Vorbirea la copii de 3 ani

Options Vorbirea la copii de 3 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Thursday, December 8, 2011 2:32 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Ericutz incepe de maine sedinte de logopedie, pentru inceput 1/2 ora de 2 ori/sapt. si apoi mai vedem... in functie de cum evolueaza si cum sta cu rabdarea.
oanamaria
Postat: Thursday, December 8, 2011 4:55 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Stefan are logoped la gradi!
alimami
Postat: Thursday, December 8, 2011 7:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
kali wrote:
Ericutz incepe de maine sedinte de logopedie, pentru inceput 1/2 ora de 2 ori/sapt. si apoi mai vedem... in functie de cum evolueaza si cum sta cu rabdarea.

Dar ce anume nu stie spune Ericutz?Si oare ce face logopedul la gradi, Oanamaria?Face sedinte gratuite cu cei care considera ca au nevoie?
oanamaria
Postat: Thursday, December 8, 2011 7:10 PM

Da !Sedinte de cate 30min cu copilasii care au nevoie si e gratuit.
Azis ca Stefan se descurca foarte bine ,dar uneori e incapatanat si nu vrea sa repede dupa ea ,dar in general coopereaza si logopeda e multumita .Eu vad zilnic progrese la el -cuvinte noi si incerca sa repete tot ce vorbim noi ,dar uneori ii ies cuvintele stalcite si mie mi-e drag de nu mai pot de el - e asa de dulce cum pronunta unele cuvinte .coeur
kali
Postat: Thursday, December 8, 2011 8:18 PM

oanamaria wrote:
Stefan are logoped la gradi!

Si Ericutz, insa cel de la gradi nu lucreaza cu copii de 3 ani, ci abia din grupa mijlocie ( 4 ani ). El a considerat ca mai trebuie asteptat... eu, nu.

Alimami, el vorbeste foarte stalcit, desi face 3 ani si altul ar trebui sa-i fie nivelul de comunicare. Eu am exemplul celorlalti 3 copii si-mi dau seama ca trebuie stimulat cumva - inafara de ce lucrez eu acasa - pentru ca fata de ceilalti din grupa se face mai greu inteles si mi-e frica sa nu fie marginalizat. Desi am fost incurajata de muuulta lume sa mai astept, ca nu e cazul sa ma grabesc, eu consider ca orice interventie e binevenita si am actionat ca atare. E greu sa gasesti un logoped care sa lucreze cu copil mai mic de 4 ani - varsta "standard", ca sa spun asa - insa daca insisti suficient, se poate.

Pe de alta parte, mi se pare dragalas un copil de 1-2 ani care stalceste, insa unul de 3-4 ani mie, personal, imi ridica probleme si consider ca trebuie lucrat suplimentar. Una e sa stalceasca anumite cuvinte, limitate ca numar si alta e sa se faca greu inteles fata de straini...
oanamaria
Postat: Friday, December 9, 2011 12:46 PM

Sorin este foarte stresat ca Stefan nu vorbeste cursiv si pe intelesul tuturor,dar eu nu vad nicio problema grava incat sa -mi stea pe creier .El a fost mereu mai incet in fiecare etapa -a mers la 1an si 1luna ,a tinut pamersul pana la 3 ani si 2luni etc asa ca are ritmul lui propriu de dezvoltare si am mai vorbit cu mamici care mi-au spus ca baieteii lor au vorbit bine dupa 4ani.
kali
Postat: Friday, December 9, 2011 2:30 PM

Oana, poate la mine e si faptul ca Alexia a fost extrem de precoce si, desi se spune ca nu trebuie sa faci comparatie intre copii nu pot sa-mi scot din cap felul in care vorbea ea la 1 an jumatate - 2 ( nu 3! ).
Ma rog... eu am spus asa: mai bine ma stresez degeaba si-i fac un "push" care oricum ii prinde bine, decat sa-mi trag palme mai tarziu ca nu am actionat la timp.
Eu am citit foarte mult despre asta, asa ca-mi luase si imaginatia razna si, intr-adevar, intarzierea de limbaj poate avea si cauze neurologice, pe care eu am incercat sa le exclud. Mai poate fi si ritmul propriu de dezvoltare al copilului, ceea ce se rezolva in timp, insa eu m-am convins de asta doar dupa vizita la 2 neuropsihiatri diferiti, 1 psiholog si 1 logoped. Abia acum pot spune ca mi-am scos asta din cap - lucrul de care ma temeam cel mai tare, desi nana lui e psiholog si l-a tot observat si m-a linistit mereu spunandu-mi sa nu-mi fac probleme.
In fine, toata lumea mi-a spus ca am facut bine ca l-am adus la consult daca tot imi statea pe creier, pentru ca daca era ceva, nu se rezolva de la sine si cu cat interveneam mai repede era in beneficiul lui.
In fine... se pare ca nu e cazul si eu chiar stau linitita ca am facut tot posibilul sa fie bine. Nu aveam in vedere ceva dramatic sau de nerezolvat, insa daca era cazul, mai bine sunt mama nebuna decat neglijenta.

oanamaria
Postat: Friday, December 9, 2011 2:54 PM

Si eu cunosc copilasi care la 2 ani vorbesc aproape perfect,stiu poezioare ,cantecele ,povesti etc .si la inceput am tot facut comparatii pana mi-am dat seama ca nu fac bine .
Stefan are o memorie vizuala foarte buna ,cand mergem pe strada si ne intalnim cu cate un parinte de la gradi mi-l arta si-mi spune mamica sau taticul cui este ,se joaca pe I-phonul lui Sorin niste jocuri de o dificultate marita de ramanem socati ce asocieri face -deci nu e o problema de inteligenta ,ci pur si simplu i se innoada limbuta sic cand vorbeste si ies niste pocitele de cuvinte .
isabelle
Postat: Friday, December 9, 2011 3:28 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/15/2011
Postari: 28
Locatia: romania
buna ziua, fetelor...ma bucur sa aud ca nu aveti nici o problema , sau ca problemele voastre sunt in curs de rezolvare, uf dar eu nu mai stiu ce sa fac... parca timpul care trece este in defavoarea mea....banghead piscotica mea de fetita va implini curand 1 an si 7 luni si inca nu scoate nici un cuvant in afara de "dai/dai" atunci cand cere ceva...
pe zi ce trece intelege tot mai mult, si chiar daca ii cer ceva si/i vorbesc in soapta, sau knd e cu spatele la mine, imi aduce ce/i cer, stie sa se faca inteleasa, dar nu vorbeste uuuffffff.
isabelle
Postat: Sunday, May 6, 2012 3:54 PM

majoreta buna fetelor, piscotica mea de fetita de vreo 2 saptamani chiar de sf Gheorghe, a inceput sa ma srtige MAMA si de atunci ma striga continuu.... Nu .i mai tace gurita , cum nu ma vede cum ma striga.. Si noapte prin somn ma striga topai
Sa dea Dumnezeu sa inceapa si alte cuvintele... Si sa isi dea drumul la vorba ca nu mai pot.....
aurishta
Postat: Monday, May 7, 2012 7:38 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
isabelle wrote:

Sa dea Dumnezeu sa inceapa si alte cuvintele... Si sa isi dea drumul la vorba ca nu mai pot.....

Bravo! Acum sa te tii, mamico!newclap
isabelle
Postat: Wednesday, May 9, 2012 12:36 PM

Multumesc mult aurishta!!!hearts
isabelle
Postat: Wednesday, May 23, 2012 4:44 PM

majoreta Piscotica mea de fetita spune DA!!!!!!
Si spune cu sens, knd imi arata ca vrea ceva eu o intreb " VREI X"?? Daca vrea imi spune scurt si clar DA!!!, knd nu vrea, da din cap ca nu si maraie. uff
Recunoaste culoarea rosie, si nu am insistat pe ea dar am constatat ca o stie topai
Sa dea Dumnezeu sa recuperam totul intr.un ritm alert, ca este foatre activa si ambitioasa.. Si se enerveaza daca nu.i reuseste un lucru din prima.....plans

yes va doresc numai bine!!!!!
isabelle
Postat: Friday, January 10, 2014 10:03 PM

Fetelor nu am mai scris aici de un an si ceva......vai ce a trecut timpul.... Daca atunci imi faceam griji pentru piscotica mea ca nu vorbea, vreau sa va spun ca, acum are 3 anisor si 8 luni si vorbeste continuu ..... A inceput dupa 3 anisori folosind cuvinte, apoi incet incet le- a legat in propozitii folosind corect pronumele personale. Clap Acum isi imbogateste vocabularul din zi in ziHilar , vorbeste in fraze, foloseste formule de politete.....
Ii multumesc lui Bunul Dumnezeu, si voua fetelor care m- ati incurajat!
Sa auzim numai de bine!
bereea
Postat: Saturday, January 11, 2014 6:34 AM

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22720
Isabelle, ai vazut ca te stresai degeaba? Pupici la pitica vorbareata!Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed