Sarcina extrauterina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sweet angel
Scris: Wednesday, February 3, 2010 7:13 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/6/2010
roxi ai vorbit cu fina ta? cum se simte? i-au extripat trompa? asteptam detalii
roxy_oxxy
Scris: Wednesday, February 3, 2010 7:56 PM
Nivel

Inregistrat: 6/11/2008
se simte bine, i-au extirpat trompa ptr ca deja se perforasecry ... bine ca s-a dus si au putut sa o salveze pe eacry
sweet angel
Scris: Wednesday, February 3, 2010 8:48 PM
Nivel

Inregistrat: 1/6/2010
asa este , dar sa sti ca si cu o singura trompa poate sa ramana insarcinata, soacra mea a ramas insarcinata fara tratament sau insamantare ,doar cu o trompa si un ovar si a dus sarcina la sfarsit si are o fata de 20 de ani acum.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, February 3, 2010 9:15 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Multa sanatate si recuperare rapida!angel
Roxy nu te mai gandi la ce e mai rau.
lilibil
Scris: Sunday, August 25, 2013 6:08 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/25/2013
M-am inscris pe acest forum special sa va povestesc experienta mea cu o sarcina extrauterina, astfel ajutand poate si alte femei sa nu-si piarda speranta in a avea o sarcina normala dupa o experienta traumatizanta asa cum este extirparea unei trompe.

Pe scurt, as putea spune ca eu simptome de sarcina nu am avut absolut deloc. Menstruatia mi-a venit normal, la data fixa, singurul lucru care mi-a dat de gandit a fost ca dupa cele 5 zile normale de menstruatie, sangerarile au continuat, foarte putin cantitativ de altfel, eu imi spuneam in fiecare zi "gata, astazi e cu siguranta ultima zi". Bineinteles m-a pus pe ganduri aceasta sangerare chiar daca usoara totusi anormala, dar nu exagerat din pacate. Tot asteptam sa-mi treaca, sa ma pot epila inghinal cum trebuie ca sa ma duc la ginecolog. Stresul meu era daca va puteti inchipui!!! ca nu sunt epilata! Dupa o cautare pe google si sunat 2 prietene mi-am pus si singura diagnostic, anume ca un chist s-a spart si inca se elimina.
Concluzia: DUCETI-VA LA DOCTOR DE URGENTA LA ORICE SEMN!!!
Intr-un final, dupa inca vreo 7 zile m-am dus si eu la doctor, unde nu s-a vazut nimic la o ecografie transvaginala. Doctorita m-a pus sa-mi fac un test de sarcina (mie mi se parea aiurea, avusesem menstruatie) dar totusi m-am conformat, a iesit slab pozitiv. Mi-am facut la urgenta HCG-ul din sange si s-a confirmat ca sunt insarcinata. La o noua ecografie, aceeasi doctorita mi-a spus ca cu siguranta sarcina este fff mica, nu se vede inca, dar sa am rabdare inca 2 zile.Bineinteles eu deja puneam nume la bebe si eram in extaz (primul copil ar fi fost, ff dorit). Peste inca 2 zile, la o noua ecografie tranvaginala tot nu se vedea nimic, asa ca a tras concluzia ca probabil am pierdut sarcina. Cum mi s-a parut destul de depasita de situatie (a mai chemat inca un coleg la control, tot nimic), am luat cea mai buna decizie sa ma duc la cineva cu experienta, mai in varsta, care in primele 5 secunde de eco mi-a spus foarte sigur ca in uter nu este nimic, ori a fost o sarcina pierduta ori extrauterina.

Atentie: O SARCINA EXTRAUTERINA NU SE VEDE LA ECOGRAF!! ESTE UN DIAGNOSTIC PUS PRIN EXCLUDERE, adica in momentul in care HCG-ul creste, deci exista o sarcina in evolutie undeva in corp, si ea nu este in uter, inseamna ca este in alta parte, adica extrauterina.Posibilitatile sunt sa fie pe una din trompe (99% cazuri) sau chiar in intestine. Acest lucru nu se vede pe ecograf oricum!!! Varianta cea mai buna in acest caz este sa fie o sarcina incipienta (valoare HCG mica) astfel cu medicatie tip citostatic pierzi sarcina si in 6 luni poti relua procesul. Cum la mine deja se ajunsesera la niste valori mari, singura optiune a fost operalia. La laparoscop, macar mai putin invaziva. In momentul in care am aflat ca este extrauterina, cred ca creierul meu a intrat intr-o alerta maxima, instant a inceput sa ma doara in partea stanga, am stiut ca acolo este. Va repet, si in ziua operatiei, doctorita mi-a spus ca intra cu laparoscopul "la ghici" in dreapta ca am zis ca ma doare si vede la fata locului ce si cum. Deci nu va asteptati la un diagnostic ecografic la sarcina extrauterina. Doctorul trebuie sa fie suficient de cu experienta ca sa excluda alte variante!!

Am fost operata de urgenta, trompa extirpata(sarcina se fixase fix la mijloc). Nu sperati prea mult ca puteti ramane cu trompa functionala, este mai mult ca sigur ca in urma inflamatiei create de cresterea in dimensiune a embrionului, chiar dc se salveaza trompa printr-o operatie "deschisa" ea sa sufere daune vitale. Ba mai mult cresc nesansele sa faceti o alta extrauterina pe ea.Nu va mai detaliez ce greu mi-a fost psihic sa depasesc acest momenn, dar cu ajutorul Domnului am reusit!! Dupa 2 luni doctorita mi-a dat ok-ul la noi incercari de a ramane din nou insarcinata. Eu eram demoralizata ca stiam ca in acest moment o luna pot ramane, o luna nu. Chiar daca teoretic trompa buna poate prelua ovulul dat de ovarul celalalt, chiar nu credeam ca trompa mea dreapta, ramasa functionala sta si se plimba ca un sarpe prin corp sa prinda ovulul de pe stanga. Eram cu moralul la pamant. Cum am si luni cu intarzierea menstruatiei, am hotarat sa fac lunar ecografii intravaginale ptr urmnarirea ovulatiei, ca sa stiu can e mai bine sa prestam cu spor :)
In luna iulie, am ajuns in a 16-zi la eco, nu am avut timp mai devreme,si s-a vazut un folicul de 20mm pe partea cu trompa lipsa, gata sa fie "eliberat". Eram sigura ca iar e o luna pierduta, dar am prestat cu drag si spor si in acea zi. SURPRIZA: AM RAMAS INSARCINATA!!! Bebe este frumu in uter, creste pe zi ce trece, sper sa ajungem cu bine la termen!

FETELOR, NU VA PIERDETI SPERANTA, TROMPA BUNA FACE TREABA SI CELEI LIPSA, SANSELE NU SCAD!!!! Doctorul a fost foarte surprins cand a vazut sarcina, mai ale ca stia ca ovulatia se produsese in partea cu trompa lipsa. Dar cu multa speranta si rugaciune totul este posibil sa stiti!!!!
Anelise
Scris: Monday, August 26, 2013 8:02 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Lilibil, bine ai venit! pupici
Trista experienta ta, dar ma bucura nespus faptul ca a fost cu final neasteptat si fericit! coeur Povestea ta va incuraja cu siguranta si alte fete! Sarcina cat mai usoara si bebe sanatos si la termen! DistanceKiss
Dariana17
Scris: Friday, December 12, 2014 4:45 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
In urma cu 3 ani am avut sarcina extrauterina. Pentru a nu avea complicatii, am ajuns la interventii chirurgicale. Impreuna cu sotul meu am decis ca acum am putea concepe din nou un copil. Ne dorim foarte mult unul dupa 6 ani de casnicie, insa mi-e putin teama dupa incidentul anterior, care nu a fost unul tocmai fericit. Credeti ca mi-ar putea oferi aceasta clinica consiliere si rezultatul unor teste de infertilitate precise si corecte? Este la moda acum sa primim rezultate diferite, la clinici diferite pentru aceeasi problema...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.