Cum se masoara corect temperatura pentru a afla perioada de ovulatie?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Rody
Scris: Friday, June 8, 2007 10:11 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/10/2006
Kiki wrote:
Diploma asta e buna?

hohot hohot hohot hohot hohot hohot
kiki,am ras cu lacrimi.hohot hohot hohot
PS pote faceti si voi una mai speciala.De exemplu/
Se acorda diploma de o,onoare Domnei,Domnisoarei Rody...bla,bla,balo vedeti voi ce srieti,iar eu mi-o printez si mi-o pun la loc de cinste.Cand voi avea 80 imi voi aduce amintehohot hohot hohot
Andi&Mariuca
Scris: Friday, June 8, 2007 10:31 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
nu stiu ce s-a intamplat cu o parte din mes meu anterior dar scriu din nou:

sa ai grija ca se recomanda ca dupa contactul sexual femeia sa stea la orizontala pe burta sau pe spate minimum 30 minute desi ideal ar fi ca acest contact sa aiba loc seara si sa nu te mai dai jos din pat. asta ca sa cresti sansele spermatozoizilor de a ajunge unde trebuie si de a-si face "treaba" bine. de asemenea, nu ai voie sa te speli in zona genitala, de preferat deloc. dar, in special, nu este indicat sa te speli in vagin dupa contactul sexual pt care il doresti sa fie cu sanse de "ochisori".pupici astea le stiu de la un medic, nu le-am inventat eu.

mult succes Rody si sa ne spui si noua ce se intampla!pupici
Miri
Scris: Friday, June 8, 2007 1:10 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Rody, tot ce au zis fetele aici e adevarat!bravo
In plus, este indicat sa iti faci un grafic unde sa-ti notezi zilnic temperatura bazala!
Mult succes!pupici
Rody
Scris: Saturday, June 9, 2007 10:22 AM
Nivel

Mi-am luat temp. de dimineata si mia iesit 36°9 deci inca e bine zic euoare
Miri
Scris: Saturday, June 9, 2007 1:18 PM
Nivel

Rody, ti-ai facut graficul?Sa notezi ziua si valoarea obtinuta?oare
Rody
Scris: Saturday, June 9, 2007 2:58 PM
Nivel

Miri wrote:
Rody, ti-ai facut graficul?Sa notezi ziua si valoarea obtinuta?oare
Da Miri, asa o sa facpupici
Miri
Scris: Saturday, June 9, 2007 9:11 PM
Nivel

Ok!Succes!pupici
Andreea&Ariana
Scris: Saturday, June 9, 2007 9:48 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/23/2007
Fetelor si eu mi-am luat temperatura bazala timp de trei luni si tot nu a dat roade,acum depinde de organism,cred!Sa ma fi vazut dimineata la ora 4.50(eu plecam la serviciu la 5.20)cum intindeam mana,chioara de somn si imi luam termometrul de pe comoda,uneori nici nu vedeam bine ce temperatura aveam,noroc ca se mai trezea sotul si se uita el!Faceam grafic cu temperatura cu mucusul cervical,daca era sau nu abundent!Seara,daca faceam ceva cu sotulsic stateam cateva minute cu picioarele cocotate pe perete(ca asa mi-a zis medicul)si nici sa ma spal nu aveam voie,(cu picioarele cocotate stau si acum,poate da roade pana la urma)!
Bafta Rody poate la tine da roade,ca la mine nu a dat!
Rody
Scris: Saturday, June 9, 2007 10:39 PM
Nivel

Daca iese cu ochisori va anunt!bounce bounce bounce
MNiko
Scris: Saturday, June 9, 2007 10:42 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Rody wrote:
Daca iese cu ochisori va anunt!bounce bounce bounce

Succes. Asteptambounce bounce
Miri
Scris: Saturday, June 9, 2007 10:46 PM
Nivel

Uite inca niste informatii in plus!

" Temperatura din perioada preovulatorie este egala sau mai mica de 36,6 grade si creste in jurul momentului ovulatiei (eliberarea ovulului), perioada in care femeia poate ramane insarcinata. Prin observarea atenta a curbei temperaturii pe parcursul a mai multe cicluri menstruale, poate fi stabilit relativ exact momentul ovulatiei.

Temperatura bazala trebuie masurata pe parcursul mai multor cicluri menstruale pentru a vedea unde apare un model de tipul crestere - maxim - platou - scadere care sa indice ovulatia si care este temperatura de maxim. Temperatura bazala creste cu 0,2 - 1,5 grade. Statisticile arata ca in marea majoritate a cazurilor (83 %) temperatura creste brusc, in 15 % din cazuri temperatura creste treptat de-a lungul mai multor zile iar in 2 % din cazuri cresterea temperaturii este in scari.

Avantaje : metoda naturala de contraceptie bazata pe masurarea temperaturii corpului este lipsita de nocivitate, nu are nici un fel de efecte secundare, poate fi folosita ocazional, nu reprezinta nici o interventie pe corp, are pretul scazut, invatarea ei poate ajuta cuplul sa o foloseasca atat la contraceptie cat si la conceptie, nu exista probleme de revenire a fertilitatii.

Dezavantaje : sunt numerosi factori care pot influenta temperatura bazala : masuratori incorecte (la ore diferite), oboseala (temperatura trebuie masurata numai dupa 4 - 5 ore de odihna), somn agitat, stress, modificari ale mediului, boala (inflamatii la nivelul altor organe sau sisteme). In aceste cazuri cresterea temperaturii nu este legata de procesul ovulator.
Metoda nu poate fi folosita imediat ci necesita o perioada de timp pentru a fi invatata si pentru a se strange suficiente date.
Nu este recomandata femeilor cu cicluri menstruale neregulate.
"

Miri attached the following image(s):
temperatura_bazala.gif

dya
Scris: Saturday, June 9, 2007 10:50 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Rody draga lasa termometrul si treci la treaba ... din placere... nu ca asa zice "termometrul".ras
Sfat --- vezi ca mai conteaza foarte mult si "pozitia"sic ras . Daca doresti mai multe amanunte o sa-ti dau.pupici
Rody
Scris: Sunday, June 10, 2007 9:49 AM
Nivel

MIRIcool cool cool multumescpupici
Dya,fi siguar ca mapu pe treabaras ras ras
Va multumesc inca odata la toate ca ma-ti ajutat cand am avut nevoie.
Eu va consider surorile mele de suflet.Va pup dulcepupici pupici pupici
Miri
Scris: Sunday, June 10, 2007 1:16 PM
Nivel

Rody, ma bucur ca am putut sa-ti fiu de ajutor!pupici
Succes!thumright
bulinutza
Scris: Friday, March 14, 2008 4:27 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2007
Citeam acum info despre masurarea temperaturii bazale si ma amuzam sa vad prin ce zbucium trecea rody anul trecut...si uite ca acum mai are un pic si isi tine bebelul in brate...ras ras

Eu tot am nelamuriri si intrebari....
Cine a folosit metoda si-mi poate da mai multe detalii?????? Va rog...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.