Accident - ce facem ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Saturday, February 25, 2006 12:54 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Stie toata lumea ce trebuie facut in caz de accident ? Eu nu prea stiu. Ce faci daca cel cu care ai avut coliziunea nu vrea sa mearga la politie, etc, etc. Cum se procedeaza cu asigurarea (ca sa iti repari masina)...
georgy_adinutza
Scris: Wednesday, March 15, 2006 2:12 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Eu stiu ca daca nu vrea nici una din parti sa ajunga la politie se inteleg intre ei . Cel kare a fost vinovat de producerea accidentului ar trebui sa ii dea celuilalt polita sa de asigurare ptr a-si repara cel nevinovat masina . Daca tu vrei sa anunti totusi politia , o poti face si telefonic , anunti si vine un echipaj constatator.
oana_nicole
Scris: Sunday, March 19, 2006 5:12 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
georgy_adinutza, din cate stiu eu nu este posibila o simpla intelegere intre soferi daca e nevoie de reparatii pe baza politei de asigurare RCA. Iti spun acest lucru pentru ca lucrez in domeniul asigurarilor in primul rand si in al doilea rand am avut acum vreun an un accident (usor) cu masina plans.

Ca sa ii raspund si adrianei, etapele urmatoare unui accident soldat cu daune usoare sunt: cei doi soferi merg la biroul politiei de circulatie de pe raza localitatii unde a avut loc accidentul (in Bucuresti pe raza sectorului unde a avut loc accidentul). Acolo are loc constatarea accidentului, se completeaza o declaratie referitoare la accident, dupa care se stabileste vinovatia uneia dintre parti sau a ambelor parti (se aplica amenda daca este cazul). In cele din urma politia emite o dovada a accidentului. Cei doi soferi fac schimb de COPII ale tichetelor de asigurare.

Apoi se merge la societatea de asigurare care a emis acea polita de asigurare. Acolo se face iarasi o constatare (poze) si se deschide un dosar de dauna, care va cuprinde (aici o sa vedeti si la fata locului, depinde si de la o societate de asigurare la alta): declaratie la fata locului, copie buletin si carnet de conducere sofer, imputernicire societate(daca masina este inmatriculata pe firma) si dovada de la politie. Sper ca n-am uitat nimic.

Inspectorul de daune va emite o nota de reparatii si veti primi o lista cu service-uri agreate de respectiva societate de asigurare. Alegeti un service care va convine din punct de vedere al locatiei si duceti masina acolo pentru reparatii. Un saft util: la service sa cereti sa se faca un inventar al continutului masinii (just in case ras ). In cele mai multe dintre service-uri (datorita intarzierilor de plada din partea companiilor de asigurare) plata o veti efectua dumneavoastra, rambursarea urmand sa o primiti din partea societaii de asigurare dupa aprobarea dosarului de dauna.
Kiki
Scris: Sunday, March 19, 2006 5:41 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

oana_nicole wrote:
georgy_adinutza, din cate stiu eu nu este posibila o simpla intelegere intre soferi daca e nevoie de reparatii pe baza politei de asigurare RCA. Iti spun acest lucru pentru ca lucrez in domeniul asigurarilor in primul rand si in al doilea rand am avut acum vreun an un accident (usor) cu masina plans.

Mai nou, numai in Bucuresti va fi posibila intelegerea intre soferi fara sa mai mearga la Politie. Este o lege in lucru la Parlament in acest sens. ras
katy
Scris: Thursday, December 14, 2006 12:29 PM
Nivel: Guest

Cand am avut accident acum doua luni, primul lucru pe care l-am facut a fost sa-i dau una tipului, apoi l-am injurat si dupa ce m-am calmat am mers la politie. Am dat fiecare declaratie, am facut schita accidentului, ala voia sa ma scoata ca nu am pastrat nici eu distanta, am mai vrut sa-l pocnesc dar se uita un politai urat la mine. Dupa ce am scris toate astea, am mers cu un politai sa faca dovada pagubelor, a notat ce si cum are fiecare masina, a mai scris un fel de proces verbal pentru asigurare si apoi am mers la biroul asigurari. Noi avem full casco la ambele masini, pentru ca ambele au fost atunci accidentate, si dupa ce au facut cei de la asigurari poze si diverse constatari, ne-a trimis la unii care repara, am comandat piesele, si dupa vreo doua saptamani ne-a reparat totul.
Ema
Scris: Thursday, December 14, 2006 12:51 PM

Mie nu m-i s-a intimplat niciodata, dar stiu ca in caz de accident, daca nu sint raniti sau morti, in acest caz trebuie chemati imediat polizia sau carabinieri, inafara de ambulante; exista un formular, care e obligatoriu sa-l ai in masina, se numeste "constatazione amichevole" adica constatare prieteneasca,
si fiecare o completeaza pe a lui, luind datele celuilalt, se prezinta formularul la propria asigurare si ori iti repara asigurarea masina, ori iti da bani si o duci tu la reparat, dupa ce au valutat cit ajunge reparatia.

Kiki
Scris: Thursday, December 14, 2006 1:09 PM
Nivel

Noi nu am avut niciodata accident si speram nici sa nu avem. angel

Tzin minte ca totusi cand eram mica, am avut cu parintii mei accident. Eram intr-o intersectie, in care noi aveam "cedeaza trecerea", tata a oprit, insa in stanga noastra a oprit o masina cu geamuri fumurii. tata nu avea vizibilitate deloc asa ca a dus masina putin mai in fata. Ghinionul nostru. Tocmai atunci venea o masina, destul de tare si foart aproape de marginea drumului, asa ca ne-a lovit. Totusi tzin minte ca au fost trase masinile pe dreapta, au chemat politia, caci nu erau deplasabile (noua ni s-a spart radiatorul si partea stanga a masinii era destul de sifonata). Mai departe nu mai tin minte.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 14, 2006 1:10 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Si daca cel in culpa nu vrea sa mearga la politie?Sau daca dispare in trafic?Ma intereseaza foarte tare subiectul, ca alaltaieri a intrat un mos de Ilfov in mine, doar o tzara, nu mi-a facut nici o zgarietura, norocul lui.Am pus masina pe avarii de 2 ori ca sa ma uit si mosul zambea stupid la mine.Maaare noroc pe capul lui ca masinutza nu a patit nimic, ca ...cum dacia nu se inkuie pe dinauntru, saream peste el in masina, nu altaangry !

Deci, dca mosul era recalcitrant sau nu voia sa mearga la politie, ce faceam?Ii luam numarul masinii si mergeam eu la politie?
Kiki
Scris: Thursday, December 14, 2006 1:21 PM
Nivel

Sigur ca da! Ii luai numarul de masina si daca fuge, se considera fuga de la locul accidentului si raspunde penal.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 14, 2006 1:24 PM
Nivel

Kiki wrote:
Sigur ca da! Ii luai numarul de masina si daca fuge, se considera fuga de la locul accidentului si raspunde penal.

Ha ha, ha, ce i-o trageam mosuluiboxing , dar parea de treaba!Bine ca stiu de acum incolo, sa casc bine okii la numarul celui care ma buseste (sper sa nu experimentez prea curand asta)!
katy
Scris: Thursday, December 14, 2006 1:29 PM

stele_pe_cer wrote:

Ha ha, ha, ce i-o trageam mosuluiboxing , dar parea de treaba!Bine ca stiu de acum incolo, sa casc bine okii la numarul celui care ma buseste (sper sa nu experimentez prea curand asta)!

Am patit-o urat cu trasu'maseluta
Un idiot m-a atins, eram cu motocicleta, aveam manusi cu carbonras si mi-am permis sa-i dau una in ochean, faza naspa ca mi-a tras si el una, am avut ochiul vanat destul de mult timp. El a fost mai destept si m-a dat in judecata pentru vatamare, auzifool si i-am bagat niste banuti in buzunarplans
O data am avut accident cu motorul din cauza altuia si cu masina la fel si nu m-am butut abtine sa nu-i pocnesc, insa vorba tatalui meu: "o sa gasesti un nebun ce te va baga in spital''maseluta
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 14, 2006 1:49 PM
Nivel

katy wrote:

Am patit-o urat cu trasu'maseluta
Un idiot m-a atins, eram cu motocicleta, aveam manusi cu carbonras si mi-am permis sa-i dau una in ochean, faza naspa ca mi-a tras si el una, am avut ochiul vanat destul de mult timp. El a fost mai destept si m-a dat in judecata pentru vatamare, auzifool si i-am bagat niste banuti in buzunarplans

Pai de ce mai nene te-a dat in judecatawhat ?Ati avut martori?A avut cum sa dovedeasca ca nu el ti-a tras una primul si tu doar "i-ai raspuns"?Nu e corect, dar...Ca pana la urma ati fost "kit" doar ca tu l-ai pocnit prima...

Ia sa il intreb si eu pe Eugen despre vatamare corporala in ce conditii ti-o trage legeadisputa !Ca e bine de stiut, ca la nervi...cine stie unde te trezesti...
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, December 14, 2006 1:55 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Mai Katy dar ce luptatoare esti, sper sa nu ne intalnim in trafic..ras

Am o groaza de accident dar totusi merg usor si cu atentie. Frica mea cea mare sunt copii care rasar de pe langa alte masini direct in fatza masinii mele. Pana acum nu am luat nici unul pe capota (Doamne fereste) dar asta ramane frica mea cea mare. Ca daca lovesc usor masina mea s-au pe a altuia nu-i mare tragedie dar ce te faci cu piticii astia care nu i-a invatat nimeni ca nu se alerga pe strada sau pe dupa alte masini?
katy
Scris: Thursday, December 14, 2006 2:10 PM

stele_pe_cer wrote:

Pai de ce mai nene te-a dat in judecatawhat ?Ati avut martori?A avut cum sa dovedeasca ca nu el ti-a tras una primul si tu doar "i-ai raspuns"?Nu e corect, dar...Ca pana la urma ati fost "kit" doar ca tu l-ai pocnit prima...

Ia sa il intreb si eu pe Eugen despre vatamare corporala in ce conditii ti-o trage legeadisputa !Ca e bine de stiut, ca la nervi...cine stie unde te trezesti...

Pai martor a fost idiotul de politai care ma tot vana prin trafic, avea o "simpatie" pentru mine. Cica nu a vazut ca am cazut. Si cum nu mi-a dat prin cap sa merg la medic, mi-a luat-o el inainte.maseluta
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 14, 2006 2:26 PM
Nivel

katy wrote:

Si cum nu mi-a dat prin cap sa merg la medic, mi-a luat-o el inainte.maseluta

E bine de stiut si aspectul asta.Dai una in bot cuiva si tot tu fugi la medic, dom'le, m-a "vatamat"hohot !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.