Violenta in scoala

Options Violenta in scoala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, October 7, 2011 11:33 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
In ultima vreme auzim la stiri de tot mai multe cazuri de violenta in scoala, fie in relatia elev-elev, fie in relatia elev-profesor.

Ce putem face pentru a stopa acest "fenomen" ?
In scoala unde invata copiii vostri ati auzit de astfel de cazuri?

Ce masuri iau profesorii / parintii / autoritatile?
ingerash
Postat: Friday, October 7, 2011 12:24 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
Nu am auzit cazuri de violenta in scoala unde invata copii,dar au in regulament ....
-daca doi elevi se bat sunt dusi la director,de acolo primesc consiliere....si se iau masuri de izolare a elevilor in cauza daca continua acelasi comportament.
-profesorul/directorul instiinteaza parintele despre astfel de fapta.
-parintii elevilor in cauza nu au dreptul sa intervina,asta pentru a evita violenta dintr-e parinti si asupra elevilor.
Iar violenta profesor-elev sau elev-profesor nu exista.

Un coleg de clasa il tot necajea pe Ionut(asta acum vreo 3 ani),ba il impingea,ba il tragea de bluza...fara motiv anume,numai asa de dragul de-a se distra respectivul...eu am intervenit spunandu-i mamei acestuia,mama tot ea sa rastit la mine ca asa sunt copii si fiind de acord cu "febletea ei"(romanca era si nu m-am asteptat la asa ceva,am zis ca asa din patriotism sa rezolvam cu calm situatia dar nu am avut cu cine)...comportamentul acestuia a continuat astfel incat acel elev a fost mutat in alta clasa,sa facut liniste,dar eu pentru ca am intervenit am mereu doi ochi rautaciosi care ma urmarescsic Apoi am aflat de regulamentul scolar...
aurishta
Postat: Friday, October 7, 2011 12:42 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5524
Chiar ieri a fost un incident la scoala unde invata copiii mei. Prietenul lui Gabriel a fost atacat cu cornuri banghead de eun elev mai mare. EL a ripostat verbala, probabil a injurat, iar acela l-a trantit de pamant si el s-a lovit la cap de asfalt. Lovitura a fost destul de puternica fiindca el spune ca a stat ametit pe jos cateva minute. Nu la- ajutat nimeni sa se ridice, desi treceau si alti elevi pe langa el. Cand si-a mai revenit , a venit la noi speriat si plangand(casa noastra este mai aproape de scoala) Am sunat-o pe mama lui si i-am povestit totul si ea a zis ca va merge astazi la scoala sa vorbeasca cu directorul Nu stiu daca acele camere de la mult-trambitata supraveghere video au in perimetru si curtea scolii. Chiar sunt curioasa sa va daca a rezolvat ceva mama baiatului.
ingerash
Postat: Friday, October 7, 2011 1:04 PM

Vai,aurishtapale pale pale m-am ingrozit.Trimiti copilul la scoala,gandind ca e in siguranta si ...uite altul sa-l dea cu capul de asfaltsorry1 Sper sa se ia masuri,ceva...pupici
giulia_mamik
Postat: Friday, October 7, 2011 1:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
La noi in Romania-in scoli,violenta e in floarecry banghead
aurishta
Postat: Friday, October 7, 2011 5:38 PM

A venit azi baiatul si ne-a spus ca a fost mama lui la scoala si directorul a luat imediat o pozitie ferma, au umblat prin clase pana au gasit impricinatul, i-au dat avertisment si i-au spus ca la urmatoarea fapta de acest gen vor chema politia. Se pare ca agresorul este cunoscut deja pentru faptele lui de "vitejie"! Prietenul fiului meu chiar mi-a multumit ca am vorbit cu mama lui fiindca el n-ar fi avut curaj de unul singur. Ce ti-e si cu copiii astia!
Anelise
Postat: Friday, October 7, 2011 6:10 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17336
Locatia: Ro
Nu stiu daca se incadreaza aici, dar acum vreo saptamana am auzit si eu o chestie care m-a speriat. pale Baietei de 11-12 ani practica tot felul de jocuri prosteti in pauze, cum ar fi lovirea cu piciorul in partea de jos (stiti voi unde) intre ei. Unul din copii a facut pipi cu sange cand a ajuns acasa. uff ... Cred ca as innebuni!
ingerash
Postat: Friday, October 7, 2011 6:35 PM

Anelise wrote:
Nu stiu daca se incadreaza aici, dar acum vreo saptamana am auzit si eu o chestie care m-a speriat. pale Baietei de 11-12 ani practica tot felul de jocuri prosteti in pauze, cum ar fi lovirea cu piciorul in partea de jos (stiti voi unde) intre ei. Unul din copii a facut pipi cu sange cand a ajuns acasa. uff ... Cred ca as innebuni!

pale pale uff ma intreb si eu...oare nu ii supravegheaza nimeni in timpul pauzelor?
Anelise
Postat: Friday, October 7, 2011 6:52 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17336
Locatia: Ro
E clar ca ei fac lucrurile in joaca, dar nu-si dau seama de implicatii pe viitor. Normal ca li s-au tinut teorii dupa aia, dar nu stiu cat de mult inteleg sau cat de mult ii intereseaza.
oanamaria
Postat: Friday, October 7, 2011 6:58 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20812
Locatia: Pitesti
Copii tampiti !pale
vali horhoianu
Postat: Friday, October 7, 2011 8:36 PM

Intrat: 1/26/2010
Postari: 1902
Locatia: Pitesti
Nu copii sunt timpiti ci aceia care ar trebui sa se ocupe de educatia lor: familie, scoala, societate. Din pacate nimeni nu face aproape nimic si asta se vede cum iesi din casa. E o bulversare generala generata si de sistem de aceasta democratie rau inteleasa pe la noi. Sigur in tari civilizate exista regulamente care trebuie respectate dar la noi nu sunt si chiar daca ar fi primii care le incalca sunt parintii (vedeti discutii despre uniforma care ar trebui sa puna in evidenta scoala si importanta ei)care de snobi ce sunt doresc sa etaleze tzoale si nu cunostinte....eu una nu cred ca in 10 ani se va rezolva problemele acestei societati bolnave.....si-apoi se comenteaza ca nu au luat bacul...pai saracii copii de pe la licee ce o data au fost scoli profesionale nu stiu tabla inmultirii si nici sa scrie. Eu am avut ore la un astfel de liceu si m-am ingrozit...asa ca nu mai sper....dar ma gindesc cu groaza in ce scoli vor invata nepotii mei???
mikaela
Postat: Friday, October 7, 2011 9:02 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
vali horhoianu wrote:
Sigur in tari civilizate exista regulamente care trebuie respectate dar la noi nu sunt si chiar daca ar fi primii care le incalca sunt parintii ...

Ziceti MERSI ca nu vin cu pistoale pe la scoala alcool

De ce se crede ca in tari "civilizate" (a se citi "situate mai bine economic") nu exista violenta?? OHOOO, si ce exista, in Ro se mai crede intr-un Dumnezeu sau mai stiu eu ce, intr-o rusine, frica etc, dar in tarile astea mai "civilizate" vin si cu pistoale la scoala, se sinucid copiii ca au fost abuzati verbal sau fizic de colegi pe diverse motive (ca-s homosexuali, ca au un handicap, ca-s mai frumosi etc) iar cu tot regulamentul lor, nimeni nu a intervenit.

Violenta a existat si pe timpul comunistilor, baietasii de cartier bateau copiii si le luau banii de pranz, am mai zis asta pe undeva, da' a facut cineva ceva? Si profesorii erau batuti de tiganasi si baieti de cartier ca sa-i treaca clasa...
aurishta
Postat: Friday, October 7, 2011 9:49 PM

mikaela wrote:
Ziceti MERSI ca nu vin cu pistoale pe la scoala alcool

Asta cam asa este! Iar d-na Vali are dreptate cand spune ce spune. Parintii neglijeaza educatia copiilor si, cand comportamentul lor devine intolerabil, ridica mainile a neputinta. Nu o data am auzit la sedintele cu parintii :"n-am ce-i face, nu vrea nici sa asculte ce spun, tipa si ma da afara din camera cand incerc sa-l abordez" etc. Chiar si la clasele mici sunt mame care spun ca odraslele lor refuza sa imbrace uniforma, de pilda, si ca n-au ce le face! Pai cu astfel de copii ce sa faca profesorii care chiar n-au ce le face!!! Pe de alta parte, obligativitatea scolii sileste cadrele didactice sa tina in scoala pe toti copiii, indiferent ca-i intereseaza scoala sau nu, indiferent ca sunt disciplinati sau nu! Si asa se ajunge la cazurile mentionate mai sus, cu elevi agramati care ajung la examenul de bac.
sebita
Postat: Friday, October 14, 2011 9:55 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/30/2011
Postari: 74
Locatia: cluj
Nici nu stiu cum sa incep,si la scoala la care este al meu baiat se bat,se inping si al meu a luat bataie si unele cadre didactice au zis ca ele nu au ce face.Azi toata ziua la durut capul pe baiat sa aflu acuma seara motivu a primit doua palme peste cap de la PROFESORUL de sport si de atunci il doare capul.Motivul a fost ca si-a cerut voie frumos sa fie lasat sa se odihneasca putin ca sa obosit,el are operatie pe cord.In loc sa fie lasat a mai primit si doua palme peste cap,nefiind deajuns ia mai dat si nenea care face curat o palma ca doar "este fetita".Nu stiu cum va fi luni ca merg sa-l caut si cred ca ii mananc pe amandoi.Daca am scris in locul gresit va rag sa ma iertati dar nu am gasit alceva care sa se potriveasca
ingerash
Postat: Friday, October 14, 2011 10:30 PM

sebita,e revoltatortunete
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed