Vigantol sau Vigantoletten?

Options Vigantol sau Vigantoletten?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Monday, November 20, 2006 10:20 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Miri wrote:
Ba da, dar tu stii ca noi suntem in urma cu vaccinarile.Ne asteapta in ianuarie!sic

Aha...am uitat! uff
Miri
Postat: Monday, November 20, 2006 10:21 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Nu-i nimic!pupici
Anaida
Postat: Monday, November 20, 2006 10:27 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Eu ii dau in continuare Alexandrei cate 4 picaturi de vigantol. La ea fontanela s-a inchis, doar ca trebuie sa se niveleze placile osoase (are un fel de sant, dar nu mai e moale, se vede ca s-a osificat).
Lui Razvan i-am dat pana la 2 ani, la indicatia medicului, mai ales ca pe la 1 an jumate depistasem si problema cu mersul spre interior. Cineva imi zisese ca a avut aceeasi problema cu mersul fetitei ei si ca-i facuse vit D injectabil si s-a rezolvat problema. Mie medicul nu mi-a recomandat varianta injectabila ci pe cea zilnica.
Cris-DL
Postat: Monday, November 20, 2006 10:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Eu i-am dat Deei pana la 2 ani Vigantol cate 2 picaturi/zi si acum Vigantoletten de 500, 1/zi.
AdrianaC
Postat: Tuesday, October 2, 2007 8:14 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Mamici cu pitici cu varsta intre 1 si 2 ani, voi ati mai administrat Vigantol? In ce cantitate? Eu cam de prin februarie-martie anul acesta, adica de pe la 1 an si 3 -4 luni, nu i l-am mai dat. Acum am facut analize de sange si se pare ca sunt ceva probleme si e posibil sa fie vorba de rahitism. Inca nu am consultat medicul, dar din ce am mai citit si eu pe net vis-a-vis de rezultatele analizelor lui Andrei, fosfataza alcalina marita poate insemna si rahitism (mai multe amanunte aici: http://forum.7p.ro/Default.aspx?g=posts&m=178800#178800)
MNiko
Postat: Tuesday, October 2, 2007 8:38 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Adriana, eu am fost de urgenta ieri la medic si a mentionat el si de Vigantol sa ii dam. Ce m-a nedumerit a fost ca mi-a spus ca sa nu tin o sticluta mai mult de o luna chiar daca n-am terminat-o. Eu ii dau Cristinei de la 1 septembrie 4 picaturi. O sa-l mai intreb inca o data pe doctor ca am uitat. Mi-a spus ca a aparut o alternativa la Vigantol, Vitamina D3 parca se numeste, dar am uitat cu desavarsire firmaproducatoare si se pare ca e la jumatate de pret.

PS: Normal Vigantol se administreaza zilnic pana la 2 ani, in caz ca medicul nu recomanda altceva. Peste 2 ani(vigantol sau vigantoleten) doar in lunile de iarna, adica toate lunile care contin litera R.
AdrianaC
Postat: Tuesday, October 2, 2007 8:46 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
MNiko, stiam si eu ca nu se tine mai mult de 1 luna, ca nu mai are efect.

Din pacate, si mie mi-a spus pediatra sa ii dau pana la 2 ani cate 2 pic / zi, dar din prostie le-am oprit. Intai am inceput sa uit sa ii dau, apoi am zis ca daca tot nu i-am dat o perioada mai mare, nu are rost sa ii mai dau, si uite asa, din prostie, nu i-am mai dat deloc.banghead
Kiki
Postat: Tuesday, October 2, 2007 8:51 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Adriana, eu i-am dat pana la 1.5 ani. Asa mi-a zis medicul. De atunci l-a mai vazut si a zis ca nu mai e nevoie.
Am vazut ce ai scris tu acolo (in topicul cu analizele), dar eu zic sa mergi cu analizele la interpretare inainte sa "dai vina" pe Vigantol. pupici Sanatate piticului!
MNiko
Postat: Tuesday, October 2, 2007 9:03 PM

Adriana, da-i de acum inainte. Il ajuta mult la eruptiile dentare(ii scurteaza timpul de strapungere a gingiei).
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, October 2, 2007 9:34 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Adriana, sunt cazuri in care se merge si pana la 3 ani cu administrarea de Vigantol, ba chiar si la varste mai mari. Ideea e ca in fiecare luna cu "r" se administreaza, la sfatul medicului, intre 2 si 4 picaturi pe zi.
Deziree
Postat: Tuesday, October 2, 2007 9:44 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/24/2006
Postari: 830
Locatia: Suedia
Eu nu i-am dat niciodata lui Ahmad, probabil in Romania il recomanda doctorii.
MNiko
Postat: Tuesday, October 2, 2007 10:09 PM

Deziree wrote:

Vigantolul este Vitamina D. Daca o face injectabil atunci nu se mai administreaza Vigantol.
taki
Postat: Wednesday, October 3, 2007 8:57 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Deziree wrote:

In JP nici Sasha nu a luat, dar in Ro ne-a spus sa luam pana la 1 an si 6 luni.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, October 3, 2007 9:05 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Noi in mod normal ar trebui sa reluam administrarea Vigantolettenului, dar cred ca mai intai voi intreba homeopata, ca as prefera sa ii dau tot ceva homeopat, decat ceva sintetic.Teoretic mediatrul ne-a recomandat reluarea Vigantolettenului din octombrie, dar noi nu am inceput sa ii dam.
TatyKS
Postat: Wednesday, October 3, 2007 11:25 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu am oprit Vigantolul la 1 an si 7 luni ... asa mi-a zis si Dr ca trebuie, asa am facut. Oricum vreau sa ii fac niste analize Karinei, si acolo vedem tot ce ne trebuie sau ce nu . Imi recomandati un laborator bun?pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed