De ce sa coloram?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Wednesday, September 27, 2006 1:12 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Coloratul este foarte important in viata unui copil. De ce?

1) exprimarea personala - colorarea unei bucati albe de hartie este modul in care copilul si adultul se exprima. Poti sa iti dai seama de starea in care se afla o persoana in functie de imaginile pe care le coloreaza , de culorile pe care le foloseste etc. Un copil care deseneaza cranii si alte obiecte ingrijoratoare poate ca are nevoie de ajutor si se exprima in singurul mod in care stie- desenand. Un copil care deseneaza inimioare , soare si alte obiecte vesele, este un copil fericit,vesel si isi exprima satisfactia si dragostea in unicul mod in care stie.Este important sa-i oferim copilului sansa sa se exprime prin desen ,cuvinte ,scris si prin arta.

2) recunoasterea culorilor - majoritatea copiilor sunt expusi in fata culorilor prin intermediul creioanelor de colorat, a cariocilor, a acuarelelor . Invatarea diferentelor dintre diferitele culori poate ca nu ni se pare un lucru foarte important , dar copiii care folosesc cat mai devreme de obiectele enumerate mai sus , invata mult mai usor culorile si modul in care acestea pot fi combinate pentru a obtine alte culori.

3) terapie - pentru multa lume coloratul are un efect terapeutic. Institutiile din toata lumea folosesc coloratul pentru a ajuta oamenii sa isi vindece frustrarea si alte emotii.Un copil care este furios poate prefera sa se exprime prin a “mazgali” cu un creion negru , un desen care reprezinta soarele. Un copil care este foarte meticulos si ii place sa faca totul intr-o anumita ordine , va colora cu mare atentie intre linii. Indiferent daca este vorba de “mazgalit” sau de realizarea unui desen perfect , coloratul, este o metoda de a te elibera de stres dupa o zi incarcata la scoala sau gradinita.

4) Indemanare/Control - multi copii invata cum sa tina un creion in mana , pentru multi acesta este primul obiect pe care il tin in mana si pe care invata sa il controleze.Acest lucru este important pentru ca ii vor ajuta in viitor sa manipuleze alte obiecte.

5) Coordonarea este o alta lectie importanta pe care copilul o poate invata din colorat. Este nevoie de foarte multa concentrare si coordonare a ochilor cu mana pentru a colora o pagina.

6) Intarirea functiilor motorii - de fiecare data cand un copil coloreaza , se joaca cu blocurile de construit, picteaza, el crede ca face un lucru amuzant , dar de fapt isi dezvolta functiile motorii . Coloratul , pictatul , capsarea foilor, lipirea timbrelor…etc , toate aceste activitatii ajuta la dezvoltarea muschilor bratului.

7) Concentrarea - concentrarea este o alta lectie importanta pe care copilul o invata colorand.Copilul care reuseste sa coloreze o pagina indiferent cat de mult zgomot este in jurul lui, va dezvolta abilitati de concentrare care il vor ajuta sa rezuolve probleme la scoala chiar daca in jurul lui nu este liniste.

8) Limitele - un alt lucru pe care copilul il invata in timp ce coloreaza este acela de a accepta limite. In timp ce un bebelus sau prescolar va “mazgali” foaia, fara a respecta limitele , un copil care creste va incepe sa respecte liniile si va face un efort sa coloreze intre ele. Desi copilul trebuie incurajat sa se exprime prin desen , pentru prescolari este indicat sa se impuna niste limite. Acest lucru ii va ajuta mai tarziu la scoala cand vor invata sa scrie pe un caiet intre linii.

9) Provocarea - Este primul pas catre succesul copilului .La inceput, copilul nu poate colora intre linii, cu trecerea timpului reuseste acest lucru- aceasta inseamna ca invata sa fie perseverent si sa spuna intotdeauna “Pot sa fac acest lucru”.

Un ultim sfat ar fi acela de a nu organiza competitii de colorat sau desenat intre copii, pentru ca desenul este un mod de exprimare si tocmai fiindca fiecare se exprima diferit aceste desene nu pot fi comparate. Daca totusi doriti sa organizati un astfel de joc , va sfatiom sa nu acordati premiu pentru cel mai bun desen, doar daca doriti sa premiati toti copiii pentru efortul de a participa la competitie. Daca doriti sa acordati diplome , acordati-le tuturor astfel: cel mai colorat - cel mai ingrijit- cel mai artistic..etc .Este important ca fiecare desen sa fie premiat, fiecare copil sa fie un invingator doar pentru faptul ca s-a straduit.
Maria & Mario
Scris: Wednesday, September 27, 2006 2:00 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
apropo de colorat, sunt culori creioane care sa se stearga de pe mobila ? sau parchet...etc. Ma intereseaza si pe mine. Parca Mihalea 75 zicea ceva de ele. Cum se numesc si unde sa le gasesc? Ca ne apuca si pe noi ....scrisul. Dimineata scria cu pixul ( uitat de tati) pe monitorul calculatorului. M-au apucat nervii instantaneu. e si zgariat putintel. Ne tunde tati pe amandoua ! bataus hohot hohot hohot
Kiki
Scris: Wednesday, September 27, 2006 2:07 PM
Nivel

Creioane cerate sunt cele de care vorbea Miha. Eu am vrut sa vad daca se ia si am scris pe mobila din bucatarie chitara S-a luat ras
Maria & Mario
Scris: Wednesday, September 27, 2006 2:17 PM
Nivel

Kiki, saru-mana ! La cumparaturi cu noi. pupici
mihaela75
Scris: Wednesday, September 27, 2006 4:02 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Da, sunt niste creioane cerate pe care scrie "washable".Si am mai vazut niste carioci speciale pentru geam.eu acasa aveam usa de la camera cu geam si geamul ala era "tabla de pictat".Taica-meu si alte rude au facut infarct...cum las copilul sa mazgaleasca geamul, de parca ei n-au fost niciodata copii.Asta cand era destul de mare, pe la 4 ani ca pana atunci "tabla de pictat" erau toti peretiiras
Kiki
Scris: Wednesday, September 27, 2006 4:18 PM
Nivel

Da, mai sunt si niste carioci speciale. Voi in afara s-ar putea sa gasiti, aici eu nu am gasit. Zic ca-s speciale, pt ca cu ele poti scrie pe pereti, pe mobile si pe aparatura electrocasnica (frigider, aragaz...).
cute_babies_of_mine
Scris: Thursday, September 28, 2006 7:23 AM
Nivel

Inregistrat: 4/4/2006
Sunt cariocile cu apa. Nepotii mei, veniti in vizita acum vreo doi ani, ne-au facut mov toata mobila din sufragerie, de culoare portocalie; ma refer la tapiteria canapelei si a fotoliilor. Am inlemnit cand am vazut, mai ales ca mobila era cumparata de vreo saptamana. Dar soacra mea a inceput sa rada, a luat un burete umed si a sters tot-tot, ca si cum nu ar fi fost nicicand "pictat". Sunt super! Numai ca nu functioneaza pe pereti, am impresia! O sa mai intreb!
Maria & Mario
Scris: Thursday, September 28, 2006 12:02 PM
Nivel

Lenus, intreaba si cum se numesc , plsss ! si e vitala informatia pentru noi. hohot
spezam
Scris: Wednesday, July 18, 2007 12:07 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/21/2006
Si pe mine m-ar interesa. Sper sa ne raspunda cineva.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 18, 2007 5:50 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Am primit anul trecut din Italia, Giotto se numeau cariocile, insa creioanele cerate de la aceeasi firma daca ai scris cu ele, tragi glet sa nu se mai cunoasca banghead
delfinasa
Scris: Wednesday, July 18, 2007 6:00 AM
Nivel
Nivel: Senior

Pentru ca fii-mea e chinuita tare de talentul scrisului, ultima achizitie in materie de "scriitoare" ras sunt niste creioane colorate pentru scris pe faianta si cada cand face baie dance...sunt super, se sterg usor cu carpa uda si asa pot s-o spal mai bine cat isi pune talentul pe peretii baii ras...le folosim de vreo 2 luni si nu s-au consumat, iar pentru noi sunt distractive si utile cool
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 18, 2007 6:24 AM
Nivel

Ar fi interesant, mai ales ca fii-mea are un desen in lucru de vreo 2 luni pe un perete din hol. CUm uita cineva vreun instrument de scris, hop si ea la treabachitara chitara Stie ca-i interzis ca lucreaza pe furis, asa tiptil-tiptil. Cand o vedem ascunde instrumentul si fuge cat poate de repede in coltul opus.uff
mihaela75
Scris: Wednesday, July 18, 2007 7:17 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
hohot desen in lucru? poate gasesti de la Crayola ceva "washable " pe aici sunt cu gramada pe sortimente,nu stiu acasa cum e, poate pe Ebay sa comanzi oare
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, July 18, 2007 8:07 PM
Nivel

Multam de idee!pupici

Daca Andrei nu ar uita penarul la dispozitia ei ar fi ceva, macar acum in vacanta sa aiba munca suspendata la desen.

Lilly of the valley attached the following image(s):
picture.jpg

delfinasa
Scris: Wednesday, July 18, 2007 9:09 PM
Nivel
Nivel: Senior

alcool Leea, si tu esti tare talentata la scris pe pereti uff.
Miha, degeaba le luam creioane/carioci washable sau din alea color wonder ca tot cu ochii dupa pixuri normale sunt, parca stau la panda dom'le sa le bage-n functiune banghead...ca tot veni vorba de asta, ma trazni intr-o zi ideea de a-i pune un carton imens sa scrie pe el fool...dar ce credeti c-a scris doar pe el tunete? L-a luat si l-a pus pe linoleum in bucatarie si se dadea cu saniuta pe el si cand m-am uitat iar la ea, linoleumul era curcubeu banghead banghead banghead...noroc ca n-a scris cu pixul ca frecam 5 ani sa-l iau maseluta alcool.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.