Scutecele refolosibile (lavabile)
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Wednesday, October 21, 2009 1:41 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
ei...de gaselnita asta stiati? ati folosit? v-ar tenta sa folositi?

Andi&Mariuca attached the following image(s):
magyaraz.jpg3sizesmed.jpgpop-in-diagram.jpg

Maria & Mario
Scris: Wednesday, October 21, 2009 2:02 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Da . Sunt si aici si ... se folosesc ! Sunt ecologice ! thumright
Rody
Scris: Wednesday, October 21, 2009 2:24 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
Maria & Mario wrote:
Da . Sunt si aici si ... se folosesc ! Sunt ecologice ! thumright

Da sunt si aici,dar avem si din acelea normale tot ecologice.
Andi&Mariuca
Scris: Wednesday, October 21, 2009 3:41 PM
Nivel

pai si...Oana, Rody...ceva impresii, ati folosit sau stiti ceva despre ele?topai ziceti-mi si mie ca vreau sa cumpar si as incerca sa folosesc asa ceva!
Ely
Scris: Wednesday, October 21, 2009 3:57 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Am si eu o prietena de aici care foloseste pampersi ecologici ,pentru ca este eco, ii spala, ii usuca si gata.Eu una fiind mai comoda nu as apela la asa ceva ,numai daca nu am de ales.Ma gandesc la faza ca trebuie indepartat caca si apoi spalati......
kali
Scris: Wednesday, October 21, 2009 4:02 PM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Nu as folosi.
Vad ca e varianta impermeabila a scutecelor de pe vremuri... imi pot doar imagina ce e la popoul bebelusului daca nu-l schimbi imediat dupa fiecare pipi...
Mela
Scris: Wednesday, October 21, 2009 4:20 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
nici eu nu as folosi,tot pentru motivele invocate de Ely si de Kali.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, October 21, 2009 4:33 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
am folosit la Andrei pt. ca pe atunci nici nu prea se gaseau pampers peste tot si nici de prea multi bani nu dispuneam.
dar cum a spus si kali, mai bine nu.
Rody
Scris: Wednesday, October 21, 2009 5:47 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
t-mihaela
Scris: Wednesday, October 21, 2009 6:12 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
N-as crede ca se folosesc pentru bebelusi , poate pentru astia mai mari si doar in perioada de potty training.Eu una nu as culca copilul noaptea cu asa ceva ,am folosit destul pentru Diana ,nici nu vreau sa-i mai vad in fata ochilor pale
Maria & Mario
Scris: Wednesday, October 21, 2009 6:33 PM
Nivel

Stiu ca un pampers obisnuit se degradeaza in nu stiu cati ( zeci ) de ani si cata munca se depune - in statele civilizate - sa se recicleze , total, fara a polua mediul !
Asta e motivul pentru care multa lume foloseste acest tip de scutec ! Se spala si se schimba cat de des se doreste ! Eu as fi folosit daca nu as fi atat de comoda ! Insa , va garantez, sunt destule mamici care se gandesc ce lasa copiilor dupa ele - si aici ma refer la natura , mediu, poluare etc !

Plus :

Recent studies report additional benefits of cloth diapering which include a lower incidence of diaper rash, earlier potty training and avoidance of harsh chemicals found in disposable products.
praslea_cel_voinic
Scris: Wednesday, October 21, 2009 8:20 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/19/2009
Maria&Mario, exact la aceleasi rezultate am ajuns dupa ce am facut si eu niste studii pe net...mai economice financiar, mai ecologice, mai putin baby rash, mai repede potty training....Inca ma mai gandesc daca sa folosesc asa ceva....Ce am mai citit pe net ca mai fac unele mame, le folosesc pe timpul zilei caci nu stai noaptea sa ii schimbi la fiecare pipi, iar pe timpul noptii folosesc cele de unica folosinta.
Pupici computerlove computerlove computerlove computerlove
Andi&Mariuca
Scris: Wednesday, October 21, 2009 8:35 PM
Nivel

am aflat si eu abia azi de existenta acestor scutece si am petrecut juma' de zi citind pareri pe net, pe bloguri, articole de specialitate si sincer imi par o varianta foarte buna la scutecele de unica folosinta.

ca avantaje ar fi costul redus in timp (investitia initiala este destul de mare, am facut un calcul si se ridica undeva pe la 1000 ron pentru a cumpara tot ce trebuie ca sa te descurci bine cu ei dar se pot utiliaza cam 2 ani poate chiar mai mult - timp in care nu mai cumperi decat hartia din interior), materialele din care sunt facuti (adica stratul interior e intotdeauna bumbac) care previn eritemul fesier, faptul ca se curata usor si ca sunt biodegradabili. ce nu imi place este ca te pun la treaba...trebuie sa ii speli dar nu dupa fiecare utilizare. hartia speciala absorbanta din ei rezista la 2-3 ture de pisu dupa care se arunca iar pentru caca, se arunca direct in toaleta. oricum, par a fi o varianta buna pentru parintii care isi doresc sa se intoarca la "natura".

cum spunea si Oana, mami de Maria si Mario, sunt din ce in ce mai multi parinti care isi pun problema ce lasa in urma copiilor lor... si eu stiam ca dureaza zeci de ani sa descompui un scutec de unica folosinta. eu personal, recunosc deschis, nu sunt neaparat adepta ecologizarii sic ci mai degraba ma gandeam ca fac o economie de bani cu scutecele. desi as plati apa si detergentul pentru spalat, tot as iesi mai ieftin decat sa cumpar scutece Pampers de la care Andrei oricum mi s-a iritat ingrozitor de cate ori am folosit.sorry

mai astept opinii!bounce
delfinasa
Scris: Wednesday, October 21, 2009 10:18 PM
Nivel

Scutecele de cloth exista aici de muolt timp...materialele sunt bune, bumbac, lasa sa respire pielea, designul este exact ca la cele de unica folosinta...la bebelusul nou-nascut mi se par greu de adaptat, din moment ce trebuie schimbate des si trebuie sa ai multe, ca stiti si voi cu ce viteza se murdaresc...dar cica investitia s-ar amortiza in vreun an, plus ca sunt transmisibile la urmatorii copii, ajuti si la reducerea poluarii -campanie foarte mediatizata in ultimul timp...eu nu am folosit pentru ca nu am vrut sa stau sa curat la rahati si sa frec la carpe cum a facut mama cand am avut la dispozitie o alternativa mai comoda si pe care mi-am permis-o...pe mine scutecele de unica folosinta m-au ajutat enorm, fii-mea n-a avut probleme cu iritatiile cu nici un brand folosit...mi-au scutit si mult timp, ca n-am stat sa le curat, sa le bag la spalat, la clor, eventual calcat...daca au inceput sa fabrice si scutece biodegradabile, ma bucur si mai mult, ca de-astea voi folosi la urmatorul copil, ca tot sunt infocata cu reciclarea majoreta
Ely
Scris: Wednesday, October 21, 2009 10:27 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Si eu reciclez la greu plastic,sticle ,hartie toate la locul lor ,incerc sa fac tot ce este bun si sanatos ,dar la capitolul scutece pentru copii presupune ceva munca e ca si cum m-as intoarce cu cativa ani buni in urma asa ca ....macar sa recicleze toata lumea cat reciclez eu si sigur nu ar mai fi tata poluare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.