Produse ingrijire bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Scris: Monday, April 10, 2006 3:01 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Nici eu nu folosesc pudra, dar am niste prietene cu bebei aici care folosesc si la ele am vazut ca este ca o crema care intra-n piele si ele spun ca dand cu ea dupa fiecare schimbat de scutec pazeste foarte bine pielea de umezeala din scutec...eu o dau numai seara dupa baita cu crema Bedtime lotion pe Karina, iar in timpul zilei o sterg cu servetele si nu mi s-a iritat pana acum...sper sa nu avem probleme de acum incolo.
Laura&Alfonso
Scris: Monday, April 10, 2006 3:03 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/4/2006
noi folosim urmatoarele produse:
crema pt funulet Mustela
servetele umede si scutece Dodot
lapte hidratant de corp: infinite dolcesse de chicco, mustela sau nenuco
apa de colonie nenuco
sampon infinite dolcesse de chicco,johnson`s baby, nenuco
sapun lichid nenuco, johson`s, mustela
apa de mare Rhinomer bebe 1 pt umidificare cailor nazale
aspirator pt nasuc narhinel
periuta pt par bebette
forfecuta pt unghii roma de chicco
biberoane + tetine chicco, avent, suavinex
suzete chicco, suavinex
sterilivator pe baza de vapor avent
vas pt sterilizat + pastilute de sterilizat suavinex
lingurita-furculita chicco
pompa san ISIS IQ duo de avent
pahar pt a invata sa bea de chicco
farfuriuta+lingurita+furculita de suavinex
jucarii chicco, fisher price, jane
marsupiu jane 2 pozitii
carut trio Ct1 chicco
scaun pt masina Max3 de chicco

cam astea ar fi... cred ca am uitat ceva ...

mihaela75
Scris: Monday, April 10, 2006 4:39 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Nici eu nu prea agreez pudra, cred ca o sa renunt la eaoareMai bine o folosesc eu la depilat ras
Maria & Mario
Scris: Monday, April 10, 2006 5:32 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Referitor la pudra noua ne-au spus in maternitate sa nu folosim deloc. Motivul : cum ca praful , pudra , in momentul aplicarii , cum o manevrezi , poate ajunge in caile respiratorii ale lui bebe si e periculos sa nu inghita , inhaleze. Si ca e mediu propice bacteriilor, aplicata la popo. Dar ... cine stie. Eu nu am in casa asa ceva. oare
oana_nicole
Scris: Friday, April 14, 2006 3:22 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Si eu am primit aproximativ acelasi raspuns referitor la folosirea pudrei, mami de Maria. Probabil ca asa o fi. Insa inainte se folosea pudra pentru bebe, nu erau atat de multe creme si lotiuni pe piata. Foarte rau nu are cum sa faca, zic eu. Ma gandeam sa o incercam la vara, mai ales ca am niste pudra pentru bebe primita din SUA. Cine a mai folosit cam pentru ce varsta o recomanda?
mihaela75
Scris: Friday, April 14, 2006 4:40 AM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Ce ma enerveaza pe mine la pudra e ca ramane alb in cutele picioruselor si se duce greu.Am citit ca daca o folosesti trebuie sa o aplici mai intai in palma si apoi pe piele ca sa nu se imprastie in aer si sa inhaleze bebele .
danab
Scris: Friday, April 14, 2006 1:17 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Mie mi-a spus asistenta sa nu folosesc pudra acasa. Am dat-o numai in maternitate, putin, pe la pliuletele de la gatut si picioruse si la buricut, dar dupa ce puneam din cutie pe mana mea, nu direct pe pielea ei. Am folosit baneocin. Acasa nu am mai folosit pudra ci crema.
taki
Scris: Thursday, April 27, 2006 5:26 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Sasha mi-a facut o iritatie pe obrazul drept. Cred ca a transpirat in timpul somnului si ea dormind cu obrazul lipit de pernuta s-a iritat.
Ce as putea face?
Am tamponat-o cu putina apa fiarta si racita.

Sa folosesc vreo crema ??? uff oare
Kiki
Scris: Thursday, April 27, 2006 6:40 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

taki wrote:
Sasha mi-a facut o iritatie pe obrazul drept. Cred ca a transpirat in timpul somnului si ea dormind cu obrazul lipit de pernuta s-a iritat.
Ce as putea face?
Am tamponat-o cu putina apa fiarta si racita.

Sa folosesc vreo crema ??? uff oare

Pentru bubite din astea pe fata eu am folosit Bepanthene si crema de galbenele, si din cand in cand ca sa previn astfel de iritatii ii dadeam cu crema antiiritatii de la sanosan.
taki
Scris: Thursday, April 27, 2006 4:39 PM
Nivel

Kiki wrote:

Pentru bubite din astea pe fata eu am folosit Bepanthene si crema de galbenele, si din cand in cand ca sa previn astfel de iritatii ii dadeam cu crema antiiritatii de la sanosan.

Pai am cele 3 produse in casa ras , dar daca nu stiam uff .
Astazi dupa baita, am folosit crema de galbenele. Sa vedem cum se prezina maine oare .

Mercik Kiki!pupici
Kiki
Scris: Thursday, April 27, 2006 8:18 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

taki wrote:

Pai am cele 3 produse in casa ras , dar daca nu stiam uff .
Astazi dupa baita, am folosit crema de galbenele. Sa vedem cum se prezina maine oare .

Mercik Kiki!pupici

Sa cresteti mari! si fara bubite ras sic
delfinasa
Scris: Saturday, May 6, 2006 1:36 AM
Nivel

Am luat acum o crema noua de bebei de la Johnson's "soothing naturals" excelenta...miroase super si tine si mai mult parfumul decat ce-am avut si parca e si mai fina...am vazut si una cu miere si lapte in gama Huggies si dupa ce-o termin pe-asta o s-o incercam si pe-aia...deocamdata sunt superincantata de crema asta, abia a aparut de cateva luni.

Taki, i-a trecut iritatia Sashei?
taki
Scris: Saturday, May 6, 2006 4:10 AM
Nivel

Quote:
Taki, i-a trecut iritatia Sashei?

Am folosit crema de galbenele, dar nu se vindecase in totalitate.
La controlul de 1 luna al Sashei, doctorul mi-a recomandat in unguent de-al lor si vad ca nu mai are nimic pe fata.

In caz ca reapare, din cauza transpiratiei, am sa-l mai folosesc pentru ca-i prieste sic .
danab
Scris: Saturday, May 6, 2006 2:58 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Mirunei i-au aparut de la transpiratie niste pete rosii pe pielea capului si pe frunte. M-am speriat ca poate face rubeola uff dar ne-a linistit doctorita. Ne-a spus sa o dam cu saprosan pudra, in strat foarte subtire. Acum am trecut la caciulite subtiri, de vara, sa nu mai transpire si am pus pe paturica cu care o invelesc o fata de perna mare, de bumbac.
In schimb, bubitele de la gura trec (cam greu din cauza salivarii abundente plans) cu crema de galbenele.
Elia
Scris: Saturday, May 6, 2006 11:13 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Mi-a sosit si mie in sfarsit pachetul cu Bepanthene, acum vreo 2 saptamani si de unde fata era rosie la fund indiferent ce faceam (se mai ameliora un pic dar revenea in forta dupa cateva zile) acum are funduletul perfect, nici urma de roseata. Tin minte ca si la John Bepantheneul era de baza. Voua nu i se pare miraculos?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.