Vorbim, scriem corect romaneste!

Options Vorbim, scriem corect romaneste!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Monday, February 13, 2006 5:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Scrierea cu â
Literele î si â corespund aceluiasi sunet, întrebuintându-se dupa urmatoarele reguli:
a) î se scrie întotdeauna la începutul si la sfârsitul nemijlocit al cuvântului: îl, îmbarbatez, împarat, înger, îsi, îti, coborî, târî...
b) tot î scriem si în interiorul cuvintelor, când, prin compunere, î de la începutul cuvintelor ajunge medial: neîmpacat, neîndurat, neînsemnat...Vom scrie: într-însul, dar dânsul!
Nota: Spre deosebire de ortografia din 1904, adoptata si de Dictionarul Academiei, nu vom scrie î, ci â în derivatele verbelor cu infinitivul în –rî, deci: amarât, chiorâs, coborâre, posomorând, urcând...
c) în toate celelalte cazuri se scrie, în corpul cuvintelor, â: bând, când, facând etc.
Mirandolina
Postat: Tuesday, February 14, 2006 8:54 PM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
Cum este corect: nici o/ nici un sau nicio/niciun. Pentru ca de vreo saptamana vad in traducerile de la filme scris "nicio" si mi se pare ca nu arata prea bine. Nu cumva este gresit scris?
Kiki
Postat: Wednesday, February 15, 2006 9:24 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu vreau sa stiu cum e corect:

Sa fi sanatos! sau sa fii sanatos!
Fii cuminte! sau cu Fi cuminte!

Eu am zis ca e corect Sa fii sanatos! si Fii cuminte! Altcineva pe aici langamine zice ca nu! Cum sta treaba? Ce varianta e corecta?
Anaida
Postat: Wednesday, February 15, 2006 9:35 AM

Mai nou, formele corecte sunt niciun, nicio, conform ultimei editii a DOOM (Dictionarul Ortografic, Ortoepic si Morfologic al Limbii Romane), cea din 2005. Explicatia care s-a dat acestei modificari se afla in forma asemanatoare a cuvintelor vreun, vreo; de asemenea, in limba franceza se scrie aucun,aucune, in italiana nesun,nesuna.
Sunt mult mai multe schimbari in noul DOOM, de exemplu, forma acceptata ca fiind corecta acum este sanda, nu sandala, capsun a devenit capsuni, cires a devenit ciresi.
Personal, mi se pare o bazaconie...ne trezim la cativa ani ca nu ne mai place limba noastra si mai bagam câte o tâmpenie din asta...deja oamenii de cultura (o parte din ei) sunt revoltati de aceste modificari. Dar nu avem ce face, asa cum ne-am obisnuit cu â, ne vom obisnui si cu celelalte norme lingvistice impuse de mai marii din Academia Româna.
Anaida
Postat: Wednesday, February 15, 2006 9:50 AM

Corect este fii cuminte, sa fii cuminte...dar nu fi rau! Deci la forma negativa se scrie cu un "i"!
Kiki
Postat: Wednesday, February 15, 2006 9:54 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Aha, deci forma negativa e cu un singur "i". M-ai lamurit! Mercic frumos!
Anaida
Postat: Wednesday, February 15, 2006 10:03 AM

Asta in cazut in care nu am mai schimbat astia...ca nu m-ar mira sa mai vad niste aberatii...poate reusesc sa-mi iau si eu DOOM-ul (e 600.000lei) si mai vad pe acolo ce schimbari au mai aparut!
kry
Postat: Wednesday, February 15, 2006 10:29 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 504
Cristina wrote:
Aha, deci forma negativa e cu un singur "i". M-ai lamurit! Mercic frumos!

depinde , de exemplu "sa nu fii rau" este forma negativa si este cu 2 de i. Este o regula, Diana? depide de timpul verbului sau de ceva? ca mie imi 'suna' cum sa scriu si in cea mai mare masura nu gresesc dar nu pentru ca m-as lua dupa o regula. Pur si simplu 'simt'.
kry
Postat: Wednesday, February 15, 2006 10:38 AM

as mai vrea sa spun ceva...sper sa nu supar pe nimeni... se scrie '20 membri ' ( cu un i)
Cu 2 de i se foloseste ca articol nehotarat...'membrii sunt urmatorii'
Mirandolina
Postat: Wednesday, February 15, 2006 11:28 AM

Da-mi voie sa-ti spun , Diana ca "nicio" arata de parca nu e terminat pe cand "vreo" mi se pare ok. In cazul lui "nicio" parca sunt doua cuvinte lipite si mi se parea de bun gust sa fie scrise separat "nici o". Si forma din urma am de gand sa o folosesc.
AdrianaC
Postat: Wednesday, February 15, 2006 11:33 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
kry wrote:
as mai vrea sa spun ceva...sper sa nu supar pe nimeni... se scrie '20 membri ' ( cu un i)
Cu 2 de i se foloseste ca articol nehotarat...'membrii sunt urmatorii'

Nu superi pe nimeni. Bine ca mi-ai zis, si daca mai vedeti scapari spuneti-mi, ca la cat de repede i-am dat drumul, ne-or mai fi scapat diverse. Multumesc, o sa corectam azi (sper).
Anaida
Postat: Wednesday, February 15, 2006 1:12 PM

Poinssettia wrote:
Da-mi voie sa-ti spun , Diana ca "nicio" arata de parca nu e terminat pe cand "vreo" mi se pare ok. In cazul lui "nicio" parca sunt doua cuvinte lipite si mi se parea de bun gust sa fie scrise separat "nici o". Si forma din urma am de gand sa o folosesc.

Poinssettia, eu n-am zis ca sunt de acord cu regula, asa cum nu sunt de acord cu multe modificari din limba romana, dar asta este, o adoptam sau nu, ramane la latitudinea fiecaruia. Totusi, eu sunt obligata sa accept normele impuse pt ca trebuie sa le transmit mai departe asa cum exista ele in manuale.
AdrianaC
Postat: Wednesday, February 15, 2006 2:18 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Personal ma bucur foarte mult ca avem o profesoara de limba romana printre noi, ca asa imi mai aduc si eu aminte ce am uitat si imi mai corectez eventualele cunostinte gresite.

Dar "nici" separat se mai foloseste la ceva ? Sau acum avem direct "nicio" si "niciun" si nu ne mai trebuie "nici"?
kry
Postat: Wednesday, February 15, 2006 2:21 PM

poate la " nici macar" cyclops
Mirandolina
Postat: Wednesday, February 15, 2006 3:48 PM

Nici nu ma gândesc.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed