Varicele

Options Varicele
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Thursday, October 5, 2006 1:32 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
La inceput, varicele sunt doar inestetice. Ca sa eviti complicatiile, acorda-le atentia cuvenita imediat dupa aparitie. In Romania, 30% din populatie sufera de varice ale membrelor inferioare. Adaugand si telangiectaziile (vinisoarele fine, rosu-vinetii, care brazdeaza coapsele), ajungem la un procent de circa 45-50% de persoane afectate.

Cauza determinanta in aparitia varicelor

Cauza determinanta si obligatorie este un defect in structura valvelor din interiorul venelor sau lipsa partiala a acestora, ceea ce duce la modificarea directiei de circulatie a sangelui; in acest mod, venele se dilata si dau aspectul caracteristic al varicelor.

Cauze favorizante, care nu produc boala in lipsa cauzei determinante

- Profesii care obliga la statul prelungit in picioare.
- Sarcina (venele se dilata foarte mult).
- Traumatisme grave ale membrelor inferioare
- Arsuri

Tratament

- Doar cel chirurgical vindeca boala.
- Ciorapii elastici, medicamentele actioneaza doar temporar si nu pot preveni aparitia complicatiilor.
- Cel mai modern tratament este chirurgia fara stripping (nu se smulge vena).

Ca sa eviti orice fel de complicatii, nu neglija varicele chiar din momentul aparitiei lor.

Metoda chirurgicala poate fi individualizata, pentru fiecare caz in parte.
Operatia este efectuata sub anestezie locala sau rahidiana. Dupa operatie, pacientii se deplaseaza pe picioarele lor. Pacientul este internat, operat si externat in circa trei ore, putandu-si relua activitatile casnice in 24 de ore si pe cele profesionale, dupa doua-trei zile. Interventia chirurgicala presupune incizii foarte mici, plasate astfel pe piele incat dupa cateva saptamani nu se mai vad. Prin aceste incizii se scot venele din circuit (nu neaparat din corp), prin intreruperea umplerii venoase.

Varicele nu doar un handicap estetic

Singurul tratament care vindeca boala varicoasa e cel chirurgical, alte mijloace terapeutice fiind doar niste paliative.

Complicatii ale bolii varicoase

1 Fistula venoasa externa este ruptura unui pachet varicos, care produce hemoragie masiva. Solutia este interventia chirurgicala de urgenta.
2 Tromboza venoasa superficiala (tromboflebita varicoasa sau varicoflebita) e coagularea intravasculara a sangelui din interiorul unui pachet varicos sau a trunchiului venos principal dilatat excesiv.
3 Tulburarile trofice cutanate apar treptat si au mai multe stadii: modificarea culorii pielii (de la roz-rosu la brun-m=aroniu), umflaturi care provoaca mancarimi, gamba care capata duritatea ghipsului, ulcer de gamba (pe fata interna a gambei, in treimea inferioara a acesteia). Ulcerul este trenant, greu cicatrizabil si recidivant; frecvent, se suprainfecteaza si se extinde.

Avantajele operatiei fara smulgere

- Este usor de suportat, se face ambulatoriu, spitalizarea este de cel mult doua ore.
- Se face sub anestezie locala, indiferent de gravitatea cazului. Asta inseamna ca dupa interventie poti sa co­bori singura de pe masa de ope­ratie si mai ramai in clinica, sub observatie, 30 de minute, timp in care te poti deplasa.
- Imobilizarea la pat post-operatorie este nula.
- Dupa 30 de minute poti sa pleci acasa. Sunt persoane care pleaca la volan, conducandu-si masina, sau merg chiar la serviciu.
- Operatia are si un mare avan­taj din punct de vedere estetic: inciziile facute in timpul operatiei lasa cicatrice foar­te mici, de 2-3 mm, care se estompeaza si nu se mai vad.

Sursa: Dr. Valerian Ciubotaru, medic primar chirurg
carla
Postat: Monday, August 11, 2008 10:08 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Mie mi-au aparut in sarcina varice pe piciorul drept,s-au mai micsorat dupa nastere dar tot inestetice sunt si as dori sa le operez.Stiti cumva unde si cat costa o astfel de operatie?
petro
Postat: Monday, August 11, 2008 10:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
O matusa de-a mea s-a operat acum vreo 3 ani in Bucuresti si a costat-o in jur de 7 milioane pe atunci. Dar nu stiu la ce spital.uff uff
Maria & Mario
Postat: Thursday, July 18, 2013 8:17 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Hai ca poate se mai confrunta cineva cu asa ceva ..... Ca doar nu o'i fi numai eu cu mot .... Haha
Mi-au aparut de ceva timp vinisoare rosii , subtiri , sub piele, in diferite zone ale picioarelor ! Si .... nu dispar, ba chiar sunt in expansiune Crazy
Folositi ceva anume pentru un aspect estetic al piciorului .... mai ales pe timpul verii , ca tot stam despuiate de caldura Blushing
Creme care atenueaza roseatza ?
Un tratament minune - secret ?
So far am folost :
Stimuven si Lioton gel !
Plus o crema de menta si aloe vera super racoritoare !
Vitamine C ...

Cred ca am nevoie de ceva mai ofensiv alcool
kali
Postat: Thursday, July 18, 2013 8:30 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14332
Hai, nu-mi spune ca alea sunt varice!?
Mie mi-au aparut in sarcina si am luat-o ca pe niste vase sparte si gata! Nu se expandeaza si nu sunt vizibile decat pentru mine - altul tre' sa se holbeze cu lupa sau, ma rog, de foarte aproape... indecent de aproape.Blushing Deci nu se vad la mare. Deci nu am dat cu nik.NuStiu
ingerash
Postat: Thursday, July 18, 2013 8:40 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Am scapat partial de asa ceva,GP mi-a facut programare pentru photoderm treatment.....dar are si efecte nedorite,mie mi se umflase glezna,3 zile a durat,un stres ca nu ma puteam incalta si era si o perioada rece,ploioasa....simti durere,greutate in zona?Multa sanatate DistanceKiss
Maria & Mario
Postat: Thursday, July 18, 2013 9:02 PM

Nu sunt nici varice , nici vergeturi ..... o sa caut un termen mai clar , ca tot ma diagnostichez singura ! AngelNot
Cam asa arata , ca un manunchi , in anume zone .... inestetice ochiului si .... DA vizibile de departe .... Cray

Maria & Mario attached the following image(s):
varicose-veins.jpg

ingerash
Postat: Thursday, July 18, 2013 9:25 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Asa erau si la mine,le zice spider veins ....vene paianjen,aveam la glezna
kali
Postat: Friday, July 19, 2013 9:49 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14332
Dap, deci am studiat problema aseara... ale mele cred ca sunt in stadiu incipient. In sensul ca sunt vinetii si cat un fir de par scurt, mai adanc sub piele. Nu sunt grupate si sunt localizate sus, pe picior...
bulibuli
Postat: Friday, July 19, 2013 2:11 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Sunt telangiectazii (descrise mai sus, in prima postare). Te ajuta vitamina C si ce ai mai luat. Poti sa mai incerci preparate pe baza de diosmina (detralex la noi), cred ca exista si unguent. Te ajuta in sensul ca se vor mai estompa, nu vor mai aparea altele noi, dar putin probabil sa dispara. Doar cu scleroterapie (la un cabinet de dermatologie sau chirurgie vasculara poti beneficia de tratament). Mai era un preparat bun pt intarirea peretelui vascular dar nu-mi amintesc cum se numea. Daca-mi amintesc iti zic.
Maria & Mario
Postat: Saturday, July 20, 2013 9:07 PM

Ana, astept !!! Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed