Varicela

Options Varicela
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Saturday, March 31, 2012 11:27 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Multumim, fetele!!computerlove Intr-adevar, perioada de eruptie e cea mai nasoala, insa acum e ok cu cojitele. Sunt mandra de el ca a inteles ca nu are voie sa se scarpine si colaboram foarte bine.

Bulinutza, lasa ca trece si perioada asta mai grea...
Totusi nu e neaparat sa faca si ele, desi se spune ca boala e foarte contagioasa. Ai mei au tot luat contact cu diferiti copilasi contagiosi fara sa stim si uite ca abia acum s-a prins de cretz. In plus, el e nedespartit de Emma si, teoretic, ar fi trebuit sa faca si ea odata cu el, dar uite ca a trecut deja 1 sapt. si nicio urma de buba.

Vedem ce mai urmeaza si la noi, insa, in principiu e mai bine sa faca boala de mici.
giulia_mamik
Postat: Saturday, March 31, 2012 11:31 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Bulinutza,fetitele tale sunt micute si e posibil sa nu faca varicela.Cel putin copii pana intr un an sunt feriti cica fiindca au dobandit imuniatatea la nastere.Am scris mai sus,eu am facut pe 15 februarie varicela si nici in ziua de azi nu s a manifestat la Daria care e lipita de mine mereu.Deci capul sus,nu i musai sa o facacomputerlove

Eu mai am o intrebare:stiti cumva daca urmele lasate de varicela vor trece candvacry ?Am o 2 gropite pe frunte.Cea mare e mascata de par dar una mai mica e langa spranceanabanghead .Sa va mai zic de petele maronii de pe abdomen si maini care sunt vizibile si acum dupa 7 saptamani??uff

AdrianaC
Postat: Sunday, April 1, 2012 12:02 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17774
Locatia: Bucuresti
Cred ca semnez si eu condica la varicela, deocamdata cu Andrei...

A avut 2 colegi care au facut varicela acum 2 saptamani la gradinita si vineri acum cand l-am luat avea si el cateva bubite suspecte.

In total are vreo 15 bubite, nu a facut febra decat vineri, 37.5 (adica mai deloc), sunt micute, s-au umplut cu ceva lichid, dar deja par ca incep sa se retraga.

Eu l-am vaccinat cu VARILRIX si ma gandesc ca de aceea o fi facut o forma mai usoara... Luni merg cu el la un medic sa ma asigur ca e vorba de varicela, dar din ce am vazut eu, cam asta este.
Pentru mancarimi il dau cu talc mentolat. Nu se scarpina deloc, vine imediat sa il pudrez cand il apuca mancarimile...

Probabil ca de azi in 10-12 zile o sa imi faca si Alice (care e posibil sa ia de la Andrei)...
Sa vedem daca la ea mai tine vaccinul (si pe ea am vaccinat-o cu VARILRIX) si poate face o forma usoara...

E pacat ca ne-am stricat toata vacanta si ma gandeam sa ii duc cateva zile la Disney...

Asta e, macar sa trecem usor peste varicela...

Sanatate puiutilor !
raly
Postat: Sunday, April 1, 2012 8:09 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Sanate multa puiutilor!hearts
mamiemi
Postat: Sunday, April 1, 2012 10:38 PM

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
bulinutza wrote:
Socrela a gfacut zona zoster saptamana trecuta si a fost la noi o saptamana inainte de aparitia veziculelor si vreo cateva zile dupa, asa ca am prins toata perioada ei de contagiozitate! Ne asteptam si noi la Varicela zilele care urmeaza...plans plans plans plans

Oare cum va fi pt Amalia la nici 5 lunitze????uff uff uff

Si pt Alexandra imi fac griji....Daca ii apare sub gipsuletzul de la mana si nu se poate scarpina????

Ce lotiuni antipruriginoase stiti, mai bune??? Citisem chiar zilele trecute de o crema de la chicco, nou aparuta??? Stiti ceva???

Imi pare rau ca nu iti dau o veste buna... Matei ?i Ioan a facut la inceputul lunii, pe 8 martie au aparut primele bubite. Ioan mai avea o saptamana pana la 4 luni. La Ioan a fost o evolutie lenta, febra moderata si bubitte putine. Matei, ca si cretulinul lui Kali... Acum insa Ioan s-a pricopsit si cu o bronsiolita, cred ca tot in urma varicelei.
Ma bucur sa au scapat.
Sanatate multa tuturor, sa treaca repede!
bulinutza
Postat: Monday, April 2, 2012 11:54 AM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
mamiemi wrote:

Imi pare rau ca nu iti dau o veste buna... Matei ?i Ioan a facut la inceputul lunii, pe 8 martie au aparut primele bubite. Ioan mai avea o saptamana pana la 4 luni. La Ioan a fost o evolutie lenta, febra moderata si bubitte putine. Matei, ca si cretulinul lui Kali... Acum insa Ioan s-a pricopsit si cu o bronsiolita, cred ca tot in urma varicelei.
Ma bucur sa au scapat.
Sanatate multa tuturor, sa treaca repede!

Noi nu ne-am buburezat inca...mai asteptam...uff uff uff
kali
Postat: Monday, April 2, 2012 8:15 PM

bulinutza wrote:

Noi nu ne-am buburezat inca...mai asteptam...uff uff uff

Si noi... fetele inca nu au semne de imbulinare. Sunt 10 zile; daca mai trece si saptamana asta, poate-poate prindem Pastele fara bubite.
Cretzului au inceput sa-i cada cojile.

Adriana, pana la urma a fost varicela? A confirmat medicul?

Giulia, semnele de varicele nu trec. Ma refer la gropite. Eu si acum le am de cand am facur boala pe la 5-6 ani.

Mamiemi, bine ca ati scapat!
giulia_mamik
Postat: Tuesday, April 3, 2012 7:19 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Kali si eu care speram ca se vor duce in timp.Cosmeticiana mea spunea ca depinde de produsele care le folosesc.Se vor estompa cu timpul precum si gropitele lasate de acnee.O fi asa,nu stiu...uff .Voi vedea in timpuff
AdrianaC
Postat: Tuesday, April 3, 2012 8:50 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17774
Locatia: Bucuresti
kali wrote:

...

Adriana, pana la urma a fost varicela? A confirmat medicul?

Da Kali, s-a confirmat varicela si la noi.
Are insa o forma extrem de usoara, nu a avut mai mult de 20 de bubite care deja au inceput sa se duca. Starea generala a fost foarte buna, nu a facut deloc febra, insa trebuie izolat pentru ca e la fel de contagios ca si un copil care are sute de bubite...

Vineri mergem din nou la medic, sa vedem daca de luni poate intra in colectivitate
mamiemi
Postat: Wednesday, April 4, 2012 1:16 PM

Multumesc, Kali!

Intreba cineva de o crema pentru mancarimi. Eu am cumparat un gel special, se numeste Vira Shoothe, a costat vreo 50 ron.
Insanatosire grabnica puutilor cu varicela.
Adriana, ma bucur ca e o forma usoara!
kali
Postat: Tuesday, April 10, 2012 10:36 AM

Am uitat - sau mai degraba am vrut sa uit - sa consemnez ca am 2 bobocitze cu varicela, de vineri seara.
Ce as putea sa va mai spun altceva decat ca de-abia am asteptat ziua de luni ca sa fug... la serviciu.alcool
danab
Postat: Tuesday, April 10, 2012 2:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Anul asta a fost epidemie de varicela in Suceava, ca si naselul mic a facut prin martie. La Iasi au fost cazuri in gradinitele de stat, am stat si noi cu stres ca poate a luat de la fetita vecinilor, dar am scapat de varicela si ne-am pricopsit cu conjunctivita de la ea - medicul ne-a spus ca e epidemie de conjunctivita.

Ar trebui sa scriu la rubrica "ma enerveaza" dar nu mai am rabdare sa o caut: cum pot unii parinti sa fie atat de nesimtiti si sa nu iti spuna ca plodul lor are o boala contagioasa si sa nu iti mai lasi plodul tau sa se joace cu el. Si parintele sa mai fie si medic. rambo

Eu trebuie sa ma feresc de varicela, ca nu am facut in copilarie, si nici sotul, am imbulina-o toti trei. ras
mamiemi
Postat: Tuesday, April 10, 2012 3:49 PM

Kali, nervi de otel! Cred ca acum sunt deja mai bine pui!
Dana, de ce ti-e frica nu scapi!hohot Sper totusi ca de asta sa scapati ca o saptamana e nenorocire cu scarpinatul.
kali
Postat: Wednesday, April 11, 2012 8:15 AM

mamiemi wrote:
Kali, nervi de otel! Cred ca acum sunt deja mai bine pui!

Multumesc!
De-abia de aseara e mai bine - prima noapte dormita cap-coada.firstprize Pffff, cred ca a trecut ce a fost mai greu...
bereea
Postat: Wednesday, April 11, 2012 8:48 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22727
Sananate micutilor bolnbaviori!pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed