau pe tobogan.Sau ne dam amandoi.Depinde cat de mari sunt ele.Iar seara cand iesim afara, ne dau eu si tati pe balansoar, si Matei in leganhohot !Savuram copilaria apusa hohot !
MNiko
Scris: Friday, October 26, 2007 12:53 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Roxanel wrote:
Astazi am facut activitati amuzante. Adica eu ma prosteam si fiica-mea se amuza hohot

de-astea trebuie sa fac in fiecare zi, mai ales cand o pun la aparatul de aerosoli ca sa stea cuminte cu masca pe fata. Si bine-nteles ca trebuie sa imi pun si eu masca in perioada asta.
bereea
Scris: Sunday, October 28, 2007 4:08 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Azi am fost la plimbare prin Roma.Am facut cativa km buni pe jos...si s-a meritat.Ale s-a distrat grozav , iar noi ne-am relaxat.
Cristy
Scris: Monday, October 29, 2007 4:19 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Am fost sambata intr-o excursie foarte interesanta...ne-am "plimbat" ( a se citi plimbat in 4 labe, tarat pe burta, julit genunchii si obisnuit ochii cu intunericul bezna) intr-o pestera, a fost wow.. sau ausic alcool si acum ma dor muchii si oasele...ras

Mami2x
Scris: Tuesday, October 30, 2007 7:23 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/16/2007
Cristy eu zic wow ca "au" ati zis voi precisras pupici
cool cool cool
MNiko
Scris: Tuesday, October 30, 2007 7:47 AM

Cristy, dar vad ca aveti o gramada de locuri frumoase unde sa mergeti. Felicitari pentru excursie.
Cristy
Scris: Tuesday, October 30, 2007 8:58 PM
Nivel

Mami2x, MNiko pupici pupici
MNiko
Scris: Saturday, November 3, 2007 8:42 PM

In seara asta Cristina a inceput sa traga de mine spunand "piti" si aratandu-mi cearceaful de pe pat. Vreo cinci min nu am inteles ce vrea, apoi m-am dumirit: vroia sa ma pitesc, asa ca ne-am jucat de-a v-ati ascunselea. Nu spun cat sa bucurat ea de joc! E incredibil cat de relaxant si placut a fost pt mine sa ma las in voia ei si sa uit de toate.
sousourel
Scris: Saturday, November 3, 2007 9:34 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
In cazul nostru, totul incepe cu "mama, tata, buni, etc...ada mana", apoi "idicate", "tai pi pat, pi covol.." "dupi ea" (mingea)...etc. DAr si mai haios e cand ne pune imaginatia, crativitatea, abilitatea si alte aptitudini prezente intr-un grad mai mult sau mai putin dezvoltat, la fiecare, la incercare, prin invitatie la desenat "mama, fa tlatol cu emoca", "tiu (unul din bunici) tesenasa maiina mica", "uci (celalalt bunic) fa aiionu'" samd.Apoi comparam productiile si ne distram la maxim.
Cristy
Scris: Saturday, November 3, 2007 9:44 PM
Nivel

Bravo mamicifirstprize firstprize firstprize

O sa va spun si un lucru trist uff profitati cat mult de aceste clipe ca sa aveti ce va aminti cand nu vor mai vrea sa fie copilariti si cocolositiuff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.