Cum ne educam copiii ca sa aiba incredere in ei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Scris: Wednesday, July 14, 2010 5:10 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Praslea,chiar incepusem un articol"cand fiecare zi este o zi rea"ras iar totul incepe de la parinte,modul in care-si educa copii,accepta nerespectarea regulilor(daca le aplica)si rasplata,meritata sau nemeritata.
In mod clar acel copil cauta"atentie"in mod violent,lovind,tipand,urland.uff
Ai grija de flacaul tau,faceti activitati,iesiti la plimbari.pupici
cute_babies_of_mine
Scris: Wednesday, July 14, 2010 6:00 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Praslea, oricum ai da-o, tot vei produce discutii. Daca pleci tu la plimbare cu al tau, se va spune ca nu vrei sa stai cu ei, ca prea il tii dupa fusta ta, etc. Daca ramai, are de suferit puiul tau! Cale de educare a unui copil care stie ca oricand tipa i se ofera totul pe tava, in doar 3 saptamani, nu exista. Nu-ti ramane decat sa reduci la limita timpul petrecut impreuna si sa iti pazesti puiul de influenta negativa a varului!
shirel
Scris: Wednesday, July 14, 2010 9:37 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Ba da ,exista de ce nu in momentul cand celalalt copil se comporta violent dute la el si prinde-l de mana coboara-te la inaltimea lui si spune-i fara sa tipi sau cu nervi dar autoritar ,ca nu este placut cand cineva primeste o lovitura si ceea ce face el copilul tau nu-i place de aceeaia nu-i mai lesi sa se joace impreuna pentru un timp doar daca se comporta frumos si-si cere si scuze fata de verisorul lui ,spunei ca el tii foarte drag dar comportamentul lui nu-ti place deloc si tot atunci te-ai intors ti-ai luat copilasul si ati plecat sa va jucati in alta parte ,in cateva zile binenteles daca nu se baga scumpi lui parinti ai un copil care te va asculta dar doar pe tine....vai de ce nu sunt acolo sa vezi ce mielusel fac din el aaaaaa si din parinti fiindca aia trebuie in primul rand educati ,scuze de jignire iubita orcum sunt familia ta !
Daca nu reusesti nu-i mai dati atentie deloc ,cum vine sa se joace cu voi ,pur si simplu plecati si cautati-va alta preocupare.Succescomputerlove computerlove computerlove
praslea_cel_voinic
Scris: Saturday, July 24, 2010 1:37 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/19/2009
Ingerash, Cute si Shirel computerlove pupici iloveyou Am incercat sa aplic sfaturile voastre, in mod combinat....Dupa discutia aprinsa care am avut-o cu amandoi (sora mea si cumnatul) au inceput sa se implice mai mult, au inteles ca daca lasa lucrurile asa baietelul lor o sa escaladeze in reactii...Dar...cum am lasat-o si eu mai moale, cum a inceput din nou cumnatul..ma rog, o las balta, caci mai am cateva zile de stat cu ei...Cat am stat la munte, eu am stat la o familie cu copiii mei, ei au stat la cealalta familie (in aceeasi curte, unul este in vale, celalalt in deal...) si atunci cand se vedeau baietii era cea mai mare bucurie...Ideea e ca baietelul sorei mele nu e obisnuit sa imparta si cumva ii inteleg reactia....Va pup cu drag si va multumesc din suflet pentru sfaturi! Atunci ajunsesem la o limita....iloveyou
Mela
Scris: Saturday, July 24, 2010 1:58 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Praslea,acum vad cu ce "problema" aveti de-a face...
eu aplic cumva metoda descrisa de Shirel,daca vad ca un alt copil e violent cu ai mei ii spun frumos ca daca continua asa nu va mai avea partener de joaca,il intreb daca i-ar placea mai mult sa stea singur decat in compania altor copii.nu-l rog sa-si ceara scuze,asta trebuie sa invete de la parinti,nu-i asa?
ingerash
Scris: Saturday, July 24, 2010 2:02 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Prasleacomputerlove iloveyou ...vor realiza parinti ca gresesc cand vor fi coplesiti.Savureaza din plin zilele cat mai stai in Romaniapupici
sweet angel
Scris: Saturday, July 24, 2010 3:25 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/6/2010
praslea probleme dinastea avea si sora mea cu baietelul,
fratele meu are o fetita mai mica cu 2 ani decat , baietelul sorei mele , si fata il lovea tot timpul , ii dadea cu jucariile in cap si cumnatamea spunea ca ea e mica si nu stie , dar nu ii spunea nimic, sora mea prefera sa nu mai mearga pe acolo sa nu ii mai loveasca copilul. eu ii spuneam tot timpul la nepoatamea ca daca il loveste pe el il doare, si pana la urma nepotumeu sa enervat si a inceput sa o loveasca si el , atunci a inceput cumnatamea sa comente ca ii loveste copilul. sora mea isi certa copilul si odata cand am fost si eu acolo si am vazut, eu i-am zis cumnatei mele pana acum cand fata il lovea pe baiat de ce nu s-a bagat, pe el nu il doare ca pe ea? si de cate ori ea il lovea , baiatul dadea inapoi, acum nu se mai lovesc . ca ea stie daca il loveste , va primi inapoi .
oanamaria
Scris: Monday, June 27, 2011 6:47 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Am observat la Stefan ca atunci cand cineva il loveste sau il imbranceste pe la locurile de joaca el rade si crede ca e o joaca -e asa de naiv ,nu face diferenta intre rau si bine inca si ma induioseaza.
Eu de cand era mic de tot daca ,cadea in parc si nu se lovea sau era ceva grav ma faceam ca nu-l vad sau zambeam si-l lasam pe el sa se ridice si ma comportam ca si cum nimic nu s-a intamplat si acum cat de tare cade nu plange sau se smiorcaie cum am vazut ca fac multi.
Ieri la un loc de joaca un tatic care-si dadea in leagan fetita a vazut ca Stefan se apropie prin spatele leaganului si cu toate astea i-a dat un leagan drept in frunte de l-a doborat la pamant si am ramas socata ca Stefan s-a ridicat si a venit la noi si mi-a spus ca-l doare capul.
Nu a plans sau altceva .
Taticul respectiv si cei care erau in parc au ramas socati ,unii au crezut ca nici nu l-a lovit -dar are o vanataie mare intre ochisori.Bine taticul respectiv tremura tot si mi-a spus ca l-a vazut dar a crezut ca nu ajunge leaganul la el.banghead In fine am vazut ca-i pare tare rau si normal ca nu a vrut .
Am un adevarat barbatel in casa si sunt mandra de el .
Nu suport sa vad smiorcaiti si vreau sa-l educ pe Stefan sa fie un tip puternic din toate punctele de vedere.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.