Chestionar intrebare: Este copilul tau dependent de tine, ca mama?
Alegere Voturi Statistici
Da 38 67%
Nu 18 32%

Dependenta de ...mama?!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Scris: Wednesday, April 25, 2007 2:00 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Cristina nu mai e dependenta de mine. mereu mi-a fost frica de asta mai ales ca stateam 24 din 24 singura cu ea. Am lasat-o mereu 2-3 ore cu persoane diferite ca sa ma duc unde aveam treaba(bine-nteles persoane in care aveam incredere). Cand mi s-a parut ca incepe sa devina dependenta de mine m-am dus la lucru. Si s-a invatat sa stea cu oricine o las eu. Sigur ca mai plange cate un pic dupa mine atunci cand ies pe usa, dar in maxim 5 minute ii trece. Cand ma intorc, rade la mine si apoi isi vede in continuare de treaba ei. Eventual imi da un pupic daca ii cer si nu e prea concentrata le ceea ce face, altfel trebuie sa ma duc eu la ea si s-o iau in brate ca s-o pup. De dormit doare aproape oriunde o las, daca ii este somn. Nu conteaza cu cine e. Uneori acasa adoarme mai repede daca e singura in camera decat daca e cineva cu ea.
Andi&Mariuca
Scris: Wednesday, April 25, 2007 3:32 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Kali BRAVO!!!yes si eu am nevoie de o "destrabalare" d-asta in stil mare cum zici tu dar... alta data!ras
ce bine ca iti sta fetita cumintica si in alta parte. mie mi-a fost frica sa incerc si cred ca trebuia sa incep mai demult sa il las la mama.

situatia mea seamana mult cu a Delfinasei: eu mereu cu el, pana seara. pe tati il accepta bine insa uneori face figuri si cu el. desi doarme bine si doar cu el.

va trebui sa il invat sa se desprinda de mine incet-incet. chiar azi am fost la servici la mine (unde am lucrat inainte de CIC) si vreau sa ma intorc in cateva luni. pentru asta, cand voi decide exact ce si cum, in ce conditii si data exacta la care ma voi intoarce, o sa caut o bona - cel mai probabil - si o sa ii dau timp suficient sa se invete cu ea. adica o sa stau dupa ea cel putin o luna, poate chiar doua. sper sa functioneze.
kali
Scris: Wednesday, April 25, 2007 4:26 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Anca, pupici pupici

Sa stii ca daca m-ai fi intrebat acum o saptamana, ti-as fi dat un raspuns asemanator cu al tau... si eu am crescut-o singura din prima zi.. tati vine de obicei cand Alexia deja doarme... zilele in care am lasat-o la mama pentru cateva ore le pot numara pe degetele de la o mana, cand intotdeauna eram pe fuga, cu treaba... in plus mamei ii era frica sa o tina mai mult timp (ca o paranteza, era terorizata de gandul de a o lasa sa doarma singura in alta camera, asa cum e obisnuita... si nici nu a facut-o, de altfel).

Eram 100% convinsa ca e dependenta de mine. Noroc de faptul ca am pus piciorul in prag, i-am zis mamei: pregateste-te psihic, ca ti-o aduc we. viitor, cu tot calabalacul si listutele necesare... si uite asa mi-am dat seama ca problema era doar in mintea mea. De atunci am studiat-o mai bine si asa am ajuns la concluzia pe care am scris-o mai devreme... chiar, privind-o cu ochi critici, incercand sa ma detasez putin, am facut descoperiri de care am ramas foarte incantata si pe care nu le vedeam din cauza ca o consideram tot... bebe mic; bineinteles ca mi-au sarit in ochi si cateva cornite de alintatura, dar asta e alta poveste.

Acum si buni a mai prins curaj, chiar fac planuri pentru we. asta de a o duce la plimbare, la cofetaria ei preferata unde papa piscoturi si, bineinteles, la scarile rulante fara de care nu exista we. trecut de la Dumnezeu... si asa sper sa se formeze intre ei o relatie foarte frumoasa... si sa ajung si eu cu timpul sa fiu ma relaxata in lipsa ei.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, April 25, 2007 4:54 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
eu am crescut-o singura pe fii-mea. sotul a fost plecat ceva timp din tara si s-a intors ciand ea avea 10 luni, in toata aceasta perioada ea nu vazuse figura masculina in jurul ei si a facut o criza de isterie urata de tot. incet incet s-a acomodat si cu tati. acum se impaca foarte bine. e partenerul ei de joaca, insa pana s-a acomodat cu Marian a fost jale. nu puteam pleca nicaieri s-o las cu el ca intra in greva foamei, nu apa, nu ceai, nu mancare, numai plans. la fel a fost si cu mama mea, nu am putut pleca nicaieri. am amanat si un an la master din cauza aceasta.
acum e bine. pot sa o las si cu mama insa sa plec miseleste din curtea mamei, fara sa ma vada ea. daca e si cu frate-su totul e ok. nci nu mai zici ca e fata de acum 1 an de zile. insa atunci cand ma / ne vede nu se mai dezlipeste de noi, ma tine asa de strans de mana ...
asta e cu persoanele apropiate dar cine stie cum va fi cu bona, apropos de azi intr-o saptamana incep serviciul si va sta o data la trei zile cu bona, dar va fi si Andrei acasa dupa ora 13.00.
Andi&Mariuca
Scris: Wednesday, April 25, 2007 4:55 PM
Nivel

kali wrote:
Anca, pupici pupici

Sa stii ca daca m-ai fi intrebat acum o saptamana, ti-as fi dat un raspuns asemanator cu al tau... si eu am crescut-o singura din prima zi.. tati vine de obicei cand Alexia deja doarme... zilele in care am lasat-o la mama pentru cateva ore le pot numara pe degetele de la o mana, cand intotdeauna eram pe fuga, cu treaba... in plus mamei ii era frica sa o tina mai mult timp (ca o paranteza, era terorizata de gandul de a o lasa sa doarma singura in alta camera, asa cum e obisnuita... si nici nu a facut-o, de altfel).

Eram 100% convinsa ca e dependenta de mine. Noroc de faptul ca am pus piciorul in prag, i-am zis mamei: pregateste-te psihic, ca ti-o aduc we. viitor, cu tot calabalacul si listutele necesare... si uite asa mi-am dat seama ca problema era doar in mintea mea. De atunci am studiat-o mai bine si asa am ajuns la concluzia pe care am scris-o mai devreme... chiar, privind-o cu ochi critici, incercand sa ma detasez putin, am facut descoperiri de care am ramas foarte incantata si pe care nu le vedeam din cauza ca o consideram tot... bebe mic; bineinteles ca mi-au sarit in ochi si cateva cornite de alintatura, dar asta e alta poveste.

Acum si buni a mai prins curaj, chiar fac planuri pentru we. asta de a o duce la plimbare, la cofetaria ei preferata unde papa piscoturi si, bineinteles, la scarile rulante fara de care nu exista we. trecut de la Dumnezeu... si asa sper sa se formeze intre ei o relatie foarte frumoasa... si sa ajung si eu cu timpul sa fiu ma relaxata in lipsa ei.

mami sa stii ca si eu ma tot gandesc ca teama asta nebuna este doar in mintea mea si ca nu este justificata. we shall see!cyclops

si voi sunteti cu scarile rulante? ca si pe noi ne zapaceste cand mergem in vreun mall!ras
sousourel
Scris: Wednesday, April 25, 2007 6:54 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Daca vrei intr-adevar sa-l lasi si cu altcineva, o faci si gata...cu asumarea urletelor si istericalelor. Chiar si o bona pe care ai angaja-o ...ar fi bine, dupa parerea mea, sa o lasi cu copilul sa se descurce, tu in umbra sau absenta. Asta in cazul in care gasesti pe cineva cu pregatirea necesara. Al meu a fost foarte adaptabil in situatia in care l-am lasat pt prima oara in grija exclusiva a bunicilor aproape o zi. Am tot sunat, el era mai mult decat bine, mancase statuse la oli, se juca...apoi s-a culcat cu buni (chiar fara tzitzi, caci in perioada respectiva inca il alaptam). Acum, daca mergem la cj, n-am copil!!! Pot sa-l las si sa-mi vad de treburi foarte linistita, si daca e nevoie il pot lasa sa fie culcat de bunice. Pe bunici nu-i tolereaza la fel de bine.
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, April 26, 2007 9:15 AM
Nivel

Mada cu bona o sa fac asa: primele 2 saptamani o s-o tin de "bibelou" adica sa vada ce si cum fac eu in rutina lui zilnica, sa ii observe reactiile si sa inteleaga ce stil adopt cu el. apoi, treptat, o voi pune pe ea sa faca ce fac eu si o voi ajuta sa se adapteze la stilul meu. intr-un final, voi incepe sa plec, sa ii las impreuna si sa vad care sunt reactiile de ambele parti. pentru asta eu estimez ca sunt necesare cam 2 luni astfel incat sa se adapteze perfect si eu sa fiu ferm convinsa ca Andi e pe maini bune si ca lucrurile sunt ok.
AdrianaC
Scris: Thursday, April 26, 2007 12:58 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Eu am votat NU.

Andrei nu este deloc dependent de mine, si cand era mic era foarte relaxat si statea cu oricine, numai ca depindea de mine cu alaptatul (si eu de el). La 3 ore il alaptam.

Andrei sta lejer si cu alte persoane, nu numai cu cei cunoscuti, am fost in weekend la curte la socrii si erau sositi si unchii lui Tzepii, pe care Andrei nu ii mai vazuse de aproape 7-8 luni. A stat la ei de n-a avut treaba, ba chiar unchiul l-a adormit.ras

Nu am probleme cu Andrei si nici cu Alice. Alice chiar se roaga de mine sa o las cate 1 saptamana sau 2 la bunici, ba mai nou, chiar si la unchii astia ras

MNiko
Scris: Thursday, April 26, 2007 1:23 PM
Nivel: Guest

M-am tot gandit aseara la aspectul asta cu dependenta de mama facand comparatie mai ales intre mine si nasa mea. Cred ca mai conteaza foarte mult si "independenta" pe care i-o acorzi de cand il aduci acasa. Imi amintesc ca nasa mea nu lasa copilul nimanui (nici nasului) cand era de doar cateva luni. Nici macar cand facea cate ceva. Il tot tinea in brate. Odata cand eram in vizita la ea, baietelul(avea vreo 2-3 luni) plangea daca il lasa in cosuletul lui iar ea vroia sa ne faca cate o cafea. I-am spus sa mi-l dea mie sa il tin cat timp isi cauta ea cele necesare. A reactionat asa de dur ca m-a socat. Ziceai ca am vrut sa i-l fur.
Dupa aproape un an, copilul mergea bine in picioare si tot tragea de ea ca sa il tina in brate, in timp ce ea se chinuia sa faca mancare. Am vrut sa il tin eu ca s-o ajut, dar copilul n-a vrut. Pur si simplu vroia numai la ea in brate.
Eu cred ca mai depinde si de cum se obisnuieste de mic.
sousourel
Scris: Thursday, April 26, 2007 11:41 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Andismom wrote:
Mada cu bona o sa fac asa: primele 2 saptamani o s-o tin de "bibelou" adica sa vada ce si cum fac eu in rutina lui zilnica, sa ii observe reactiile si sa inteleaga ce stil adopt cu el. apoi, treptat, o voi pune pe ea sa faca ce fac eu si o voi ajuta sa se adapteze la stilul meu. intr-un final, voi incepe sa plec, sa ii las impreuna si sa vad care sunt reactiile de ambele parti. pentru asta eu estimez ca sunt necesare cam 2 luni astfel incat sa se adapteze perfect si eu sa fiu ferm convinsa ca Andi e pe maini bune si ca lucrurile sunt ok.

