Acidul folic

Options Acidul folic
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ciuri
Postat: Thursday, March 19, 2009 3:30 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
eu sunt aspiranta la bebeyes
in urma cu o luna jumate am fost la medicul de familie ca sa anunt ca ne pregatim de bebic si mi-a dat sa iau acid folic(400micrograme/zi).
Anelise
Postat: Thursday, March 19, 2009 3:32 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Ciuri, bine ai venit si iti doresc sa apara minunea cu ochisori cat mai repede. pupici pupici angel Succes! majoreta majoreta
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, March 19, 2009 5:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
eu am inceput sa iau acid folic de o saptamana, de 1mg. o fi sau nu suficient?
ciuri
Postat: Thursday, March 19, 2009 11:23 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Andismom wrote:
eu am inceput sa iau acid folic de o saptamana, de 1mg. o fi sau nu suficient?

Andis "mg"= a microgram sau miligram?Doza zilnica este de 400 micrograme...asa mi-a spus medicul si la fel am gasit si pe net.

Liz pupici pupici pupici pupici si multu' pentru majoreta
Ely
Postat: Friday, March 27, 2009 9:21 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si mie mi-a recomandat medicul 5 mg pe zi .
simo
Postat: Tuesday, May 26, 2009 5:04 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
Stie cineva daca acidul folic se poate lua in timpul alaptarii ? Nu am gasit nimic legat de asta, poate am ratat eu vreun topicalcool .Nu cred ca are nimic, e doar o vitamina, dar mai bine intreb.chitara
nicu&sorina
Postat: Friday, July 17, 2009 11:05 AM

Nivel: Membru

Intrat: 7/12/2009
Postari: 74
Locatia: bucuresti
buna. eu sunt mai noua si te rog sa ma scuzi ca m-am bagat si eu in aceasta discutie. la ora actuala eu iau a.f. de 5mg cate una pe zi si duphastone pt reglare de c.m.,incerc sa raman gravida si sper sa si reusesc. si inca ceva se gaseste a.f. de 5mg dar nu in toate farmaciile. inca o data scuze ca m-am bagat si eu.si inca ceva nu lua a.f. in timpul alaptarii ca dauneaza dar nu stiu sa iti spun mai multe.
TeosOf
Postat: Friday, July 17, 2009 11:57 AM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Fetelor, vreau si eu sa iau acid folic. Nu pt ca as vrea sa raman insarcinata, ci pt ca stiu ca e necesar organismului, si mai ales pt ca fiind lacto-vegetariana, trebuie sa mai suplimentez.
Am luat in urma cu vreo cativa ani, dar mi s-a facut rau. Simteam un fel de vartej in tot corpul si vreo 15 minute a trebuit sa stau in pat sa-mi revin. I-am dat si Isabellei si ea a avut aceeasi reactie, iar o prietena mi-a povestit ca si tatal ei la fel s-a simtit.
Erau niste capsule gelatinoase galbene. Parca asa tin minte.
De atunci n-am mai luat, dar as vrea sa mai incerc.
Ce pastile luati voi si nu aveti nicio reactie negativa?
Multumesc anticipatcomputerlove computerlove
danamaria
Postat: Friday, July 17, 2009 2:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
Teo, eu iau acid folic la recomandarea medicului. il iau cu fierul. se pare ca lipsa acidului folic genereaza si anemiile. pastilele pe care le iau nu sunt gelatinoase cum spuneai tu. se numesc acifol si sunt comprimate clasice. mie nu mi-a creat astfel de reactii, de fapt nici un fel de reactii. chiar ma simt excelent de cind fac tratamentul cu ferrogradumet si acifol.computerlove
Ely
Postat: Friday, July 17, 2009 3:41 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Eu iau pastile micute normale galbene 1tb/ 5 mg ,nu gelatinoase.Eu am stari de rau dar nu cred ca este de la ele in cazul meu fiind insarcinata.Am luat si inainte de sarcina si nu m-a durut capul nici nu am vomat.Teo mai bine fa niste analize si vezi daca ai nevoie sau nu de aceste pastile.hearts
simo
Postat: Friday, July 17, 2009 4:24 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
nicu&sorina wrote:
buna. eu sunt mai noua si te rog sa ma scuzi ca m-am bagat si eu in aceasta discutie. la ora actuala eu iau a.f. de 5mg cate una pe zi si duphastone pt reglare de c.m.,incerc sa raman gravida si sper sa si reusesc. si inca ceva se gaseste a.f. de 5mg dar nu in toate farmaciile. inca o data scuze ca m-am bagat si eu.si inca ceva nu lua a.f. in timpul alaptarii ca dauneaza dar nu stiu sa iti spun mai multe.

Am diacutat ulterior cu pediatra si mi-a spus ca e ok, oricum e o vitamina, 5 mg pe zi nu face rau, ci e chiar recomandat.Uite si un link care sa te lamuresca.
https://www.mamica.ro/femeia/mamica/dieta-in-perioada-alaptarii.html
TeosOf
Postat: Friday, July 17, 2009 7:23 PM

Dana, Ely, multumescpupici pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, July 17, 2009 9:02 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
TeosOf, eu iau de la Doppel Herz Fier + vit. C + Histidina + Acid folic.
Mie mi se face greata de la fier. Dar pastilele astea sunt super. Am inteles ca vitamina C ajuta la o absorbtie mai rapida a fierului, histidina are ceva legatura cu transportul oxigenului in sange, iar fierul si acidul folic se stie la ce folosesc.
Pastilele sunt normale, nu capsule, de o culoare rosie. Am vazut ca se poate desface cutia si se pot lua si la bucata, cat sa incerci. 30 de tablete costa 23.6 RON.
shirel
Postat: Saturday, July 18, 2009 12:09 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11809
Locatia: israel
TeosOf wrote:
Fetelor, vreau si eu sa iau acid folic. Nu pt ca as vrea sa raman insarcinata, ci pt ca stiu ca e necesar organismului, si mai ales pt ca fiind lacto-vegetariana, trebuie sa mai suplimentez.
Am luat in urma cu vreo cativa ani, dar mi s-a facut rau. Simteam un fel de vartej in tot corpul si vreo 15 minute a trebuit sa stau in pat sa-mi revin. I-am dat si Isabellei si ea a avut aceeasi reactie, iar o prietena mi-a povestit ca si tatal ei la fel s-a simtit.
Erau niste capsule gelatinoase galbene. Parca asa tin minte.
De atunci n-am mai luat, dar as vrea sa mai incerc.
Ce pastile luati voi si nu aveti nicio reactie negativa?
Multumesc anticipatcomputerlove computerlove

Teo,daca vrei am sa-ti cumpar eu de aici acid folic care nu este asa ca pe cel de care tu povesteai.DaCA VEI DA-MI PM .pupici pupici

Eu dupa o luna dupa ce iau acid folic raman insarcinata,eu care eram sigura ca nu pot face copii am fost ajuta_ta foarte mult de acid folic!Se recomanda de luat trei luni inainte de a fi insarcinata si trei luni dupa .
TeosOf
Postat: Saturday, July 18, 2009 8:23 PM

Cute, multumesc multcomputerlove

Uau, Shirel!hohot Asta mi-ar trebui, sa raman insarcinatahohot hohot Am sa-l sun pe doctor, luni, si sa vad ce-mi spunepupici Multumesc pt intentie, saritoare ca-ntotdeaunahearts hearts
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed