varog sa votati "Tipuri de scaune de masina"

Chestionar intrebare: cum apreciati articolul pilot?
Alegere Voturi Statistici
interesant 2 8%
info utile ,voi tine cont de ele 21 91%
e bun dar in Ro. nu se cere acest scaun 0 0%
interesant dar eu tot cum stiu eu o sa fac 0 0%

Options varog sa votati "Tipuri de scaune de masina"
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danab
Postat: Tuesday, November 14, 2006 8:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
cris22tyna wrote:
la inceput ne-a fost cam fricuta sa nu ni-l fure what gandirea romanului banghead

si eu ma temeam la inceput ca ni-l vor fura, dar am mai vazut la vecini si m-am linistit

cris22tyna wrote:

Dar eu am o nelamurire, unde anume se pune scaunul ? pe perna din spate in centru sau in stanga-dreapta ? oare

cea mai sigura potitie e spate - dreapta. Cea din mijloc e periculoasa, ca nu are protectia oferita si de scaunele de pasageri din fata.
Cris-DL
Postat: Wednesday, November 15, 2006 7:09 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
danab wrote:

cea mai sigura potitie e spate - dreapta. Cea din mijloc e periculoasa, ca nu are protectia oferita si de scaunele de pasageri din fata.

pupici multumesc dana, in spate dreapta sta si Deea, dar nu stiam sigur daca e bine
crista
Postat: Monday, February 19, 2007 7:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Am votat si eu sa fiu in randul celorlalte mamici ras am votat ca info utile, si eu iti multumesc Mihaela pentru informatile gasite de tine. Eu chiar l-am pus pe david in scaunelul de masina invers, adica cu spatele in sensul de mers, nu stiu de ce; asa mi s-a parut mai in sigurata. ma bucur acum ca am aflat ca e foarte bine. Adevarul e ca l-am lasat pana pe la 3 luni, iar acum ne-am intors ca si ceilalti.Oricum inca odata super informatii cool cool pupici
mommy
Postat: Monday, February 19, 2007 8:42 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Am votat si eu "info utile". Noi pana acum am folosit o "scoica" Chico, foarte buna. Dar cum noi avem Dacie cry , nu avem centura in spate. Noroc ca scaunelul se propteste perfect intre scaunul lui tati si spatarul banchetei din spate. Intotdeauna l-am proptit su spatele la drum, in spatele soferului, ca m-am gandit eu ca in caz de accident, soferul are reflexul de a se proteja si partea lui este mai sigura. Acum citesc ca voi stiti ca partea dreapta e mai sigura. Oare de ce, stiti cumva?
Problema e ca scoica a ramas mica pentru Mihaita, crestetul capului si picioarele ii ies afara. Asa ca trebuie sa cumpar alt scaun pentru varsta mai mare, dar nu stiu cum o sa-l prind...oare . Ori montam noi o centura in spate, ori schimbam masina, sa vedem.
Mihaela, foarte bun articolul! thumleft
mihaela75
Postat: Monday, February 19, 2007 9:05 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
mai trebuia lucrat la el ca nu se terminase dar am intrat in faza chioara.Ma trezesc eu si-l termin pana la urmaalcool
Miri
Postat: Monday, February 19, 2007 9:09 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Asteptam, asteptam....ras
AdrianaC
Postat: Tuesday, February 20, 2007 4:55 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Am votat si eu : info utile si voi tine cont de ele.

Mie chiar mi-a fost de un real folos articolul, pentru ca la Alice nu am avut scaun de masina, tot pentru ca tati a considerat ca e un moft uff si nici la Andrei nu am cumparat deocamdata.

Pentru Andrei chiar vreau sa cumpar unul si acum o sa stiu exact dupa ce sa ma uit.

Pentru Alice ce zici Miha, mai e cazul sa cumpar? Ea are 5 ani si 7 luni acum, dar nu ajunge inca bine cu picioarele la marginea banchetei. Din ce am vazut in articol, chiar pana la 8 ani, si chiar 12 se poate folosi scaun auto.

Cred ca daca ma aude Tzepii ca ii bag 2 scaune in masina in spate ma scalpeaza ras
mihaela75
Postat: Tuesday, February 20, 2007 5:15 AM

Adriana, legea e severa pt ca e facuta in tari unde se circula mult pe autostrazi cu peste 120km\h si unde distantele sunt f. mari si n-ai alta sansa decat sa folosesti masina.lumea petrece mai mult timp in masina decat in casa sau plimbandu-se.toate masurile astea de siguranta vin dupa accidente catastrofale pt copii la viteze mari.Tu poti adapta putin la necesitatile tale...daca mergi 5 minute de colo pana colo...hmmm cam mare efortul financiar cu doua scaune.E mai grav la copiii f. mici ca zboara de pe loc dar la astia mai maricei,nu stiu.Daca te tine buzunarul, ia douaoare
AdrianaC
Postat: Tuesday, February 20, 2007 5:30 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Pana la urma, nu e de tinut buzunarul, ca decat sa plang dupa aia... Doamne fereste.

Acum cateva luni, o prietena de-a lui Alice, putin mai mare ca ea, cu cateva luni, a murit intr-un accident de masina. Se intorcea din concediu cu parintii, ea statea in spate, cu centura de la masina pusa si se pare ca se tot plangea tatalui ei ca o deranjeaza centura. Tatal ei a insistat sa o tina pusa, au facut un accident, ai ei au scapat cu rani mai mult sau mai putin grave, iar ea a murit din cauza centurii. Nu era asezata corect, de fapt cred ca i-ar fi trebuit un scaun inaltator, ca si lui Alice de altfel, si a spanzurat-o la impact uff
mihaela75
Postat: Tuesday, February 20, 2007 5:36 AM

da asa e, e periculos.mai bine sa planga buzunarul decat tuuff Ia inaltator sau scaun, depinde ce i se potriveste sa stea bine fixata .si centura sa nu stea pe gat ci pe pieptplans
danab
Postat: Tuesday, February 20, 2007 8:07 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Adriana, cauta un inaltator pentru scaunul lui Alice sau scaune pentru copii 18 - 36 kg care se fixeaza cu centura masinii.
Pana cumparati poti trece parte de centura oblica prin spatele ei, sa-i ramana doar in partea abdominala centura (ca la avioane). Asa nu o va jena.
leut
Postat: Tuesday, February 20, 2007 8:41 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Am votat "interesant" pentru ca deja ma documentasem. Noi am optat pentru un scaun omologat RAR, o sa pun si poze si sunt tare multumita de el iar Alex e o cuminte. Stati sa-l caut...
Cristy
Postat: Tuesday, February 20, 2007 10:46 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
danab wrote:
Adriana, cauta un inaltator pentru scaunul lui Alice sau scaune pentru copii 18 - 36 kg care se fixeaza cu centura masinii.
Pana cumparati poti trece parte de centura oblica prin spatele ei, sa-i ramana doar in partea abdominala centura (ca la avioane). Asa nu o va jena.

Exact Adriana, iar trebui buster, doar inaltator, nu trebuie sa fie su suport pentru spate.

Eu folosesc aceste scaune de la varsta 0 ... nu renunt, nu discut, este lege la mine in masina, orice urca, copil & adult pune cureau de siguranta.... nu as dori sa-mi asum raspunderea pentru nimeni...

Pentru Eden, care are acun 7 ani folosesc busterul simplu, la noi este foarte ieftin in jur de 15$ , mai scumpe sunt scaunele pantru cei mici, ajung si la 70-180$ depinde de firma....
Pentru Shachar folosesc buster cu suport m-a costat 70$

Nu uita, siguranta salveaza VIATA...

flowers flowers flowers flowers flowers flowers
Kiki
Postat: Tuesday, February 20, 2007 10:53 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
leut wrote:
Am votat "interesant" pentru ca deja ma documentasem. Noi am optat pentru un scaun omologat RAR, o sa pun si poze si sunt tare multumita de el iar Alex e o cuminte. Stati sa-l caut...

Din asta avem si noi, dar pe albastru si cu catei (parca scratch ). Suntem foarte multumiti de el. Se poate lasa si mai pe spate, ceea ce e super la drumurile lungi, ca poate dormi fara probleme.
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, February 20, 2007 1:36 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Obligatoriu scaun auto chiar daca distantele sunt scurte si viteza este destul de mica. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce se poate intampla chiar la o frana pusa brusc la 50km/h. Si Alex doarme confotabil in el si pe distante mari.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed