viteza de tastare

Options viteza de tastare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Thursday, December 10, 2015 9:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Cine e in generatia mea si a pus mana pe primul calculator la aproape 30 de ani probabil se confrunta cu aceeasi problema :viteza de tastare, asta in masura in care iti afecteaza munca si cariera nu chat-uitul pe messenger.Eu am o viteza rezonabila cu care se poate trai... dar cu conditia sa ma uit la tastaturaBig LaughLa munca mai mult de 50% din ce facem e data entry si e tare frustrant sa fiu aia de moda veche care se uita in jos cand tasteaza uff plus ca nu e productiv.
Dar poate v-ati dat seama ca nu ma dau eu batuta asa usor, am inceput lectii asa de una singura ,tastez pe baza de "muscle memory" doar pe pipaitelea ca orbii si am ajuns la fantasticul record de 15 cuvinte pe minut hohot .Insa asta incepand de la 3 cuv pe minut ca timpul era pierdeut cu delete-uri.Ma doare degetul mic si aproape mi-a paralizat aratatorul dar nu ma las pana nu intru si eu in rand cu lumea .Va tin la curent cu progresele mele...asta daca nu imi anchilozeaza degetele in curand .
Sunt multe situri care ajuta la viteza de tastare ,daca mai gasiti mai puneti si voi aici.Eu acum merg pe asta http://www.speedtypingonline.com/typing-test .
Sunt si eu tare curioasa cam cat timp imi trebuie sa devin pro la tastatura ,deja vad ca creierul isi face treaba,de multe ori ma minunez si eu cand pocnesc tasta corecta ,doar imi trebuie practica .
So, ce viteza aveti voi , masurata in cuv pe minut fara sa uitati la tastatura bineinteles.Vreau sa imi confirm ca sunt sanse si pentru mine alcool
kali
Postat: Thursday, December 10, 2015 9:55 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14336
Am incercat si eu in engleza insa nu e ok... nu am deprinderea... ca, nah... nu tastez decat in romana. Intai trebuie sa procesez cuvantul, apoi sa constientizez cum se scrie si abia apoi trec la tastat. Prin urmare am cautat un site si am incercat in romana: 40 de cuvinte/minut la prima strigare. E mai ok, zic eu, ca vad si in avans... am privirea formata. In realitate tastez si mai repede atunci cand am ideea in cap si nu mai trebuie sa fiu atenta la monitor... sanse sunt, deci... succes!!
Ah, da... nu ma uit la taste... degetele merg singure... bafta!
t-mihaela
Postat: Thursday, December 10, 2015 10:35 PM

Da, tre sa tastezi in limba folosita zi de zi .Vaai, 40 cuv pe minut e SF pentru mineLol eu imi pun targetul la 30 sa fiu cat de cat rezonabila cu mine insami.Plus ca nu "vad" cuv urmator ma concentrez pe litera sa o pocnesc unde trebe hohot Da' las ca cresc eu mare intr-o zi angel
Update, azi de fapt sunt la 16 cuv pe min ,daca cresc un cuv pe zi e bine ,intr-o luna imi vad sacii in caruta .
kali
Postat: Friday, December 11, 2015 8:38 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14336
Hai ca poti!! Mai ales ca ai motivatia...
bereea
Postat: Friday, December 11, 2015 9:14 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22713
Hai ca am facut si eu testul, in romana bineinteles, desi eu scriu in italiana la munca si lucrez mai mult cu cifre decat cu litere.Performanta mea este de 16 cuvinte intr-un minut.Nu sunt tare brava , dar, tinad cont ca am inceput sa lucrez la computer la varsta de 39 de ani, e ok pentru mine.Cand scriu cifre n-am nevoie sa privesc tastatura, in schimb cand scriu cuvinte privesc si tastatura si ecranul computerului.Utilizez doar 4 degeteLol
t-mihaela
Postat: Friday, December 11, 2015 3:19 PM

Daca ma uit la tastatura am viteza,asa tastez pe forum sau mess dar problema e la munca.De asta tre sa invat metoda cu toate degetele si ochii doar pe ecran.Nu e usor ,sunt inconjurata de colegi care tasteaza din clasa a treiaplans Aseara am batut recordul de 18 cuv pe min .Ma tin batz.chitara
t-mihaela
Postat: Saturday, December 12, 2015 6:50 AM

Inca o zi inca doua cuvinte pe min castigate .Am ajuns la 20 cuv pe min ,degetele nu ma mai dor, dar marea problema acum e ca daca ma uit in jos la tastatura gata , se rupe filmul,ma incurc hohotsi inca o problema e ca nu pot tasta in romaneste .Cand o dau pe Ro tre sa folosesc metoda veche cu ochii pe tastatura si doar trei degete.Interesant. NuStiu
Daca vreodata va ganditi ca nu puteti obtine un job mai bun din cauza indemanarii la tastatura ei, vin cu vesti bune si probate, asta se invata si la 100 de ani daca nu te-a papat artrita sau Alzheimeru' si nu dureaza o vesnicie, sa vedem la mine cat dureaza dar am sperante ca intr-o luna ajung la 30 cuv pe min.firstprize
mirela74chris
Postat: Saturday, December 12, 2015 11:13 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Mihaela omul cat traieste invata!Tu esti o super women.Ai motivatia si rezultatele sunt pe masura.Sunt sigura ,ca doar cine nu vrea,nu poate.Cheek Kiss
t-mihaela
Postat: Saturday, December 12, 2015 6:46 PM

Eu anul asta am skimbat prefixul,am fost depresiva vreo doua luni .Nu inaintarea in varsta ma deprima ci incapacitatea sa tin pasul cu noul din jurul meu.Urasc sa stau tintuita pe scaun sa tastez cuvinte.Dar in ziua de azi cam orice job vine la paket cu typing skills asa cum unele joburi vin cu driving skills.Sunt adaosuri care pot face diferenta la angajare,la promovare sau la restrangeri de activitate.Tre sa fii in top cu tot setul de skills .
La noi sunt doua grile de salarizare,e un paradox .Cei care tasteaza repede au 1$ /h mai mult .Nu conteaza cunostintele nu conteaza ca habar n-ai ce medicament e pentru ce boala etc.Important e ca tastezi repede si clientul sta minim timp la coada.
Cei care nu pot tasta suficient de repede dar sunt bocna de carte ,pot raspunde la orice intrebare si rezolva cam toate problemele clientului ei,astia sunt platiti 1$/h mai putinhohot .Printre ei sunt euplans So,cam asta e motivarea.
Iar cei care tasteaza repede si in plus sunt bocna de cunostinte...pleaca,isi cauta plata pe masura.
marivic
Postat: Saturday, December 12, 2015 11:41 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Nu stiu cat de relevant este,dar am obtinut 32 cuvinte /minut.uff
Deci, nu tastez foarte repede.... NuStiu
t-mihaela
Postat: Sunday, December 13, 2015 12:34 AM

Mari,tre sa nu te uiti la tastatura.Asa se cere la job.Peste 30 de cuv e viteza perfecta.
marivic
Postat: Sunday, December 13, 2015 3:25 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Am inteles....uff
sousourel
Postat: Monday, December 14, 2015 9:08 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
12 cuvinte/ minutras Insa am gasit un program care te invata tastatura in 20 de lectii. Daca reusesc sa ma tin de program....voi putea spune sigur daca am talent sau nu si daca s-a imbunatatit performanta mea la tastat.majoreta
t-mihaela
Postat: Saturday, December 19, 2015 4:33 AM

De cateva zile m-am blocat la 22 cuv /min . Sapt viitoare am cateva interviuri pt alt job si stiu ca au prostul obicei sa se holbeze printre altele si la cat de repede iti zboara degetele pe tastatura rambo

Acum am trecut la citit - tastat , merge mai greu ca nu stiu unde sa ma uit mai intai pe foaie sau pe ecran fool .
shirel
Postat: Saturday, December 19, 2015 9:32 AM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11790
Locatia: israel
Succes Mihaela!!Eu in romaneste tastez foarte incet fiindca ma concentrez sa scriu corect (niciodata nu reusesc dahohot )si tot ma uit pe tastatura...in schimb in ebraica cand scriu tastez invers sunt destul de buna cu toate ca eu nu am lucrat prea mult cu tastatura.
Cred ca am si eu motiv sotul tasteaza cu o viteza maxima care ma sperie alcool ras dar asta fiidca el a uitat sa mai scrie normal si cand scrie nimeni nu-i intelege scrisul !alcool ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed