Vopsirea mobilei vechi

Options Vopsirea mobilei vechi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Thursday, October 11, 2007 4:55 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Necesar:
- smirghel pentru lemn – granulatie 150;
- alcool;
- carpa aspra sau perie pentru indepartarea prafului;
- grund de imbibare pentru lemn;
- kit pentru lemn;
- pensule pentru vopsit;
- vopsea (lac) pentru lemn.

Cum se face:
1. Primul lucru ce trebuie facut este sa protejam podeaua de picaturile de vopsea. Pentru aceasta se poate folosi o bucata mare de material, folie de plastic sau chiar ziare.

2. Stergeti bine mobile cu alcool pentru a indeparta urmele de grasime.

3. Folositi smirghel pentru lemn, granulatie 150 pentru indepartarea lacului sau a vopselei vechi. Acest lucru pregateste lemnul pentru o aderare buna a vopselei. O alta varianta ar fi folosirea unui dizovant pentru vopsea. Se urmeaza instructiunile de folosire a produsului. Apoi, cu smirghel se slefuieste bine lemnul pentru indepartarea oricarei urme de vopsea veche.

4. Curatati lemnul cu o carpa uscata sau o perie pentru indepartarea rumegusului si a prafului rezultat in urma slefuirii.

5. Daca este nevoie se foloseste kit pentru lemn pentru rapararea micilor imperfectiuni. Dupa uscarea completa a kitului, se slefuieste cu smirghel, apoi se curata resturile cu o carpa uscata.

6. Inaintea vopsirii se aplica pe suprafata astfel slefuita si curatata grund de imbibare pentru lemn. Se asteapta sa se usuce complet.

7. Dupa uscarea grundului se slefuieste suprafata cu smirghel pentru lemn, apoi se indeparteaza resturile cu o carpa.

8. Aplicati 2 - 3 straturi de vopsea (lac) pentru lemn. Dupa aplicarea unui strat de vopsea se asteapta sa se usuce complet, apoi se slefuieste foarte usor, se curata praful si abia apoi se poate aplica un nou strat de vopsea.

Acum ca stii cum se revopseste mobilierul, poti face o multime de lucruri cu vechiul mobilier. Poti desena modele, folosind o matrita sau diferite accesorii pentru a crea efecte deosebite, sau o poti chiar decupa pentru a-i da o noua forma.

Revopsirea mobilierului vechi este o modalitate usoara de a readuce la viata aproape orice piesa veche de mobilier din casa ta.

Sursa
Cristy
Postat: Thursday, October 11, 2007 11:30 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Am gasit ceva poze care explica cum se procedeaza:

si rezultatul final:

Si alta idee:

un dulapior vechi

Se shlefuieste putin la colturi pentru a da impresia unui obiect mai vechi

Se monteaza plasa noua si se da cu vax:

Rezultatul final:

Cristy
Postat: Thursday, October 11, 2007 11:36 PM

Alte idei pentru vopsirea/refolosirea/reinnoirea mobilei mai vechi:

Vopsirea unei fete de masa "permanenta"

masute pentru hol vopsita cu shabloane:

Altele:

flowers flowers flowers
delfinasa
Postat: Thursday, October 11, 2007 11:43 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
cool cool cool Daca ai timp si idei, imaginatie, salvezi mobila veche, nu o arunci ca majoritatea americanilor ras.
Cristy
Postat: Thursday, October 11, 2007 11:48 PM

delfinasa wrote:
cool cool cool Daca ai timp si idei, imaginatie, salvezi mobila veche, nu o arunci ca majoritatea americanilor ras.

Eu sunt pro, mai ales ca o astfel de operatiune este "green" ( adica salveaza mediul inconjurator, nu intotdeuna si banii, materialele pot fii uneori mai scumpe) dar poate fii folosita si pentru a "personaliza" obiectele/mobila din lemn

am mai gasit 2 ras

Sper sa nu va pictisit prea multpupici
Kiki
Postat: Friday, October 12, 2007 9:13 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Mie imi plac ideile. Daca mai ai, cu draga inima le astept!pupici
shirel
Postat: Monday, July 14, 2008 2:22 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Am doua scaune(zestrea lui Yohanan de la bunicihohot hohot )adevarul ca sint frumoase ,parca nu le-as arunca am nevoie de idei pentru ale vopsi.Le fotografiez si revin mai tarziu!coeur coeur
shirel
Postat: Monday, July 14, 2008 3:05 PM

As dori ceva in stil vechi si ce culoare imi recomandati?
ingerash
Postat: Monday, August 11, 2014 8:27 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Crem sau roz palid Shirel.

Are mandra un dulap pentru PC,este in stare buna dar strica aspectul camerei ei,e maron,inalt,as vrea sa il vopsesc o culoare placuta fistic sau crem.
shirel
Postat: Monday, August 11, 2014 10:40 PM

ingerash wrote:

Are mandra un dulap pentru PC,este in stare buna dar strica aspectul camerei ei,e maron,inalt,as vrea sa il vopsesc o culoare placuta fistic sau crem.

Vai,Ingeras cata mobila am vopsit de atunci.Scaunele le-au facut turqoaz superbe si roase shabby chic ,de atunci am mai vopsit 4 scaune albe culoarea smantanei un leagan l-am facut gri ,un fotoliu minunat pe care l-am vopsit mai intai negru pe deasupra am mai facut un strat alb si pe urma am inceput sa-l rad pe le colturi si fiindca era din lemn natural a iesit alb cu putin negru prin crapaturile lemnului ...o frumusetze pe care am dus-o la tapitzat si nu exista persoana sa nu vrea sa o cumpere .Trebuie sa pozez ca sa vedeti.Astazi eu chiar nu arunc nimic salvez tot ce se merita daca nu este din lemn natural nu prea ma complic doar sa fie in stare foarte buna.Mai nou mi-am vopsit si scaunele de la masa cea mare le-am facut albe shabby chic (3 din ele )pe celelalte 3 le-am lasat venga mi-am schimbat tot aspectul camerei.Sunt innebunita dupa tot ce tine de mobile ,lemn ,vopsit cred ca asta va fi si viitoarea mea meserie.sic alcool numai ca mai am nevoie de o casa unde sa le expun pe toate.
shirel
Postat: Monday, August 11, 2014 10:53 PM

ingerash wrote:

Spunemi ce culori mai aveti in camera ,fistic este o culoare foarte superba dar trebuie bine ras maroul ca sa iasa exact un fistic pal si placut.Incearca sa ne faci o poza sa vedem despre ce este vorba.Spor la treaba si-ti promit ca daca te apuci de vopsit si-ti place ai incurcat-o exact exact ca la crosetat.sic ras
ingerash
Postat: Monday, August 11, 2014 11:37 PM

Nu are multe chesti in camera,pat cu rama silver,mocheta gri,un dulapior alb cu sertare roz,dar ea vrea mult roz si nuante de verde in camera,i-am facut o patura(acum o finisez) asa cum a dorit.Vrea dulapul sa se potriveasca cu patura.

Marusca
Postat: Friday, September 12, 2014 7:10 AM

Nivel: Membru

Intrat: 9/12/2014
Postari: 2
As dori si eu un sfat, va rog. Am 2 paturi de o persoana, in stare f buna, aproape noi. Sunt din lemn masiv, culoare maro deschis, gen clasic, cu tablie si picioare u?or sculptate. Doresc sa le vopsesc in alb sau crem si eventual sa pun pe cineva sa deseneze niste motive florale pe tablie. Sa le folosesc in camerele fetelor. Dar nu cred ca se poate curata vopseaua veche de pe ele....de fapt nu cred ca sunt vopsite ci doar lacuite. Cum procedez? Multumesc
shirel wrote:

Spunemi ce culori mai aveti in camera ,fistic este o culoare foarte superba dar trebuie bine ras maroul ca sa iasa exact un fistic pal si placut.Incearca sa ne faci o poza sa vedem despre ce este vorba.Spor la treaba si-ti promit ca daca te apuci de vopsit si-ti place ai incurcat-o exact exact ca la crosetat.sic ras
ingerash
Postat: Friday, September 12, 2014 3:05 PM

Poti decupa motive florale de la servetele de masa,lipesti apoi dai cu lac transparent....e la moda stilul.
mikaela
Postat: Friday, September 12, 2014 3:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Marusca wrote:
As dori si eu un sfat, va rog. Am 2 paturi de o persoana, in stare f buna, aproape noi. Sunt din lemn masiv, culoare maro deschis, gen clasic, cu tablie si picioare u?or sculptate. Doresc sa le vopsesc in alb sau crem si eventual sa pun pe cineva sa deseneze niste motive florale pe tablie. Sa le folosesc in camerele fetelor. Dar nu cred ca se poate curata vopseaua veche de pe ele....de fapt nu cred ca sunt vopsite ci doar lacuite. Cum procedez? Multumesc

Din cate stiu trebuie smirgheluit cu smirghel mai poros pt incept, apoi finisat cu unul mai fin. Eu tocmai am reconditionat o masa mai veche dar nu am smirgheluit nimic, ca lacul vechi era aproape inexistent iar culaorea e special pt mobila sa acopere si sa patrunda prin cea veche, insa lacul dat de mine la sfarsit a necesitat 3 randuri pt un finish lucios perfect.

De ce nu faci proba intr-un colt undeva sa vezi daca tine vopseaua pe lac direct? Ca daca lacul nu se ciupeste/juleste poaete nu necesita curatat. Acolo e toata treaba, in curatatul de straturi vechi ca vopsitul e floare la ureche.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed