"Vreau aia acum..."

Options "Vreau aia acum..."
Subiectul anterior · Subiectul urmator
praslea_cel_voinic
Postat: Thursday, October 28, 2010 1:04 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2346
Locatia: Far, far away...
Deci: nu stiu daca mai este topicul sau subiectul asta, dar cert e ca Alex a intrat intr-o noua etapa...respectiv:
- nu vreau sa manancsupa/ ardei etc, uite ca inchid gura etc....ras
- vreau aia acum ( in general la reclame maseluta la tv)...
Stiti vreo metoda sa il dezbar de naravurile astea?computerlove pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, October 28, 2010 4:24 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Ah, reclamele... La noi functioneaza doua variante:
1. Nu am bani pentru asta. Daca tu ai vreo solutie, daca ai bani, te rog sa ma anunti si poate gasim asa ceva in magazine si luam. Daca nu, te rog sa incetezi, ca maine poate merg eu cu tati la gradinita si tu la serviciu, ca sa strangi banuti. Dar de banutii aia intai platesti facturile, apoi mancarea, apoi benzina, si, daca mai ramane ceva, luam jucarele. Ce alegi???sic
2. Am luat teapa de cateva ori cu lucrurile cumparate dupa reclama si s-a convins ca nu tot ce zboara se mananca. Acum stim ce sunt alea "chinezisme".

Cat despre mancare... foarte bine, Inchide gura si nu papa. Vei avea si tu nevoie de mine si reactia mea va fi la fel. Vom merge la magazin si vei vrea fie ceva dulce, fie o jucaria. La fel voi face si eu: uite nu vreau sa iau si plec! Uite-ma cum plec! sau, si mai drastic: nu manca, pentru ca nu manaci pentru mine, Organismul tau va fi slabit si tu vei ajunge sa faci perfuzii la spital. (a vazut el branula la mana mea, cand eram insarcinata si i-am spus ca sunt alimentata pe acolo, ca nu pap!). Chiar te rog sa nu mananci! Sa vezi tu cum o sa fie liniste in casa vreo 3 zile cat stai tu la spital... Hai, nu papa!
Stii cum zboara mana cu lingura la gura? Bine, ca in prealabil stie ca legumele ne dau vitamine, carnita face muschi si ajuta si sangele, etc. Dar cand cedez de tot, dupa o ora de dat cu lingura prin mancare si cascat, o dau pe masuri drastice.
ingerash
Postat: Thursday, October 28, 2010 4:42 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Cute,mi-ai reamintit cum era Madalina cu carnita,ciorbica,greu am convins-o sa pape...ea ar fi mancat numai fructe,legume,cartofi prajiti si dulciuri.Ma mir ca nu am par alb in cap.

Praslea,sunt in aceeasi situatie cu Madalina,daca vrea ceva plange,istericale...uite asa m-am enervat si am renuntat la televizor(dar parca-i duc dorul!)erau prea multe reclame.Acum din pacate nu pot desfiinta vitrinele magazinelor,peste tot tentatiisic
praslea_cel_voinic
Postat: Thursday, October 28, 2010 5:07 PM

Cute firstprize computerlove da, bune solutii! am incercat si eu cateva dintre ele, dar uneori ma mai scapa rabdarile si ma enervez de numa-numa banghead banghead banghead cu reclamele e mai greu de explicat, mai ales ca ta-su nu prea sta prea mult sa se gandeasca si cum il vede cum se miauna ii spune" da, tata" , chit ca eu dau ochii peste cap prin spate si mor cu zile...disputa1 Multumesc tare mult. Cred , concluzia e ca sa cadem amandoi de acord cu ce spunem si sa fie toul constant...De exemplu, am fost marti la supermarket numai eu cu copiii si a inceput sa imi faca istericale Alex ca vrea aia acum (niste bomboane)...i-am intors spatele si i-am spus: nu, nu avem bani, am venit sa luam altceva....a tipat domnul Alex vreo 2 minute si trantea din picioare pe langa mine, dar m-am facut ca nu vad...si s-a potolit instant...Si-a reamintit ca, cu mine nu ii merg istericalele...Oricum, e greu de suportat psihic aceeasi chestie in fiecare zi...cumincep reclamele cum il aud...banghead banghead banghead
Ingerash computerlove iloveyou as vra si eusa renunt la tv, dar numai asamai am si eu cateva minutele de liniste...ras
ingerash
Postat: Thursday, October 28, 2010 5:35 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Prasleailoveyou pupici ,totusi as vrea sa mai vad emisiuni despre amenajari interioare,gastronomice,gradinarit,dar...nu mai aud in casa "si eu vreau..."macar in casa sa fie linisteuff
kali
Postat: Thursday, October 28, 2010 6:15 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14234
Alexia:
1. Ok, dar asta inseamna ca strangem si nu primesti nimic pana la urmatoarea masa- dulciuri in niciun caz (iar daca e rautacioasa si se incapataneaza aiurea, facem si noi in ciuda mancand ce stiu sigur ca-i place, in fata ei. Sac! Dar ia aminte data viitoare sau cel putin in viitorul apropiat).
Nu odata mi s-a intamplat sa tipe prin Carrefour ca sunt mama denaturata pentru ca nu-i dau mancare cand ii e foameras- dramatizeaza, bineinteles.
In felul asta, insa, am asigurata macar o cina ca lumea. Si nu mai mai stresez cu rugaminti, insistente si alte cele care devenisera o corvoada.
La ea totul e din ambitie si din dorinta de a se impune. Atata vreme cat stabilesc regula si o respect, nu mai apare frustrarea ca nu obtin rezultatele dorite in urma eforturilor facutealcool

Precizari: am lasat-o la un moment dat (perioada scurta) sa aleaga ce mananca. Ajunsese- noi avand mereu cate 4-5 feluri de mancare gatita in frigider- sa guste cate o lingura din fiecare (in cate o alta farfurie, bineinteles) si sa fie foooooooooooarte selectiva- de ne scotea din sarite pe toti, de la mine la bona. Nu avea o masa ca lumea niciodata.
De atunci am stabilit ca ceea ce se pune in farfurie, aia se mananca. Ca la gradi. Si inca rapid, pe ceas (adica nu chiar asa repede... 45 min. la pranz si 30 in restboxing ).

La noi nu mai merge nici cu rugatul, nici cu promisiunile si nici cu amenintatul. Le-am incercat pe toate, pe rand si am ajuns la concluzia ca cea de acum e cea mai potrivita atitudine pentru ea, la masa. Copiii sunt diferiti- metodele de constrangere, deci, diferite.

2. Ai mancat?ras Nuuuu...
Deci?
Sau: Daca esti cuminte, probabil ca-ti va aduce Mos Craciun.
Aici nu includ jucariile marunte ori revistele cu surprize. Pe astea le primesc constant, mai ales daca sunt cat de cat ascultatori si cooperanti.

Eric:

1. ...Ceasul... si... daca nu termini de mancat, s-a terminat cu colectia de pietre (de ex.- ca tot colectionam revistele cu minerale si roci). El e mai materialist si reactioneaza imediat daca pierde vreun privilegiu. La el, pedeapsa suprema e confiscarea jucariilor... la Alexia: daca ma supar si nu mai vorbesc cu ea. Oricum, insa, e mai simplu cu el.

2. Stii ca primesti cadouri doar de ziua ta si de sarbatori, deci... asta e regula si nu se discuta.
Eh, aici ar fi multe de povestit pentru ca Eric ar putea sa-si deschida el insusi un raion de jucarii la cate are si a trebuit intai educat tati sa nu mai cumpere in nestire. Lui ii vine greu sa se acomodeze cu ce i se impune... protesteaza... dar trebuie s-o facem si pe asta.
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, October 29, 2010 5:17 PM

Kali computerlove pentru metodele astea trebuie sa ai rabdare de fier...ras eu cu rabdarea in ultimul timp (a se citi de cand am venit de acasa) stau cam prost... O sa fac cosiliu de familie dupa ce adorm copiii ca o iau razna acusi...banghead banghead banghead :018: Un weekend placut! pupici
delfinasa
Postat: Friday, October 29, 2010 6:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Cateva din regulile noastre:
1. orice lucru, ca sa fie considerat pentru achizitionare, trebuie sa indeplineasca 4 cerinte mari si late: sa avem nevoie de el, sa fie bun/potrivit pentru ea, sa-l merite si sa avem banii necesari.
Ce apare la tv in reclame se discuta in felul urmator: pentru ce varsta e potrivita acea jucarie? si continui cu siragul de intrebari, la care-si da singura raspunsul de cele mai multe ori: ba ca e pentru copii mai mari/mici decat ea, ba ca de fapt lui Cameroon i-ar placea asa ceva ca e jucarie cu care baieteii se joaca mai mult si pe care de fapt ea nu si-o doreste asa mult, ba ca are deja ceva asemanator, ba ca e jucarie violenta, ba ca e scumpa, ba ca (nu) are nu stiu ce chestie s.a.
2. Se poate juca cu orice jucarie vrea in magazin cat suntem la cumparaturi, dar cand iesim le lasam acolo, ca sa aiba si alti copii cu ce se juca. Tactica asta am adoptat-o cu mare succes inca de cand avea 1-2 ani si merge foarte bine. Niciodata n-am intrat in contradictii in public ca ea vrea aia neaparat acasa, ca nu se poate fara sa i-o cumpar atunci; se joaca cu absolut tot ce doreste, dar jucariile nu ies din magazin.
Daca cumparam un cadou pentru un copil, bineinteles ca isi manifesta imediat interesul si-si formuleaza cererea: "mami, ai bani sa-mi iei si mie jucaria asta...e buna si pentru mine, da?"..."Noi am venit sa cumparam un cadou pentru X, pentru ca este ziua lui/ei speciala, da?..."Da"..."Avem bani numai pentru acest cadou. Daca doresti sa te joci cu aceasta jucarie, poti lua alta din raft sa te joci pana la casa". Daca insista, ii amintesc urmatoarea regula:
2. jucarii primeste numai de zile speciale: zilele ei -de nastere si de nume- si de Craciun si Paste, in rest extrem de rar ii iau ceva daca a fost extrem de ascultatoare, pentru ca deja are mult prea multe. "Daca vei avea un comportament frumos, vom mai discuta ce anume iti doresti in preajma Y (acelui eveniment), ca s-ar putea sa vrei intre timp altceva."
3. stie ca dulciuri primeste numai ca desert si nu neaparat in fiecare zi. Vede cand le cumpar si chiar o consult ce ar alege sa luam din ce selectez eu -2 maxim 3-. La cereale o las sa aleaga chiar ce doreste, ce a vazut la tv in reclama, pentru ca sunt imbogatite toate cu vitamine si numai daca n-am deja 3 cutii acasa ii refuz.
4. mofturile la masa le rezolv ori cu indepartarea a ceea ce nu-i convine, dar sa manance restul, ori cu "cine nu mananca mancare, nu primeste desert", ori in cazul cel mai grav cand refuza total, cu lasatul nemancata si, daca e sa se intample asta la cina, o trimit si la culcare mai devreme sa vada ce bine se va simti sa doarma singura, fara sa-si spuna nimeni poveste si sa se trezeasca a doua zi cu dureri de burta din cauza ca nu s-a hranit seara.
Ea alege intotdeauna ceea ce vrea sa faca si stie exact ce consecinte atrage alegerea ei.
shirel
Postat: Friday, October 29, 2010 6:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11747
Locatia: israel
eu cu reclamele chiar nu am nici o problema ,de obicei copii se uita la programele lor de copii unde nu sunt reclame de produse de loc.Imi vine sa rad dar de multe ori eu vad ceva cum ar fi un iaurt sau vreo jucarie si o intreb pe Eden daca vrea.hohot hohot Am noroc ca Eden nu mananca de toate nu stiu daca este bine sau rau sic ras dar ea nu este pregatita sa guste din nimic nou ,reclamele de jucarii nu prea sunt pe programele de adultii asa ca nu avem nici o problema.
De obicei ei vor doar ceea ce cunosc si in nici un caz nu imi fac scandal prin supermarket,chiar pot sa merg cu amandoi la cumparaturi fara sa am probleme inca ma ajut la cumparaturi .Oshry ce mai face scandal fiindca ma imita si pot sa ma trezesc cu produse pe care nu trebuie sa le cumpar in cos.sic
a si la noi daca mananca mancare normala stie ca urmeaza si desertul exat ce vrea ea .La noi ea mai stie si asta este superb pentru noi ca nu exista imediat dupa ce a mancat carne ciocolata sau un dulce cu lapte (kashrut) se executa automat fiindca asa este obisnuita asa ne vede si pe noi.cadouriile si jucariile pe care le are altii nu le prea intereseaza
,ei stiu ca vor primi mai tot ce isi doresc dar totul la timpul potrivit si singura conditie comportament frumos .Am copii buni de aceea ma consider o norocoasa ,eu nu vorbesc de doua ori si ei stiu asta!si daca mami si tati sunt suparati este foarte jalnic !Le doare groaznic sa nu le dai minima atentie obisnuita si daca suntem suparati nu o primesc!

Daca sunteti intr-un magazin si iti face problema luat scuturat si vorbit "daca nu te linistesti in momentul acesta ori plecam din magazin ori ramai aici in acest loc pana te linisteste ,crede-ma ca dupa cateva urlete (binenteles nu te uita in jur vei avea sigur spectatori care te vor condamna ca ce fel de mama esti sic ras nervi isi revine si vine ca un mielusel dupa tine.Ce mai poti face este o lista de cumparaturi speciala pentru el cu desene de mere ,fructe sau c-am ce ai nevoie sa cumperi fiindca ei inca nu stiu sa citeasca le ajuta mult sa te imite ca si asta condeaza ,ei vor swa faca tot ceea ce vad .succes si multa rabdare (oare unde o cumparam si pe asta sic hohot )
sousourel
Postat: Friday, November 5, 2010 3:13 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Mamicile s-au specializat in educatia stiintificathumright bravo firstprize

Nu e usor, dar cu cat regula e mai simpla (pe principiul daca,atunci)si mai constant aplicata, mai ales in termeni de consecinte, cu atat o va si respecta.

Apropo de vreau acum! Uneori, in cazul nostru continua cu: Atunci nici eu nu..... la care eu ii spun sa faca exact asa. Ba chiar insist, atunci devine foarte suspicios ca nu-i a bunaras

carla
Postat: Sunday, January 2, 2011 9:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Ma exaspereaza deja "VREAU".Cristian il repeta la fiecare 2 minute,pe deasupra si pe un ton plangaret,strident, fac alergie la cuvantul astanervi Nu mai stiu ce sa-i fac,i-am spus si nu-i dau nimic cand cere ceva pe tonul asta ,il schimba pe moment sa primeasca ce vrea,dar tot asa face si data viitoare
vasi12
Postat: Thursday, February 10, 2011 4:17 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna,as vrea sa intreb ce as pute face bebelusului meu ca sa doarma noaptea?pupici
alimami
Postat: Friday, February 11, 2011 8:26 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
vasi12 wrote:
buna,as vrea sa intreb ce as pute face bebelusului meu ca sa doarma noaptea?pupici

Nu e aici locul pt intrebarea asta,dar nici nu ne-ai zis cat timp are bebele ,daca doarme ziua sau ce face in general de nu-i obosit noaptea.
t-mihaela
Postat: Friday, February 11, 2011 8:42 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
vasi12 wrote:

Bebelusii nu dorm noaptea, au chef de taclale cu mami...surpriza!! s-au dus noptile tale pana pe la 2 ras
alexiana
Postat: Monday, June 13, 2011 9:32 AM

Nivel: Membru

Intrat: 5/3/2010
Postari: 54
Locatia: alba iulia
cum sa nu fie reclame pe canalele de copii???pe disney chanel era aia cu batoanele teddy. Cand auzeam muzica, deja imi venea sabanghead
si, am vazut pe disney reclama la tampoane always! ce minte pot avea!imi ziceam eu, dar intre timp m-am calmat ca la a mea "i-a venit chestia" la 10 ani si 7 luni
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed