Cat costa o nastere
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Elia
Scris: Wednesday, March 22, 2006 12:21 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
NU, ca nu aveam asigurare cand am ramas gravida, si facad-o dupa, nu mi-a acoperit nasterea. Iar pretu este la sectia VIP a unui spital chinezesc, adica cum e la noi la VIP la spitalul de urgenta sau care or mai avea. La spitalele straine, unde au dr straini sau care au fcut scoala in strainatate, e mult mai scump. Acum, si dr meu a facut scoala in Germania, dar el fiind directorul spitalului probabil ii convine mai mult pozitia de aici decat la un spital strain. Am intrebat la cateva spitale straine si costa mii de dolari. Cel mai ieftin era 1200 de euro pt nastere normalasi 2300 pt cezariana. Si astea sunt preturi de baza, ca de exemplu la mine pretul de baza mi s-a zis ca este cam 700 si am dat 900.
delfinasa
Scris: Wednesday, March 22, 2006 2:04 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Sa va zic si cat costa o nastere in America, sa va minunati...daca n-as fi avut asigurare, nasterea mea naturala provocata, cu epidurala, m-ar fi costat nici mai mult, nici mai putin de...mos 6.700$ banghead what (mi-a venit bill acasa, detaliat)...cu asigurare, am platit doar 250$ cool +100$/camera privata /noapte (si am stat doar o noapte in spital), dar puteam sa stau in semi-privata in aceleasi conditii foarte bune, numai ca eram 2 fete in camera si-mi acoiperea asigurarea cazarea integral, nu mai plateam nimic extra, ci doar cei 250$ (dar n-am stiut si am cerut privata, sa fim doar noi 3 in camera)....cezariana cica s-ar situa undeva pe la 10.000$ si doctorii fac o gramada de bani recomandand mamicilor sa nasca prin cezariana...desi nu e cazul la multe...ca de-aia ma si enervez pe astia, ca sunt dupa bani mai mult diablo.
Elia
Scris: Wednesday, March 22, 2006 2:27 AM

Da, in America stiu ca e durere, daca nasti normal, fara nici o anestezie sau provocare, fara sa stai in rezerva, etc, te costa cam 5000 de dolari. Ne-am interesat noi cand eram insarcinata cu John, ca ne gandeam sa merg sa nasc acolo, dar nu ne-am fi permis. NU stiu de ce o fi chiar in halul asta de scump.
taki
Scris: Thursday, March 23, 2006 8:59 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Delia, lamureste-ma si pe mine cu rezerva asta VIP oare , te rog!

De rezerva stiu, stai singura in camera si ai anumite facilitati, dar rezerva VIP, ce are in plus fata de o rezerva normala??? uff

Am sa intreb si eu la astia poate au, desi nu cred ca nu am mai auzit pana acum. ras

Multumesc! sic
Elia
Scris: Thursday, March 23, 2006 12:52 PM

Hai ca m-am exprimat io gresit cred, nu rezerva era VIP si sectia. Deci in cadrul spitaluilui exista o setie vip, unde e mi curat, mai nou, mai elegant, nu exista camere unde sa imparti cu alticneva, toata lumea vb engleza (cica, in practica mai greu), ai tratatet preferential si inaintea nasterii, la controale (la eco nu stai la coada, la anlize ai rezultatele mai repede, etc). Practic e cum e la noi la VIP la Urgenta, acelasi spital, dar se poarta mai frumos cu tine, ca e mai scump. NU cred ca la voi e cazul, mai ales ca esti la clinica privata. Aici daca mergeam la sectia normala la un spital chinezesc era jale. Hai ca i-am trimis adrianei niste poze sa le puna sa imi vezi camera, nu e nimic pecial.

Elia attached the following image(s):
jk7.gifjk8.gif

taki
Scris: Thursday, March 23, 2006 3:57 PM
Nivel

freedelia wrote:
Hai ca m-am exprimat io gresit cred, nu rezerva era VIP si sectia. Deci in cadrul spitaluilui exista o setie vip, unde e mi curat, mai nou, mai elegant, nu exista camere unde sa imparti cu alticneva, toata lumea vb engleza (cica, in practica mai greu), ai tratatet preferential si inaintea nasterii, la controale (la eco nu stai la coada, la anlize ai rezultatele mai repede, etc). Practic e cum e la noi la VIP la Urgenta, acelasi spital, dar se poarta mai frumos cu tine, ca e mai scump. NU cred ca la voi e cazul, mai ales ca esti la clinica privata. Aici daca mergeam la sectia normala la un spital chinezesc era jale. Hai ca i-am trimis adrianei niste poze sa le puna sa imi vezi camera, nu e nimic pecial.

Acum m-am lamurit ras , mercik.

Credeam ca e altfel, ca dupa cum suna cuvantul " VIP " te astepti la mai multe sic , dar este pur si simplu o rezerva, dupa cum spui... nimic special ras
Elia
Scris: Friday, March 24, 2006 3:19 AM

Ah, ce ma bucur ca a pus Adriana pozele, mersi mult pupici Prima poza e in camera, inainte sa plecam si a doua e la fereastra camerei noastre. O simpla camera cu un pat din ala meserias cu butoane (ca tare greu e sa te ridici in fund dupa cezariana), un televior, telefon, cateva fotolii extensibile, un dulap, o masa si o baie. Atata tot. Si ce mi-a placut e ca avea peretii verzi, nu albi ca la majoritatea camerelor de spital. Era mai vesel. Oricum mi s-a parut exagerat pretul, in conditiile in care o camera cu 4 paturi la acelasi spital costa 5 dolari pe noapte, asta sa costa 100. Dar asta e, e important dupa nastere sa ai niste conditii bune, sa te simti bine si sa nu te demoralizeze. Succes, Taki, ca acus-acus ne pui si tu poze cu camera inc are ai stat DUPA ce ai nascut!!!
taki
Scris: Friday, March 24, 2006 4:01 AM
Nivel

O sa pun si eu poze din camera dupa ce nasc ras , cu toate ca inca nu stiu daca voi sta la rezerva sau nu.

Eu mi-am rezervat-o, dar daca este ocupata o sa stau in camera cu 2 paturi... si din cate am auzit este mult mai bine sa ai companie, dar asta ramane de vazut oare .

Mah, sper ca nu te-ai suparat, dar m-ai facut asa curioasa cu rezerva sau sectia VIP ca nu auzisem pana acum, si dupa ce am vazut pozele nu mi s-a parut mare lucru in comparatie cu ce am vazut in Ro sau aici uff .

Anyway, ma bucur ca sunteti sanatoase si tu, dar si printesa ta!!!

taki attached the following image(s):
nice day1.gif

mihaela75
Scris: Friday, March 24, 2006 5:26 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Eu nu am ales rezerva.In primul rand ca nu suport sa fiu singura cuc si apoi ca nu m-am indurat la bani...nu stiu de cand m-am facut asa zgarcitafool
Deziree
Scris: Friday, March 24, 2006 5:44 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/24/2006
Fetelor vai ce preturi la nastere.Eu ce sa va spun aici in Abu Dhabi o nastere normala costa in jur de 600$, cezariana 1000$, plus episiotomia daca e cazul vreo 100 $. Sincer nu stiu cat costa camera pe noapte adica am uitatsic imi spusese sotul meu candva. Eu se pare ca am noroc, nu voi plati absolut nimic pentru ca sotul meu lucreaza intr-o clinica medicala ("government property" cum ii spun ei:D) si tot personalul (inclusiv familia lor) beneficiaza de servicii medicale gratuite inclusiv medicamente.yes Ce este interesant ca dupa nastere daca esti ok in prima zi mergi acasaLa cati copii pe banda se fac aici ras Pupicei la toatepupici
taki
Scris: Friday, March 24, 2006 5:48 AM
Nivel

Deziree wrote:
Fetelor vai ce preturi la nastere.Eu ce sa va spun aici in Abu Dhabi o nastere normala costa in jur de 600$, cezariana 1000$, plus episiotomia daca e cazul vreo 100 $. Sincer nu stiu cat costa camera pe noapte adica am uitatsic imi spusese sotul meu candva. Eu se pare ca am noroc, nu voi plati absolut nimic pentru ca sotul meu lucreaza intr-o clinica medicala ("government property" cum ii spun ei:D) si tot personalul (inclusiv familia lor) beneficiaza de servicii medicale gratuite inclusiv medicamente.yes Ce este interesant ca dupa nastere daca esti ok in prima zi mergi acasaLa cati copii pe banda se fac aici ras Pupicei la toatepupici

Norocoasa mica ras !!!

Cum adica intr-o zi esti acasa??? what Asa e regula acolo??? what

Cam cum difera obiceiurile astea uff de la tara la tara oare .
Deziree
Scris: Friday, March 24, 2006 5:55 AM
Nivel

Da Taki, interesant nu? ai nascut si a 2-a zi esti acasa cu beberas bineinteles daca nu ai alte complicatii, la cezariana si uneori daca e prima sarcina s-ar putea sa te mai tina inca o zi.Asta stiu pentru ca tocmai o vara a sotului meu a nascut si a 2-a zi a fost acasa cu bebe. Ma bucur ca il va lasa pe sotul meu cu mine inauntru ca vai vai si of of aproape peste tot femeile au acces separat si tare ma enerva lucrul astabanghead Dar asa sunt traditiile lor pe aici eh...
taki
Scris: Friday, March 24, 2006 5:58 AM
Nivel

Deziree wrote:
Da Taki, interesant nu? ai nascut si a 2-a zi esti acasa cu beberas bineinteles daca nu ai alte complicatii, la cezariana si uneori daca e prima sarcina s-ar putea sa te mai tina inca o zi.Asta stiu pentru ca tocmai o vara a sotului meu a nascut si a 2-a zi a fost acasa cu bebe. Ma bucur ca il va lasa pe sotul meu cu mine inauntru ca vai vai si of of aproape peste tot femeile au acces separat si tare ma enerva lucrul astabanghead Dar asa sunt traditiile lor pe aici eh...

Nu te da batuta, good luck si sa auzim numai de bine cheers !!!

Iubirea exista, deci orice se poate!!! pupici
Elia
Scris: Friday, March 24, 2006 8:15 AM

Deziree, chiar ca ai noroc, sa nasti gratis. Cum sun conditiile in spitale acolo?
Deziree
Scris: Friday, March 24, 2006 8:40 AM
Nivel

Freedelia chiar ca sunt norocoasa la cati bani costa serviciile medicale peste tot. Conditiile super bune, aparatura sofisticata, personal amabil, si in cadrul maternitatii majoritatea camerelor sunt de rezerva single room unde poti sta numai tu cu bebeleyes si tatisic mai sunt si camere cu 2 paturi dar separate intre ele prin perdelute. O sa vedem cand ajungem acolo ras abia asteptam si o sa va povestim. Dar chiar ca sunt norocoasa, de la inceputul sarcinii pana acum nu am cheltuit nimic pe servicii medicale, consultatii sau medicamente. Si mai am si o doctorita a mea romanca abia sosita de cateva luni si care chiar ma intreaba ce sa-mi mai dea in privinta medicamentelor, daca am nevoie de oriceras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.