Vigantol sau Vigantoletten?

Options Vigantol sau Vigantoletten?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mirandolina
Postat: Wednesday, August 9, 2006 1:37 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/12/2006
Postari: 543
Eu ii dau Vigantol lui Calin inca din prima luna, nu mai stiu exact a cata zi de viata, parca a 14-a. Ii dau picaturile exact in gurita, seara. "Hai sa luam picatura" si deschide gurita mare si asteapta sa vina picaturile. si la fel procedez si cu Fe pe care i-l dau pentru anemie (asa ne-a prescris medicul de familie) si sta cu gurita cascata pana ii curg 18 picaturi, in vreo 2-3 reprize ce-i drept.
mihaela75
Postat: Wednesday, August 9, 2006 3:51 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu tot nu inteleg de ce se da in Ro. vigantol mai ales ca bebele hranit la san are tot ce-i trebuie.Si eu i-am dat Dianei cand era bebe,asa mi-a zis dr. asa am facutoare
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, August 9, 2006 11:11 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
mihaela75 wrote:
Eu tot nu inteleg de ce se da in Ro. vigantol mai ales ca bebele hranit la san are tot ce-i trebuie.Si eu i-am dat Dianei cand era bebe,asa mi-a zis dr. asa am facutoare

Vitamina D nu o poti asimila din laptele matern, ci numai din razele soarelui, din cate stiu eu.Si noi, adultii, tot din "afara' o luam.De aceea, unii medici recomanda supliment de vit.D in special in perioada de iarna, iar vara unii nu o recomanda deloc, altii o recomanda in masura mai mica, avand in vedere ca copiii vara stau mai mult timp in aer liber.

Si pe vremea noastra se facea D-ul injectabil, in ciuda faptului ca un procent destul de ridicat de copii peteceau majoritatea timpului afara.

Acum, nu stiu de ce sa spunc a cei din afara nu recomanda mai nimic din tot ce se recomanda in Ro.Dar, daca stau bine sa ma gandesc, vitaminele isi au rolul lor, extrem de important.Daca ai un copil mofturos, el nu isi va lua necesarul de vitamine din mancare, daca alaptezi si mancarea ta ca si mama nu este formata in prcent de cel putin 60-70%din fructe si legume CRUDE, iarasi nu prea ai ce sa transmiti sugarului prin lapte matern, caci vitaminele se pastreaza intacte numai folosite in stare cruda si/sau uscata.

Fierul isi are rolul lui foarte important:rezervele de fier se epuizeaza cam dupa 6 luni de la nastere, indif.ca alaptezi sau nu (depozitul de feir al sugarul se formeaza intrautrin si se mentine si dupa nastere inca cateva luni) asa ca daca odorul nu doreste legume bogate in fier, sau nu consuma carne, ficat sau oua, iarasi este necesar un supliment de fier sub forma indicata de medic.

In skimb eu nu justific "profilaxia", exceptie facand numai cea a rahtismului (extrem de importanta in dezvoltarea atat fizica cat si psihica a copilului).In rest, vitaminele se pot oferi numai in cazul in care analizele dovedesc o problema sau in cazul in care ne confruntam cu un mofturici.
mihaela75
Postat: Wednesday, August 9, 2006 4:40 PM

Se poate...uite ca am fost ieri la vaccin si am uitat sa intreb de vigantol.Vroiam sa aud si motivatia lor, dece nu se daoare
alinutza
Postat: Monday, August 14, 2006 3:04 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/4/2006
Postari: 448
Locatia: Timisoara
Eu i-am dat Anei Vigantol din a 14-a zi de viata, ca asa se practica pe aici. Dar la 1 an si 3 luni, medicul i-a prescris Fluor-Vigantoletten, cite o pastiluta pe zi dizolvata in putina apa si administrata in timpul mesei. E indicat in prevenirea rahitismului si a cariilor dentare. O tableta contine 0.0125 mg colecalciferol, corespondentul a 500 U.I. vitamina D3 si 0.55 mg fluorura de sodiu, corespondentul a 0.25 mg fluor.Se administreaza sugarilor si copiilor mici pina la virsta de 2 ani.Nu contine lactoza si albumina din laptele de vaca. Nu se folosesc paste de dinti ce contin fluor. Daca se foloseste lapte imbogatit cu vitamina D3 nu mai este necesara administrarea de vitamina D3 suplimentar. Doar medicul decide durata tratamentului. Daca ati uitat de o pastiluta nu se intimpla nimic si se va continua tratamentul, fara a recupera pastiluta uitata.Daca tratamentul a fost intrerupt mai mult timp, se poate prelungi doar dupa ce a fost consultat medicul care le-a prescris. Cam astea sint, in mare, recomandarile din prospect.Oricum ,este considerat doar un supliment alimentar si doar ca si profilactic in zone cu risc mare de rahitism . Acum, fiecare face dupa voia sa( si a medicului..sic ).

Pupici la pitici si mamici.....aaaa si viitoare mamici...flowers
Miri
Postat: Sunday, November 19, 2006 9:55 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Vreau sa va intreb daca mai administrati copiilor Vigantol si dupa ce au implinit 1 an.
Mie tocmai mi se termina sticluta, asa ca miine am sa iau legatura cu medicul, sa vedem ce ne recomanda!
Kiki
Postat: Sunday, November 19, 2006 10:10 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Doctorul mi-a zis sa ii dau in continuare pana la 18 luni: 3 picaturi / zi in lunile reci, 2 in cele calde. In mai, ar trebui sa terminam cu el...dar vedem atunci cum va fi.
Miri
Postat: Sunday, November 19, 2006 10:13 PM

Multumesc pentru raspuns,Kiki!Deci sa nu ma ingrijorez in cazul in care o sa-mi spuna sa continuam, vad ca mai sunt copii care iau picaturi si dupa un an....
MNiko
Postat: Sunday, November 19, 2006 10:16 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Vitamina D, indiferent ca e picatura sau pastila, se administreaza zilnic pana la varsta de 2 ani. Medicul prescrie forma sub care trebuie administrat si cantitatea. Intre 2 si 7 ani se administreaza vitamina D doar in lunile de iarna. Sunt considerate luni de iarna cele care contin litera "R" in denumire (septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie, martie, aprilie). In rest se recomanda cat mai mult soare.
Kiki
Postat: Sunday, November 19, 2006 10:16 PM

Eu din cate stiu e obligatoriu pana la 1 an jumate...
mihaela75
Postat: Sunday, November 19, 2006 10:41 PM

atunci noua de ce nu ne daplans oare sa pun pe cineva sa-mi cumpere din tara?mai ales ca vine iarnaoare
Kiki
Postat: Sunday, November 19, 2006 10:46 PM

Poate voi aveti parte de mai mult soare ca noi, poate iernile voastre sunt mai blande...
Oricum, stii ca difera parerile medicilor intr-o singura tzara darmite in mai multe uff
Miri
Postat: Monday, November 20, 2006 10:04 PM

Am fost la control si ...luam Vigantol pina la 1 an si jumatate, cel mai probabil, desi mai avem doar putin pina se inchide fontanela!
Kiki
Postat: Monday, November 20, 2006 10:08 PM

Miri wrote:
Am fost la control si ...luam Vigantol pina la 1 an si jumatate, cel mai probabil, desi mai avem doar putin pina se inchide fontanela!

Exact asa ne-a zis si noua...ca mai e foarte putin si se inchide, dar sa luam totusi pana la 1.5 ani.
Miri, de vaccin nu ti-a zis nimic?
Miri
Postat: Monday, November 20, 2006 10:19 PM

Ba da, dar tu stii ca noi suntem in urma cu vaccinarile.Ne asteapta in ianuarie!sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed