A trebuit sa pierd 3 sarcini ca sa aflu ca am trombofilie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Piti
Scris: Tuesday, September 26, 2017 7:25 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/30/2017
Am uitat sa iti spun Sorina ca in primavara I am trimis si eu mail dr Uscatescu cu toate analizele Dar mi a raspuns vag, in doi peri. A zis ca trebuie sa ma vada si sa vedem ce mai e de facut. As fi putut merge la ea dar m am gandit ca poate rezolv aici in bv.
Sorina_85
Scris: Tuesday, September 26, 2017 7:42 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/21/2017
NADIRA wrote:

Multumesc pentru mesaj Sorina,
Dumnezeu m-a ajutat sa fiu mama acum 7 ani, un sentiment minunat, singurul motiv pentru care ma mai trezesc dimineata, am facut depresie dupa depresie, sunt si fff departe de casa, fara familie, prietene bune, e greu sa treci singur prin toate.
Norocul meu a fost ca vorbesc zilnic la tel. cu sora mea si cu prietena mea cea mai buna in Romania, ca sotul este alaturi de mine. In aceasta perioada 2 prietene de aici si sora mea au fost insarcinate, iar eu pierdeam sarcina dupa sarcina. La inceput ziceau ca din cauza varstei, apoi nu gaseau nimic si in final mi-au zis ca embrionul si placenta nu se dezvoltau cum trebuie din lipsa de oxigen, deci trombofilie.
Eu te sfatuiesc sa cauti un medic care sa-ti dea anticoagulant injectabil sa nu trebuiasca sa pierzi alta sarcina din cauza asta.
Doar cu aspirina la mine nu a mers. Nu stiu daca va merge si cu injectii, mi-e greu sa fiu optimista dupa 3 pierderi de sarcina intr-un singur an.
Iti doresc din suflet sa gasesti un medic de incredere si sa te ajute si pe tine Dumnezeu sa ai un bebe sanatos cat mai curand!
Pupici

Am vazut dupa ce am trimis mesajul ca aveti deja un prichindel, sa va traiasca si sa fie sanatos, si sa vina cat mai repede fratiorul sau surioara. Sa sti ca si pentru mine a contat enorm ca il aveam pe piciulica atunci cand am pierdut sarcinile. De multe ori, când imi era mai greu,il tineam strans in brate si imi mai alina durerea. Eu insist atata cu parerile medicilor hematologi ca, nu stiu de ce, mi-a intrat mie in cap ca salvarea mea e tratamentul cu injectabile, mai ales ca doctorul meu gineco era convins ca asta voi primi. De aia sunt destul de increzatoare ca o sa reusesti de data asta. Si ai dreptate, rugaciunile sunt si ele foarte importante. Are grija Dumnezeu de toti si nu da nimanui mai mult decat poate duce. Imi doresc mult de tot pentru tine sa reusesti sa iti duci planul cu ochisori la bun sfarsit. Sper sa aud vesti bune de la tine Cheek Kiss
Sorina_85
Scris: Tuesday, September 26, 2017 7:58 PM
Nivel

Piti wrote:
Buna fetelor. Va multumesc mult ptr mesaje. Si eu sper ca bebica e bine acolo in burtica. Greturile au reaparut Dar va spun sincer ca nu vreau sa merg la control. Stiti dr ce? Las in voia lui Dzeu, Si daca ar fi de rau, ce as putea eu face sau dr? Dr a zis clar ca in primul trimestru avand in vedere ca iau si vitamine si aspenter si progesteron si injectii....mai mult de atat nu pot face. Stii cum e ? Noi facem tot ce depinde de noi, Nu fumez, Nu beau si nu fac efort deloc avand in vedere si munca mea de birou care e super ok. Nadira, pana ramai insarcinata, sa iei vitamina E si omega3 si Aspenter ca rau nu iti fac. Am citit si eu ca daca ai MTHFR nu e ok sa iei acid folic desi din toate articolelearticolele pe care le am citit an realizat ca rau nu fac. Eventual corpul nu asimileaza acidul folic si il elimina. Intr adevar e bine sa iei folati. Eu momentan iau si Femibion care contine aportul necesar de folati zilnic. Eu sunt sigura Nadira ca urmatoarea sarcina cu tratament injectabil vei duce sarcina la bun sfarsit.Sorina, ma bucur ca ti ai facut programarea la dr Gheorghita. Sunt tare curioasa ce zice. Sa ne scrii. Eu deja m am obisnuit cu injectiile si sper sa fie totul bine. Dar e bine sa continui cu tratamentul dat Lazaroiu pana ramai insarcinata si pe perioada primului trimestru. Va pup si sa auzim numai de bine si sa ne rugam mult la Dzeu si La toti sfintii. Va imbratisez si va tin la curent. Eu de azi intru in sapt 9. Dimineata cand ma trezesc e mica burtica dar cu cat trece ziua si pana seara ma umflu si arat din nou insarcinata. Banuiesc ca e normal uff Vom vedea coeur

Este normal ca dimineata sa ai burtica mai mica, chiar vorbeam cu o prietena de treaba asta, cand eram insarcinata cu piciulica, nu se vedea nimic, chiar ma enerva ca nu se mai vede, dar pana seara se rotunjea putin.
Sa sti ca asa ma gandesc si eu, ca mai mult de atata nu ai ce sa faci, doar sa Il rogi pe bunul Dumnezeu sa va ocroteasca pe amandoi.
Mie mi-e teama sa nu fie tarziu cu injectabilele, pentru ca la mine problema apare fix la inceput, de cand se fixeaza, si imi e frica sa nu fie prea putin doar Aspenterul si celelalte. Daca si Dr Gheorghita o sa imi zica la fel( iar el ti-a recomandat injectabile) si considera ca e ok doar Aspenterul in preconceptie, o sa fac cum spune. O sa fiu ascultatoare ras
Fetelor, trebuie sa reusim, o sa fie bineee

campfire
Sorina_85
Scris: Tuesday, September 26, 2017 9:29 PM
Nivel

Aaa, si le spuneam si fetelor de la aspirici, inainte de a ramane insarcinata cu piciulica, ne-a recomandat parintele duhovnic sa ne rugam la Sfantul Efrem cel Nou. Stiu eu personal de minuni savarsite de Sfantul Efrem cel Nou si nu sunt povesti vanatoresti, puterea rugaciunii e foarte mare, de aceea nu e deloc putin lucru sa te rogi sunny
Piti, o sa fie bine, acusica trece perioada de foc , asta cu primul trimestru, si poate o sa te relaxezi si tu putin sa te bucuri de burtica topai hearts
Nadira, cred ca pana de Craciun ne dai o veste minunata ras majoreta majoreta majoreta majoreta
NADIRA
Scris: Thursday, September 28, 2017 5:46 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/19/2017

Aveti cumva idee dupa un chiuretaj la cat timp ar trebui sa vina menstruatia?
NADIRA
Scris: Thursday, September 28, 2017 6:00 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:
Aaa, si le spuneam si fetelor de la aspirici, inainte de a ramane insarcinata cu piciulica, ne-a recomandat parintele duhovnic sa ne rugam la Sfantul Efrem cel Nou. Stiu eu personal de minuni savarsite de Sfantul Efrem cel Nou si nu sunt povesti vanatoresti, puterea rugaciunii e foarte mare, de aceea nu e deloc putin lucru sa te rogi sunny
Piti, o sa fie bine, acusica trece perioada de foc , asta cu primul trimestru, si poate o sa te relaxezi si tu putin sa te bucuri de burtica topai hearts
Nadira, cred ca pana de Craciun ne dai o veste minunata ras majoreta majoreta majoreta majoreta

Sorina, ai dreptate, si eu m-am rugat la Sf Nectarie, este adevarat ca puterea rugaciunii este foarte mare, minuni exista, le am simtit si eu pe pielea mea.
Ma bucur ca esti pozitiva, este foarte bine pentru tine, din pacate eu nu pot sa mai fiu pozitiva, dupa 3 pierderi de sarcina intr-un an, nu mai pot, e prea mult, am avut timp sa ma atasez de fiecare sarcina, sa ma visez cu un alt pui de om in brate.
Stii ce imi este foarte greu acum? Sa-i explic baietelului meu ca poate noi nu o sa mai avem un bebe, el a suferit si sufera enorm, sapt trecuta cand a nascut prietena mea mi-a zis plangand ca toata lumea are bebe numai noi nu, este pt ca tu nu vrei sa ai un bebe.
Nu ma las batuta, imi doresc enorm sa mai am un copil, o sa mai incerc o singura data, daca nu merge nici de data asta o sa raman cu regretul ca nu am incercat mai demult, o sa ma rog la D-zeu sa ma ajute sa accept si o sa-i multumesc tot timpul ca am avut sansa sa ma strige cineva mama.
Te pupic dulce! Sper sa ne dai curand o veste buna!
NADIRA
Scris: Thursday, September 28, 2017 6:02 PM
Nivel

Piti wrote:
Buna fetelor. Va multumesc mult ptr mesaje. Si eu sper ca bebica e bine acolo in burtica. Greturile au reaparut Dar va spun sincer ca nu vreau sa merg la control. Stiti dr ce? Las in voia lui Dzeu, Si daca ar fi de rau, ce as putea eu face sau dr? Dr a zis clar ca in primul trimestru avand in vedere ca iau si vitamine si aspenter si progesteron si injectii....mai mult de atat nu pot face. Stii cum e ? Noi facem tot ce depinde de noi, Nu fumez, Nu beau si nu fac efort deloc avand in vedere si munca mea de birou care e super ok. Nadira, pana ramai insarcinata, sa iei vitamina E si omega3 si Aspenter ca rau nu iti fac. Am citit si eu ca daca ai MTHFR nu e ok sa iei acid folic desi din toate articolelearticolele pe care le am citit an realizat ca rau nu fac. Eventual corpul nu asimileaza acidul folic si il elimina. Intr adevar e bine sa iei folati. Eu momentan iau si Femibion care contine aportul necesar de folati zilnic. Eu sunt sigura Nadira ca urmatoarea sarcina cu tratament injectabil vei duce sarcina la bun sfarsit.Sorina, ma bucur ca ti ai facut programarea la dr Gheorghita. Sunt tare curioasa ce zice. Sa ne scrii. Eu deja m am obisnuit cu injectiile si sper sa fie totul bine. Dar e bine sa continui cu tratamentul dat Lazaroiu pana ramai insarcinata si pe perioada primului trimestru. Va pup si sa auzim numai de bine si sa ne rugam mult la Dzeu si La toti sfintii. Va imbratisez si va tin la curent. Eu de azi intru in sapt 9. Dimineata cand ma trezesc e mica burtica dar cu cat trece ziua si pana seara ma umflu si arat din nou insarcinata. Banuiesc ca e normal uff Vom vedea coeur

Salutare Piti,
am inceput sa iau aspirina, complex B-uri, acid folic si vit E, o sa iau si Omega 3 cu toate ca nu sunt convinsa ca va schimba mare lucru, am citit pe site-uri aici si astia zic ca nici nu-ti fac rau dar nici nu te ajuta, ca daca mananci peste de 2 ori pe sapt e acelasi lucru. Vazand ca voua in ro vi se prescrie o sa iau si eu , macar pana raman insarcinata, sa-mi zici te rog de care iei tu.
Te pupic.
Sorina_85
Scris: Thursday, September 28, 2017 10:13 PM
Nivel

Of Nadira, te inteleg ca esti deznadajduita. Cand am pierdut prima sarcina a fost un soc pentru mine, cu siguranta nu ma asteptam la asa ceva, nici nu concepeam ca s-ar putea întâmpla ceva rau, deja ma vedeam cu 2 copii, si mi se parea interesant ca data probabila a nasterii coincidea cu data la care l-am nascut pe baietelul meu. Imi imaginam deja cum o sa le tin ziua la amandoi. Si dupa aia, soc, s-a dus, si gata, liniste..... Dupa cum bine stiti din pacate, e tare greu, dar no, asa suntem construite sa mergem mai departe. La a doua sarcina pierduta deja eram oricum stresata inca de la inceput, si cand am vazut ce slaba e linia de la test si cand mi-au venit si rezultatele beta hcg, care nu s-au dublat, am stiut clar ce se va intampla, orice as fi facut nu aveam cum sa schimb mersul lucrurilor.
Este greu, este foarte greu dar gandeste-te ca la sfarsitul bataliei te asteapta un zambet mic care te va face sa uiti de toata durerea si va face sa merite tot efortul.Cheek Kiss

campfire
NADIRA
Scris: Tuesday, October 3, 2017 4:38 PM
Nivel

Salutare felelor,

Imi ziceti si mie va rog ce gramaj trebuie sa aiba omega3, nu stiu ce sa cumpar.
Piti ce faci, cum esti?

Va pup
Sorina_85
Scris: Thursday, October 5, 2017 10:36 PM
Nivel

NADIRA wrote:
Salutare felelor,

Imi ziceti si mie va rog ce gramaj trebuie sa aiba omega3, nu stiu ce sa cumpar.
Piti ce faci, cum esti?

Va pup

Heeei, salut Nadira, eu am Omega 3 forte, am fost saptamana asta luni la doctor si i-am spus ca Omega 3 numai forte avea la farmacie si am luat din aia si a zis ca e ok. Pe cutie scrie asa: o capsula moale contine 1000 mg ulei de peste Omega 3 concentrat( minim 300 mg acid eicosapentaenoic - EPA si minim 200 mg acid docosahexaenoic - DHA), masa gelatinoasa si antioxidant.
Cheek Kiss
floare2 floare2 floare2
Piti
Scris: Saturday, October 7, 2017 12:07 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/30/2017
Buna fetelor. Eu sunt ok, cel putin asa zic eu. Inca o saptamana si merg la control. Sunt 3 saptamani de cand am fost ultima oara, asadar astept cu nerabdare. In rest lucrez intens hearts Omega 3 e de 1000g asa cum a zis si Sorina. Una pe zi este de ajuns. Abia astept sa vii cu vesti bune Nadira. Tu ce faci Sorina? Ai fost la Dr Gheorghita? Ce a zis? Sunt tare curioasa. Va pup cu drag si va tin la curent.
Sorina_85
Scris: Saturday, October 7, 2017 4:55 PM
Nivel

Buna Piti, ce ma bucur ca esti bine, m-am gandit la tine zilele astea si ma intrebam cum mai esti. Hai ca ai rezistat eroic pana acuma, inca o saptamana si gata asteptarea, o sa vezi bobita hearts
Am fost la dr Gheorghita dar deocamdata mi-a dat niste analize sa mai fac. A zis ca e ok cu Aspenter si Cexane voi face de la testul pozitiv. Aceleasi analize mi le-a dat si dr Lazaroiu si le-am facut dar homocisteina nu mi-a inregistrat-o fata de la receptie si nu o am facuta, si aia era cea mai importanta nervi Nasol e ca trebuie sa intrerup acidul folic sa o fac si o sa astept sa imi vina "uratii" ca sa pot intrerupe, mi-e teama sa il intrerup pana atunci....Eu deocamdata astept sa rezolv si cu analiza asta.
Sa ne anunti si pe noi cand afli vesti de la bobita ca sa ne clatim si noi ochii cu vesti bune Buddy1
Nadira, esti bine? Ai gasit Omega 3?
Va pup gagici!
O saptamana faina de tot sa aveti!

campfire

NADIRA
Scris: Monday, October 9, 2017 6:16 PM
Nivel

Piti wrote:
Buna fetelor. Eu sunt ok, cel putin asa zic eu. Inca o saptamana si merg la control. Sunt 3 saptamani de cand am fost ultima oara, asadar astept cu nerabdare. In rest lucrez intens hearts Omega 3 e de 1000g asa cum a zis si Sorina. Una pe zi este de ajuns. Abia astept sa vii cu vesti bune Nadira. Tu ce faci Sorina? Ai fost la Dr Gheorghita? Ce a zis? Sunt tare curioasa. Va pup cu drag si va tin la curent.

Salut Piti,
sunt sigura ca totul o sa fie bine, abia astept sa ne dai vestea minunata ca totul este ok.
Azi merg sa iau omega, in rest incerc sa fiu pozitiva, nu mi iese to timpul, o zi mai buna alta mai proasta.....curand o sa incercam iarasi si probabil ca mi-e frica. O sa merg si la un osteopat, voi a-ti incercat?

Te pupic, astept vesti!
NADIRA
Scris: Monday, October 9, 2017 6:23 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:
Buna Piti, ce ma bucur ca esti bine, m-am gandit la tine zilele astea si ma intrebam cum mai esti. Hai ca ai rezistat eroic pana acuma, inca o saptamana si gata asteptarea, o sa vezi bobita hearts
Am fost la dr Gheorghita dar deocamdata mi-a dat niste analize sa mai fac. A zis ca e ok cu Aspenter si Cexane voi face de la testul pozitiv. Aceleasi analize mi le-a dat si dr Lazaroiu si le-am facut dar homocisteina nu mi-a inregistrat-o fata de la receptie si nu o am facuta, si aia era cea mai importanta nervi Nasol e ca trebuie sa intrerup acidul folic sa o fac si o sa astept sa imi vina "uratii" ca sa pot intrerupe, mi-e teama sa il intrerup pana atunci....Eu deocamdata astept sa rezolv si cu analiza asta.
Sa ne anunti si pe noi cand afli vesti de la bobita ca sa ne clatim si noi ochii cu vesti bune Buddy1
Nadira, esti bine? Ai gasit Omega 3?
Va pup gagici!
O saptamana faina de tot sa aveti!

campfire

Salut Sorina,

azi merg sa cumpar omega, in rest cum am mai spus e o perioada grea, zile bune sau fff deprimante, nici eu nu mai stiu ce sa mai zic. Sper sa fie ok analizele tale, doamne ajuta sa ne dai curand si tu o veste buna.

Pupici!
Sorina_85
Scris: Tuesday, October 10, 2017 2:15 PM
Nivel

NADIRA wrote:

Salut Sorina,

azi merg sa cumpar omega, in rest cum am mai spus e o perioada grea, zile bune sau fff deprimante, nici eu nu mai stiu ce sa mai zic. Sper sa fie ok analizele tale, doamne ajuta sa ne dai curand si tu o veste buna.

Pupici!

Hei Nadira, bine ca iei si tu Omega 3. Imi pare rau ca ai zile deprimante, cred ca toate avem zile din astea...ce bine ca s-a inventat ciocolata ras De obicei ajuta destul de mult sa vorbesti cu cineva, o prietena cu care sa mai impartasesti frustrarile. Chiar daca sotul siiigur e prima persoana care te ajuta in orice situatie, mie parca imi e greu sa ii spun tot ce ma deranjeaza si deprima pentru ca vreau sa il protejez de stresul asta si nu as vrea sa il impovarez si pe el sa fim 2 stresati Crazy
Poate poti sa iesi mai des in oras sa te detasezi un pic. Ia fiecare zi pe rand si petrece-o cat poti de frumos. Trebuie sa te gandesti ca ai multe lucruri frumoase in viata ta si concetreaza-te pe alea.
Sa sti ca pe mine m-a ajutat tare mult discutia cu parintele nostru duhovnic, m-a linistit si mi-a dat incredere sa mai incercam la proiectul cu ochisori si ne-a spus ca sub nici o forma faptul ca am pierdut sarcinile nu inseamna ca e un semn de la Dumnezeu sa ne oprim. Stie El cum sa le oranduiasca pe toate si cat poate duce fiecare.
Eu am asa o banuiala ca o sa reusesti cat de curand.ras

Cheek Kiss

campfire
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.