Pot sa am o obiectie?pupici

Cu respectatul programului sunt de acord si chiar si cu "evolutia relatiei". Insa am indoielile mele in ceea ce priveste stilul de educatie.....angel
Maria & Mario
Scris: Thursday, April 26, 2007 11:49 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Andismom wrote:

Hehehe, tre' sa fie o bona ...... super bona , sa faca ceea ce ii ceri tu , cu cititi reactii , adaptat si adoptat stilul tau.... etc....ras Dar sa ne tii la curent cu ..... minunea ! angel

Maria e dependenta de mine, dar nu in totalitate. Sta cu parintii mei, cu matusica, cu buni ( tati ) , iese la plimbare doar cu ei, fara mine, cu mama sta si noaptea , e singura care o adoarme seara in afara de mine si tati nostru. DAR , sincer , cu toate ca e fan copii si socializeaza perfect in prezenta cuiva cunoscut, nu prea o vad sa stea singura la ..... gradi, spre exemplu. Sper doar ca inaintand in varsta sa trecem usor si cu brio peste bariera mama=bebe.
Ely
Scris: Friday, April 27, 2007 10:28 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Nici eu nu stiu cum sa votez vara trecuta cand avea 6 luni am lasat-o prima data cu strabunica aproape in fiecare zi ,deoarece trebuia sa rezolvam anumite probleme si a fost cuminte era si micuta nu prea realiza.Acum nu stiu ce sa zic ca numai eu sunt cu ea de dimineata pana seara.Eu cred ca ar sta si cu altcineva cu tati sigur sta ca am mai lasat-o si oricum de maine in fiecare weekend am sa o las cu el ca incep sa merg la saladance .La copii nu mai zic ii iubeste tare mult ca uita de noi nici nu ne vede,asa cum a zis si Kali cred ca mai mult sunt eu dependenta de ea .Acum sa vedem cum o sa fie cand venim in vacanta .
Andi&Mariuca
Scris: Friday, April 27, 2007 3:34 PM
Nivel

sousourel wrote:

Pot sa am o obiectie?pupici

Cu respectatul programului sunt de acord si chiar si cu "evolutia relatiei". Insa am indoielile mele in ceea ce priveste stilul de educatie.....angel

Mada, Oana pupici eu sunt dispusa sa caut mult si bine...mai ales bine! sunt constienta ca nimeni pe lumea asta nu il creste si educa mai bine decat mine ras insa... voi fi dispusa si sa vad daca bona ar putea aduce schimbari in programul si educatia lui. daca are ceva de oferit bun, de ce nu? nu sunt obtuza.
Alyna
Scris: Saturday, April 28, 2007 3:35 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/15/2006
Eu sunt fericitayes yes Matei a adormit cu mama si ieri si azi toata ziua.Poate asa mai pot si eu iesi seara undeva cu sotul meu, si sa nu mai plecam din cluburi pe la 5pm(cand vine lumea,noi plecam).
danab
Scris: Saturday, April 28, 2007 10:33 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Eu a trebuit sa o las pe Miruna cu tati cat am facut cursurile de circulatie luna asta; a fost mai greu la inceput, ca ma cauta prin toata casa si striga mami, mamica- statea la usa baii pana ii deschidea tati sa vada ea ca nu sunt acolo. De mancat nu prea manca cu el, iar cand ma intorceam ma strangea in brate si ma batea pe umar plans iar cam jumatate de ora nu se desprindea de mine.
Saptamana asta am chemat-o pe mama mea sa stea cu ea cat am invatat si am fost la testare, si a fost bine, se inteleg minunat. A dus-o in parc, s-au jucat, a hranit-o (mai putin, ca nu stie inca cum sa insiste), dar a fost binethumleft .
Miru adoarme singura, dupa ce papa laptele, ca sting lumina si gata nani, asa ca si aici am scapat.cool

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.